Skocz do zawartości
ath

Core i5/i7 - Lynnfield (LGA 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

Nie umiem znaleźć screena z dłuższym czasem prime, więc wrzucam tylko 90min z ustawieniami 4100MHz 20x205 1,288v w cpu-z 1,253 w biosie + load line calibration włączone, 1,29V miernikiem.

Niezły cep najlepszy na forum. Mój się nie umywa. Szkoda że to tylko prime, a nie Linx bo wszyscy oldschoolowcy nie mieli by powodów wątpić w stabilność cepa:) Dla mnie Matiz jesteś hardcorem skoro testowałeś cepa w Linxie ponad 1h z tempami o 12-15st większymi niż te co widac na screenie. Czyli bankowo na 98 st dojeżdżałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proc super, fakt! Tylko pogratulować.

Ale co ty - Nehalem spokojnie sobie działczy w tych tempach, ja to nawet 101, 102 stopnie widywałem regularnie. Co z tego? działa do chwili obecnej.

 

A jak proc ma paść to i tak padnie. Niezależnie czy będzie działał przy 100 st czy przy 70 (też sprawdzone) :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I zrzut z mojej strony. Nie bardzo rozumiem skąd różnice w bclk miedzy core temp cpu-z a cpu tweakerem.

 

post-143331-1255444888_thumb.jpg

 

 

matiz__ podaj resztę parametrów ustawienia odbiegających od domyślnych.

 

Edit: Przy 190x21 całość zachowuje się identycznie - bez zasilania w okolicach 1.39375v nie uzyskuje bezbłędnego przebiegu linxa - innymi słowy procek taki a nie inny.

Edytowane przez Zigi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I zrzut z mojej strony. Nie bardzo rozumiem skąd różnice w bclk miedzy core temp cpu-z a cpu tweakerem.

 

 

Edit: Przy 190x21 całość zachowuje się identycznie - bez zasilania w okolicach 1.39375v nie uzyskuje bezbłędnego przebiegu linxa - innymi słowy procek taki a nie inny.

 

Powiedz mi Zigi czy do stabilności Linxem potrzeba tylko 5min? Bo jakoś mi się to nie widzi, gdyż testowałem sobie kiedyś swój cep z rożnym wykorzystaniem pamięci w linxie i przy 1536MiB przechodził katowanie 7 min (10 biegów) a na 2560MiB po jakimś czasie wywalał errora :-| Dlatego wydaje mi się że testowanie Linxem w takiej postaci to kicha, a nie sprawdzenie stabilności określanej przez wielu jako OLDSchool. To jest moja teoria, może się mylę.

Edytowane przez Shamtu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi Zigi czy do stabilności Linxem potrzeba tylko 5min? Bo jakoś mi się to nie widzi, gdyż testowałem sobie kiedyś swój cep z rożnym wykorzystaniem pamięci w linxie i przy 1536MiB przechodził katowanie 7 min (10 biegów) a na 2560MiB po jakimś czasie wywalał errora :-| Dlatego wydaje mi się że testowanie Linxem w takiej postaci to kicha, a nie sprawdzenie stabilności określanej przez wielu jako OLDSchool. To jest moja teoria, może się mylę.

A czy ja piszę gdzieś, iż wystarczy jedynie 5 minut? Ten test wrzuciłem na potrzeby zrzutu na szybko. Dalej testuje dla całej dostępnej pamięci. Najczęściej nie do końca stabilne ustawienie wykłada się w okolicach 14-16 przebiegu. Jeśli ustawienie przetrwa wrzucam prima na dłuższą sesję.

Po co mam czekać godziny dla niepewnego ustawienia skoro na dzień dobry linx potrafi mi wyłożyć pacjenta po 5 minutach zamiast po primowej godzince.

I bynajmniej nie wynika to u mnie z OLDSchool-owego podejścia a z chęci szybkiego wyszukania najlepszych ustawień.

 

Edit:

Na potwierdzenie masz wynik. Prime wyłożył się dla napięcia 1.3875 po 1 godzince i 50 minutach. To samo powiedział mi linx tyle że po 15 minutach. Tradycyjnie poległ core #2.

 

Edit2: Po wieczorku testowym zastanawiam się czy sobie nie odpuścić 200x20 na rzecz 200x19 różnica niewielka w wydajności a za to spora jeśli chodzi o potrzebne napięcie. Prawie 0.1 V skutecznie podnosi tmp. procesora.

Edytowane przez Zigi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8h prime + linx pod koniec, 206x20 1,32V cpu-z 1,31V miernikiem. Screen zrobiony przed zakończeniem linxa żeby było wida temp. Dla mnie jest stabilne i tak musi już zostać.

