Skocz do zawartości
ath

Core i5/i7 - Lynnfield (LGA 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, czy I5 lub płytka MSI 65 może mieć wpływ na lekkie przycięcie (wygląda jak lagi) w COD4 przez sieć ? Ping mam ok 20 i czy z OC czy bez OC zawsze to samo. Zmieniałem stery i zero popreawy.

Sys win7 64bit, ale na e8400 i P45 śmigało bez zarzutów.

Edytowane przez erosito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, konfiguracja jak w sigu a problem mam z pracą z włączonym EIST, a mianowicie mam częste zamrożenia systemu w IDLE - napięcia dla VCore mam ustawione na auto, QPI/VTT 1,31v, Vdimm 1,65V. Włączoną fukcję Intel Turbo, a płyta reguluje napięcie z EIST od ~1,26V do ~0,85V i obniża taktowanie na około 1200Mhz. Niestety, często powoduje to objaw taki, że system w IDLE przestaje odpowiadać. Obecnie mam ustawione Vcore manualnie na 1,23V włączone tylko opcje C3/C6/C7 oraz C1E. Pamięci OCZ usawione na 7-7-7-20 CR2. Trochę mnie niepokoi fakt że EIST nie działa tak jak powinien. Wersja BIOSU tego gigabyta to F2, na wersji F3F beta nic się w tej kwestii nie zmieniło.

 

i5 750@Intel Turbo

2x2GB OZC1333 7-7-7-20LV

Enermax 82+ 495W

Gigabyte p55-UD3R

Edytowane przez 0Kris0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to przez EIST (speedstep), ale ja bym obstawiał raczej przechodznie z trybu C6>>C0 i funkcji Turbo. O C7 nie słyszałem że coś takiego jest w i5. Ogólnie z funkcją Turbo są problemy jeśli podkreczasz i chcesz żeby to działało stabilnie. Bo czasami głupi antyvirus który zaczyna skanować nagle daje prcowi do wiwatu (24x) i może wywołać zwiech systemu. Więc pierwsze pytanie czy to są ustawienia defultowe na BCLK 133 ?? Czy może BCLK jest podniesione??

 

1. Spróbuj włączyć zapobieganie Vdropowi może pomoże (nie wiem jak to się nazywa w GB).

2. Spróbuj wyłączyć C6 state.

3. Spróbuj z wyłączona funkcją Turbo.

 

BTW

Jak dasz napięcie na manual to C1E nie działa bo jak ma działać skoro napięcie jest na sztywno ustawione, jak chcesz żeby działało musisz podnieś napięcie poprzez OFFSET.

Edytowane przez Shamtu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to przez EIST (speedstep), ale ja bym obstawiał raczej przechodznie z trybu C6>>C0 i funkcji Turbo. O C7 nie słyszałem że coś takiego jest w i5. Ogólnie z funkcją Turbo są problemy jeśli podkreczasz i chcesz żeby to działało stabilnie. Bo czasami głupi antyvirus który zaczyna skanować nagle daje prcowi do wiwatu (24x) i może wywołać zwiech systemu. Więc pierwsze pytanie czy to są ustawienia defultowe na BCLK 133 ?? Czy może BCLK jest podniesione??

 

1. Spróbuj włączyć zapobieganie Vdropowi może pomoże (nie wiem jak to się nazywa w GB).

2. Spróbuj wyłączyć C6 state.

3. Spróbuj z wyłączona funkcją Turbo.

 

BTW

Jak dasz napięcie na manual to C1E nie działa bo jak ma działać skoro napięcie jest na sztywno ustawione, jak chcesz żeby działało musisz podnieś napięcie poprzez OFFSET.

No faktycznie, jeśli C1E tak ma działać, no to ustawiając go manualnie jednocześnienie tak jak piszesz anulowałem ustawienie Enabled w biosie. Natomiast pozostałe funcje C3/C6/C7 są potraktoane jako jako jedna opcja w BIOSIE więc pojedynczo się tego ustawiać nie da. Procesor w IDLE zużywa jednak mniej energii więc ta fukcja działa prawidłowo, natomiast nie redukuje napięcia i częstotliwości pracy.

