Skocz do zawartości
neomagnet

Płyty Główne Am2/am2+/am3

Rekomendowane odpowiedzi

Abita AX78 nie dam, ponieważ Abit zwinął interes (niestety :( ), ich strona chyba też już leży, support teoretycznie jest, ale w praktyce to pewnie nie będzie miało z tym nic wspólnego. No i nówki tej płyty raczej nie dostaniesz już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że ktoś wreszcie zrobił taką listę. No i naprawdę dobrze to wygląda, choć mam parę drobnych uwag:

1. ASRock A780GXE/128M ma sideport na DDR2 (możliwe, że ja coś zamieszałem).

2. MSI DKA790GX Platinum kosztuje w rzeczywistości sporo powyżej 400zł. Po prostu skąpiec podciągnął pod tą kategorię słabszy model KA790GX, który np. nie ma ACC.

3. Foxconn A7DA-S nie jest wcale taki bez minusów ;). Po pierwsze płyta nie ma żadnego "Safe Mode" po przesadzeniu z oc, po drugie - w przypadku Phenoma nie działa poprawnie regulacja mnożnika HT i NB - kluczowa sprawa w przypadku oc szyną HTT.

4. Gigabyte GA-MA790GP-DS4H - włączenie ACC powoduje problemy z uruchamianiem płyty, coldbooty.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi, niedługo poprawię. Tego info o foxconnie nie znalazłem nigdzie, a z asrockkiem to mogłem się machnąć o cyferke.

 

Z MSI racja, nie sądziłem, że robią takie cyrki na skąpcu.

 

 

Edit:

Poprawione, czekam na kolejne uwagi lub sugestie dotyczące dodania/usunięcia płyt głównych.

Edytowane przez NeoMagNeT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w drugim zdaniu literówka - jest potrze zamiast potrzeb.

///////// wygląda głupio, lepiej wstaw tam __________, imo przynajmniej

skoro przy ASUS M3N78-CM zintegrowany 8200 jest zaletą, to wpisz to w zalety też przy ASUS M3N78

nie wiem, czy pełne ATX to zaleta, dlaczego tak twierdzisz?

nie wiem, czy dźwięk 5.1 to wada, chyba że ma tylko 3 mini jakc'i, to wtedy tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym 5.1 to właśnie chodziło o to, że są tylko 3 jack`i. Z tym oddzielaniem to kwestia gustu, może to zmienię, się zobaczy ;)

 

Co do pełnego ATX to chodzi głównie o to iż są to płyty z integrą w pełnych rozmiarach. Wiele osób woli normalną płytę ale np nie ma kasy na grafikę osobną, więc jest to zaleta. Wpisywałem to tylko przy płytach ze zintegrowaną grafiką.

 

Dzięki za uwagi, już poprawiam.

Edytowane przez NeoMagNeT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że warto byłoby zastąpić GA-MA770-DS3 (SB600) przez GA-MA770-UD3 (SB700) - różnica w cenie nieduża (10-20zł), a mamy 6xSATA i wsparcie proców z TDP 140W (GA-MA770-DS3 w rev. 2 jest raczej rzadko spotykany, o ile w ogóle jest dostępny w Polsce).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśle nad tym. Powysyłam maile do sklepów czy te GB DS3 są w rev 2 czy 1. Jak będą dostępne w rev 2 to raczej zostawię DS3, ewentualnie dodam UD3 jako alternatywę. No a jak nie to zastąpię tą. W sumie obie płyty chyba się niczym nie róznią prócz innych radiatorów i kolorów. Tak to wyglądają identycznie.

 

 

Edit: Zmieniłem DS3 na UD3 bo sklepy same nie wiedzą co mają, a dystrybutorzy się migają z odpowiedzią...

 

Do progów cenowych dodałem też po 20zł, przez ten chory kurs dolara :/

Edytowane przez NeoMagNeT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna lista, ale mam pytanie.

Dlaczego M3N78 ma wadę w postaci "tylko +0,15 VCore" a M3A78 VM jej nie ma?

W manualach do obu płyt jest tylko +0,15.

 

No i do rzeczy.

Która z tych 8200/8300 do PII 920?

