Skocz do zawartości
aceraspire

Recenzja Aristo Prestige X100

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy laptop którego kupiłem to Acer 3613 WLMI. Do teraz sprzęt chodzi bardzo sprawnie na platformie WIN XP. Jednak po 4 latach korzystania z niego postanowiłem kupić coś bardziej wydajnego o dedykowanej karcie graficznej. Długo szukałem na początku w sklepach potem allegro. Pytałem na purepc ale nikt mi nie pomógł a jak już dali kandydatów to były bardzo słabe za tą cenę. Postanowiłem kupić laptop który jest na Centrino czyli Procesor Core 2 Duo, co najmniej dysk 250 GB, RAM 2GB z możliwością rozbudowy, HDMI, ESATA, oraz matryca 15,4" Glare. Ostatecznie na polu boju zostały moje Aristo I Asus M50VC. Jako że Asus miał słabszą kartę graficzną i procesor postanowiłem kupić Aristo. Teraz pytanie czemu Aristo skoro to podobno taka badziewna firma. I pewnie też bym tak myślał gdybym nie miał kontaktu z notebookami tej firmy. Oglądałem modele w pracy z serii Smart i Prestige i nie dopatrzyłem się specjalnych wad. Laptopy te miały mocną obudowę i solidne zawiasy. Postanowiłem że kupię właśnie te Aristo i nie żałuję. Kupiłem go za 2425 zł i do tego kość RAMu za 65 zł Kingstona 2 GB 800 mhz.

 

Specyfikacja techniczna

 

Bateria Litowo-Jonowa (Li-ion), 4800 mAh, 6 ogniw

Bluetooth Bluetooth 2.0 + EDR

Chipset Intel PM45 + ICH9M

Czytnik kart multimedialnych 4-in-1, MMC, SD, MS, MS Pro

Dysk twardy [GB] 250

e-SATA Tak

ExpressCard 34/54 Tak

Głębokość [mm] 357

głośniki 2

Karta dźwiękowa Audio High Definitor (Azalia)

Karta graficzna GeForce 9600M GS

Karta sieciowa przewodowa GigaLAN 10/100/1000 Mbps

Matryca rozdzielczość 1280x800 (panoramiczna)

Napęd optyczny DVD-RW

Pamięć [GB] 4

port HDMI Tak

port RJ-11 Modem Tak

port RJ-45 LAN Tak

port USB 2.0 Tak

port VGA Tak

Procesor Intel Core 2 Duo

Procesor częstotliwość [GHz] 2.0

Przekątna ekranu [cali] 15.4

Rodzaj matrycy TN

System operacyjny Bez systemu

Szerokość [mm] 257

Waga [g] 2700

Wbudowana kamera internetowa 2.0 MP

wbudowane mikrofony 2

Wbudowany fax modem 56K V.92

wejście mikrofonu Tak

WiFi 802.11 AGN

wyjście słuchawkowe Tak

Wysokość [mm] 29.9-38.8

Zabezpieczenia złącze Kensington Lock

 

Gwarancja

 

Aristo udziela gwarancji na 24 miesięcy użytkowania z możliwością przedłużenia na 36 miesięcy od daty zakupu. Aristo oferuje także naprawę komputera w ciągu 72 h oczywiście odpłatna możliwość. Ceny za te dwie usługi są dość wygórowane. Kto z tego skorzysta ? Na pewno nie biznesmen bo Aristo nie kupi, a dla domowych odbiorców jest to za drogo.

Realizacja gwarancji to System "Door-To-Door"- koszty transportu do/z naprawy pokrywa serwis.

Wykonanie

 

