Skocz do zawartości
ath

Core i5/i7 - Lynnfield (LGA 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

Bo VID zalezy od konkretnej sztuki. Ale chyba oscyluje w przedziale 1,15-1,25V

 

Pogooglowałem i znalazłem na stronie intela KLIK! specyfikacje mojego modelu według rewizji. Czyli mam rozumieć że procesor jest taktowany od 0.65-1.400V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale jest jescze tak że jedne pod obciążeniem chcą np. 1,15V a inne 1,25V. Poprostu odpał procka na fabrycznych taktach sprawdź co pokazuje cpu-z podszas stresu np. linxem(ważne aby 4 jajka były obciążone) i to będzie pi razy oko Twój VID.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to znaczy, że ja się mieszczę w normie którą intel podaje.

A to luzio ;)

Poniżej screen z opcji stres i idle. Ciekawe czy dało by rade dalej pocisnąć.

Pamięci skromnie na 2000MHz CL9 1T.

post-164819-127505812622_thumb.jpg

post-164819-12750581421_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ma potencjał ten procesor :)

Nie ma się zresztą co dziwić, płyta porządna, na MSI pofikać się nie da już specjalnie. Ja muszę mieć 1.37V by mieć stabilne 4GHz.

No, ale temperatury mam zbliżone (a vcore sporo wyższe) przy chłodzeniu powietrznym (fakt faktem - b.drogim ale wentylatory ustawione na 850rpm), myślałem że na WC jest sporo lepiej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może sporo lepiej nie - tyle, że u mnie dosyć długo temp się trzyma w jednym miejscu bez względu na vcore. Jednak tu wychodzi różnica w pojemności cieplnej między innymi. W każdym razie właśnie udało mi się zjechać z Vcore na 1,271V z biosu także jestem już zadowolony - max co zauważyłem na procu to obecnie 54C.

Postaram się go pogonić dalej ale muszę zauważyć, że już nie ma tak łatwo - ciężko nawet po prostu turbo ustabilizować i nie bardzo wiem dlaczego.

Ale kombinujemy. A no i pewna zależność przy takich napięciach linx się wywala occt chodzi bez kłopotu - gry także działają bez zarzutu (w tym GTA4).

Jakieś sugestie panowie?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedyś się bawiłem w kręcenie z turbo to trzeba testować też stabilność z dwoma rdzeniami wyłączonymi i mnożnikiem 24. Jak masz napięcie dla 4 jajek to wyłącz w biosie 2 jajka i daj mnożnik 24. Ale i tak wtedy jak będzie stable to może się wywalać przy przechodeniu z różnych stanów turbo :lol2: Więc zgrubsza jest 3x więcej testowania. A co do linx'a to on jest najbardziej wymagający.

@ Colin_MC

99% osiągów robi proc, jak proc kiepawy to płyta praktycznie nic nie daje. Ja zmieniłem swojego P7P55D na innego asusa mATX i jak widać w pierwszym screenie max blck tego procka jest w tym samym miejscu czyli 218. Przy 219 nawet nie zabootuje pomimo większego papu. A w drugim widać ze proc ma ochotę iść dalej tyko żeby mnożnik lepszy był :wink:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem komputer i procesor ma taktowanie 2050 zamiast 2660 (15*137) Co jest?

chwili ponad 70 stopni... Coś jest chyba nie tak co?

core voltage 0.992-1.008

core speed 2050.4MHZ

Multiplier 15

bus speed 136.7

qpi 2460.4

płyta p55-ud5

nawet po odpaleniu fur marka napiecie takie samo, a multiplier staly...

po minucie w furmaku 70 stopni po 10 minutach 75 po ok 20 76. To są normalne temperatury?(freezer 7 pro) Kupiłem używany przez 5 miechów komp 5850+i5 750 + p55a-ud5+ pamieci adata 2000mhz + buda + zasilacz hx 520 corsair za 3000. Co jeszcze powinienem sprawdzić?

zdjecia z cpu-z i gpu-z

Imageshack - 70604388.jpg

Martwią mnie te napiecia... czy to mozliwe aby takie były?!

http://img203.imageshack.us/i/beztytuurib.jpg/

Link do aukcji z allegro http://allegro.pl/item1051810352_core_i5_750_hd5850_4gb_2000_500gb_dvd_520w.html

 

wlazłem do biosu i coś proc jest na auto i tak jest na 2050... dogrywam stery od płyty głównej. Pamięci idą na 2000hz 9 9 9 27 ale tylko gdy jest OC, a bez oc idą 9 9 9 27 1333mhz;/

Mam jeszcze problem z głośnikami... przednie 2 działają, a z bocznych jest tylko szum:/ (4.1) Co zrobić?

