Skocz do zawartości
ath

Core i5/i7 - Lynnfield (LGA 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

dzięki za info. takiej odpowiedzi oczekiwałem. testy testami wykresy wykresami ale najważniejsze to są faktyczne odczucia :P czyli narazie ja nie zmieniam czekam na coś nowszego... zresztą jestem bardzo zadowolony z tego co mam i jak mi to działa. najważniejsze że giery mogę odpalać w full detalach jak to się zmieni to sprzęt też się zmieni :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję waszej pomocy. Jakiś czas temu przesiadłem się na LGA1156 i próbuję rozgryźć tajniki podkręcania platformy. Po kilku dniach walki dochodzę do wniosku, że OC jest łatwiejsze niż na LGA775. Udało mi się wycisnąć BCLK 215 MHz i teraz bawię się w pamięć. I tu pojawia się pytanie: czy taktowanie QPI ma wpływ na maksymalne taktowanie pamięci? I czy podniesienie napięcia QPI (Vtt) bez podnoszenia taktowania QPI wpływa na zwiększenie taktowania pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na oc pamięci wpływa głównie tylko napięcie na kontrolerze i na samych pamięciach. Im wyższe takty na cpu tym potrzeba wyższego napięcia na kontrolerze i pamięciach by uzyskać te takty pamięci przy niższym taktowaniu cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc. mam pytanie - czy procesor intel core i5 2400 będzie ograniczał kartę grafiki Asus HD 6950 1gb? i czy proc i karta będą kompatybilne z taką płytą główna (żadnego oc nie planuje) http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h61m-p21-b3-387831

Edytowane przez lukasz11218

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcić i tak nie podkręcisz, bo to wersja z zablokowanym o/c. ;]

Procek jakoś szczególnie nie będzie ograniczał karty, aczkolwiek nie pogardziła by wyższym taktowaniem. :]

 

Poza tym to jest temat o podstawce s. 1156 a ten model co podałeś to jest 1155 i temat do niego - > Sandy Bridge - pierwsze benche - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcić i tak nie podkręcisz, bo to wersja z zablokowanym o/c. ;]

Procek jakoś szczególnie nie będzie ograniczał karty, aczkolwiek nie pogardziła by wyższym taktowaniem. :]

 

Poza tym to jest temat o podstawce s. 1156 a ten model co podałeś to jest 1155 i temat do niego - > Sandy Bridge - pierwsze benche - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

 

Abstraciach!ąc od topicu to 2400 podkreci o 400 czy 500 Mhz , a w zasadzie podkrecilby gdyby mial plyte Z68 lub P67 bo na tym H61 nic nie ruszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie związane z napięciami. Znana jest zasada, by Vtt nie było niższe od Vcore o więcej niż 0,5 V. A co z odwrotną sytuacją? By osiągnąć BCLK 215 MHz musiałem jedynie podbić Vtt do 1,287 V, Vcore pozostawiłem bez zmian - 1,138 V. Teraz bawię się pamięciami i BCLK mnie ogranicza. Czy mogę podnosić Vtt bez oglądania się na Vcore?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vtt jest związane z napięciem pamięci a nie żadnym vcore ;) Jak chcesz podnieść napięcie pamięci lub używasz ramu który potrzebuje wysokiego napięcia to patrzysz by vtt nie było niższe o te 0.5V

 

 

sorki za odpowiedź na miesięcznego posta...

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Ci się przypadkiem nie pomyliło? To temat o Lynnfield a nie Ivy Bridge Dołączona grafika

 

 

A tak BTW widziałem na pclolu test porównujący nasze "stare" proce z nowymi Sandy i Ivy i wychodzi na to że defaultowo chodzący i5-3570k jest o minimalnie większej wydajności niż i7-860@4.0. To tak jakby ktoś się zastanawiał...

 

Nie mniej jednak z dystansu czasu kupno Linnfielda było dobrym pomysłem.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mniej jednak z dystansu czasu kupno Linnfielda było dobrym pomysłem.

