Skocz do zawartości
Kwazor

Worklog z budowy elektrowni Wiatrowej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość <account_deleted>

Kwazor, będziesz sławny... ;)

 

Z innej beczki: jak oceniasz możliwość wykonania silnika/turbiny grawitacyjnej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja ciekaw jestem jak by się sprawdziło takie "śmigło" generujące prąd do ogrzewania wody w domku..gdyby zasilało grzałkę jakiegoś sporego bojlera odpadłby problem akumulatorów itp. Jakieś odcięcie sterowane czujnikiem temp wody/ciśnieniowym też dałoby się pewnie zrobić..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Ogrzewanie wody to chyba najbardziej efektywny sposób wykorzystania takich małych elektrowni - ciepło zawsze się jakieś uzyska o ile tylko generator zacznie pracować. Zasilanie czegokolwiek innego niż grzałka wymaga przetwarzania/stabilizacji napięcia - czyli zdecydowanie większe straty i większe wymagania co do minimalnej siły wiatru.

Ładowanie aku jest dodatkowo ograniczone sprawnością tego procesu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i panowe WELCOME IN POLANDIA :

 

Zdaniem bydgoskiej Izby Skarbowej w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię.

 

Podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.

 

Za zużycie energii zapłacisz akcyzę... nawet jeśli wyprodukowałeś ją sam - Podatki - WP.PL

 

Niedługo to nawet na powietrze dadza nam akcyze .......

 

Co do silnika grawitacyjnego nie bede sie wypowiadał bo za mało mam danych ( przejrzałem pobierznie to co sie dało ale jakos sensu większego w tym nie widze ) Zreszta dziwnie cicho o tym ( nawet jesli istnieje to głeboko do szuflady jest schowany przez pewne firmy )

 

Co do Ogrzewania CWU to wiatrak minimum 2-4 Kw ... Mniejsze to strata czasu na takie małe wiatraczki. Akumulator ma sprawnosć ładowania na poziomie 60-70% i nie ma ucieczki z niego energi ( oczywiscie samorozładowanie jest ) ale w przypadku CWU doskonałosc izolacji termiczej pozostawia wiele do zyczenia ( najlepiej było by wykonac zbiornik jak termos próżniowy )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Za powietrze opłata już jest - "klimatyczna" :lol:

 

Prosty myk: niech zmierzą, ile zużyłeś energii @24VDC ;) - nie ma takich liczników, a specjalnie dla Ciebie nie zbudują. Od czego wyliczyć % ?

 

Taki silnik musiałby wykorzystwać pewne paradoksy - widziałem już parę (teoretycznych) projektów i wyliczeń - np. dot. mitycznego koła orfyreusa. Znaleźć też można przykłady konstrukcji które potrafią jechać po rampie do góry na skutek działania grawitacji - zastanawiam się czy można zbudować coś analogicznego do wiatraka...

 

CWU: niekoniecznie, nawet 400-500W da już efekt - grzałka 2KW nagrzewa boiler w parę godzin - jakakolwiek ilość dodatkowego ciepła skróci czas jej włączenia.

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz problemem w kole ORFFYREUSA jest tarcie.... gdyby zastosowac zawieszenie magnetycze koła + zawieszenie kul w polu magnetycznym..... stracilibysmy tracie do tego zaaplikować próżnię ...

Oczywiscie to jest tylko piekna teoria ( magnes jednoimennny -- szkoda ze nie istnieje )

Mam nadzieje ze wiesz jak miało by to wygladac z tymi magnesami ..

 

Prosty myk: niech zmierzą, ile zużyłeś energii @24VDC ;) - nie ma takich liczników, a specjalnie dla Ciebie nie zbudują. Od czego wyliczyć % ?

