Skocz do zawartości
GenghisKhan

Gravis Ultrasound - Temat Zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Karty z seri GUS - na owe czasy (ok 95r) charakteryzowaly sie doskonala jakoscia dzwieku.

Fantastycznie rowniez brzmialy na nich odtwarzane pliki w Formacie MIDI.

Pamietam ze chcialem zakupic Gravis ultra sound MAX - jednak cena i dostepnosc byly zaporowe

i koniec koncow nieco pozniej kupile AWE64 GOLD ( to bylo ok 96r a karta w ten czas kosztowala blisko 900zl)

Prawde powiedziawszy była to karta jaka zrobila na mnie najwieksze wrazenie liczac do czasów obecnych.

Pamietam rowniez ze ok 98/99 kolega kupil SB LIVE! - i porownywalismy jakosc dzwieku obu kart

i SB LIVE wypadal blado przy 64gold jesli chodzi o odtwarzanie MIDI.

 

ale ale to temat o GUSach a nie o gustach o ktorych się nie mowi ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuce fotki i skan karty ( o ile mi wlezie do skanera) jesli jestescie posiadaczami zrobcie to samo - zrobimy liste osob majacych gusa:) a jakby ktos chcial utylizowac to zgloscie sie do mnie - odkupie:)

Jak jest ze sterami do GUSA? pod wine?

jest fajna czeska stronka na ten temat, moze sie przydać:)

 

http://www.gravisultrasound.net/

 

pozdr:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kartę Gravis ULTRASOUND Clasic!

Karta niesamowita i nieśmiertelna. Oczywiście tylko dla mnie i może dla tych którzy ją posiadali w latach kiedy DOS był podstawowym systemem PC. Dlaczego dla mnie? Przede wszystkim to muzyka która wydobywała się z tej karty. Jako użytkownik Cowox-a (ciekawe czy ktoś jeszcze wie co to takiego :D ) zazdrościłem kumplom SB ale nie wiedzieć czemu jakoś nigdy nie miałem dość czasu, pieniędzy i chęci do kupna tej karty. Tak więc, gdy usłyszałem dziwięk z gier na tej karcie - oniemiałem z wrażenia. Kto grał w DUNE2, WarlordsII, Warkraft IiII, UFO1i2, LandsOfLore, PG1 a nie słyszał muzyki made in GUS z tych gier - wiele stracił. Pamiętam, że wiele godzin poświęciłem przy tekstowym FTP w celu poszukiwania nowości do swojego Gravisa w internecie. Uruchomienia muzyki na większości gier nie było takie proste jak w SB. Trzeba było stosować emulator GM lub wręcz podmieniać odpowiednie pliki w grze. W ostateczności stosowaće emulator SB. Dodatkową frajdą były dla mnie próby zastosowania pamięci na karcie Gravis-a jako RAM-dysku. Mając PC-386SX i 2MB RAM a potem PC-386DX i 4MB RAM dodatkowa pamięć była na wagę złota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jesli ktokolwiek widzial czy ktokolwiek ma karty Gravisa to prosze o pisanie w tym wątku.

Niedlugo załącze fotki mojego nabytku GUX MAX rev.1.7:)

pozdro dla wszyskich fanow GUSA:)

 

Witam również.

 

Ja także jestem fanem GUSa, i mam jego podstawową wersję opartą o układ GF1. Oto zdjęcia mojego GUSa i komputera w którym pracuje razem z SoundBLaster AWE 32:

 

Mój retro PC

 

Interesują mnie tak na prawdę wszystkie karty dźwiękowe, im rzadziej spotykane tym lepiej. Bardzo cenię firmę Turtle Beach, Terratec i nieistniejące już Aureal. Oczywiście Advanced Gravis to mój faworyt :) .

 

Pozdrawiam

 

Azzorek

Edytowane przez Azzorek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

też posiadam gusa classic z pamiecią powiększoną do 512kb

miałem też gusa pnp ale gdzieś mi zaginął

 

powiem jedno ...gus wyśmienicie brzmiał i do tej pory mam tą muzykę w głowie...

...a scena robiąca dema pod gusa to poezja....warcraft 1/2 dune 2 na gusie wymiatały ...ta orkiekstra te instrumenty ehhh....chyba znowu pościągam stare dema i odpale gusa ponownie ...i prosze wogóle nie wspominać o SB bo to badziew był i jest przy GUSie.....kartę wykończył brak sterów pod windę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo kur...

 

Miałem gravisa, nawet nie wiedziałem że to jest tak kultowa karta dźwiękowa...

 

Teraz zobaczyłem ta aukcje, za 50zł poszła... a ja ją połamałem na 3 części :|

 

A ona jeszcze działała.