Wygląda jednak na to, że zawieszanie się gigabytów z włączonym EIST + i5 jest to już znany problem i dotyczy całej serii p55-UD3x oraz i5. Całkiem możliwe, że przyczyną u mnie i u innych osób jest vdrop i zle ustawinia auto tej płyty. Niestety, nie mam miernika, ale opierając się na hadrwarowym monitoringu mam vdropa rzędu 0.55v pod obciążeniem. (BIOS 1,31V Everest podaje 1,25) Być może to jest przyczyną tego freeza w IDLE. Napisałem zapytanie do gigabata.

 

i5 750@Intel Turbo

2x2GB OZC1333 7-7-7-20LV

Enermax 82+ 495W

Gigabyte p55-UD3R

Edytowane przez 0Kris0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamrożenia systemu w IDLE

 

Borykam się z podobnym problemem ale na innej płycie. U mnie na obecną chwile wychodzi że jest jedna kość walnięta choć bede jeszcze testował dalej . Może posprawdzaj kości pojedynczo.

Edytowane przez artuditu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borykam się z podobnym problemem ale na innej płycie. U mnie na obecną chwile wychodzi że jest jedna kość walnięta choć bede jeszcze testował dalej . Może posprawdzaj kości pojedynczo.

Nie sądzę, aby na wieszanie się systemów z włączonym EIST miała wpływ pamięć, poniewaz po wyłączeniu tej fukcji komputer pracuje stabilnie. Poza tym komputer wieszał mi się w IDLE także z bardzo wolnymi pamięciami GoodRam z Vdimm 1.5V. Według mnie winne jest niedopracowanie tej fukcji w biosie plyty, w samej płycie, a może w może w sterownikach pod windows xp / 7. Problem dotyczy p55-UD3R (być może dotyczy to każdej wersji UD3) i i5 750. W każdym razie posiadacze I7 nie skarżą się na wadliwe działanie EIST z tym gigabytem. Edytowane przez 0Kris0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, jeśli C1E tak ma działać, no to ustawiając go manualnie jednocześnienie tak jak piszesz anulowałem ustawienie Enabled w biosie. Natomiast pozostałe funcje C3/C6/C7 są potraktoane jako jako jedna opcja w BIOSIE więc pojedynczo się tego ustawiać nie da. Procesor w IDLE zużywa jednak mniej energii więc ta fukcja działa prawidłowo, natomiast nie redukuje napięcia i częstotliwości pracy.

Wygląda jednak na to, że zawieszanie się gigabytów z włączonym EIST + i5 jest to już znany problem i dotyczy całej serii p55-UD3x oraz i5. Całkiem możliwe, że przyczyną u mnie i u innych osób jest vdrop i zle ustawinia auto tej płyty. Niestety, nie mam miernika, ale opierając się na hadrwarowym monitoringu mam vdropa rzędu 0.55v pod obciążeniem. (BIOS 1,31V Everest podaje 1,25) Być może to jest przyczyną tego freeza w IDLE. Napisałem zapytanie do gigabata.

 

i5 750@Intel Turbo

2x2GB OZC1333 7-7-7-20LV

Enermax 82+ 495W

Gigabyte p55-UD3R

Posidam INTEL CORE i7 860 od premiery. Przez pierwsze dwa tygodnie męczyłem się z płytą GIGABYTE GA-P55-UD5. Wszystkie ustawienia w biosie były na default, a komputer kilka razy dziennie zamierał i to zawsze bez obciążenia. Zmiana biosu nic nie dawała, reinstalacja systemu (Vista potem 7) też nic. Wymiana pamięci, karty dzwiękowej również, więc doszedłem do wniosku, że to płyta główna. Wymieniłem ją na MSI P55-GD65 - P55. Problem znikł, ale do czasu. Wszystko było dobrze jak aktualizowałem bios 1.1 1.2 i 1.3. Od wersji 1.4 problem powrócił. Okazało się iż do wersji 1.3 Intel C- State było wyłączone, a od 1.4 domyślnie włączone. Po wyłączeniu komputer nie zamierał. Oczywiście turbo podnosiło mnożnik wszystkich rdzeni do 22, nie działa opcja zwiększenia mnożnika 1 rdzenia do 26. Problemy zaczynają się przy podkręcaniu. Na początek ustawiłem taktowanie na 150 wszystkie testy przechodzą bez problemu, a bez obciążenia komputer zamiera. Nie pomaga wyłączenie C1E Support, TURBO BOST, czy też ustawienie napięcia rdzenia procesora na stałą wartość (próbowałem z 1.15).

