Skocz do zawartości
ath

Core i5/i7 - Lynnfield (LGA 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość majkel84

Cena dobra, ale sprzedawca pewnie niedobry.

Co do tego zysku z HT to jak nie wykorzystujesz conajmniej 4 rdzeni to bez sensu. Ja bardzo polubiłem HT bo liczę rostettę i jak by nie patrzeć jest dwukrotny wzrost wydajności.

 

A idąc tym tropem że mały zysk wydajności mozna zejść do i5 750. Ale ten względem innych też ma mały zysk wydajności więc może od razu Athlona X4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio tak sobie testowałem tryby oszczędności zasilania nowej platform i trafiłem na bardzo ciekawą rzecz. Mianowicie na znaczne rozbieżność w sprawności pamięci ram. Jednak nie przekładają się one na ogólną wydajność.

 

 

Pierwszy przypadek (góra obrazka)

CPU Ratio Setting..................: 19

C1E Support........................: [Disabled]

Intel® SpeedStep(TI1) Tech.......: [Enabled]

InteI ® TurboMode Tech..........: [Disabled]

Intel® C-Start Tech +..............: [Enabled]

*CState package limit Setting......: C6

 

VS.

 

Pierwszy przypadek (dół obrazka)

CPU Ratio Setting..................: 19

C1E Support........................: [Disabled]

Intel® SpeedStep(TI1) Tech.......: [Enabled]

InteI ® TurboMode Tech..........: [Disabled]

Intel® C-Start Tech +..............: [Disabled]

*CState package limit Setting......: N/A

 

post-9223-1254136872_thumb.jpg

 

Przy włączonym C6 pamięci są znacznie szybsze i nie wygląda to na zwykły błąd statystyczny (testy powtarzałem kilka razy). Nie wiem skąd ta różnica, ale chyba coś jest nie tak z kontrolerem pamięci w nowych i5. Wygląda jakby coś ograniczało szynę do obsługi pamięci przy nie aktywnym trybie C6 lub zwyczajny błąd Everesta związany z tym trybem. Bowiem ta różnica w 3DMarku06 nie przekłada się na wzrost wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytałem artykól Ryby itd. Z tego co zrozumialem to: napiecie rdzenia nie moze przekraczac 1,35v, temp rdzenia 100C, roznica napiecia miedzy qpi.wtt a vdram (v dram to napiecie pamieci?) nie moze przekracza 0,4 do 0,5v? Pokrecilem swojego i5 750 do 3,4ghz na boxie i mam napiecie 1,2v temp 84C max ramy z 1333 poszly na 1700 przy napieciu 1.61v, napiecie qpi/vtt z 1,1v zmienil;em na 1,2v sprawdzalem stabilnosc niby jest ok czy wszystko dobrze zrobilem? zrozumialem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

czytałem artykól Ryby itd. Z tego co zrozumialem to: napiecie rdzenia nie moze przekraczac 1,35v, temp rdzenia 100C, roznica napiecia miedzy qpi.wtt a vdram (v dram to napiecie pamieci?) nie moze przekracza 0,4 do 0,5v? Pokrecilem swojego i5 750 do 3,4ghz na boxie i mam napiecie 1,2v temp 84C max ramy z 1333 poszly na 1700 przy napieciu 1.61v, napiecie qpi/vtt z 1,1v zmienil;em na 1,2v sprawdzalem stabilnosc niby jest ok czy wszystko dobrze zrobilem? zrozumialem?

Zacznij od przeczytania słownika j. polskiego.

Później możesz brać się za oc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od przeczytania słownika j. polskiego.

Później możesz brać się za oc.

 

Jak masz zamiar pisac takie [ciach!]ly, prowokacje to wez nic lepiej nie pisz, nie wku...ludzi, oczekuje normalnych odpowiedzi, na normalne zadane przezemnie pytanie.

 

/Pohamuj trochę swój język, bo zwrócenie uwagi na twoją pisownie było akurat słuszne.

/Rikki

Edytowane przez Rikki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Kolego - to ty prowokujesz. Pewnie zaraz powiesz, że jesteś dyslektykiem lub innym ułomem. A w takim wypadku do poprawnego pisania potrzeba tylko WORDa. To jest porządne forum i żeby tu pisać trzeba choć odrobinę chęci.

