Skocz do zawartości
Nicolass

Ati Radeon HD4890 RV790 - Topowe 55 Nm Od Amd

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Firekage

Zmienił właściwości fizyczne krzemu przez zbyt wysoką częstotliwość... sam to wymyśliłeś?

Nie ja , fizyka , to raz. Dwa - roducent gwarantuje poprawna prace bez oc czyli na defie. Trzy - tam uklady "odgrodzone" sa od siebie odlegloscia mierzona w nm , zwiekszajac czestotliwosc pracy mozesz doprowadzac np. do jakiegos wytracania sie elektronow (wszak jak dziala tranzystor? Zrodlo , dren , odleglosc w kanale. )itd powodujac zaklocenia pracy samych tranzystorow. Jak widac - jest to nieodwracalne.

 

Tyle ode mnie.

 

Tak przy okazji , wejdz z obraczka ze zlota do transformatorowni wysokoindykcyjnych... Tez mi powiesz , ze topienie sie zlota bez "dotykania" czegos to czarna magia?

 

Soreks za offa.

 

(Ciekawe czy silnik auta tez pilowalbys do granic mozliwosci , przeciez nic mu sie nie stanie.)

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ja , fizyka , to raz.

To przytocz mi które prawo fizyczne mówi o tym że krzem zmienia na stałe swoje właściwości pod wpływem zbyt wysokiej częstotliwości (nie temperatury, nie prądu przez niego płynącego). Znajdź takie prawo a przyznam ci rację.

 

Ja również kończe OT bo posypią sie %

Chciałem tylko powiedzieć że znalazła się grupa osób na forum która jest pewna że Rv790 nie może pracować z 1GHz bo karta tego nie wytrzyma. I są tego tak pewni jakby co najmniej sami projektowali ten układ.

A kolega który podkręcił swojego 4890 do 1GHz został zrównany z ziemią, ponieważ osoby które w rękach nie miały tej karty są pewne, że karta nie ma szans na poprawne działanie, tudzież spłonie za miesiąc lub pochłoną ją piekielne czeluści :)

Edytowane przez szpachla2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba skończe bo widze że z dziećmi nie ma co dyskutować.

Bo rdzenie kart graficznych w odróżnieniu od procesorów robione są z drewna.

 

Ps. to wytłumacz mi czym się różni chłodzenie procka od chłodzenia grafiki. Bo według mnie, zasada działania jest ta sama, czyli odprowadzić nadmiar ciepła wydzielanego przez dany element.

No zasada działania mózgu również jest taka sama u wszystkich, a nie którzy mają problemy z logicznym myśleniem, a niektórych trzeba zamykać w zakładach :lol: No procki są również sprzedawane przykręconym chłodzeniem i założonymi naklejkami gwarancyjnymi (na śrubkach aby nie zmieniać) :lol: Już rafa delikatnie radzi żebyśmy wyluzowali, bo zaczyna się robić nieciekawie :lol:

 

Kolega podkręcił rdzeń do prawie 1GHz, żeby przekroczyć musiał dovoltować, a już przy 0,97GHz zobaczyliśmy 120 stopni na sekcji zasilania i prawie 100 na rdzeniu. Jeżeli myślisz, że to normalne warunki pracy dla układów elektronicznych to jesteś w błędzie. Jaka grupka się znalazła? Ja powiem tak, znalazł się chłopaczek który uważa, że karta podziała latami jak będzie miała 100 stopni na rdzeniu i 120 na sekcji zasilania :lol:

Edytowane przez chemiczny_ali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak, znalazł się chłopaczek który uważa, że karta podziała latami jak będzie miała 100 stopni na rdzeniu i 120 na sekcji zasilania

I jest to chemiczny_ali, bo nie widze w topiku żeby szpachla kiedykolwiek coś takiego napisał.

Wręcz przeciwnie:

Jak masz standardowe chłodzenie to wiadomo że sie grzeje. Widziałeś kogoś kto kręci np. e8400 na BOX-sie i pracuje z tym na codzień???? To że wyskrobał chłodzenie wodne na tą kartę to jego wybór, ale pewnie dała by rade na jakimś konkretnym AC.

