Skocz do zawartości
Kwazor

Wszystko O Wd Caviar Green

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem taki ciekawy artykuł:

 

http://pclab.pl/news40622.html

 

Szczególnie ciekawe dla mnie jest:

"Zaawansowane Formatowanie umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie dostępnej powierzchni dyskowej poprzez zwiększenie rozmiaru pojedynczego sektora z 512 do 4096 bajtów. Ta prosta technika wymaga jednak odpowiedniego wsparcia ze strony systemu operacyjnego, w którym dysk z Advanced Formatting będzie pracował. Nowe dyski zostały zoptymalizowane do pracy z komputerami Mac i najnowszymi systemami Windows: Vista oraz Windows 7"

i

"Dysk twardy WD w Technologii Zaawansowanego Formatowania zainstalowany w komputerze może wymagać uruchomienia oprogramowania WD Align po instalacji systemu operacyjnego (.....) Oprogramowanie to ustawia partycje na dysku w Technologii Zaawansowanego Formatowania w celu uzyskania pełnej wydajności przy danych ustawieniach konfiguracji. Proces optymalizacji pracy dysku zgodnie z deklaracjami producenta zajmuje około 20 minut."

 

To jak to jest z tymi dyskami EARS?

Ja co prawda będe go miał w Windows 7, ale chciałbym go też czasem podpiąć do innego kompa gdzie będzie WinXP.

Będzie to to kompatybilne z WinXP po takim "podrasowaniu"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo było napisane na poprzedniej stronie.

 

Jak dysk będzie sformatowany pod win 7 lub Vista będzie prawidłowo działał tez pod XP. Chodzi tylko o to by go nie formatować pod XP.

 

 

EDIT

Dysk dotarł, odpalony. Niesamowita kultura pracy tego sprzętu! AAM ustawione na wydajność 15ms (w random trochę słyszalny), na cisze 20ms (random praktycznie bez dźwięków).

Sekwencyjny odczyt 78MB/s. Co ciekawe w teście PC Mark Vantage jest szybszy od 640GB AAKS mimo że tamten ma 102MB/s i 12ms!

Widać algorytmy kontrolera + 64MB cache dużo wniosły do wydajności.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to formatowanie na 4K coś daje ?

 

Bo czytam i jakoś nie mogę znaleźć jakiegokolwiek realnego bonusu dla usera na chwilę obecną?

 

Hmm może bym sobie wymienił baterie F1 640 + AAKS 640 + stary samsung 320 na takiego. Jeszcze byłbym do przodu cenowo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zaoszczędzisz miejsce w środku :)

Ta technika nie została wymyślona dla użytkowników a przyniesie więcej dla producentów. Będzie m.in. większa przestrzeń po sformatowaniu na tym samym talerzu.

Obecne model 1.5TB EADS i EARS mają tak samo 1.36GB dostępne. Oszczędność dla producentów.

 

Zresztą nie chodzi o formatowanie 4K bo takie jest domyślne na każdym dysku. Chodzi o to że teraz fizycznie sektory na talerzu mają 4K czyli tyle samo co w systemie. Wcześniej miały 512b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Sekwencyjny odczyt 78MB/s. Co ciekawe w teście PC Mark Vantage jest szybszy od 640GB AAKS mimo że tamten ma 102MB/s i 12ms!

Widać algorytmy kontrolera + 64MB cache dużo wniosły do wydajności.

...kiedyśtam w oprogramowaniu tej firmy GF5800 wygrało z R9800 - tylko już nie pamiętam dlaczego cały świat się z tego śmiał... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz...sprawa była dawno temu, dotyczyła innego programu i mierzono zupełnie co innego.

Akurat PC Marki sa uznawane w świecie za bardzo wiarygodne bo opierają się o autentyczne aplikacje a nie jak 3d Marki gdzie sa całkowitymi syntetycznymi tworami.

Największe portale piszą że to najlepsze i najbardziej obiektywne tego typu narzędzie.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Największe portale piszą że to najlepsze i najbardziej obiektywne tego typu narzędzie.

Największe portale piszą też najwięcej bzdur ...sponsorowanych ;)

Może i przesadzam (w sumie było to trochę zamierzone), powiem tylko tyle: nie ma cudów żeby seek nie pokazał się przy zapełnionym dysku a transfer max dodatkowo przy przenoszeniu, odczycie i zapisie większych plików/większej ilości danych. Btw, co to jest "szybkość" dysku ?