 

zwłaszcza że tak długo na nim wytrzymałeś. ja widzę sporą różnicę między i5-750@4.0 a 3570k@4,6 zwłaszcza w minimalnej liczbie klatek na gtx680.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

defaultowo chodzący i5-3570k jest o minimalnie większej wydajności niż i7-860@4.0. To tak jakby ktoś się zastanawiał...

 

Ciekawie interpretujesz wyniki. ;) Gry idą równo łeb-w-łeb a "zastosowania profesjonalne", dajmy na to taki 3Ds Max, którego sporo wykorzystuję :

 

Stockowy i5-3570k : 204s w 3Ds Max

i7-860 @ 4.0GHz : 173s w 3Ds Max

 

TrueCrypt i inne są faktycznie przewagą i5-3570K. :) Większość ludzi jednak opiera wydajność procesorów o gry, więc proszę o ścisłość - są równe. ;) Chociaż wydaje mi się, że to jeszcze może się zmienić, jak programości ogarną, jak dobrze wykorzystywać dodatkowe 4 wątki w i7.

 

Tak czy siak, ja po tym teście mam wrażenie, że Intel troszkę sobie leci... W sumie nie ma z kim konkurować i doskonale wiem, że spełnia swoją taktykę Tick-Tock, ale tak naprawdę, nie warto zmieniać pierwszych i7 na najnowsze. Zwłaszcza jeśli to pociąga za sobą zmianę płyty. Procek tysiaka, płyta przynajmniej pół - gra w zupełności nie warta świeczki.

 

zwłaszcza że tak długo na nim wytrzymałeś. ja widzę sporą różnicę między i5-750@4.0 a 3570k@4,6 zwłaszcza w minimalnej liczbie klatek na gtx680.

 

Tyle, że ten i5-750@4.0 wcale nie ograniczał Ci grafy i jeśli kasę, którą wydałeś na zmianę procka wydałbyś na 2x670 gtx , albo 2x 660Ti (no i zamiast 680) to tych klatek miałbyś zdecydowanie więcej niż masz. :) Oczywiście rozumiem ideę z punktu widzenia "maniactwa" komputerowego czy zdobywania kolejnych punkcików w 3D Markach - ja też sam to przeżyłem i doskonale pamiętam. ;) Jednak z punktu widzenia czystego rozsądku ... ;) Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MaciekCi zgadzam się z Tobą w jednej kwestii maniactwa. sli nie przewiduję budować chociaż gdybym poczekał na 670 to może i bym to rozważał ale maniactwo wzięło górę i kupiłem z pierwszego rzutu 680 :P druga kwestia to potrzeba naprawdę dobrego zasilacza który też swoje kosztuje także ten zabieg się zaczyna komplikować finansowo. oczywistym przecież jest że takie 2x670 musiałbym mieć maksymalnie podkręcone + @ procek także waty lecą. i nie robię tego dla pkt w 3dmarku tylko dla siebie :)

 

prawda jest taka że ograniczanie się przy porównywaniu tych platform jedynie do wykresów i opinii z netu wcale Ci nie pokaże tej różnicy którą ja doświadczyłem zwłaszcza w skyrim: i5-750@4.0 nie trzymał mi 60fps ciągle spadało np do 35-40 a 3570k@4.6 trzyma 60fps. analogicznie sytuacja się ma z BF3 - akurat w te dwa tytuły ostatnio tylko grywam dlatego do innych się nie odniosę :P

 

nie mam zamiaru nikogo przekonywać do zmiany każdy ma to co lubi i jeżeli jemu wystarcza to niech tak pozostanie. mój kumpel ma c2q 9550@3,2 + gtx480 i gra w BF3 w fullhd na ultra i twierdzi że dla niego gra działa płynnie...Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5-750@4.0 nie trzymał mi 60fps ciągle spadało np do 35-40 a 3570k@4.6 trzyma 60fps. analogicznie sytuacja się ma z BF3 - akurat w te dwa tytuły ostatnio tylko grywam dlatego do innych się nie odniosę Dołączona grafika