Niestety niektórzy kończą edukacje w podstawówce co potem skutkuje brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem.

 

Proponuje abyś zakończył dyskusję ponieważ twoje posty wnoszą tylko zamęt w topiku. Lepiej zwróć uwagę na swój mózg, który nie jest w stanie zapamiętać treści 5 postów wstecz.

Edytowane przez szpachla2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stokowym coolerze OC ogranicza Temp. 1GHz jest do zrobienia więcej nie za bardzo niby 1015MHz w fur marku było ok ale w Crysisie już niezbyt wodę miałem koszt bloku 150 zl wiec jak miałem wydać trochę mniejsza kwotę na AC to wolałem wodę ;) w Stalkerze Clear Sky Max to około 1040/4800MHz na 1045 potrafią się pokazać arty w grach które mocno obciążają max to 1035-1040 1035 jest w pełni stabilne wszędzie (nie ma artów) nie wiem jak pokazać inaczej jak karta się kreci ;) po za fur markiem i 3D Smarkami mogę tylko napisać co i jak bo screna to za bardzo się nie da zrobić :D

Edytowane przez Ns5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jak ktoś piszę bzdury, że 1GHz jest normalne na powietrzu to potem skutkuje wysypem złomu w serwisie :lol: Kolega posiadający kartę udowodnił, że karta bez modyfikacji będzie miała ogromne problemy z chodzeniem na takich ustawieniach. A rozmowa toczy się tak jak się toczy, bo ktoś lubi fantazjować:

(...)

To że wyskrobał chłodzenie wodne na tą kartę to jego wybór, ale pewnie dała by rade na jakimś konkretnym AC.(...)

:lol:

"Pewnie dała by radę"???. Jak dotychczas to widać jedno, że nie dała by radę :lol: A jak będzie na innym to się okaże, więc proszę wstrzymywać się z bzdurami w stylu:

(...)

Narazie robi te 1000 MHz i jest stabilna.

(...)

Karta jest stabilna (tego jeszcze nawet nie wiemy) jak już pisałem NA WODZIE. Jak ktoś pokaże, że robi tyle na powietrzu to będzie można coś więcej powiedzieć. :wink:

Jak na razie trzymaj się FAKTÓW kolego Szpachla, bo co pewnie dało by radę nie znaczy, że robi i jest stabilne :)

 

@Ns5 no i słusznie, że zalałeś, bo widać, że jest okrutnie gorąco i imo nawet jakiś Accelero może mieć problemy :wink: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta zrobi 1GHz na stokowym coolerze ale nie na co dzień :D bo ja temp. zabije albo uszy odpadną :D patrząc na to ze karta ma 190W(rdzen ze 130) przy 1.31V to przy 1.45V trochę tych W będzie

Edytowane przez Ns5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie robi te 1000 MHz i jest stabilna.

Karta jest stabilna (tego jeszcze nawet nie wiemy) jak już pisałem NA WODZIE. Jak ktoś pokaże, że robi tyle na powietrzu to będzie można coś więcej powiedzieć. icon_wink3.gif

Jak na razie trzymaj się FAKTÓW kolego Szpachla, bo co pewnie dało by radę nie znaczy, że robi i jest stabilne icon_smile3.gif

No właśnie trzymam sie faktów, co potwierdza post wyżej :)

"Karta zrobi 1GHz na stokowym coolerze ale nie na co dzień icon_biggrin3.gif bo ja temp. zabije albo uszy odpadną."

Wydaje mi sie że kolega mówi że karta działa prawidłowo przy 1000MHz, a problem polega na tym że wydziela dużo ciepła i dlatego na standardowym coolerze nie daje rady.

Nigdy nie twierdziłem że zrobi 1GHz na fabrycznym chłodzeniu i sie nie ugotuje. Nikt też nie mówi, że Accelero jest dobrym chłodzeniem, to widze kolejny taki twój żarcik, bo zauważyłeś go u mnie w sigu.

