Skocz do zawartości
ath

Core i5/i7 - Lynnfield (LGA 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

Tak więc na dzień dzisiejszy widzę to tak:

- MSI P55-GD65 i do tego i5-750 lub i7-860

lub

- ASRock X58 Extreme i do tego nowy i7-920

jak dla mnie, to 860 jesli liczysz sie z rachunkami za prad i nie masz zapotrzebowania na najwyzsza wydajnosc (nie korzystasz w pelni z 920). Ja niby tez nie korzystam, ale jak kupowalem na firme byla tylko 920 a chcialem sie na 2 lata zabezpieczyc, po testach nowych i7 widze ze spokojnie by mi 860 wystarczyla i do pracy i do gier, choc x58 extreme i 920 to tez nie drogi a wydajny jak cholera wybor :) Co do grzania NB to u mnie tez nie rozowo, bo na 4.2 niby 60stopni jest, ale wystarczy wentylek najmniejszy i juz o 15-20 stopni spadaja tempy. Natomiast jak jest z tempami 750 i 860 jeszcze mi ciezko wyczuc, bo malo screenow wrzucanych narazie jest i niema porownania dobrego :]

 

@Shamtu

no Lynx najbardziej grzeje proca, u mnie na 920 o 3-5 stopni wiecej niz prime.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

focus - nie wiem ile w tym prawdy, ale ponoć Lynnfield korzysta z wewnętrznej magistrali QPI do komunikacji z kontrolerem PCI-E, a jej mnożnik wynosi x16 dla Core i 5 i x18 dla Core i7, czyli tyle samo co Uncore.

hmmm - może to być prawdziwe, ale mój test teoretycznie powinien wykazać prawdziwość tego o ile tak jest. Bo właśnie przygotowuję mini-test na temat wydajności PCI-E w prockach Intela - porównanie Bloomfielda do Lynnfielda w tej kwestii. Tyle, że nie jest prosto znaleźć grę która reaguje nawet na 5 MHz wyższej częstotliwości PCI-E :)

 

Niemniej jesli to co mówisz miałoby być prawdziwe, to Cor ei7 860 z wyłączonym HT miałby się okazać szybszy od Core i5 750. Tyle, że jednocześnie test musi być niezależny od wydajności procesora jako takiego, a korzystać z pełnego pasma PCI-E. To nie będzie łatwe, ale zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy się chwalić wynikami, więc i ja się pochwalę, choć cep słaby:

 

Dołączona grafika

 

Temperatura w pokoju testowym - 24.1*C przy ostatnich minutach testu, na początku 24.7*C (otwarte okno w pokoju)

Vcore - 1.381V

IMC - 1.356V

CPU PLL - 1.9V

ICH - 1.05V

CPU Differential Amplitude - 1000mV

Wentylator na chłodzeniu - ~1800rpm (głośno... 3-4*C mniej niż na 1500rpm)

 

Temperatury bardzo dobre - co prawda na 1800rpm, ale w grach będzie chłodniej, więc będzie ustawione 1500rpm. Aż szkoda, że nie mam lepszej sztuki - wtedy 4.2GHz było by możliwe przy tym chłodzeniu.

 

To było kręcenie użytkowe, w weekend zajmę się wyczynowym, ale na więcej niż 4.1GHz chyba nie mogę liczyć... Szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jutro spróbuję, nie testowałem jeszcze 200x20 na tych ustawieniach. Ale testowałem już 4GHz na 200x20 przy 1.375V i z tego, co pamiętam, temperatury wyniosły ok. 74*C max, ale przy wentylu ~1500rpm, więc chyba nie ma dużego przyrostu.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy się chwalić wynikami, więc i ja się pochwalę, choć cep słaby:

 

 

Temperatura w pokoju testowym - 24.1*C przy ostatnich minutach testu, na początku 24.7*C (otwarte okno w pokoju)

Vcore - 1.381V

IMC - 1.356V

CPU PLL - 1.9V

ICH - 1.05V

CPU Differential Amplitude - 1000mV

Wentylator na chłodzeniu - ~1800rpm (głośno... 3-4*C mniej niż na 1500rpm)

 

Temperatury bardzo dobre - co prawda na 1800rpm, ale w grach będzie chłodniej, więc będzie ustawione 1500rpm. Aż szkoda, że nie mam lepszej sztuki - wtedy 4.2GHz było by możliwe przy tym chłodzeniu.

 

To było kręcenie użytkowe, w weekend zajmę się wyczynowym, ale na więcej niż 4.1GHz chyba nie mogę liczyć... Szkoda.