 

Wracając do tematu - to czy dobrze zrobiłeś, nie wiem. 3,4 to bardzo słabo. Napięcia masz ok, aczkolwiek na BOXie popróbowałbym obniżyć. Po pierwsze zatroszcz się o lepsze chłodzenie. Choćby jakiś freezer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy obniże napiecie rdzenia o oczko w dół, to occt wywala error. Na tych ustawieniach nie wywala. W teście super PI też nie mam błędów. Test pamieci memtestem 30 min bez błędów. Jedyne co mnie martwi to test gpu mem test w occt. Domyslam sie, że to test pamieci na karcie grafiki? (grafy nie podkręcałem - gtx 260 gainwarda) Nieważne, na tych ustawieniach gdy robie test to raz nie wywala bledow, przejdzie test pomyslnie, a innym razem zrobie test i są błedy. Po za tym wszytko ok. Robiłem test w 3dmarku 2006 wszystko było ok. Może komputer chodzic na takich ustawieniach na co dzien do gier, itd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do OC proca grafy nie mieszaj (jedyny wyjątek gdybyś miał za słaby zasilacz). Ustawienia możesz zostawić na co dzień są ok.

100st na rdzeniach to ty raczej nie bierz tak dosłownie. To jest raczej ekstremalna górna granica wytrzymałości ale na co dzień szaleństwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich userow. Wlasnie jestem na kupnie tego core i5 750. Kupuje do tego jeszcze plyte MSI P55-GD65 i mysle o zakupie tego ramu Patriot 2x2GB 1600MHz Dual Viper II Sector 5. Co do chlodzenia to juz mam w domu scythe ninje 2 ver B. Ogromne jest to chlodzenie i mysle ze bedzie dosc wydajne. Jestem w sumie malo zaawansowany w overclockingu. Jedynie podkrecalem swojego starego procka przez podniesienie FSB. Powiedzcie mi czy te ramy beda odpowiednie zeby osiagnac okolo 4Ghz? Napewno znacie sie lepiej niz ja i poza tym macie juz jakies doswiadczenie z tym prockiem. Co prawda sa pamieci patriota o czestotliwosci 2000mhz ale nie zbyt mi sie usmiecha dodawac 220zl do pamieci. Te ktore chce kupic kosztuja 400zl. Chyba ze macie inne pomysly? Jak by ktos zrobil jakis tutorial o podkrecaniu I5 bylo by super :)

Edytowane przez kowalmisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecałbym pójść w GoodRAMy PRO 2000MHz lub Gskill Trident. Cena niemalże ta sama a siedzą tam elpidy Hyper.

Dobry wybór mobo :-)

 

Co do platformy nie będziesz miał żadnych problemów bo taktowania mem i CPU nie są ze sobą szczególnie powiązane. Niemniej jak mówie - taki wydajny zestaw zasługuje także na dobre pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecałbym pójść w GoodRAMy PRO 2000MHz lub Gskill Trident. Cena niemalże ta sama a siedzą tam elpidy Hyper.

Dobry wybór mobo :-)

 

Co do platformy nie będziesz miał żadnych problemów bo taktowania mem i CPU nie są ze sobą szczególnie powiązane. Niemniej jak mówie - taki wydajny zestaw zasługuje także na dobre pamięci.

Wiesz te ramy ktore chce kupic maja taktowanie 1600mhz. Chcialem sie dowiedziec jaki plus minus zegar moge na tym osiagnac. Napewno ktos z forumowiczow na pamieciach o takim taktowaniu podkrecal juz ten procesor. A swoja droga to zamiast dokladania 300zl w ram wolal bym sobie kupic juz dysk terabajtowy. No chyba ze na tych ramach co pisalem patriotach niema co liczyc na zegar okolo 4ghz to sie zastanowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ramy Ci wystarczą dasz mnożnik 8x dla ramu i BCLK 200MHz, będzie 1600 MHz ramu i proc 4GHz. Tylko czy pójdzie na tyle proc:)

Dopiero zaczne zabawe z oc na i5 wiec mam nadzieje ze doradzicie mi co i jak :) A czytalem pewien artykul na egieldzie ze podobno ta plyta ma problem z zapisywaniem danych w biosie. Mam nadzieje ze to poprawia. Na poczatek sprawdze ta opcje zrobiona przez MSI "OC Geine" i zobacze na ile da sie podniesc na tym. A potem zaczne zabawe z biosem. Narazie kurde musze czekac az przyjdzie mi zasilacz i grafika z serwisu. W sklepie mowili ze w tym tygodniu powinno sie pojawic. Jutro zadzwonie sprawdzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę mi się nudziło i... jest 4.1GHz :D :

 

Dołączona grafika

 

Temperatura w pomieszczeniu testowym - ~22*C. Obudowa otwarta, we wnęce.