 

No pewnie ze nie zbuduja tylko wylicza teoretycznie ile to mogło by wyprodukowac energii w czasie miesiaca ( znając zycie pewnie by walneli 500% normy na + ) a o opłacie klimatycznej zeczywiscie zapomniałem...a jest ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Akurat koło Orfyreusa to tylko ciekawa zabawka mechaniczna - dużo więcej dają do myślenia liniowe akceleratory z magnesów stałych ;)

 

A co do akcyzy: nie jestem prawnikiem, ale uważam że urzędas miałby duży problem z uzasadnieniem takich wyliczeń w sądzie (nawet dysponując danymi meteo) - tym bardziej, że o ile wiem nigdzie (w prawie energetycznym) nie jest zdefiniowane jak taką energię rozliczać.

Mowiąc inaczej: jest jakaśtam interpretacja urzędu, tyle że w tym przypadku nie ma żadnych przepisów wykonawczych - a póki co bez tego nie da rady niczego naliczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem własnie po nawinieciu nowego uzwojenia stojana :

Straty : 12 godzin i pęcherz na palcu wskazujacym :

Zyski : Wiecej mocy i 150% normy :D ( władowałem tyle ile sie dało drutu az nadmiar oryginalne właziło 13mm(liczac srednice drutu ) na 1 faze ja władowałem 19mm ... )

 

Ps. Powstaje tez strona moja : www.wiatrowe.za.pl ... narazie w przygotowaniu...

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwazor czytam ten temat od początku kiedy zaczynałeś z silniczkiem od faxu, jestem pod wrażeniem, nieźle to rozkręciłeś,, życzę ci żebyś z tego rozwinął jakiś dochodowy interes, czekam na kontynuacje prac

pozdro

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ptys Dzieki za słowa otuchy moze sie kiedyś to uda.

 

M4r Strona robiona na szybkiego w Open Office :P ( nie mam drygu do stron i HTML =- stara strona z techniką radiowa wygladała tez okrutnie ale była prosta -- czasy modemów wiec musiałą sie szybko ladować ) narazie jeszcze w robocie i powoli uzupełniam dane.

 

Tez na tej stronie próbuje uczulić na pewnych "szarlatanów" co mówia tak mam 300W generatorek na sprzedarz za 1500zł ale kiedy daje te 300W ? przy 30m/s !! ( 108km/h ) itd.. wiec strona bedzie rozwijana i powoli rozbudowywana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś tego postawić na jakimś cms, żeby się nie bawić w pisanie wszystkiego w czystym html?

Ani to wygodne, ani szybkie (wiem co mówię ;] ). Nawet wordpress mógłby dać radę IMO... no i w miarę ładnie z defaultu wygląda :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powstaje nowy w pełni elektroniczny regulator napiecia :

Ocylogram z wyjscia regulatora przy odłaczonym akumulatorze :

Dołączona grafika

 

Doskonale widac wypełnienie impulsu ( widac 3 piki próbujace )

 

tutaj jak akumulator jest naładowany w 100% i nastepuje próbkowanie napiecia i odłaczenie ładowania :

 

 

Widac 3 impulsy o zmiennej aplitudzie i odłaczenie ładowania gdy sterownik wybadał ze akumulator ma napiecie na zaciskach 14.5V.

 

Edyta : znalazłem nowy sposób regulacji napiecia :

Regulator ma set point ustawiony np na 14.5V do tego momentu następuje pełne ładowanie akumulatora( tyle ile da prądnica ) po przekroczeniu progu nastepuje łagodne ( nie całkowite ! ) odciecie akumulatora i prad ładowania spada np dla akumulatora 17Ah w pierwszych minutach do 0.25A ( ładowanie konserwujace ) i napiecie na wyjsciu akumulatora jest bardzo stabilne ....

 

Testy trwają ...

 

Wersja na 24V juz tez zatrybiła po czym zioneła ogniem :D ( poleciało 3/4 sterownika) ze kurna musiał sie przyplatac mały kabelek... bziuut i łogieeeń !!

 

Edit nr 3 :

 

Regulator zrobiony :

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Wymiary szer 10cm wys 5cm grub 4cm...

 

Wykonany na 28V ( wersja 12 tez jest ) w przygotowaniu wersje 36 i 48V...

