Skocz do zawartości
ath

Core i5/i7 - Lynnfield (LGA 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

Słowem wstępu...

 

Nowa seria procesorów firmy Intel – Core i5, która swoją premierę ma mięć w październiku bieżącego roku stanowić będzie uzupełnienie oferty tego producenta. Procesory Core i7 będąc aktualnie najwydajniejszą serią produktów firmy Intel są bardzo drogie. Układy Core i5 chociaż mniej wydajne, mają być tańsze od wersji Core i7 i powinny zapełnić lukę między procesorami na podstawkę LGA 775 i LGA 1366.

 

Czterordzeniowe procesory Core i5 oparte na architekturze Lynnfield mają być produkowane w 45-nanometrowym procesie technologicznym. Niestety nowe układy Core i5 nie będą kompatybilne z podstawką LGA 1366, która jest przeznaczona do procesorów Core i7. Aby móc korzystać z procesorów Core i5 trzeba będzie zaopatrzyć się w płytę główną z podstawką LGA 1156. Intel tłumaczy zastosowanie innej podstawki tym, że procesory z serii Core i7 posiadają trzykanałowy kontroler pamięci (triple-channel) a Core i5 dwukanałowy (dual-channel). Zastosowanie innego kontrolera pamięci w zapowiadanych procesorach ma przyczynić się do ich niższej ceny.

 

Pierwsze procesory z rodziny Core i5 będą taktowane z częstotliwością 2,66, 2,8 lub 2,93 GHz. Wszystkie procesory Core i5 będą czterordzeniowymi układami posiadającymi zintegrowany dwukanałowy kontroler pamięci typu DDR3 (1066/1333), 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i TDP wynoszące 95 W. Opisywane układy będą mogły korzystać z technologii Turbo Boost pozwalającej pojedynczym rdzeniom zwiększać ich częstotliwość pracy do 3,2, 3,46 i 3,6 GHz (w zależności od posiadanego modelu). Niestety najsłabszy model taktowany zegarem 2,66 GHz zostanie pozbawiony technologii Hyper Threading, vPro i TXT, a jego cena ma wynieść 196 dolarów. Za procesor 2,8-gigahercowy trzeba będzie zapłacić 284 dolary, zaś za najwydajniejszy model o częstotliwości pracy wynoszącej 2,93 GHz sporo więcej, bo aż 562 dolary.

 

Pod koniec roku mają pojawić się procesory Intel Core i5 wyprodukowane w 32-nm procesie technologicznym i posiadające zintegrowany układ graficzny.

 

źródło: pccenter.pl

 

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - dawna zawartość posta

 

AMD może (znowu) zostać mocno w tyle. Jeszcze do niedawna na liście opracowywanych produktów firmy Intel widniały procesory Auburndale i Havendale, czyli dwurdzeniowe odmiany układów opartych na architekturze Nehalem (Core i7).

 

Intel planował wprowadzenie ich w postaci układów Core i4 i Core i3. Procesory te miały być produkowane w fomie MCM (Multi-Chip Module). Na jednej płytce miały być montowane oddzielnie: procesor dwurdzeniowy oraz mostek północny ze zintegrowanym procesorem grafiki.

 

Zamiast nich Intel o pół roku wcześniej zamierza wprowadzić procesory oparte na architekturze Arandale. Nowe układy mają być produkowane w wymiarze technologicznym 32 nm, i mieć (prawdopodobnie) 6 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Arandale ma też mieć zintegrowany procesor grafiki.

 

Arandale dotychczas planowano na początek czwartego kwartału przyszłego roku. Teraz Intel chce je na rynek wprowadzić jeszcze zimą.

 

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z nowym planem to Intel może wyprzedzić AMD w dwóch kategoriach. Oprócz wymiaru technologicznego 32 nm firma o rok wyprzedzi zapowiadane na rok 2011 procesory firmy AMD ze zintegrowanymi GPU (nazwy kodowe: Liano i Ontario).

http://pclab.pl/news35220.html

Intel się ściga sam ze sobą chyba... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkopie, trzeba powoli zbierać jakieś info, bo premiera podobno wrzesień/październik.

 

Dołączona grafika

 

Chłopakom z portalu Xfastest udało się dopaść do procesora Core i5 2.66GHz. Wykorzystali tą sytuację i przeprowadzili kilka szybkich testów, z których wynika, że AMD ma się czego bać!