Jak podkręciłem opcją OC GENE (196,4 x 18) wszystko było dobrze. Wyłączona była chyba funkcja Intel EIST.

Problem nie tkwi więc w płycie głównej, a w samym prcesorze. Przy wyłącznym C-State bez podkręcania wszystko chodzi dobrze. Po podkręceniu, zaczynają się problemy kiedy komputer jest bez obciążeniu. I co robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Problem nie tkwi więc w płycie głównej, a w samym prcesorze. Przy wyłącznym C-State bez podkręcania wszystko chodzi dobrze. Po podkręceniu, zaczynają się problemy kiedy komputer jest bez obciążeniu. I co robić?

Nie sądze, to jednak płyta i jej bios sterują wszystkimi funkcjami życiowymi procesora.

Problemy sa jednak bardzo powszechne na praktycznie większości płyt głównych pod 1156. Ja obstawiam wciąż niedopracowane biosy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądze, to jednak płyta i jej bios sterują wszystkimi funkcjami życiowymi procesora.

 

Problem pojawia się przy dwóch różnych płytach a, inni posiadacze tych płyt takich problemów nie mają, więc to chyba wina procesora. Biosy na pewno nie są dopracowane (MSI wydało już 5), i dopero w ostatnim turbo jest jako default. Myślę, że odpowiednie wartości ustawione w biosie problem rozwiążą. Próbuję cały czas coś wyłączyć i kiedy wydaje mi się, że znalazłem - komputer zasypia. Najgorsze jest to, że wszystko działa jak należy przez kilka godzin i pada w najmniej spodziewanym momencie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądze, to jednak płyta i jej bios sterują wszystkimi funkcjami życiowymi procesora.

 

Problem pojawia się przy dwóch różnych płytach a, inni posiadacze tych płyt takich problemów nie mają, więc to chyba wina procesora. Biosy na pewno nie są dopracowane (MSI wydało już 5), i dopero w ostatnim turbo jest jako default. Myślę, że odpowiednie wartości ustawione w biosie problem rozwiążą. Próbuję cały czas coś wyłączyć i kiedy wydaje mi się, że znalazłem - komputer zasypia. Najgorsze jest to, że wszystko działa jak należy przez kilka godzin i pada w najmniej spodziewanym momencie.

No włąśnie. Jeszcze wczoraj byłem pewien że jest to walnięta kość. Ale wyłączyłem EIST i przez dość długi czas nie mam freeza. Niestety obawiam sie że może to być zbieg okoliczności i za chwile załapie zwieche. U mnie łapałem zwieche nie tylko bez obciążenia. np: GRID był niegrywalny przez ciągłe zwiechy ale też nie mogłem obejrzeć filmu czy przeglądać www.. Teraz jest ok. Zobaczymy jak długo. Jestem na jednej kości. Dzisiaj zamierzam dołożyć drugą i zobaczyć co sie bedzie działo.

Szukając w necie rozwiązań widziałem sporo użytkowników i5 i i7 którzy mają podobne problemy ale nie rozwiązali ich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No włąśnie. Jeszcze wczoraj byłem pewien że jest to walnięta kość. Ale wyłączyłem EIST i przez dość długi czas nie mam freeza. Niestety obawiam sie że może to być zbieg okoliczności i za chwile załapie zwieche. U mnie łapałem zwieche nie tylko bez obciążenia. np: GRID był niegrywalny przez ciągłe zwiechy ale też nie mogłem obejrzeć filmu czy przeglądać www.. Teraz jest ok. Zobaczymy jak długo. Jestem na jednej kości. Dzisiaj zamierzam dołożyć drugą i zobaczyć co sie bedzie działo.

Szukając w necie rozwiązań widziałem sporo użytkowników i5 i i7 którzy mają podobne problemy ale nie rozwiązali ich.

Jeśli testy pod obciążeniem wykazują, że komputer pracuje stabilnie, a wieszanie sie jest tylko w IDLE i typu freeze to należy wyłączyć EIST oraz Intel Turbo Boost. Tak podają zagraniczne fora. U mnie pomogło samo wyłączenie EIST a problemem są zmiany częstotliwości pracy procesora, a nie napięcia. Poki co dzień bez freeza, wcześniej komputer nie pracował nigdy dłużej niż 2-3 godziny, ale zobaczymy co dalej może Intel Turno Boost też będę musiał wyłączyć.