 

Pobór własny przy 28V 10mA ( inne regulatory z bajerami typu wyświetlacz itd... 50mA lub wiecej... )

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mineło dużo czasu ale nie był to czas stracony:

 

Najnowsze śmigła :

http://www.youtube.com/watch?v=uaZaVUw6CsA

 

Zalety :

Niezwykle ciche ( w porównaniu do 2 łopatowej struganiny to sa niesłyszalne ) nawet 3 łopatowa bestia aluminiowa jest głośniejsza,,,

Dla porównania 2 łopatowa struganina przy podobnych obrotach :

http://www.youtube.com/watch?v=ZgnxhY8mpY4&feature=mfu_in_order&list=UL

Bardzo wysoko obrotowe do 2 tysięcy obrotów na minute. Czyli mozna zastosować nawet pradnice zrobioną z silnika pradu stałego np. z hulajnogi elektrycznej... Niestety nie mam takiego silnika by przetestowć te połaczenie...

Lekkie ( 0.9kg 3 sztuki )

Długość 0.75m

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tworzywo sztuczne.

Trza mi wiatru ! ! I zawsze tak jest że ide do pracy i wtedy własnie przychodzi wichura.. przychodze z pracy i cisza !! Grrr

Teraz musze troche pobawić się w procesory i wykonać watomierz z funkcją mierzenia obrotów wału... By mieć pełny obraz możliwości pradnicy jak i śmigieł...

 

Tylko jak zwykle doba jest za krótka...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak powiedziałem tak zrobiłem !!

Potrzebowałem watomierza a że dodaktowo dorobiłem pomiar amperogodzin to juz pikuś ( też mi pikuś..Pan pikuś ;) 2 tygodnie pisania programu... )

Dołączona grafika

 

Parametry :

Pomiar 12/24V ( opcja do 60V-- )

Prąd maksymaly chwilowy 30A ciągły 20A

Dokładnośc do 2 znaków po przecinku..

Pomiar pojemnosci ładowania skalibrowany dla akumulatorów ołowiowych

Pobór prądu :D 30-35mA ...i to z podświetleniem !

 

Niedługo dodam opcję bezprzewodowego pomiaru prędkosci obrotowej wału ( może wiatromierz --jeszcze nie wiem )

Oraz opcje regulacji napięcia ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa, pewnie serwer miał czkawkę.

 

Kwazor, wybacz, że ja nic tu ostatnio nie piszę, ale po prostu skończyły mi się tematy, w których mógłbym zabrać głos, a posty typu "łał" nic ciekawego nie wniosą do dyskusji ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam83 : Główne zastosowanie energii z turbiny słuzy do zasilania radiostacji krótkofalowej na wypadach ( żre tylko ;) do 20A przy pełnej mocy nadajnika )

 

Własnie musze strone ruszyć...a tu non stop brak czasu...

 

A I jeszcze pokaz pracy miernika przy ładowaniu ogniw Li -ion :

 

Ogniwa były w stanie nieznanym ale pomiar wykazał dosyć dobry ich stan ( 9Ah było a mają około 6.5Ah)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwazor pytanie do Ciebie jako znawcy tematu.

Jaka powinna być moc prądnicy przy dziennym zużyciu energii na poziomie 3kWh. Maksymalne obciążenie w okolicach 600W.

Interesuje mnie budowa małej elektrowni wiatrowej, która sprostała by tym założeniom. Średnia moc pobierana z sieci to 300W w godzinach od 16 do 22, poza tymi godzinami pobierane jest z sieci od 20 do 100W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiał byś miec informacje na temat średniej wiatrów w twoim regionie. I kupując elektrownie musiał byś patrzec na parametr moc/ prędkość wiatru... średnia to czesto 4-5m/s i większość elektowni małej mocy "ledwo co kręci" wyjsciem było by zbudowanie smigla wielołoatowego + przekładnia lub kupno śmigieł dajacych 5-10x więcej niź ma moc prądnicy.