 

edit:

po Resecie cmos proc chodzi na 20x136(2.72) Chyba dobrze?

Najgorzej z tymi głośnikami;/ Cholera grają tylko 2. Gdy w opcjach ustawię rear na front to grają wszystkie 4, ale wszystkie jako te przednie i efektu nie ma:(

 

Edit2:

Kurr... znowu się zrobiło 2050....... mnożnik 15x136.6 No już nie mogę...

http://img94.imageshack.us/f/65919778.jpg/

nawet na prime95 4x small ftts i tak jest 2050.....HELP!

Edytowane przez J.Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm trochę dziwne ze pod obciążeniem mnożnik spada Ci do 15 bo powinien podskoczyć do 21, spróbuj z innym programem np. LinX. Wyższe taktowania pamięci dostępne są tylko po o/c procka więc 1333 MHz jest standardem.

 

P.S.

wgraj najnowszy bios i może wszystko się unormuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reset/upgrade biosu,

 

profile oszczędzania energii w windows

 

czy nie masz jakiegoś autoOC, które podwyższa bclk na 137, zmienia mnożnik?

 

hmmm trochę dziwne ze pod obciążeniem mnożnik spada Ci do 15 bo powinien podskoczyć do 21, spróbuj z innym programem np. LinX. Wyższe taktowania pamięci dostępne są tylko po o/c procka więc 1333 MHz jest standardem.

 

P.S.

wgraj najnowszy bios i może wszystko się unormuje

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko standardowo wgrane + wszystkie sterowniki z płyty do płyty głównej + et6, ale nic nie ruszalem. Po resecie biosu było przez chwile 2.66, a potem wrocilo do 2.05

Ustawilem recznie w biosie mnożnik na 20x i smiga na 2.8ghz. Ustawie jeszcze może napiecie na sztywno? Bo komputer to też rusza... żeby mi nie spalil proca. Update biosu jest bezpieczny?

 

Edit:

Komp mi teraz podbija mnożnik do x24 nawet i wtedy jest ok 3ghz... Nie zaszkodzi to procesorowi?(3.2ghz na x24)

 

edit2:

Wydaje mi się, że to płyta sama sobie ustawia i lekko podkręca... Na domyślnym jest w opcjach turbo, a dostępne jest normal, turbo i extreme. Turbo to lekko podkreca a extreme mocno... Dziwna płyta z tej ud5 co? Czym kontrolować napięcia? Jeżeli stwierdzę, że płyta sobie na za dużo pozwala to ustawię wszystko ręcznie na sztywno...

 

Edit3:

Cpu-z screen...:

http://img257.imageshack.us/f/lolomgwtf.jpg/

Jakim cudem może być ponad 3ghz i napiecie ~0.88V?!

Edytowane przez J.Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć konkretną wartość taktowania, to ustaw na sztywno w BIOS'ie i tyle.

Te procesory tak mają, że regulują sobie taktowanie mnożnikiem w razie potrzeby.

Przy obciążeniu tylko jednego rdzenia mnożnik x24 jest typowy dla tego procesora, wniosek z tego, że funkcja Turbo działa OK. Przy obciążeniu wszystkich rdzeni po równo mnożnik jest bodajże x20 czy x21. A w czasie beczynności, np. gdy się wyświetla tylko pulpit możnik spada nawet do x9 i przy standardowym taktowaniu 133MHz procesor idzie na ok 1,2GHz.

Jeśli chodzi o napięcie 0,88V, jeśli masz wszystko na Auto i tak sobie płyta ustawiła i komputer działa stabilnie, to widocznie tyle prockowi wystarcza. Jak ruszysz magistralą ze 133MHz na więcej, np. 160MHz, 180MHz czy 200Mhz, wtedy 0,88V napewno będzie za mało. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć konkretną wartość taktowania, to ustaw na sztywno w BIOS'ie i tyle.

Te procesory tak mają, że regulują sobie taktowanie mnożnikiem w razie potrzeby.