 

Mam jeszcze na strychu jakąś kartę yamahy, tez na isa, i tak samo długa, jest to coś warte? :)

Edytowane przez Shadowek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gus był przede wszystkim muzycznym akceleratorem pierwszą kartą, która odciążała procesor od miksowania dźwięku. Ponadto oprócz dźwięku 3d opartego na technologi focal point 3d karta miała 24 bitowy oversampling, czyli bajer który ma dopiero Sound blaster audigy. podsumowując gus w tamtym czasie był jedyną kartą, w której do trackerów można było ładować 16 bitowe sample, a 8 bitowe próbki potrafiła dzieki oversamplingowi interpolowac na 16 rozdzielczość, więc jako karta do harddisk recordingu była rewolucją. Posiadając dysk scsi można było spróbkować w 16 bitach nałożyć cyfrowy sprzętowy filtr pasmowy i zaprojektować własne dolby, podbicie na 24 bity chroniło czyszczona próbkę od obniżenia dynamiki, oczywiście takie zabawy mozna było robić na szybkim dysku, bo jak ktoś chciał ładowac do pamięci komputera mającego zwykle nie więcej niż 4 mb ram to nie dawało rady, nie mówiąc juz o 1 mb w gusie gdyz 1 minuta 16 bitowej próbki miała 10576 kb . Inajwazniejsze komfort zabawy z gusem zaczynał się od 386 sx 25 mhz. piękne było w nim to, że odpalając demo unreal 1.1 na gusie miałem wybór 44khz,44khz,44khz na sb 8khz,16khz,20khz przy 8,9 kanałach. w tym miejscu pojawiał się dramat gdyż jak ktoś miał Sound Blaster AWW 32 to w takich sytuacjach jego karta zachowywała się jak SoundBlaster mono, lub 8 bit pro stereo. Więc płacić w tamtych czasach 10 baniek za ten bajer Creativu było ze strony pc demosceny kwitowanym smiechem. kończąc mam w tej chwili Gravisa PnP z 2 mb ramu chciałbym rozszerzyć do 8 mb ale cięzko z simami 36 pinowymi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GUS z 512KB, akurat klon (PRIMAX ULTRASOUND), ale to dokładna kopia GUSA tylko z rozszerzoną pamięcią.

Siedzi w kompie do DOS-a - P60 + GUS + VOODOO 1 :)

 

Mam pytanie - wiem, że pod windę były stery do PnP /do classica na ten czas nie, dlatego musiałem kupić co niżej/.

Nie wiecie, czy są dla GUS PnP stery pod widnę vista lub 7 ale 64 bit ?

 

Bo miałem kolejną kultową (choć mniej) kartę pod windę, Aureal Vortex 2, zmieniłem system na 7 64bit i lipa, sterów nie ma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w szufladzie jeszcze gdzieś mam ultrasound max i trzeba przyznać miażdżyła generowanym dźwiękiem SB niestety DirectX zabił kartę - karta zawieszała się w Curse of Monkey Island

i musiałem wymienić na Yamahę OPL3 Sax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do radxcella czy Gus pnp z dwoma megami ramu jak emuluje gusa clasica np w scream trackerze czy widzi go w trybie 1 mb czy 2mb i więcej, to raz, a dwa to to czy ma pan może simy dwie czwórki bo chciałbym rozszerzyć do 8 mb. I na koniec czy miałby pan specjalistyczne próbki do niego wykorzystujące 8 mb ram. A propo przeróbek kiedyś jeden znajomy opowiadał jak jego kumpel gusa clasica maxa rozszerzył maksymalnie do 2mb ram wylutowując podstawki kontrolerów od sterowników cd rom sony mitsumi i panasonic. kończąc byłbym wdzięczny za kontakt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do radxcella czy Gus pnp z dwoma megami ramu jak emuluje gusa clasica np w scream trackerze czy widzi go w trybie 1 mb czy 2mb i więcej, to raz, a dwa to to czy ma pan może simy dwie czwórki bo chciałbym rozszerzyć do 8 mb. I na koniec czy miałby pan specjalistyczne próbki do niego wykorzystujące 8 mb ram. A propo przeróbek kiedyś jeden znajomy opowiadał jak jego kumpel gusa clasica maxa rozszerzył maksymalnie do 2mb ram wylutowując podstawki kontrolerów od sterowników cd rom sony mitsumi i panasonic. kończąc byłbym wdzięczny za kontakt

 

Tak w wojskowym skrócie :)

Nie wiem jak jest w ST, bo go nie posiadam. FT 2.09 widzi całe 16MB.

Simmów zabytkowych nie posiadam, mam za to parę DIMMów BXowych.:)

Banki brzmień można z łatwością ściągnąć z sieci, oprócz Utopii nie mam innych banków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...