Oczywiście wolałbym Biostarka TF 8200 A2+ - niestety nieosiągalny w naszym pięknym i coraz ciekawszym kraju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sieciówka nie jest problemem, dźwięk na VIA mają chyba tylko ASUS-y, a HybridSLI na AMD raczej nie zadziała ;).

Jeśli przeżyjesz ALC888, to ASRock A780GXE/128M będzie ok - nawet bardziej niż ok :). Jeśli wstrzymasz się parę dni, to będę coś w stanie powiedzieć jeszcze o MSI KA780G (też z ALC888) - mam ją w domu, ale póki co czeka na swoją kolej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna lista, ale mam pytanie.

Dlaczego M3N78 ma wadę w postaci "tylko +0,15 VCore" a M3A78 VM jej nie ma?

W manualach do obu płyt jest tylko +0,15.

 

No i do rzeczy.

Która z tych 8200/8300 do PII 920?

Oczywiście wolałbym Biostarka TF 8200 A2+ - niestety nieosiągalny w naszym pięknym i coraz ciekawszym kraju.

M3A78-VM to jednak płyta mATX, które zasadniczo nie są przeznaczone do OC. Ale w sumie mogę dopisać to do wad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sieciówka nie jest problemem, dźwięk na VIA mają chyba tylko ASUS-y, a HybridSLI na AMD raczej nie zadziała ;) .

Jeśli przeżyjesz ALC888, to ASRock A780GXE/128M będzie ok - nawet bardziej niż ok :) . Jeśli wstrzymasz się parę dni, to będę coś w stanie powiedzieć jeszcze o MSI KA780G (też z ALC888) - mam ją w domu, ale póki co czeka na swoją kolej.

Parę dni mogę się wstrzymać, jak byś załatwił TF8200 A2+ wstrzymałbym się nawet miesiąc :)

Czekam na opinię o Asrock`u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI K9A2 Platinum (V.1 i V.2) - od najnowszego BIOSa obsługują Phenomy II, swietne OC, wysoka jakosc wykonania, chyba jako jedyna umozliwia wpiecie 4 dwuslotowych grafik ;) - nie wiem tylko jak z cena w PL, ale IMO ta płyta powinna się znalezc w zestawieniu i to jako rekomendowana do OC ;)

Edytowane przez Yamnick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta MSI jest na starym SB600, ale w sumie jej cena jak na to co płyta oferuje jest dosyć niska. Zastanowię się nad dodaniem jej. Ale co do tego, że powinna być rekomendowana do OC to niestety nie mogę się zgodzić. Do Zwykłego OC pewnie jest ok, ale do wyższego imho ma za niskie napięcia na CPU. Poza tym z testów wynika, że wcale nie kręci się jak szalona, a raczej średnio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta MSI jest na starym SB600, ale w sumie jej cena jak na to co płyta oferuje jest dosyć niska. Zastanowię się nad dodaniem jej. Ale co do tego, że powinna być rekomendowana do OC to niestety nie mogę się zgodzić. Do Zwykłego OC pewnie jest ok, ale do wyższego imho ma za niskie napięcia na CPU. Poza tym z testów wynika, że wcale nie kręci się jak szalona, a raczej średnio.

Moze mam dobry egzemplarz (zaszaleje i zrobie screeny w tym tyg. ;) ). Zreszta nie kloce sie, bo czeka mnie przesiadka na Phenoma II wiec i plyte pewnie zmienie na ktoras z Twojego zestawienia (ale zostaje przy DDR2...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyt na AM3 jeszcze nie dodałem bo nie ma o nich żadnych konkretnych informacji i jak narazie są dostępne jedynie najdroższe modele.

Zapewne skonczy sie na Asusie z Twojego siga i poradnika + X4 II 940BE - ale to za chwilę, nadal to jest koszta ponad 400E (niewiele taniej wychodzi zza oceanu, a celnicy czekaja, zeby swoje dolozyc :/).