Przy obciążeniu tylko jednego rdzenia mnożnik x24 jest typowy dla tego procesora, wniosek z tego, że funkcja Turbo działa OK. Przy obciążeniu wszystkich rdzeni po równo mnożnik jest bodajże x20 czy x21. A w czasie beczynności, np. gdy się wyświetla tylko pulpit możnik spada nawet do x9 i przy standardowym taktowaniu 133MHz procesor idzie na ok 1,2GHz.

Jeśli chodzi o napięcie 0,88V, jeśli masz wszystko na Auto i tak sobie płyta ustawiła i komputer działa stabilnie, to widocznie tyle prockowi wystarcza. Jak ruszysz magistralą ze 133MHz na więcej, np. 160MHz, 180MHz czy 200Mhz, wtedy 0,88V napewno będzie za mało. :)

 

Martwią mnie temperatury... Są dość wysokie... dzisiaj dobiło na fur marku do 83 i wyłączyłem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne problemy z moją P55-UD3R, na ustawieniach auto płyta dosyć dziwnie się zachowywała, czasami wrzucała mnożnik 15x dla proca (co dawało około 2GHz), czasami wrzucała jakieś dziwne volty na proca, czasami niskie, czasami wysokie. Sprawdzałem na kilku wersjach biosów. Po ustawieniu ręcznie większości ustawień (min. wyłączyłem Turbo, zostawiłem włączone EIST i C-State) ustawiłem proca na 3,8GHz (190x20) 1,26v w idle spada do ~1700 0,96v i jestem zadowolony, ustawienie na co dzień idealne, wydajność wystarcza a temperatury przyzwoite:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne problemy z moją P55-UD3R, na ustawieniach auto płyta dosyć dziwnie się zachowywała, czasami wrzucała mnożnik 15x dla proca (co dawało około 2GHz), czasami wrzucała jakieś dziwne volty na proca, czasami niskie, czasami wysokie. Sprawdzałem na kilku wersjach biosów. Po ustawieniu ręcznie większości ustawień (min. wyłączyłem Turbo, zostawiłem włączone EIST i C-State) ustawiłem proca na 3,8GHz (190x20) 1,26v w idle spada do ~1700 0,96v i jestem zadowolony, ustawienie na co dzień idealne, wydajność wystarcza a temperatury przyzwoite:)

 

Mozesz powiedziec gdzie co poustawiać? Bo niechce czegoś s<span style='color: red;'>[ciach!]</span>... uszkodzić. Ustawiłem napięcie na normal i u gory adjust na standart intela. W idle spada do 0.86V i 1.2GHZ. Boje sie temp... Może radiator za słabo przymocowany? Mogę go leciutko ruszać na boki, ale za mocno chyba lepiej też nie co?. 3 koncówki heat-pipeów są takie zgniecione, a 3 normalne. To ma jakiś wpływ? Dokręcić mocniej? widzę tylko 2 śróbki ehh... No niewiem:/ Czym sprawdzasz temp?

Na dodatek nie moge wpisać litery "ń". Wduszam alt+n i nie działa... cała reszta jest ok.

 

Speedfan pokazuje mi jakieś napiecia z kosmosu... typu -1 na lini -12V, albo 3v na lini +12v O_o

Edit:

Po ustawieniu 20x160 po pokazaniu się puplitu wszystko się zrobiło czarne, to wyłączyłem i wyjełem baterię z płyty głównej.

No i znowu działa ń, ale... teraz wyświetla się pole wyboru systemu i samo nie wchodzi do windy:/

 

Dziwi mnie, że na tym sprzęcie gothic 3 1440x900 enchanced edition się wiesza... Zmieniłem Shader model z 3.0 na 2.0, bo były takie dziwne pasy. Zasilacz 520W nie wyrabia?

 

Edit:

O_o teraz dalej jest 160 BCLK... Jak ktoś miał tą płytę, to niech powie jak to ustawić " na sztywno" na ~3ghz i wsio OMG!

Czym odczytujecie napiecia i temp? bo speedfan w wersji 64 bit jest w błędzie(raczej nie mam na lini 12v 4.48...)