I tu miałem naprawdę duże obawy odnośnie Aristo. Na forach czytałem że podobno ktoś pisał że jakość jest okropna i żeby sobie dać spokój to samo pisali o moim poprzednim Acerze że zawiasy pękają i inne. Prawda jest taka że jak jesteś sorry za wyrażenie pajac i komputer zleci ci z metra to nie dziw się że coś będzie nie tak. Nie ma rzeczy niezniszczalnych. Ale do rzeczy komputer jest solidnie zbudowany, nie mam żadnych zastrzeżeń odnośnie materiałów i spasowania. Wszystko pasuje tu jak należy a jeszcze lepiej wygląda. Czytałem kiedyś o Think padach i Dellu które świetnie się sprawują w codziennej pracy. Ale druga kwestia to jak to wygląda :/ . Laptop dla mnie też musi być ozdobą a nie tylko że ma być. A ten jest naprawdę ładnie wykonany o czym możecie się przekonać oglądając zdjęcia. Obudowa jak i cały laptop jest cięższy od mojego Acera, ale za to jest bardziej solidny i nie nagrzewa się mocno. Nie ma tu podgrzewanego touchpada a ręce można spokojnie oprzeć i nie odczuwać dyskomfortu generowanego ciepła. Wiatrak włącza się symbolicznie i jest bardzo cichy czego nie mogę powiedzieć o moim poprzednim laptopie. Obudowa jest błyszcząca i odbija jak lustro. Jednym może to przeszkadzać że widać każdy odbity palec ale ja już przyzwyczaiłem się do tego i nie przeszkadza mi to. Podsumowując na jakość obudowy nie można narzekać wszystko jest tu na poziomie. Przycisk zasilania jak i zaciski zawiasów są zrobione z aluminium co nadaje charakteru notebookowi. Przy klawiaturze znajduje się napis Aristo który jest piętą Achillesową wykonania. Naklejki te wydają się nie być trwałe ale czas pokaże jakie będą. Zawias matrycy chodzi z zdecydowanym oporem i nie mamy wrażenia że może nas coś spotkać nie przyjemnego podczas eksploatacji sprzętu.

 

Dogłębna analiza urządzenia

 

Układ chłodzenia, jego efektywność i kultura pracy

 

Komputer posiada jeden wiatrak który odpowiada za chłodzenie całych "wnętrzności". Procesor Core 2 Duo i karta graficzna 9600M GS nie wydzielają za dużo ciepła dlatego wiatrak podczas pracy biurowej prawie wcale się nie załącza. Komputer staje się bezszelestny podczas pracy w systemie Windows. Inaczej jest kiedy załączamy sobie wymagające gry 3d. Obudowa laptopa się wtedy nie nagrzewa się mocno jednak wiatrak jest już słyszalny. Nie jest to głośny odgłos jednak jest słyszalny. W końcu podczas wytężonej pracy komputer musi coś emitować :mrgreen: .

 

Ekran

 

Notebook jest wyposażony w matrycę glare o wielkości 15,4". Jej rozdzielczość to standard czyli 1280 x 800. Szkoda że nie jest to większa rozdzielczość. Podczas oglądania filmów w HD obraz jest bardzo czysty. Kąty i kontrast są dużo lepsze niż w moim poprzednim Acerze. Podczas gry w gry i przewijaniu tekstu nie widać smużenia. Jasność w słoneczne dni wystarcza. Matryca jest typu glare przez co ma bardzo żywe kolory jednak kiedy słońce świeci zamienia się w lusterko. Ja jednak nie wyobrażam sobie notebooka bez matrycy glare. Uważam że pomimo tej jednej wady bardziej mi odpowiada.

 

Napęd optyczny i dysk twardy

 

Napęd w moim urządzeniu to MATSHITA zapisuje i odczytuje dyski CD,DVD, oraz DVD-RAM. Szkoda że producent nie wsadził tu napędu typu Combo Blu-Ray jednak wydaje mi się że na ten standard jest jeszcze za wcześnie. Tu muszę dodać że napęd jest tak samo głośny jak w moim poprzednim Acerze. Podczas nagrywania jest cicho jednak kiedy napęd się rozpędza jest wyraźnie słyszalny.

 

Dysk trafił mi się Samsunga jest to SpinPoint MP2 250 GB. Szkoda że tylko 250 GB ale chodzi na 7200 obr i posiada 16 mb cache. Podczas pracy jeszcze go nie usłyszałem w poprzednim laptopie było słychać charakterystyczne plumkanie z dysku Western Digital. Tutaj jest bezszelestnie. Dysk działa bardzo szybko, jest to zasługa chyba prędkości obrotowej która wynosi aż 7200 obr na minutę.