 

Są to pierwsze benchmarki na podstawie których nie można wyciągać końcowych wniosków, ale i tak AMD powinno się niepokoić. Dlaczego? Bo według 3D Mark Vantage, Core i5 2.66GHz jest lepszy niż Phenom II X4 955 3.2GHz. Nowy układ Intela uzyskał wynik 13700 punktów.

 

Niby nic nadzwyczajnego, ale należy pamiętać o tym, że do tej pory AMD miało ogromną przewagę jeśli chodzi o ceny, a Core i5 może im tą pałeczkę odebrać.

 

Czekamy na oficjalną premierę i pierwsze, wyczerpujące testy.

 

źródło: pcblog.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny cenami, ale po co Intel tyle podstawek robi! Prawie każde ix będzie miało swoją podstawkę. To może nie wyjść na dobre. Jakby więcej procesorów na 1366 było to ludzie kupiliby droższe płyty i popularność tej podstawki znacznie by wzrosła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

A myślisz że większość wolała by kupić płytę za 800 czy 400 zł? Bo taka będzie różnica w podstawowych konstrukcjach na te platformy. Mnie przed kupnem LGA 1366 powstrzymuje tylko cena, może i mógłbym kupić, ale uważam że absolutnie nie warto.

 

Wolę poczekać na i5 i wziąć do tego fajną płytę, a nie podstawowy model. Ta platforma ma zastapić stopniowo LGA 775. 1366 jest dla koneserów.

 

Dla mnie osobiście ilość podstawek nie ma znaczenia bo i tak rzadko jakieś mobo mam dłużej niż rok, być może tym razem się to zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślisz że większość wolała by kupić płytę za 800 czy 400 zł? Bo taka będzie różnica w podstawowych konstrukcjach na te platformy. Mnie przed kupnem LGA 1366 powstrzymuje tylko cena, może i mógłbym kupić, ale uważam że absolutnie nie warto.

 

Wolę poczekać na i5 i wziąć do tego fajną płytę, a nie podstawowy model. Ta platforma ma zastapić stopniowo LGA 775. 1366 jest dla koneserów.

 

Dla mnie osobiście ilość podstawek nie ma znaczenia bo i tak rzadko jakieś mobo mam dłużej niż rok, być może tym razem się to zmieni.

Ja również często zmieniam płyty, ale jeśli byłaby jedna podstawka i więcej różnych procesorów to i ceny też byłyby niższe, oczywiście patrząc na to z drugiej strony Intel chce trafić nie tylko do najbardziej wymagających ale i do tych którzy chcą kupić coś z niższej półki. LGA 775 było dobre jednak postęp jest nieunikniony, poczekamy to zobaczymy czy to wyjdzie nam na dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, cena i5 750 to jakieś $200. Zrobiłem małe porównanie z i7 920 (ceny w USA i Europie) i wychodzi, że procesor w Polsce będzie kosztował w granicach 700-800 zł - oczywiście im gorsza dostępność, tym wyższa będzie cena i odwrotnie.

 

A dość dobrą płytę będzie dało radę kupić za 400-500 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do tego samego wniosku co ty, podatki itp dowalą. 700-800zł nowy proc, w tej cenie można mieć i7 920 D0 używane jakieś 4 miechy czasem z gwarą. Ale powiedzmy sobie szczerze co komu z gwary na proca, proc sam się zepsuje.

W przypadku i7:

Do tego płyta min 600zł nowa ale jakieś 500zł-550zł używka w bardzo dobrym stanie jest możliwa na gwarancji. Ram to podobna cena w przypadku obydwu platform.... 350zł kosztuje DDR3 3x2GB silicon Power 1333MHz nowy. Lub 350zł 3x2GB OCZ platinum używane kilka miesięcy na gwarancji (ktoś po tyle sprzedawał). Do duala pamięć DDR3 Patriot LLK 2x2GB 4GB 1333MHz ok 320zł, ale to dla i5.

 

Na dobrą sprawę i5 będzie miało taką sama cenę całej platformy co i7, 50zł-150zł maksymalnie na korzyść i5. Więc o wyborze tej czy tej platformy zadecyduje wydajność. i5 na to wygląda że będzie miało podobną do i7 ale i7 będzie modernizowane do i9. Zobaczymy po premierze pierwsze testy i5 to się dowiemy.