P.S. dzisiaj po kilku godzinach pracy system nagle przestał odpowiadać - jest sporo lepiej niż było, ale pozostawienie Intel Turbo Boost to chyba nie jest dobry pomysł

Edytowane przez 0Kris0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli testy pod obciążeniem wykazują, że komputer pracuje stabilnie, a wieszanie sie jest tylko w IDLE i typu freeze to należy wyłączyć EIST oraz Intel Turbo Boost. Tak podają zagraniczne fora. U mnie pomogło samo wyłączenie EIST a problemem są zmiany częstotliwości pracy procesora, a nie napięcia. Poki co dzień bez freeza, wcześniej komputer nie pracował nigdy dłużej niż 2-3 godziny, ale zobaczymy co dalej może Intel Turno Boost też będę musiał wyłączyć.

P.S. dzisiaj po kilku godzinach pracy system nagle przestał odpowiadać - jest sporo lepiej niż było, ale pozostawienie Intel Turbo Boost to chyba nie jest dobry pomysł

W płycie MSI GD65 wyłączenie opcji Intel EIST powoduje, że Turbo Bost znika, więc nie może być włączone. Jeżeli procesor nie jest podkręcony to wszystko jest stabilne pod warunkiem wyłączenia Intel C-State. W przeciwnym wypadku komputer pada podczas ładowamia Windowsa lub zamiera po kilku minutach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie problem ze zwiechami i freezami dotyczy napewno c-statów ale od poziomu c3 i tylko przy podkręcaniu. Przynajmniej umnie są bsody powyżej c1 i to w idle. Na szczęście w asusach da się ograniczyc c-state do poziomu c1, c3, c6. W tym wypadku do c1. Także nie trzeba rezygnować z oszczędzania energi przy podręcaniu.

Asus ostatnio wydał bios który wyłącza EIST i CIE powyżej BCLK150 więc problem jest chyba znany. Nie wiem czy też C-state jest wyłączony. Niestety mam przeczucie ze problem leży wewnątrz procków i5 i dopiero albo producenci płyt zrobią odpowiedni bios według wytycznych intela albo trzeba będzie czekać na nowa rewizję i5.

Edytowane przez Shamtu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W płycie MSI GD65 wyłączenie opcji Intel EIST powoduje, że Turbo Bost znika, więc nie może być włączone. Jeżeli procesor nie jest podkręcony to wszystko jest stabilne pod warunkiem wyłączenia Intel C-State. W przeciwnym wypadku komputer pada podczas ładowamia Windowsa lub zamiera po kilku minutach.

Na Asusie też po wyłączeniu EIST Turbo nie działa.

 

Panowie problem ze zwiechami i freezami dotyczy napewno c-statów ale od poziomu c3 i tylko przy podkręcaniu. Przynajmniej umnie są bsody powyżej c1 i to w idle. Na szczęście w asusach da się ograniczyc c-state do poziomu c1, c3, c6. W tym wypadku do c1. Także nie trzeba rezygnować z oszczędzania energi przy podręcaniu.

Asus ostatnio wydał bios który wyłącza EIST i CIE powyżej BCLK150 więc problem jest chyba znany. Nie wiem czy też C-state jest wyłączony. Niestety mam przeczucie ze problem leży wewnątrz procków i5 i dopiero albo producenci płyt zrobią odpowiedni bios według wytycznych intela albo trzeba będzie czekać na nowa rewizję i5.

 

Nie do końca chyba bo ja nic nie kręce a freezy miałem. Mam nadzieje że sprawe załatwi bios a nie nowa rewizja.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw jest zwiększany mnożnik a dopiero potem napięcie i przez to są te freezy. Niestety ja takich problemów nie uświadczyłem, wieć niemam jak sprawdzić ale wyłączcie może obniżanie napięcia a zostawcie włączonie EIST.

no raczej to było sprawdzane ;) wyszedł nowy bios do giga, doszla opcji redukowania napiecia w trybie normal Edytowane przez 0Kris0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja na plytce ASUS P77P55D mam takie ustawienia:

 

napiecie ustawione na offset (dzieki temu spada V)

C1E - ON (dzieki temu spadaja MHz)

TURBO - OFF (on sensowne tylko bez OC)

C-state - OFF (on to gwarancja zwisow przy OC)

 

i procek ladnie przechodzi z 3.6GHz (pod obciazeniem) do 1.6GHz (idle). Napiecie tez spada z 1.31 do 0.95. Wszystko full stable.