 

Ustawienia:

Vcore - 1.4316V

IMC(VTT) - 1.3V

CPU PLL - 1.9V

ICH - 1.05V

CPU Differential Amplitude - 1000mV

Bios 0606

Wentylator na chłodzeniu - ~2000rpm

 

Pomogło zmniejszenie IMC do 1.3V - zapewne zmniejszyło to temperatury i dzięki temu nic (czyt. 3 rdzeń) się nie wywaliło.

 

W normalnym użytkowaniu wentylator na chłodzeniu chodzi na ~1300rpm. Przy ~1200rpm na 4GHz 1.384V w grach (Crysis/GTA IV) było ~60*C, więc na 1300rpm 4.1GHz nie powinno być o wiele gorzej (po pierwszych wstępnych 15 min - ~65*C).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę mi się nudziło i... jest 4.1GHz :D :

 

Dołączona grafika

 

Temperatura w pomieszczeniu testowym - ~22*C. Obudowa otwarta, we wnęce.

 

Ustawienia:

Vcore - 1.4316V

IMC(VTT) - 1.3V

CPU PLL - 1.9V

ICH - 1.05V

CPU Differential Amplitude - 1000mV

Bios 0606

Wentylator na chłodzeniu - ~2000rpm

 

Pomogło zmniejszenie IMC do 1.3V - zapewne zmniejszyło to temperatury i dzięki temu nic (czyt. 3 rdzeń) się nie wywaliło.

 

W normalnym użytkowaniu wentylator na chłodzeniu chodzi na ~1300rpm. Przy ~1200rpm na 4GHz 1.384V w grach (Crysis/GTA IV) było ~60*C, więc na 1300rpm 4.1GHz nie powinno być o wiele gorzej (po pierwszych wstępnych 15 min - ~65*C).

Czyli jesli Tobie kolego Gi3r3k udalo sie podkrecic tego procka do 4,1Ghz na pamieciach 1333 wiec ja na pamieciach 1600 nie powinienem miec problemow z osiagnieciem zegara 4Ghz oczywiscie jesli procesor pozwoli na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz te ramy ktore chce kupic maja taktowanie 1600mhz. Chcialem sie dowiedziec jaki plus minus zegar moge na tym osiagnac. Napewno ktos z forumowiczow na pamieciach o takim taktowaniu podkrecal juz ten procesor. A swoja droga to zamiast dokladania 300zl w ram wolal bym sobie kupic juz dysk terabajtowy. No chyba ze na tych ramach co pisalem patriotach niema co liczyc na zegar okolo 4ghz to sie zastanowie.

nie no - da się bez problemu. Te pamięci być może zrobią 1700-1800 (zaleznie od opóźnień), a nie wykluczone, że i więcej. Jeżeli różnica byłaby rzędu "drugie tyle" a komputer służyłby tylko do codziennej pracy to nie ma potrzeby i lepiej kupić dysk terabajtowy :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no - da się bez problemu. Te pamięci być może zrobią 1700-1800 (zaleznie od opóźnień), a nie wykluczone, że i więcej. Jeżeli różnica byłaby rzędu "drugie tyle" a komputer służyłby tylko do codziennej pracy to nie ma potrzeby i lepiej kupić dysk terabajtowy :-)

No i na taka odpowiedz czekalem. Dzieki wielkie bo dysk mi sie przyda bo na moim starym juz 250gb nie mam miejsca i ciagle musze cos usuwac. Swoja droga ciekawe na ile uda mi sie podkrecic ten procesor. Ale nie mam tego jak sprawdzic bo wciaz czekam na zasilacz i grafike ktora oddalem do serwisu. Dzis dzwonielem i powiedzieli ze jeszcze niema. A te czesci bede kupowal w tym samym sklepie.