Bardzo dobry cep słabe to mają problem z 3,8ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy się chwalić wynikami, więc i ja się pochwalę, choć cep słaby:

 

Temperatura w pokoju testowym - 24.1*C przy ostatnich minutach testu, na początku 24.7*C (otwarte okno w pokoju)

Vcore - 1.381V

IMC - 1.356V

CPU PLL - 1.9V

ICH - 1.05V

CPU Differential Amplitude - 1000mV

Wentylator na chłodzeniu - ~1800rpm (głośno... 3-4*C mniej niż na 1500rpm)

 

Temperatury bardzo dobre - co prawda na 1800rpm, ale w grach będzie chłodniej, więc będzie ustawione 1500rpm. Aż szkoda, że nie mam lepszej sztuki - wtedy 4.2GHz było by możliwe przy tym chłodzeniu.

 

To było kręcenie użytkowe, w weekend zajmę się wyczynowym, ale na więcej niż 4.1GHz chyba nie mogę liczyć... Szkoda.

A jednak się dało 4GHz:) Czy to zasługa BIOSa 0606?? Testowałeś LInXem jesli tak to jakie temp masz??

Edytowane przez Shamtu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak bardzo się podpierasz tym wykresem to wytłumacz mi co lepszego ma Phenom II X4 965 wzgledem Phenoma II x4 955, że ten pierwszy jest w minimalnych szybszy od tego drugiego o 18%, zas różnica zegarowa wynosi 6%. Procki AMD przyspieszają szybciej niż wynika to z częstotliwości? 3-krotnie szybciej?

Potestuj Focus trochę WIC to zobaczysz jak wprost nieproporcjonanie zmienia się minimalny fps i Twoja matematyka tutaj nic niestety nie ma wspólnego z rzeczywistością ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry cep słabe to mają problem z 3,8ghz

Ujmę to inaczej - taki... przeciętny :wink: . Liczyłem na 4GHz przy trochę mniejszym napięciu.

 

Czy to zasługa BIOSa 0606?? Testowałeś LInXem jesli tak to jakie temp masz??

Wątpię, z tego, co przeczytałem, jedyną zmianą tego biosu jest dodanie obsługi pamięci low-voltage.

 

Testowałeś LInXem jesli tak to jakie temp masz??

Nie testowałem i nie mam zamiaru go męczyć - tak, jak nigdy nie katowałem karty Furmarkiem :wink: . Proc dla mnie ma być po prostu stabilny, a nie super stabilny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

skoro twierdzisz że ramkę na monitor wypuszcza procesor, a nie karta graficzna.

Niczego podobnego nie stwierdziłem a jeśli wywnioskowałeś to z moich wypowiedzi to musiałeś dołożyć

jakieś fałszywe założenie którego nie potrafię się domyślić.

 

Tok myślenia jaki pezentujesz najlepiej podważyć przykładem opatym na wynikach testów:

Anno 1701

rozdzielczość 1280*1024

E6700@ 1.86 GHz minimalne FPS 55 średnie FPS 66

X2 5000+ @ 2.6 GHz minimalne FPS 48 średnie FPS 62

Nawet podkręcony X2 do 2.95 GHz przegrywa w tej rozdzielczości mając minimalne 53 i średnie nadal 62

 

Zmiana rozdzielczości na 1600*1200 zmienia kolejność wydajności CPU w tej grze

E6700@ 1.86 GHz minimalne FPS 43 średnie FPS 48

X2 5000+ @ 2.6 GHz minimalne FPS 45 średnie FPS 50

X2 5000+ @ 2.95 GHz minimalne FPS 45 średnie FPS 52

 

Wyniki testów stąd:

http://twojepc.pl/artykuly.php?id=gpu_vs_c...tx&strona=6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niczego podobnego nie stwierdziłem a jeśli wywnioskowałeś to z moich wypowiedzi to musiałeś dołożyć

jakieś fałszywe założenie którego nie potrafię się domyślić.

 

Tok myślenia jaki pezentujesz najlepiej podważyć przykładem opatym na wynikach testów:

Anno 1701

rozdzielczość 1280*1024

E6700@ 1.86 GHz minimalne FPS 55 średnie FPS 66

X2 5000+ @ 2.6 GHz minimalne FPS 48 średnie FPS 62

Nawet podkręcony X2 do 2.95 GHz przegrywa w tej rozdzielczości mając minimalne 53 i średnie nadal 62

 

Zmiana rozdzielczości na 1600*1200 zmienia kolejność wydajności CPU w tej grze

E6700@ 1.86 GHz minimalne FPS 43 średnie FPS 48

X2 5000+ @ 2.6 GHz minimalne FPS 45 średnie FPS 50

X2 5000+ @ 2.95 GHz minimalne FPS 45 średnie FPS 52

 

Wyniki testów stąd:

http://twojepc.pl/artykuly.php?id=gpu_vs_c...tx&strona=6

Moderator juz interweniowal wiec odpusc i nie rob syfu. Tymbardziej, ze najwyrazniej cierpisz na amnezje i nie pamietasz wlasnych slow a umiejetnosc analizowania wykresow jest Ci obca. Podpierasz sie glupim wykresem ,odnosze wrazenie, ze akceptujesz tylko te na ktorych jest to co chcesz zobaczyc. To czy są dobre czy zle nie ma juz dla ciebie znaczenia. Co do Anno 1701:

1280x1024, fps minimlany - e6700 1.86ghz: 55 klatek/s

@3.6ghz: 57 klatek/s

1600x1200, fps minimalny - 1,86ghz: 43

3.6ghz : 45

Procesor ocniety o prawie 100% a framerate wzrosl o cale...2 klatki :blink: !! to wnet mozna by tą roznice podpiac pod blad pomiarowy. Jezeli test bylby , jak powinien byc, zalezny od procesora to przy takim o/c minimalny fps powinien wzrosnac o kilkanascie, a nawet kilkadziesiąt klatek! W wyzszej rozdzielczosci rozniaca zostaje zachowana, z tym ze na znacznie juz nizszym poziomie. Widac jak byk ,ze test uzalezniony jest do gpu i w przypadku procesorow pokazuje banialuki

Edytowane przez kojbus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Procesor ocniety o prawie 100% a framerate wzrosl o cale...2 klatki

...

Jak myślisz jakie będą wyniki w rozdzielczości 1600*1200 po zastosowaniu kilkukrotnie wydajniejszej karty graficznej

z tymi samymi CPU ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słaby to on nie jest:) Ale napięcie już spore. Ładne wykręcone pamiątki tylko pozazdrościć:) Co to za kostki są?

Ale z ta temp na Procku to przegięcie 94st w linXsie. Oj już czuje ten palony krzem B-)

do 100 zapasik jest

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o memki to polecam Vipery II 2000 MHz - tak na biegu.

Dołączona grafika

 

Szkoda tylko że sprzedawane są 3x 2GB :(.

Ma ktoś namiar na jakiegoś lepszego coolera, bo Thermalright MUX-120 się nie nadaje :(. Chciałem uniknąć wodowania, ale coś mi się wydaje , że nie bardzo jest jak. W stresie dobija mi do 90 stopni ( 1.37V)

Edytowane przez Gregor1230

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne pytanie czy notoryczne wywalanie jednego rdzenia może być spowodowane czymś innym niż tym że ma za mało woltów i jest słaby? "3" rdzeń ciągle mi się wywala przy 4GHz, co najlepsze pozostałe rdzenie orthosa przechodzą przy 1,33V a ten przy 1,36 się kaszani więcej nie daję bo box nie daje rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś namiar na jakiegoś lepszego coolera, bo Thermalright MUX-120 się nie nadaje :(. Chciałem uniknąć wodowania, ale coś mi się wydaje , że nie bardzo jest jak. W stresie dobija mi do 90 stopni ( 1.37V)

Faktycznie dużo.

 

Polecam swojego Zalmana CNPS10X Extreme. Temperatury są tak dobre, że chyba powalczę o 4.1GHz (na razie 1.43V niestabilnie, w stresie 76*C max w Prime, obudowa otwarta). Minusem jest głośny wentylator (1800rpm to już prawie jak box) i trudny, czasochłonny montaż.

 

Jest jeden szczegół - to chłodzenie jest już chyba wycofywane ze sprzedaży, bo jak kupowałem (tydzień temu!) wybór sklepów był duży, a teraz nigdzie go praktycznie nie ma.

 

Za to pojawił się Zalman CNPS10X Quiet, który różni się tym, że nie ma wbudowanego kontrolera obrotów, świecącego wentylatora i niklowanej miedzi. Za to jest tańszy (od 160zł), lżejszy (~700g zamiast ~900g) z racji mniejszej ilości finów i... łatwiej będzie wymienić w nim wentylator na cichszy, bo nie jest zamocowany na śrubki, jak w Extreme :angry: .

 

Wg tej (dość świeżej) recenzji wydajnością jest praktycznie równy:

 

http://www.ocia.net/reviews/zalman10x/page1.shtml

 

Jest to możliwe (bo recenzja bardzo profesjonalnie nie wygląda...) - różnic czysto technicznych raczej nie ma, a skoro Extreme znika ze sklepów, to pewnie Quiet po prostu go zastąpi.

 

@oliwer21

Mi też zawsze się wywala 3 rdzeń... Chociaż ma najmniejsze temperatury.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie testowałem i nie mam zamiaru go męczyć - tak, jak nigdy nie katowałem karty Furmarkiem :wink: . Proc dla mnie ma być po prostu stabilny, a nie super stabilny...

ciekawe pojecia wymysliles ..

słowo stabilny sie w żaden sposób nie stopniuje. albo cos jest stabilne albo nie ...

u Ciebie po prostu "działa"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe pojecia wymysliles ..

słowo stabilny sie w żaden sposób nie stopniuje. albo cos jest stabilne albo nie ...

u Ciebie po prostu "działa"

Nie zaprzeczam, że ciekawe (w sensie bzdurne).

 

Działać to i działa na 4.4GHz...

 

Dołączona grafika

 

... więc i Twoje pojęcie działa tu nie pasuje.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...