 

Coś tu śmierdzi. Dołączona grafika Sam popatrz, jak zachowuje się Frostbite 2.0

 

http://pclab.pl/art51528-10.html

 

Jeśli gdzieś w grze jest mało klatek na sekundę, to winna jest wyłącznie karta graficzna. Potwierdzeniem jest to, że w dwóch (naszym zdaniem) najcięższych dla sprzętu miejscach różnica pomiędzy dwurdzeniowym Pentium a czterordzeniowym Core i5 wynosi ok. 1 kl./s.

 

To akurat test dla MoH:Warfighter, być może w Battlefieldzie 3 jest inaczej, ale nie uwierzę, że procesor dał Ci 25-20 fps.

 

Być może efekt placebo ? Wydanych pieniędzy ? Oczywiście nie mam zamiaru przekonywać Ciebie - cieszę się , że jesteś zadowolony (bo o to właśnie w tym wszystkim chodzi Dołączona grafika ), jednak zależy mi na użytkownikach nowych, którzy zastanawiają się nad zmianą procka - słuchajcie, nie warto, testy PClolka są doskonałym na to dowodem. Dołączona grafika

 

EDIT : Zresztą, czy przypadkiem poniższy screen nie odpowiada idealnie Twoim opisom ? Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

6 fps różnicy ... Jest to średnia, więc idealnie uwzględnia "skoki". Dołączona grafika

 

Swoją drogą, te 500MHz jest tutaj całkowicie na darmo ...

Dołączona grafika

 

Mam wrażenie, że jesteś jeszcze w "oczarowaniu" nowym sprzętem , być może nowe sterowniki, być może system lepiej postawiony. Dołączona grafika Tak jak mówiłem, nie zależy mi na przekonywaniu Ciebie, cieszę się razem z Tobą, byle nowi mieli jasność. Dołączona grafika Sam mam okazję pracować na Bloomfieldzie (zdecydowanie najczęściej - i930), 4-6 godzin w tygodniu na Ivy Bridge (3770K) oraz zdarzyło mi się na Haswellu, więc uważam swoją opinię za bardzo obiektywną.

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź testy porównawcze z min fps a nie średnim.

 

 

Co do "mojej interpretacji" wyników, odniosłem się do swojej sytuacji z wyłączonym HT. Oczywiście masz racje że są na identycznym poziomie (i7-860@4.0*3570k)

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź testy porównawcze z min fps a nie średnim.

 

Racja, to może mieć znaczenie, kiedyś robili min i max fps na wykresach, ale widać za ciężko było komuś kopiować jeszcze dwie kolumny z frapsa...

 

 

Naprawdę? Zmierzyłeś przynajmniej przyrost wydajności względem Ivy Bridge?

 

Chciałem, ale bez szans na takie rzeczy, wszystko pod okiem Wielkiego Brata. Dołączona grafika Niestety. Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie napisałem że zmiana platformy dała mi 20-25fps więcej tylko że zmniejszyła się drastycznie liczba spadków fps z 60 do 35-40fps. ponadto gdybym nie miał obu tych platform to bym w ogóle nie zabierał głosu.