Dobrym rozwiązaniem było by dołozenie panieli fotowoltanicznych. Ceny modułów gotowych ciągle spadają. A moża i kupić same ogniwa ale trzeba zrobić bardzo szczelną obudowe do nich.

 

Wykonywałem ostatnio na zamównienie multimetr do 4 paneli po 180W na 24V. Człowiek mi napisał że przy 2 panelach spokojnie utrzymuje całe piętro domu przez dzień oprócz lodówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i staneła besia oko w oko z mistrzem..

Czyli MPPT vs Kwazor.

Was is is das MPPT ?

Das is a ( szprechen ostro co Dołączona grafika ) Maximum power point tracker.. czyli układ szukajacy maksymalnej mocy z panela słonecznego .

Producenci podają Pmax panela dla parametrów ( weźmy 200W )

Uwyj 20V I wyj 10A.

Teraz przyjmujemy że aku 12V jest naładowany w 70% i mamy coś takiego np. 13.5V i 10A = 135W input...eee co 135w ? A gdzie moje 200W / baniek ( niepotrzebne skreslić) Niestety nie ma ..jak to ? Ano normalnie prąd graniczny jaki jest w stanie dać to 10A niezaleźne od napięcia...

Wtedy trzeba zrobic logiczne ustrojstwo które bedzie dopasowaywać aktualne warunki na wejsciu by jak najwiecej szło na wyjściu urzadznia w aku..

 

To logiczne ustrojstwo jest niezwykle pokichane i niewygodne w pisaniu softu ( elektronika swoją drogą )

Sprawność MPPT dochodzi do 96% ( niektóre źrodła nawet 98% )

I np moje wyniki :

U wej I Wej Pwyj :

19.6V 2.30 45.08W

Akumulator :

12.8V 3.3A 42.2W

Sprawnosc ~94% !!

 

Oczywscie to akurat był najlepszy wynik ... czesto jest 92 -88% ale to jest całkowicie normalne.

 

I tu narazie film pokazowy co i jak :

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=oGz4m-pgEDk

 

Powiem tak : 3 tygodnie to ryłem...raz juz prawie na scianie lądowało ( prawie jak na księżycu )

 

A to dopiero poczatek tej zabawy...

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oraz opcje regulacji napięcia ...

 

No i powstał miernik z Regulatorem :

Dołączona grafika

 

Z lewej strony mamy 2 piny ( system typu otwarty kolektor ) moża do niego podłaczyć np przekażnik który po przekroczeniu napięcia zostaje załaczony a on podłacza do układu np obciążenie w postaci żarówek by napięcie nie zostało przekroczone..

Oczywiscie jesli napięcie spdanie do dolnego progu to przekaźnik jest odłączany...

 

W przypadku elektrowni wiatrowych ma to jeszcze jedną zaletę ... w przypadku regulatora który by odłączał prądnice to rozbiegały by się śmigła do możliwości ich urwania / rozerwania. A tak to śmigła są hamowane...

 

A i w MPPT też się ruszyło i to dużo... inny soft i ciut zmieniona elektronika...

Narazie dalej tylko zdjecia z miernika :

Wejscie MPPT :

Dołączona grafika

 

Wyjście MPPT :

Dołączona grafika

 

I gdyby nie było MPPT to np 13.1V x 3.23A = 42W  a tak mamy 59....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwazor bawiłeś się lub zgłębiałeś wiedzę na temat turbiny savoniusa? Co gdyby umieścić na dachu w pozycji horyzontalnej taką turbinkę? Pytanie tylko jaka jest wymagana prędkość wiatru do poprawnego działania tego dzieła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Savek  niestety dla mnie jest to porazka .. 30% sprawnosci klasycznego wiatraka.... .. Do tego horyzontalnie ? To juz wogole padło będzie ( wiatr tylko z 2 kierunków ) ... imo nie warto.

 

A tutaj rev 1.0 MPPT :

Dołączona grafika

 

Było ciężko ale to nie koniec...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...