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie, w pewnych okolicznościach może być szybszy a w innych będzie wolniejszy. No ale ameryki tu nie odkrywamy.

 

Generalnie dyski GP dla mnie w 100% służą do przechowywania plików i to dość dużych i kompletnie nie ma dla mnie znaczenia jak dysk zachowa się pod systemem, grą czy aplikacją albo bazą danych bo tego one na oczy/głowice w życiu nie zobaczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie w sprawie tego dysku

Chcialem kupic 2x 500 GB tego green powera.

Dla mnie najwiekszym priorytetem jest cisza.

 

Obecnie mam baracude 9 7.200 i juz nie moge tego wytrzymac.

 

Czy na tym dysku bedzie cisza ???

 

W budzie mam all wiatraki na 5V jest miodzio tylko ten je... dysk jeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu chcesz 2x500 jesli można wiedzieć? Czemu nie 1TB? Jest na na 3 talerzach 333GB i jest super cichy. Za to 500ki najpewniej sa na starszych talerzach (świadczą o tym dość słabe transfery).

Ja bym ci radził jednego WD10EADS. Chyba że do raid 1 to chcesz.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem zamiar kupic 1TB EARS 64Mb ale tu jest problem...chcialem wgrac XP... czy bedzie to dzialac ???

Mam NTFS i 4kb/klaster... ??? na etykiecie dysku jest info o tym ze jesli ktos chce instalowac XP to potrzebny jest "zaawansowany format" ;)

 

Poza tym temperatura tego dysku jest dosc wysoka (1,5 TB z tego slowackiego forum)

 

edit: nie doczytalem poczatku 4 strony... :)

 

Jak dysk będzie sformatowany pod win 7 lub Vista będzie prawidłowo działał tez pod XP. Chodzi tylko o to by go nie formatować pod XP

 

Moze byc maly problem.... czy np Gparted da sobie rade z tym formatem ?? bo mam tylko Win 7 RC i nie wiem czy "wystarczy" :) jak kiedys bede chcial formatowac partycje systemowa to z poziomu instalatora XP tez nie moge ??? czy ten programik od WD dziala z poziomu "DOS" (cd/pendrive) ?? edit: dziala :)

 

Tyle ludzi ma XP a tu robia male problemy ehh :D

Edytowane przez PCGustaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"bo mam tylko Win 7 RC i nie wiem czy wystarczy" a co w nim złego?

Gdzies czytalem ze RC potrafi gubic partycje przy instalacji.... (jak zwykle moze tez byc "problem" z autorem takiej opinii)....

U mnie sie tak nie stalo na szczescie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korci mnie zeby kupic EARS :unsure:

 

Czy jesli zrobie format dla WinXP to pozniej po zmiane na Win7 (kupie jak wyjdzie SP1) bede musial ponownie formatowac wszystkie partycje ?? Troche czasu juz minelo .. czy ktos na forum uzywal XP na EARS ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stałem przed identycznym dylematem. Po krótkim przeszukaniu zagranicznych for biorę jednak starego EADS (1 TB). Ludziska pisali, że niby jest OK, ale niektórym wydajność i tak była niższa. Ktoś podsumował, że XP nie nadaje się ze względu na problem z alignmentem ani do SSD ani do HDD 4k. Będę używał XP jeszcze ładnych kilka lat, a po drugie kupuję dysk jako magazyn na zdjęcia, więc nie mogę pozwolić sobie choćby na odrobinę ryzyka, że partycja zniknie albo coś. Wolałbym oczywiście mieć dwa talerze zamiast trzech, ale na EADS mało kto narzeka, że głośny. Zresztą jakiejś dramatycznej różnicy w wydajności między EADS a EARS nie widziałem. Trochę kusi mnie dopłata do Blacka ze względu na 5 lat gwarancji, ale argument za cichością troszkę ważniejszy.