Edytowane przez neo2006a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje porady. Chce kupić procek i7 860 i jedną z płyt Gigabyte P55-UDR3 lub MSI P55-GD65. Jakie do tego kupić pamięci 2x2GB aby można było ten procek podkręcić i aby miały rozsądną cenę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja na plytce ASUS P77P55D mam takie ustawienia:

 

napiecie ustawione na offset (dzieki temu spada V)

C1E - ON (dzieki temu spadaja MHz)

TURBO - OFF (on sensowne tylko bez OC)

C-state - OFF (on to gwarancja zwisow przy OC)

 

i procek ladnie przechodzi z 3.6GHz (pod obciazeniem) do 1.6GHz (idle). Napiecie tez spada z 1.31 do 0.95. Wszystko full stable.

Co to znaczy napięcie ustawione na offset? U mnie jest auto lub konkretna wartość. Czy masz włączoną funkcję Eist?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje porady. Chce kupić procek i7 860 i jedną z płyt Gigabyte P55-UDR3 lub MSI P55-GD65. Jakie do tego kupić pamięci 2x2GB aby można było ten procek podkręcić i aby miały rozsądną cenę?

Co do płyty to proponuje Gigabyte P55-UD3R, koniecznie z R. A pamięci 2x2GB, no do wyboru kilka modeli:

  • Corsair Dominator 1600MHz CL8 [CMD4GX3M2A1600C8]
  • Corsair XMS3 with Classic Heat Spreader 1600MHz CL8 [CMX4GX3M2A1600C8]
  • A-Data X-Series 1600MHz CL7 [AX3U1600XB2G7-2X]
  • Patriot Sector5 1600MHz CL8 [PVV34G1600LLKB]
A tak swoją drogą, dlaczego i7-860, a nie i5-750? Tylko ze względu na HT, czy może coś jeszcze przemawia za zakupem? Edytowane przez Barty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko GOODRAM Pro 2000MHz CL9.

 

Cena jest rewelacyjna, a osiągi miodzio. Zobacz nawet na alledrogo.

No jest jedna oferta, ale czy cena dobra? Chyba trochę drogo...

 

Ktoś jeszcze wspomniał o Gskill F3-16000CL9D-4GBRH Ripjaws I5

Edytowane przez Barty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko GOODRAM Pro 2000MHz CL9.

 

Cena jest rewelacyjna, a osiągi miodzio. Zobacz nawet na alledrogo.

Pamiętajmy że dedykowane mają napięcie 1,65V

 

Np takie: http://ddr2.home.pl/product_info.php?produ...8ccdb2ae0d7239d

lub inne G.Skille dedykowane.

 

Barty był szybszy.

Edytowane przez artuditu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie problem ze zwiechami i freezami dotyczy napewno c-statów ale od poziomu c3 i tylko przy podkręcaniu. Przynajmniej umnie są bsody powyżej c1 i to w idle. Na szczęście w asusach da się ograniczyc c-state do poziomu c1, c3, c6. W tym wypadku do c1. Także nie trzeba rezygnować z oszczędzania energi przy podręcaniu.

Asus ostatnio wydał bios który wyłącza EIST i CIE powyżej BCLK150 więc problem jest chyba znany. Nie wiem czy też C-state jest wyłączony. Niestety mam przeczucie ze problem leży wewnątrz procków i5 i dopiero albo producenci płyt zrobią odpowiedni bios według wytycznych intela albo trzeba będzie czekać na nowa rewizję i5.

no to lipa bo na P55-UD3R nie da się tak ustawić, aby C1 było włączone i procek zre 40W w IDLE - taki odczyt mam w Everescie. Z kolei jak włączę C1/C6/C7 to po kilkunastu godzinach znowu mam freeza. Swoją drogą od 2 tygodni walcze z tym i5 i jutro odnosze ten procesor do serwisu - nie tak to ma być, aby trzeba bylo powyłączać wszystkie dodatkowe funkcje procesora, by ewentualnie dzialal przez dzien, a potem nagle przestal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...