Pięknie - procek bomba - gratulacje utrafienia dobrej sztuki. A te 99 stopni nie martwi cię nieco?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie - procek bomba - gratulacje utrafienia dobrej sztuki. A te 99 stopni nie martwi cię nieco?

Co ma mnie martwić jak w grach nie widziałem więcej niz 65 a w 3dmarkach 75'C ? Przecież na codzień nie obciążam 4 jaj w 100%m tylko chciałem przedstawić stabilność. Normalnie działa eist i 9x206 i w idle(gg, muzyka, net) jest do 38'C.

 

FPO : L923B656

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na AnandTech wyszedl właśnie artykuł na temat uszkodzonych procesorów i5/i7 oraz socketów 1156. Wg tego wynika że problem dotyczy płyt głównych z zapinkami na CPU wyprodukowanymi przez Foxconna. Na PurePC forum jest już przynajmniej jeden użytkownik który tego doświadczył (jakoś nie mogę znaleźć teraz tego wątku).

post-174415-1255605197_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niezły wał, ja się w takim razie wstrzymuje z zakupem całej platformy póki nie wprowadzą płyt z dobrymi socketami (w normalnej cenie).

Widać, że nie przeczytałeś dokładnie artykułu...

 

[...] The picture above is after our Core i7 870 (LGA-1156) processor was overclocked up to 5.19GHz using our cascade with a -102° Celsius evaporator head temperature under full-load.

 

[...] We have not had any problems with air or water cooling overclocking up to 4.3GHz, although we do have a i5/750 that has developed a few dark pads after a thousand hours or so of constant overclocking. However, none of the boards have developed pin problems so we feel safe in saying that most problems will probably occur only in extreme overclocking scenarios.

99% użytkowników ten problem praktycznie nie dotyczy.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze tylko niektore sockety sa wadliwe? czy tez predzej czy pozniej mialoby to czekac kazdego?

nie kazdy przeciez laduje tak kosmiczne napiecia zeby amperaz sfajczył piny

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niezły wał, ja się w takim razie wstrzymuje z zakupem całej platformy póki nie wprowadzą płyt z dobrymi socketami (w normalnej cenie).

Ja juz kupiłem i dziś odbieram - MSI GD65 + i5 + G.Skill 2000MHz

Tak więc będzie co ma być, jeśli wszystko się potwierdzi to i tak dostane nowe MOBO.

Poza tym płyty na p55 z "dobrymi" zapinkami już są - EVGA w 50% tylko korzysta z Foxconna (reszta jest od LOTES i Tyco AMP)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na AnandTech wyszedl właśnie artykuł na temat uszkodzonych procesorów i5/i7 oraz socketów 1156. Wg tego wynika że problem dotyczy płyt głównych z zapinkami na CPU wyprodukowanymi przez Foxconna. Na PurePC forum jest już przynajmniej jeden użytkownik który tego doświadczył (jakoś nie mogę znaleźć teraz tego wątku).

XA o tym juz wspominal. Foxconn dal d*...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że nie przeczytałeś dokładnie artykułu...

 

99% użytkowników ten problem praktycznie nie dotyczy.

Przeczytałem dokładnie. Choć nie planuje ekstremalnego OC (na 4ghz bym pewnie poprzestał) to są to dla mnie pieniądze za które nie kupie sprzętu wiedząc że ma tego typu wadę. A jeśli tylko co trzeci pin przekazujący "prąd" ma kontakt z procesorem to chyba zgodzisz się że nie jest to drobna usterka. Co do tych 99% nie byłbym taki pewien, biorąc pod uwagę że przypalony socket nadal działa a raczej mały % tych którzy podkręcają, wyciągał proca z socketu (może teraz się to zmieni jak o problemie robi się głośno). Bo jest jeszcze kwestia że o ile teraz się powolutku przypala a działa nadal, to jak będzie działał po roku takiej pracy. Nie mówiąc już o wartości takiego przypalonego zestawu przy odsprzedaży (choćby działał 100% sprawnie).

Może mimo wszystko przesadzam, ale skoro producenci płyt już zaczynają reagować na problem to chyba lepiej poczekać te kilka tygodni i mieć potem spokój.

 

PS: Skoro niektóre płyty o tym samym oznaczeniu (msi, evga) mają socket Tyco/Lotes to niedługo pewnie zaczną pojawiać się płytowe selekty :twisted2:

Edytowane przez Koen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O podobnych problemach pisał już Tom's Hardware, ale dotyczył wypalonych sekcji zasilania podczas OC na tanich płytach P55. Dokładnie chodziło o:

  • ASRock P55 Pro
  • ECS P55H-A
  • MSI P55-CD53 (niestety)
Autor użył napięcia dla procesora 1,45V, sekcje zasilające w tych płytach nie posiadają chłodzenia, no i stało się... Jak widać chłodzenie sekcji zasilania przy OC to mus...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...