 

Stwierdzenie: "Karta zrobi 1GHz na stokowym coolerze ale nie na co dzień" jest jasne. Jakby napisał że już przy 1000 MHz na powietrzu (boxowym!) sypie artami to bym powiedział że są marne szanse by dało sie 1000 wykręcić.

Edytowane przez szpachla2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o co wy się właściwie kłócicie? Wiadomo, karty i CPU pod O/C projektowane nie są, po prostu mają pewien bezpieczny margines żeby się na def. nie sypały - a my ten margines chętnie wykożystujemy, co karcie raczej nie pomaga. Z drugiej strony GPU ma służyć 2 - 3 lata maksymalnie, jak widać że wcześniej zaczyna się sypać, O/C spada, to sie ją na allegro wysyła - proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe chłodzenie zastosuje powercolor. Link

Seria kart będzie się nazywać Professional Cool Solution i wygląda jako żywo, jakby zamontować accelero i wentylator. Dokładnie to co wymyśliliście :D Podoba mi się, ze w końcu jeden z producentów pomyślał tak jak klienci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa dyskusyjna. I jak najbardziej indywidualna, bo 5 miesiecy temu wszyscy rzuclili sie na 4870. Teraz, za pol roku wyjdzie seria 5xxx. Za rok jak mniemam -kolejna seria. I tak sie biznes kreci. W mojej opinii to jest decyzja czysto indywidualna. I jesli mialbym 1000 zl wyrwane z domowego budzetu - to bym co pol roku kupowal nowa karte :) Jednak biorac pod uwage "WAF" i jego bardzo mala elastycznosc - musze przystopowac pogon za nowinkami.

Edytowane przez Burdoror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie siedze na hd3850, a co do wymian to chcialbym jak najbardziej uniknac czestych wymian. Poczekalbym na serie 5xx0 ale jak maja obslugiwac DX11 to nawet taka firma jak ATI (ktora przewaznie mniej sobie liczy za swoje produkty) moze dac spore ceny (jak to bylo przy wchodzeniu DX10). Po za tym nawet jak zmniejsza proces technologiczny do 40nm (mniejsze zapotrzebowanie pradu, mniej ciepla) to nie wiem czy moj zasilacz udzwignalby nowe "monstra", skoro juz do hd4890 zalecany jest zasilacz 500W (a ja mam jakiegos Chiefteca serwerowego 550W).

 

Najgorsze ze teraz wakacje sie zblizaja, czyli 2 miechy wolnego a seria 5xx0 wychodzi dopiero po nich <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza, to zależy ile ma A na linii 12V a ilość Wat w sumie traktuj dość ogólnikowo, bo dobre 400W może być lepsze od złych 550W. Chieftec to dobra firma, ale jak serwerowy, to trudno zgadnąć, czy ma mocne 12V?

Jak Ci nie brakuje wydajności to nie przechodź bo po co? Nawet jak karty dx11 będą drogie to raczej nie wszystkie bardzo prądożerne. A na pewno starsza generacja w tym 4890 potanieje kiedy nowa się ujawni :)

 

Najgorsze ze teraz wakacje sie zblizaja, czyli 2 miechy wolnego a seria 5xx0 wychodzi dopiero po nich <_<

No to co za problem, będzie 4770 i 4890 i do tego jakieś kotlety od nVidii. Co Ci więcej potrzeba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obserwujac rynek - to dla dlugodystansowcow polecalbym drozsze NV. 280'ka jest juz leciwa (w kategorii elektro-wieku), a wciaz trzyma sie gornych wynikow w porownawczych testach. Gdzie taki 4850 przestaje byc juz brany pod uwage, a 4870 schodzi coraz nizej. I teraz pytanie - wydac mniej i na krotko, czy zainwestowac w cos, co bedzie na gornej polce przez min 1,5 - 2 lata?