Edit:

Black scrren był chyba przez to, że zamiast 1.25V było 1.125V

Edit:

Ta płyta jest nienormalna!! Coś mi pozmieniała w timingach pamięci i jest 9 : 9 : 9 :24 : 88

!! Jakie powinny być domyślnie?:( Ustawień pamięci jest FULL oprócz 4 podstawowych w opcjach jest ok 10 innych. Jak je ustawić? Pamięci A-Data xtreme series 2000MHZ

Edit:

Ustawiłem znowu złe napięcie... zamiast 1.25 to 1.1875 zmieniłem do 1.1250 i wywaliło pasy pionowe na całym ekranie i sie przerazilem... Teraz ustawilem wszystko domyślnie.

Może mi ktoś podać zakładkę po zakładce co i jak poustawiać dokładnie? Płyta sama zmieniła mi opóźnienia na pamięciach... Poradnik do podkręcania niestety tutaj mi nie pomógł;*(

http://img717.imageshack.us/f/screenmx.jpg/

Czemu furmark pokazuje nawet ok. 80stopni, a core temp ok 56? Co ma bardziej prawdziwe tempy?( bo na freezerze na 3ghz wczesniej furmark dawał 80stopni!)

Edytowane przez J.Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak może być że Ci cpu-z źle pokazuje taktowania ja mam tak na swoim asusie szczególnie to może dotyczyć Twojego postu z mnożnikiem 15.

Mówi się że nie powinno się ufać programom w kwesti napięcia tylko miernikom, speedfan już od dawna pokazuje bzdury w kwestii napięcia. Przybliżone wartości bedziesz maiał w cpu-z i programach gigabyte dołaczonych do płyty.

Jak niemasz powyżej 1,35V na procu to jest mała szansa żebyś coś sfajczył, a te paski co Ci wyskakują to oznaki braku stabilności.

Płyty nieznam ale UD5 to już droższa płyta która może mieć kilka "przyjaznych" ficzerów które "pomagają" podkręcac a naprawdę przeszkadzają w normalnym, zwyczajnym OC.

Niestety musisz dotknąć zakazanego owocu zwanego instrukcją obsługi i co gorsza ją przeczytać :wink: Wtedy wyłączysz te głupoty co Ci przeszkadzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie najlepsze jest to, że po włączeniu defaultowych ustawien i wyłączeniu wszystkich pierdół w opcjach komp jest nie stabilny... Może mi ktoś powiedzieć na ile mogę ustawić pozostałe opcje w opóźnieniach pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zrobić bezpiecznie update biosu? i na jaką ver?

 

Gigabyte ma podwójny bios i odpowiednie narzędzia do jego aktualizacji. Wszystko pójdzie gładko, nie bój się ;) Ryzyko jest bliskie zeru.

Ja bym załadował najnowszy http://www.gigabyte.pl/products/mb/bios/ga-p55-ud5_10.html

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte ma podwójny bios i odpowiednie narzędzia do jego aktualizacji. Wszystko pójdzie gładko, nie bój się ;) Ryzyko jest bliskie zeru.

Ja bym załadował najnowszy GIGABYTE GA-P55-UD5 (Rev. 1.0) | Płyty główne - BIOS

 

Po odpakowaniu F9 i włączeniu pliku exe wyskakuje błąd, że nie może się uruchomić prawdopodobnie z powodu 64-bitowego systemu... Co teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podwójny klik na plik motherboard_bios_ga-p55-ud5_f9.exe. po rozpakowaniu otrzymujesz z tego plik P55UD5.F9.

 

Wgrywasz plik na pena. restart komputera i z poziomu biosu uruchamiasz Q-FLASH. Wskazujesz mu plik z biosem i czekasz.

 

masz to wszystko opisane w instrukcji do płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co robić OC dla 4rdzeni ale czytam watek od dłuższego czasu posiadam Core i7 860 i przy obciążeniu 2 rdzeni mnożnik idzie do 26 co daje 3458MHz a po przekroczeniu TDP dla 4rdzeni na 22 co daje 2942 nie robię oc dla jakiś programów testujących dla mnie najlepszym wyznacznikiem wydajności jest praktyka czyli 3d max (praca).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co robić OC dla 4rdzeni ale czytam watek od dłuższego czasu posiadam Core i7 860 i...

 

Nie wiele można zrozumieć z tej Twojej wypowiedzi. Interpunkcja, jakaś składnia? Co chciałeś przekazać?

 

Po co OC? Może po to że jak podkręcisz do 4.0 te cztery rdzenie to masz 4.0 a nie 3458?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...