 

Sprawa skomplikowana jest ;-)

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używane a nowe.

wiele ludzi woli mieć nowy stuff, używane nie zawsze jest, używane nie zawsze jest, używane nie zawsze jest, używane nie zawsze jest.......... i tak dalej i tak dalej i tak dalej.

 

lynnfieldy to mocny atak na rynek w wykonaniu intela trzeba to przyznać. szkoda tylko że podstawowy model nie ma HT...

 

różnica ceny będzie dużo większa niż Ci się wydaje. (pod uwagę biorę tylko nowy sprzęt...) procesor najtańszy bloomfield 1000zł lynnfield 800zł (po premierze później będzie jeszcze większa różnica.) płyta topowa dla blooma to nawet 1500+ podczas gdy topowa dla lynnfielda będzie kosztować góra 800zł (takie są moje przypuszczenia ale naprawdę dobrą płytkę będzie można wyrwać już w okolicach 400-500zl tak jak wspomniał towarzysz Gierek :D pewnie będą to płyty pokroju dfi dk czy ud5. trzy ram. nigdy prze nigdy nie powiesz mi że trzy takie same kości będą kosztować tyle samo co dwie. dalej patrzac na to jakie technologie będziemy mieli w lynnfieldach i za jaką cenę na amd teraz nawet bym nie spojrzał. ale i tak idę w s1366 z powodu westmere ;)

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy przy porównywalnych cenach tak lepiej będzie brać LGA1366 z jakąś średnia płytą. i7 860 2,8GHz LGA1156 na ma mieć cenę i7 920 a za to TDP na poziomie 95W do tego podobno płytki się zbytnio nie grzeją więc pewnie będzie mniej walki z temperaturą jak to jest na LGA1366 co może się przełożyć na lepsze oc. Jak dla mnie na razie cała platforma LGA1156 zapowiada się bardzo ciekawie no ale na ostateczne wnioski trzeba będzie poczekać do premiery procków i testy. Na szczęście to już nie długo.

Edytowane przez falarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używane a nowe.

wiele ludzi woli mieć nowy stuff, używane nie zawsze jest, używane nie zawsze jest, używane nie zawsze jest, używane nie zawsze jest.......... i tak dalej i tak dalej i tak dalej.

 

lynnfieldy to mocny atak na rynek w wykonaniu intela trzeba to przyznać. szkoda tylko że podstawowy model nie ma HT...

 

różnica ceny będzie dużo większa niż Ci się wydaje. (pod uwagę biorę tylko nowy sprzęt...) procesor najtańszy bloomfield 1000zł lynnfield 800zł (po premierze później będzie jeszcze większa różnica.) płyta topowa dla blooma to nawet 1500+ podczas gdy topowa dla lynnfielda będzie kosztować góra 800zł (takie są moje przypuszczenia ale naprawdę dobrą płytkę będzie można wyrwać już w okolicach 400-500zl tak jak wspomniał towarzysz Gierek :D pewnie będą to płyty pokroju dfi dk czy ud5. trzy ram. nigdy prze nigdy nie powiesz mi że trzy takie same kości będą kosztować tyle samo co dwie. dalej patrzac na to jakie technologie będziemy mieli w lynnfieldach i za jaką cenę na amd teraz nawet bym nie spojrzał. ale i tak idę w s1366 z powodu westmere ;)

A jednak- ceny kości mam z allegro, wiec 3 takie kości kosztują podobnie co 2. Może parę miechów (myślę że do pół roku) cena się bardziej zróżnicuje, póki co i5 wychodzi na to samo co i7. Ceny topowych płyt będą takie same jak w przypadku LGA775, intel zawsze ma takie ceny dlaczego teraz miało by być to inaczej? Ciekawie prezentuje się modernizacja i7 na i9. Ale zobaczymy jak i5 radzi sobie w grach. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Skąd masz te ceny? Bo koszt płyt na 1156 będzie sporo mniejszy niż tych na LGA 775, więc nie wiem czemu miały by przekroczyć 1000 zł, zwłaszcza przy obecnym kursie dolara.