Od razu pisze - od czasow Geforce nie mialem doczynienia z NV. Sugeruje sie jedynie tabelkami i testami w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja taktyka jest prosta. Kupuj najtańszą kartę, która wystarcza Ci na jakiś czas, powiedzmy pół roku. Potem sprzedaj, stracisz trochę, ale w sumie niewiele a kup nowszą wydajniejszą.

W taki sposób masz zawsze wystarczającą grafikę, nie tracisz dużo kasy, nie musisz na raz dużo dopłacać. I co ważne karta nie zużywa Ci się moralnie bo zanim Ci się znudzi to ją sprzedajesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obserwujac rynek - to dla dlugodystansowcow polecalbym drozsze NV. 280'ka jest juz leciwa (w kategorii elektro-wieku), a wciaz trzyma sie gornych wynikow w porownawczych testach. Gdzie taki 4850 przestaje byc juz brany pod uwage, a 4870 schodzi coraz nizej. I teraz pytanie - wydac mniej i na krotko, czy zainwestowac w cos, co bedzie na gornej polce przez min 1,5 - 2 lata?

Od razu pisze - od czasow Geforce nie mialem doczynienia z NV. Sugeruje sie jedynie tabelkami i testami w sieci.

Taktyka się sprawdza tylko jak bierzesz przełomowe produkty z segmentu premium (lub takie które wprowadzają dość duże zmiany w porównaniu do poprzednika) takie jak Radeon 9700 czy GeForce 8800GTX, które swojego czasu były rewolucyjne. 280GTX już rewolucyjny nie jest, ale wprowadził takie zmiany w architekturze, że widać nV nie rusza ich na dość długo (285'tka to zaledwie nowy wymiar + wyższe zegary). Imo rv770 był produktem niejako przełomowym, ale nigdy nie był w segmencie premium i dlatego starzeje się dużo szybciej, a rv790 jest dopieszczeniem projektu :) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!Kilka dni temu kupiłem Radka 4890 od Sapphire'a i mam pytanie do posiadaczy tych kart.Czy wasza karta w duży obciążeniu ( np 3dmark06) również wydaje taki dziwny dźwięk?Oczywiście nie mówię tutaj o wentylatorze tylko o takim delikatnym piszczeniu, skrobaniu tak jak by dysk cały czas coś mielił.Dźwięk wydaje się dziwny i podczas grania jest głośniejszy niż inne wentylatory w budzie i słychać go na zewnątrz ; p Podczas 3dmark06 występuje tylko podczas testów jak np wczytuje następny test to pisk natychmiastowo przechodzi, tak samo w grach , piszczy piszczy , zminimalizuje i już nie ma .U was też to występuje ?I od razu mówię że to nie jest dysk ani żaden wentylator , teraz odpaliłem 3dmarka otworzyłem budę i dobrze słychać że idzie to z karty :I

Edytowane przez duzii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cewki to takie elementy elektroniczne ( :wink: Jak przepływa przez nie prąd to wpadają w rezonans co powoduję owe dźwięki (piszczenie). Zwykle można się tego pozbyć zaklejając (klejem, silikonem) ową cewkę, a w sumie jej uzwojenie :) W czymś to przeszkadza? W sumie karcie (czy tam cewce) to wszystko jedno :D pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm , mi to tak nie przeszkadza więc nie będę tego ani reklamował ani nic :) Dzięki za dokładne wytłumaczenie :)

 

Mam jeszcze jedno pytanie:

4890 ma chyba taki system oszczędzania energi tak ? Gdy np karta nie jest zbyt obciążona to schodzi z zegarów na rdzeniu ? Bo teraz przy odalonym wow'ie mam średnio 310 MHz na rdzeniu ,szczerze to jeszcze grając nie widziałem żeby karta osiągała 850 (czyli standardowe zegary) Można coś takiego wyłączyć ? Albo może jakoś kontrolować czy skonfigurować inaczej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Wow widocznie nie obciaza jej mocno przez co lazi w trybie 2d - jesli nie masz zwiech czyli spadkow frameratu i lazi to plynnie - zostaw. Sprawdz np. w Crysisie - na bank pojdzie na power 3d , teraz masz low 2d bo gra nie katuje , nie wymaga widocznie.