 

Rozumiem, rafa trochę mnie nakierował na wykres z minimalnymi fpsami. Z ciekawości sobie go poszukam, chociaż to nie jest takie łatwe. ;) Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wczoraj podjąłem próbę podkręcania procesora i oto kilka danych:

 

Sprzęt:

i5 750

AsRock P55 PRO/USB 3.0

4x2GB Goodram 1333

OCZ ModXStream 600W

HD 5850

 

BIOS (Jak on na tej płycie wygląda: http://pcfoster.pl/a...ield/433-3.html):

Wyłączone: TurboMode Tech, SpeedStep Tech, C1E, Thermal Throttling, Enhanced Halt State, C-STATE Tech

CPU Ratio: 20

BCLK: 155

QPI Frequency: Auto

PCIE Frequency: Auto

Napięcie: Auto (w CPU-Z widzę, że jest 1.184v ale chyba się zmienia)

Wszystko co związane z RAMem: Auto

 

Na co nie zwróciłem uwagi:

AsRock VDrop Control

Spread Spectrum

Ogólnie niespecjalnie przejmowałem się napięciami

 

Efekt:

Temperatura (BOX): IDLE 38-42C, Stress max. 60

Stabilnie przez 35 godzin...

... a po 36 bluescreen podczas gry w BF3.

 

No i tutaj dochodzimy do Was kochani forumowicze, co zrobiłem/robię źle, co powinienem włączyć lub wyłączyć, zmienić, przestawić, nastawić. Nie będę ukrywał i otwarcie powiem, że jestem laikiem w kwestiach overclockingu. Wiem, że powinienem od razu pocisnąć procka jakimś OCCT, ale po prostu mi się nie chciało, bo za podkręcanie wziąłem się pod wpływem impulsu późnym wieczorem. Zależy mi na "delikatnym" OC mojego i5 750, nie chcę żyłować procesora, a podkręcić go o te 500MHz. Śledząc inne wątki, zauważyłem że większość problemów pojawia się u osób, które chcą osiągnąć bardzo dobre wyniki, wycisnąć z CPU jak najwięcej. Mnie natomiast usatysfakcjonuje wynik na poziomie stabilnego 3.1GHz, bo nie mam obecnie żadnego coolera, który odpowiednio go schłodzi. Chyba nie będzie to aż tak trudne, a konkretna sztuka mojego i5 chyba nie będzie odgrywała znaczącej roli jak przy poważnym OC, mam rację?

 

Liczę na Waszą pomoc, nie jestem narwańcem i spokojnie wysłucham wszystkich, którzy mają coś mądrego do powiedzenia, bo sam się na tym kompletnie nie znam. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno tu nikt nie zaglądał, ale pora trochę odświeżyć temat.

 

Czy możliwe jest, żeby zmiana karty graficznej spowodowała spadek maksymalnego BCLK? jakieś dwa lata temu osiągnąłem na płycie BCLK 225 MHz, ale potem nie miałem czasu na zabawy z OC i procek chodził na 3,8 GHz przy BCLK 200 MHz. Teraz postanowiłem trochę się pobawić i okazuje się, że teraz jedyne co udaje mi się wykrzesać to BCLK 217 MHz. W międzyczasie zmieniłem jedynie kartę graficzną. Czy możliwe, że zmiana GPU spowodowała spadek BCLK czy to po prostu degradacja układu? Z tego co czytałem to piętą achillesową Lynnfielda jest właśnie kontroler PCI-E w procku pracujący z tą samą prędkością co procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko czy poczuje prawdziwego kopa z przesiadki G3420 na i5 750 (OC 3.8 Ghz)? 

Bo teraz w BF 3 i różnych innych produkcjach procesor nie daje rady i niewiem czy warto się bawić w starszą platformę, dodam że cała przesiadka łącznie ze sprzedażą starych częsci wyniesie mnie 250zł czyli nie tak dużo ile bym musiał dopłacić do nowego czterordzeniowca na LGA 1150.

Proszę o opinie czy warto i jakiego mniej więcej skoku wydajności się spodziewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dobrej lekturze wynika że i7 920 jest zawodnikiem cały czas jeśli chodzi o gry, ale płyty główne są drogie i OC różne CO, DO. Myślę teraz nad i5 750/760 (200-220zł) i do tego płytka główna za kwotę nie większą niż 180zł i podkręcenie do 3.8Ghz to chyba najekonomiczniejsze wyjście przy zachowaniu sporej wydajności.

Jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...