 

Edit:

 

A mam pytanie jeszcze bo znalazlem inne pamieci. Powiedzcie mi czy oplaca sie zainwestowac 130zl wiecej i kupic cos takiego http://www.pcprojekt.pl/?/p__katalog_produ...00MHz_Platinum/ ? Slyszalem ze OCZ ma problemyz kompatybilnoscia z plytami Asusa. Nie wiecie jak to wyglada przy MSI? I te OCz maja chyba dosc wysokie opuznienia. Jak to wplywa przykladowo na gry? Komputer ktory skladam bedzie uzywany do gier, ogladania filmow, sluchania muzyki i przegladania stron. Czy do tego oplaca sie kupowac taki ram? No i chce sie pobawic troche w OC :) I mam jeszcze jedno pytanie. Lubie cisze miec w pokoju. Domyslam sie ze scythe ninja 2 ver B jest cichym coolerem na procka. Co do grafiki na ten moment nie bede kupowal na nia chlodzenia. To moja grafika http://www.pcprojekt.pl/?/p__katalog_produ...256_bit_PCI_E_/ Nie kupuje nowej bo moze zmienie ja na cos lepszego typu ati hd 5870 lub ati hd 5850 lecz mi sie jakos specjalnie nie spieszy z tym bo ta ktora mam jeszcze dobrze dziala. A ceny nowej seri sa ze tak powiem kosmiczne. Wole sie wstrzymac do odpowiedzi Nvidi i ich GT300. Wtedy napewno ceny poleca w dol bo bedzie konkurencja. A znajac zycie jak kupie teraz dobre chlodzenie na grafike to nie bedzie pasowac na nowe modele. Chce kupic jakies 2 ciche wentylatory do obudowy. Doradzcie mi cos?

Edytowane przez kowalmisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ninja 2, Mugen II, TRUE - to są dobre coolery na te proce i to polecam

 

Do RAMów nie dokładaj, następny opłacalny zakup to włąśnie coś na elpidach hyper - Gskill Trident, GoodRAM Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ninja 2, Mugen II, TRUE - to są dobre coolery na te proce i to polecam

 

Do RAMów nie dokładaj, następny opłacalny zakup to włąśnie coś na elpidach hyper - Gskill Trident, GoodRAM Pro

A teraz znowu pytanko. Znalazlem jeszcze inne ramy tez patriota. http://www.pcprojekt.pl/?/p__katalog_produ..._Dual_Viper_II/ Maja mniejsze timingi i teraz pytanie czy bardziej sie oplaca je brac? Pierwsze o ktorych mowilem czyli sectro 5 timingi "8-8-8-20" i 1,65V a te drugie czyli Viper 2 maja timingi "7-7-7-20" i 1,7V. Domyslam sie ze mniejsze opoznienia to lepiej a szyna jest ta sama czyli 1600mhz. Poza tym podnoszac napiecie w tych sector 5 o 0,05v czyli na 1,7V nie uzyskam pewnie takich timingow jak w viper 2. A roznica w cenie jest minimalnie lepsza na kozysc tych viper 2. Sa tansze o 20zl od tych sector 5. Co lepiej brac? Edytowane przez kowalmisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz znowu pytanko. Znalazlem jeszcze inne ramy tez patriota. http://www.pcprojekt.pl/?/p__katalog_produ..._Dual_Viper_II/ Maja mniejsze timingi i teraz pytanie czy bardziej sie oplaca je brac? Pierwsze o ktorych mowilem czyli sectro 5 timingi "8-8-8-20" i 1,65V a te drugie czyli Viper 2 maja timingi "7-7-7-20" i 1,7V. Domyslam sie ze mniejsze opoznienia to lepiej a szyna jest ta sama czyli 1600mhz. Poza tym podnoszac napiecie w tych sector 5 o 0,05v czyli na 1,7V nie uzyskam pewnie takich timingow jak w viper 2. A roznica w cenie jest minimalnie lepsza na kozysc tych viper 2. Sa tansze o 20zl od tych sector 5. Co lepiej brac?