 

Jesli sa - poszukaj na google ati powerplay i po prostu wyedytuj notatnik z tym profilem dajac max zegary. Z tym , ze ta funkcja na 48xx dziala poprawnie , ja nie musialem tego zmieniac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to może nie będę tego ruszał :) ale faktycznie przy wowie na max detalach nawet cewki nie piszczą ; p

 

I jeszcze jedno pytanie ... Lepiej używać sterowniki ati czy ściągać ze strony sapphire'a?Wiem że ati zawsze miało problem ze sterownikami i może sapphire po prostu lepiej się stara :P ?

Edytowane przez duzii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

To o sterownikach ATI to mit , bujda na resorach - bawilem sie ich karta+sterami 7mc i wiekszosc problemow to robia , ale userzy , ktorzy nie wiedza gdzie w kompie jest power , nie potrafia zainstalowac sterow czy tez wydaje im sie , ze karta sie przegrzeje i padnie , wszystko na zasadzie "slyszalem , ze". Jesli na ATI cos zle dziala - mozesz byc pewnym tego , ze i na nV jest to samo (jeden ziomek udowadnial na PCL , ze ATI to "tanie wino" i czituje w jakosci obrazu. Podal przyklad Crysisa oraz Grida miedzy innymi. W Crysisie udowadnial , ze ATI czituje bo tekstury przestawiaja sie na custom - na nV jest dokladnie to samo , ale jakos nie raczyl o tym wspomniec. Pozniej znowu wyskoczyl , ze w Gridzie znikaja barierki na ATI - udowodnilem mu , ze na 260 jest to samo. Tak samo pisal , ze CCC jest do kitu , a CP daje wieksza swobode - to mu pokazalem , ze i to jest picem - aa z CP i CCC na obu nie dzialalo w Cryssie...). Bawiac sie 4870 wiem jedno - na necie jest masa fejkow wynikajacych z tego , ze zabieraja zdanie o tych kartach ludzie , ktorzy ich w ogole nie mieli i przez szybe ogladali...

 

Sa problemy , ale na poziomie kompatybilnosci (z nV to samo) czy dzialaniu np. z dodatkowym osprzetem (DVI z 2 monitorami - ponoc zglasza sie , ze nie smiga - na pcl sa moje fotki z tego trybu i u mnie rowniez dzialalo) i inne kwiatki podobne do nV.

 

Ps - jedyny bug i to faktycznie bug w starszych to AF - dopiero 9.2 pod DX10 przywrociil to , oraz AI w Crysisie pod DX10 - ponod bety 9.5 juz to rozwiazaly. Przy okazji - opengla tez poprawili bo Kotory juz dzialaja bez problemow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok:) To wogule jest jakaś różnica między sterownikami ati a sterownikami sapphire'a? Czy sapphire mam te same stery tylko z dopisikiem SAPPHIRE ?

Sapphire ani żadna inna firma produkująca karty, nie robi własnych sterowników. To co znajdziesz na stronach producentow, to i tak są Catalysty, a więc oficjalne sterowniki od ATI. Różnica jest taka, że ATI wydaje kolejne edycje sterownikow co miesiąc, a na stronie Sapphire mogą być one starsze, sprzed kilku miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...CP daje wieksza swobode - to mu pokazalem , ze i to jest picem - aa z CP i CCC na obu nie dzialalo w Cryssie...).

to szkoda, ze temu "jednemu ziomkowi" jeszcze nie pokazales fsaa w AC z pachem i bez oraz bioschocka z fsaa w dx10, tylko podwinales ogon i szybko zakonczyles "polemike". tak wiec na temat "picu" sie nie wypowiadaj bo raz, ze kompletnie do Ciebie nie dociera co "ziomek" mial do przekazania, a dwa, sam podpadasz pod "zabieraja zdanie o tych kartach ludzie , ktorzy ich w ogole nie mieli i przez szybe ogladali".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...