Ad. AM3 - zgadza sie, plyty sa drogie - malo tego niekoniecznie wszystko jest tak jak byc powinno... Moja ostania zabawa z Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P + X4 II 940BE byla hamowana przez pamieci - na 7 zbadanych kompletow tylko 2 wspolpracowaly poprawnie, nie powodowaly BSODow i nie walily bledami w memtescie... (oba komplety to byly Corsair - jeden DHX+, drugi XMS3 - dla przykladu ZADNE OCZ nie chcialy dzialac poprawnie...).

Wiem, ze BIOS, wiem ze SPD, wiem ze Phenom, ale... Chyba jednak pozostane na ta jedna zmiane jeszcze na DDR2...

 

P.S. Na mojej obecnej plycie OCZ (ReaperHPC) tez nie chcialy za Chiny Ludowe na 1066 MHz. Kumpel z Intelem je odkupil - od kopa ~1150... :] Widac OCZ nie lubi sie z AMD...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na tej plycie mozna zainstalowac cztery sztuki 4870X2 tak aby wykorzystywaly crossfire?

Jesli tylko grafy umozliwiaja taki bajer (a chyba umozliwiaja) - jak najbardziej. Zablokuje Ci to pozstale sloty - ale 4 grafy bedziesz mial (o rachunkach za prad i nieocenionej roli komputera zamiast kaloryfera nie wspomne ;) ).

4 karty wpiete w 4 porty beda dziala jako 8x/8x/8x/8x - 2 karty dzialaja jako 16x/16x (testowane na 4850 + 4870).

Edytowane przez Yamnick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, interesuje mnie hybryd crossfire, pod względem wyłączania zewnętrznej karty w "mniej wymagającym środowisku" czy ktoś z was miał możliwość przetestowania tego?

Czy rzeczywiście jest to opłacalne pod względem oszczędności energii, czy jest to tylko reklama?

Edytowane przez borot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI K9A2 Platinum (V.1 i V.2) - od najnowszego BIOSa obsługują Phenomy II, swietne OC, wysoka jakosc wykonania, chyba jako jedyna umozliwia wpiecie 4 dwuslotowych grafik ;) - nie wiem tylko jak z cena w PL, ale IMO ta płyta powinna się znalezc w zestawieniu i to jako rekomendowana do OC ;)

Tja... brak regulacji mnożnika NB, więc będzie problem z zablokowanymi Pheńkami. Co do Athlona, to oc jest faktycznie dobre, ale BIOS ma dziwne zachowania (przy HTT >300MHz nie można ustawić napięcia proca mniejszego od ~1,55 V, poza tym nawet przy ustawienu Auto płyta podbija wtedy prockowi napięcie do ~1,5V - bez sensu; powyżej 380 MHz jest jeszcze gorzej - przy vCPU Auto można sobie paluchy poparzyć dotykając radiatora sekcji zasilającej nawet kiedy proc nie jest obciążony). Sekcja zasilająca też raczej nie jest najwyższych lotów.

IMO ta płyta to taki średniaczek, którego największą zaletą jest "pełne" CF 16x w znośnej cenie.

 

------------------------------------------------------------------------------------------

EDYCJA 16.02.2009:

 

Co do MSI KA780G:

- vCPU: maks. 0,4V (nie można obniżać).

- vRAM: 1,8-2,7V.

- timingi: standardowe 4 + 5 alph, CR, TRFC, 4 dodatkowe alphy.

Bootowalne i stabilne HTT 400 bez problemu. Zobaczymy, czy na tyle jutro wstanie ;).

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dodać dwie płyty główne Biostara dostępne na polskim rynku. Ich wada to słaba dostępność, ale są. Być może najlepsze i wcale nie takie drogie.

TA770

TA790GX - chwilowo brak

Składając zestaw z phenomem II myślał bym przede wszystkim o płycie głównej TA790GX. Dlatego dobrze aby znalazła się w zestawieniu z tą tylko uwagą, że dostępność jest bardzo ograniczona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że ta TA770 A2+ chyba nie obsługuje Phenoma II, a przynajmniej Biostar się tym w żaden sposób nie chwali. Na stronie zero informacji na temat obsługi nowych procków.

 

No a TA790GX to już od dawna ma status "Chwilowo brak". Jeszcze nie widziałem jej dostępnej w żadnym polskim sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...