 

Procesor, pamięci, układ dźwiękowy, karta graficzna

 

Zrażony poprzednim Celeronem M postanowiłem już nie oszczędzać na procesorze i kupiłem Core 2 Duo. Jest to model T5800 czyli taktowanie 2x 2.0 GHz, 800 MHz FSB, 2MB L2 Cache. Wchodzi w skład platformy Centrino 2. Chipset zastosowany w tym komputerze to PM45. Procesor bardzo wydajny a jednocześnie nie wydziela dużo ciepła. Wspiera wirtualizację która podczas tworzenia maszyn wirtualnych bardzo mi się przyda.

 

Notebook posiada dwa gniazda pamięci. Są one oba zapełnione dwoma kościami Kingstona SODIMM 2GB DDR2 800 CL5. Pamięci pracują w trybie dual channel. Nie ma z nimi problemów.

 

Układ dźwiękowy to zintegrowana karta Audio High Definition (Azalia). Wspiera Direct Sound 3D. Testowałem jakość na słuchawkach i podłączając laptopa do wzmacniacza i trzeba przyznać że dźwięk z tej karty wychodzi bardzo czysty, bez szumów i zacięć. Laptop posiada 2 głośniczki które nie dają wcale basu ale tony wysokie są czyste. Notebook posiada 2 wbudowane mikrofony które świetnie się sprawdzają podczas rozmowy przez Skypa. Można rozmawiać naturalnym głosem i być dobrze słyszalnym.

 

Nigdy nie grałem specjalnie w gry dlatego nie potrzeba mi mocnej karty graficznej. Tutaj jest całkiem mocny GeForce 9600M GS z własną pamięcią 512 MB. Działa on na platformie PCI-Express i obsługuje najnowszy Microsoft® DirectX® 10.0. Dobrze że cała konfiguracja jest odpowiednio dobrana i laptop nie ma "wąskiego gardła" co umożliwia mu całkiem dobre osiągi w aplikacjach multimedialnych

 

Klawiatura, touchpad

 

Nigdy nie widziałem tak świetnej klawiatury w notebooku. Ma bardzo wyczuwalny skok i nie ma mowy o zapadaniu się do środka klawiszów na środku jej obszaru. Aż miło pisać na niej. Ma trochę inaczej rozlokowane klawisze funkcyjne ale to już przedstawi zdjęcie.

 

Touchpad to produkt Synaptics. Podczas pracy w terenie się przyda jednak ja używam Myszki Logitecha. Pracuje bardzo przewidywalnie i odwzorowuje świetnie ruch palca na ekranie monitora. Nie ślizga się po nim nadmiernie palec ani też nie odczuwamy wyraźnych oporów podczas pracy.

 

Interfejsy

 

Ten komputer posiada bardzo wiele wejść/wyjść poniżej je wymienię:

 

2× port USB 2.0

1× port VGA

1× port HDMI

1x e-SATA + USB 2.0

1× wyjście słuchawkowe

1× wejście mikrofonu

1× port RJ-45 LAN

1× port RJ-11 Modem

1× ExpressCard 34/54

1x złącze replikatora portów

 

Teraz Dodatki:

 

Czytnik kart multimedialnych 5-in-1:

-MMC

-SD

-MS

-MS Pro

-xD

 

- Bluetooth 2.0 + EDR

- Kamera Internetowa 1.3 Mpx

 

Zasilanie

 

Do laptopa dostałem Litowo-Jonową baterię która składa się z 6 ogniw. Posiada pojemność 4800 mAh. Podczas pełnego naładowania i przełączenia komputera na tryb oszczędzanie energii wskaźnik pokazał 3h i 46 min. Wszystkie interfejsy były powyłączane a matryca maksymalnie ściemniona. Tryb pełna wydajność pokazał 2h i 27 min. Czas który pokazuje vista sprawdza się. Jest to bardzo dobry wynik na baterii 6 komorowej. Teraz zasilacz jest on bardzo duży i nie nagrzewa się mocno podczas pracy komputera. Jego dane techniczne :

Napięcie: 100-240 V

Częstotliwość: 50-60 Hz

Moc: 90 W

Napięcie: 19V; 4.74A

 

Wydajność:

[/url]Dołączona grafika

 

 

Zalety

- Mocny Procesor

- Wydajna karta graficzna

- Jakość obudowy i estetyka

- Świetna klawiatura

- Dobra Jakość wbudowanej Kamery

- 2 Mikrofony

- Wydajny Dysk

- Nie nagrzewanie się obudowy

- Dobry system chłodzenia

- Przyszłościowe porty ESATA i HDMI

- Wydajna bateria

 