 

 

To tylko moje subiektywne zdanie niepoparte osobistym doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Funghi tylko wlasnie nie wiadomo czy EADS bedzie na 2/3 talerzach :huh:

3 taletalerze to wiecej elementow i wolniejsze transfery (przy normalnej pracy raczej trudo wyczuc)

Na forum WD ludze tez narzekaja niestety na EADS (moze wadliwa seria sie pojawila)

 

W komputronik jest Seagate 500 5900 i jak narazie nie ma zadnych opinii :rolleyes:

Tak jak pisalem pozostaje kupic Samsunga 500 F3EG :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O czym wy mówicie, EADS jest na takich samych 500GB talerzach...i są to jedne z najcichszych dysków na rynku!

W Komputronik o WD 1TB EADS

 

Towar niedostępny

Towar wycofany ze sprzedaży - wyczerpane ostatnie zapasy magazynowe

WD nastawia sie tylko na EARS - troche dziwna sytuacja ?

Zostaja jeszcze 1.5TB i 2TB ciekawe co z nimi

Edytowane przez PCGustaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co mają zostawać przy EADS jak EARS mają być tańsze w produkcji? Ta zmiana jest głównie oszczędnością dla producentów a że dyski sa o tej samej kulturze pracy i niemal tej samej prędkości...w ogóle co złego jest w EARS?

 

Czy jesli zrobie format dla WinXP to pozniej po zmiane na Win7 (kupie jak wyjdzie SP1) bede musial ponownie formatowac wszystkie partycje ?? Troche czasu juz minelo .. czy ktos na forum uzywal XP na EARS ??

Było o tym wyżej pisane. Jest tylko jeden rodzaj formatu dla tych dysków. Nie ma formatu pod XP i pod 7.

Pomyśl logicznie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Żeby nie zakładać nowego tematu podepnę się tu.

 

Otóż mam dwie sztuki WD5000AACS które spokojnie sobie pracowały obok siebie. Wszystko ładnie i cicho, tyle ze wczoraj oba zaczęły zgrzytać jak pod dużym obciążeniem, ale... bez obciążenia. fsck bez błędów, SMART idealnie czysty, w MHDD żadnych anomalii, nie mówiąc o WD Data Lifeguard. W sumie - dyski jak nowe, tyle że ciężko pracują nawet bez kabla sygnałowego. Wystarczy podpiąć samo zasilanie i po kilkunastu sekundach zaczynają się regularne skoki głowicy z częstotliwością ~5Hz. Drugim objawem (zapewne związanym z "cięzką pracą") jest to, że przestały się wyłączać (hdparm -y), to znaczy wyłączają się ale o razu włączają ponownie i zgrzytają wesoło.

 

Poza tym objawem pracują całkowicie normalnie, przy zwykłym obciążeniu przestają skrobać głowicami i robią co im każę bez fochów.

 

Czego to może być objaw? Doświadczenie podpowiada że zdychają, gdyby nie to że wszystkie testy są idealnie w normie, problemów z systemem plików nie ma a grać w ping-ponga głowicami zaczęły równocześnie (z dokładnością do kilku sekund).

 

Do tego samego kontrolera (3ware 9550SXU-12) jest podpiętych 10 takich samych AACS-ów, tylko te dwa mają takie problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link nie działa.

 

Szukam jakiegoś dysku pod system i zastanawiam się czy taki WD green będzie dobrym wyborem. Te 64mb cache powinno chyba pozytywnie wpłynać na szybkość systemu.

Na oku mam taki model WD Caviar Green 640GB WD6400AARS 64MB W specyfikacji także jest opcja Advanced Formatting Technology, mimo, że nie jest to wersja 1 TB'ajtowa.

Kultura pracy dysku nie jest priorytetem przy wyborze, ponieważ dysk i tak siedzi w domowej roboty bitumeboxie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań, bo w internecie jest tyle sprzecznych informacji, że już kompletnie zgłupiałem:

 

- Jak to jest z tą nową technologią formatowania. Mogę sformatować dysk podczas instalacji XP, a potem użyć tego WDAlign i będzie śmigać jak powinno, czy muszę sformatować pod Vistą/7 i użyć potem też tego WDAlign, czy po prostu zrobić którekolwiek z nich? Problem dotyczy też wersji 1.5TB?

 

- Ile RPM w końcu mają te dyski z serii green? Na stronie WD mówią, że 5400-7200 dzięki jakiejś tam technologii. Jak to wygląda w praktyce?

 

- Czego waszym zdaniem można spodziewać się po tych nowych 1TB Blue? Niby szybsza seria, ale to przecież wciąż 32MB cache.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...