Powiem, krótko nie polecam tych Viperów bo nie chulaja mi na 7 pomimo 1.7V. Chyba mają jakiś problem z kompatybilnością, natomiast działają na 8-8-8 i to przy napięciu 1.65V. Więc jeśli nie masz kasy to możesz je wziąć, ale lepiej dopłacić do Sectorów 5 możliwe że przy 1.7 V będą bardziej skłonne działać przy 7-7-7 a może nawet przy napięciu 1.65V zwłaszcza że są kompatybilne z i5. Jeśli Ci się nie śpieszy to poczekał bym na OCZ Platinium 7-7-7 1.65V mają tam wkrótce być cena 10zł więcej niż Sectory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem, krótko nie polecam tych Viperów bo nie chulaja mi na 7 pomimo 1.7V. Chyba mają jakiś problem z kompatybilnością, natomiast działają na 8-8-8 i to przy napięciu 1.65V. Więc jeśli nie masz kasy to możesz je wziąć, ale lepiej dopłacić do Sectorów 5 możliwe że przy 1.7 V będą bardziej skłonne działać przy 7-7-7 a może nawet przy napięciu 1.65V zwłaszcza że są kompatybilne z i5. Jeśli Ci się nie śpieszy to poczekał bym na OCZ Platinium 7-7-7 1.65V mają tam wkrótce być cena 10zł więcej niż Sectory.

Hmm powiem tak. Jak narazie mi sie nie spieszy bo i tak czekam az mi oddadza z serwisu zasilacz i karte graficzna. A co do OCZ to moze chodzi Ci o ten model? http://www.pcprojekt.pl/?/p__katalog_produ...00MHz_Platinum/ Jesli tak to one sa w tym sklepie. Co prawda w malej ilosci ale sa. Tylko troche mnie drażni w nich napiecie ktore jest ustawione na 1,9V. No chyba ze maja byc jakies nowosci o ktorych nie slyszalem zgodne z core i5. Jeszcze znaklazlem zgodne z core i5 taki zestaw http://www.pcprojekt.pl/?/p__katalog_produ...nfield_Core_i5/ Co prawda ma wysokie timingi ale niskie napiecie. Moze by to szlo podbic napiecie i obnizyc timingi? Edytowane przez kowalmisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o te http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__kata...atinum_Core_i5/ tylko OCZ Platinium i5 są kompatybilne.Tamtych OCZ na 1.9.V przypadkiem nie bierz nawet przy tym napięciu nie chciały działać na 1600, musiałem oddać. (prawdopodobnie jedna kość była kopnięta)

 

BTW w poprzednim poście wkradł mi się mały błąd. Chodziło mi o pamięci Patriot GAMER SERIES te co posiadam, nie chodzą na 7 pomimo 1.7V . A PCprojekt ma błąd na stornie i te VIPERY II 1600 nie chodzą na 7-7-7 przy napięciu 1.7V a 1.9V sprawdź na stronce patriota (http://www.patriotmemory.com/products/specs/PV234G1600LLK.pdf) - wypominane Vipery II

Edytowane przez Shamtu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o te http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__kata...atinum_Core_i5/ tylko OCZ Platinium i5 są kompatybilne.Tamtych OCZ na 1.9.V przypadkiem nie bierz nawet przy tym napięciu nie chciały działać na 1600, musiałem oddać. (prawdopodobnie jedna kość była kopnięta)

 

BTW w poprzednim poście wkradł mi się mały błąd. Chodziło mi o pamięci Patriot GAMER SERIES te co posiadam, nie chodzą na 7 pomimo 1.7V . A PCprojekt ma błąd na stornie i te VIPERY II 1600 nie chodzą na 7-7-7 przy napięciu 1.7V a 1.9V sprawdź na stronce patriota (http://www.patriotmemory.com/products/specs/PV234G1600LLK.pdf) - wypominane Vipery II

A cos o tych kingstonach wiesz co wczesniej podalem link? I mowisz ze lepiej brac OCZ a nie patrioty? Domyslam sie ze wlasnie chodzi o timingi ktore sa nizsze od patriotow. W poniedzialek moze zadzwonie do nich i zapytam kiedy sie mozna spodziewac dostawy tych OCZ. A jakis dysk do tej platformy polecicie? 1TB w cenie okolo 300zl. Myslalem o tym http://www.pcprojekt.pl/?/p__katalog_produ..._Cache_S_ATA_2/ tyle ze on tez jest w dostawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...