Wady

- Błędna renoma marki i komputerów z serii Prestige

- Słabej jakości głośniki

- Głośny napęd podczas rozpędzania

- Niska rozdzielczość matrycy (1280 x 800)

 

 

Podsumowanie

 

Jest to bez wątpliwości laptop multimedialny. Posiada mocny procesor Core 2 Duo, dobrą dedykowaną kartę graficzną z własną pamięcią. Ekran daje bardzo wyraźny obraz mimo rozdzielczości tylko 1280 x 800. Dysk ma umiarkowaną wielkość ale za to jest wydajny. Jeśli chodzi o wejścia / wyjścia to brakuję tylko Fire wire które może się czasami przydać. Za tą cenę na pewno nie kupimy nic wydajniejszego i bardziej eleganckiego.

 

Przepraszam że nie dołączam testów w 3dmarkach i rankingu procesora ale kupując sprzęt zależało mi na ogólnej wydajności a nie ilości punktów w 3dmarkach.

 

 

 

Galeria

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Kolejne zdjęcia

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Edytowane przez aceraspire

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna recenzja :). Sam mam Acera który działa bezawaryjnie od 4 lat. W niedługim czasie też będę kupować coś nowego, i dlatego dzięki Twojej recenzji zastanowię się nad kupnem tego lapka :).

Edytowane przez ABI-FOX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recenzja zrobiona w sposób bardzo czytelny i przejrzysty. Mam pytanko odnośnie samego ekranu. Jak wypada ta matryca pod względem "czystości" tekstu, obrazu w porównaniu z matówką? Wiadomo że matówka ma lekką mgiełkę, a jak sprawa wygląda na szybie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recenzja zrobiona w sposób bardzo czytelny i przejrzysty. Mam pytanko odnośnie samego ekranu. Jak wypada ta matryca pod względem "czystości" tekstu, obrazu w porównaniu z matówką? Wiadomo że matówka ma lekką mgiełkę, a jak sprawa wygląda na szybie?

Opiszę ci moje odczucia. Na stacjonarnym mam matową matrycę i nowy monitor ma 3 miesiące. I powiem ci że na szklanej kontury czcionki są lepiej odwzorowane, jest to bardziej wyraźne. Ze względu na duże nasłonecznienie w pokoju musiałem kupić matową matrycę w monitorze. Na glare kontrast między czarną czcionką a białym tłem jest lepszy. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opiszę ci moje odczucia. Na stacjonarnym mam matową matrycę i nowy monitor ma 3 miesiące. I powiem ci że na szklanej kontury czcionki są lepiej odwzorowane, jest to bardziej wyraźne. Ze względu na duże nasłonecznienie w pokoju musiałem kupić matową matrycę w monitorze. Na glare kontrast między czarną czcionką a białym tłem jest lepszy. Pozdro

Bardzo dziękuje za informację. Dokładnie o takie coś mi chodziło. Nigdy nie miałem do czynienia ze szklaną powłoką a właśnie wydawało mi się, że na takiej obraz powinien być bardziej czytelny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za informację. Dokładnie o takie coś mi chodziło. Nigdy nie miałem do czynienia ze szklaną powłoką a właśnie wydawało mi się, że na takiej obraz powinien być bardziej czytelny.

Możesz iść do sklepu i powiedzieć żeby sprzedawca pokazał ci różnicę. Niech odpali ci matówkę i glare i zobaczysz różnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za informację. Dokładnie o takie coś mi chodziło. Nigdy nie miałem do czynienia ze szklaną powłoką a właśnie wydawało mi się, że na takiej obraz powinien być bardziej czytelny.

różnicę zobaczysz na zewnątrz, jak będziesz chciał użyć laptopa w jaśniejszy dzień. Matowa wówczas rządzi !!! :)

 

a Glare ma jedną fajną zaletę w biurze .... zawsze widzisz kto za tobą się czai :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

różnicę zobaczysz na zewnątrz, jak będziesz chciał użyć laptopa w jaśniejszy dzień. Matowa wówczas rządzi !!! :)

 

a Glare ma jedną fajną zaletę w biurze .... zawsze widzisz kto za tobą się czai :)

Podczas silnego słońca to nawet matówka ci nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...