Ceny płyt mają zamknąć się w przedziale 100-250 $, więc chyba przesadziłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy płyt koszt będzie dużo mniejszy.. Niby te 250 dolarów maks ale zależny ile producent sobie policzy marży ile pójdzie do budżetu naszego cudownego kraju na pewno 22% ceny to wat. Ile podatków jeszcze dojdzie. No i w końcu wysoki dolar, dziś po 2,88zł.... czyli 250$ TO 720zł. Jak podatki, marze, ciach!ły dojadą to mamy +-1000zł jak nic za najwyższy model mobo. Kolejna bajka intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niskie ceny płyt pod lynnfieldy rozbijają się o brak mostka północnego który jest w procesorze trzeba to też miec na względzie więc tak czy siak cała platforma jest bardzo tania bo proce mimo dodatkowego kawałka krzemu i tak są w miarę tanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

No dokładnie. Za X58 Intel liczy sobie krocie. Wprawdzie P55 ma niby kosztować tyle co P45 + ICH10R, co wg mnie jest rozbojem w biały dzień, ale nawet jeśli, to droższe te płyty być nie mogą. Ich konstrukcja też będzie prostsza, bo lącze tylko do jednego mostka.

 

Wiadomo że będą ultra drogie modele z zupełnie zbędnymi ciach!łami podnoszącymi cenę (dodatkowe kontrolery SATA III, USB 3.0, 30 faz zasilania itd). Większości nie będzie to potrzebne, i do użytkowego OC w pełni wystarczą nawet płyty za 500-600 zł.

 

Wiadomo też mniej więcej jak będzie wyglądał dalszy roadmap, więc można zanalizowac co komu potrzebne i co kto będzie planował. Ktoś chce 6-rdzeniowca i pełne SLI/CF to bierze 1366. Ktoś woli 4-rdzeniowca w 32 nm i jedną grafę to bierze 1156.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie. Za X58 Intel liczy sobie krocie. Wprawdzie P55 ma niby kosztować tyle co P45 + ICH10R, co wg mnie jest rozbojem w biały dzień, ale nawet jeśli, to droższe te płyty być nie mogą. Ich konstrukcja też będzie prostsza, bo lącze tylko do jednego mostka.

 

Wiadomo że będą ultra drogie modele z zupełnie zbędnymi [ciach!]łami podnoszącymi cenę (dodatkowe kontrolery SATA III, USB 3.0, 30 faz zasilania itd). Większości nie będzie to potrzebne, i do użytkowego OC w pełni wystarczą nawet płyty za 500-600 zł.

 

Wiadomo też mniej więcej jak będzie wyglądał dalszy roadmap, więc można zanalizowac co komu potrzebne i co kto będzie planował. Ktoś chce 6-rdzeniowca i pełne SLI/CF to bierze 1366. Ktoś woli 4-rdzeniowca w 32 nm i jedną grafę to bierze 1156.

Nie wiadomo czy nie będzie pełnego SLI na 1156

ultra drogie modele pewnie będą a i chętni tez się na nie znajdą

nadal nie wiadomo czy na 1156 nie będzie 6 rdzeniowców

ale będa też płyty po 450-550 pln na pewno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo czy nie będzie pełnego SLI na 1156

ultra drogie modele pewnie będą a i chętni tez się na nie znajdą

nadal nie wiadomo czy na 1156 nie będzie 6 rdzeniowców

ale będa też płyty po 450-550 pln na pewno

fizycznie nie możliwe przynajmniej nie z p55, ten czip może obsłużyć do 20 ścieżek. 16 na jeden slot do podziału na dwa i reszta na inne ciach!ły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zasadniczo nf 200 włożyc nie mogą

bardziej poprawnie brzmi że nie ma po co :) sli i cf na p55 to będzie standard bo najwięksi rynkowi gracze wykupili licencję.

 

1156 miał być tanią platformą i taką będzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardziej poprawnie brzmi że nie ma po co :) sli i cf na p55 to będzie standard bo najwięksi rynkowi gracze wykupili licencję.

 

1156 miał być tanią platformą i taką będzie ;)

rozumiem że nie ma po co

ale możliwości są?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak będzie potrzeba to pewnie dadzą. nie wiem. ale wątpię aby się biedzili nad tym, od pełnego CF czy SLI jest s1366. więc czy jest możliwość czy nie ma raczej i tak nie dadzą. może gdzieś asus wciśnie do jednego z setek modeli dla entuzjastów.

 

a tak w ogóle to nawet nie wiem po co mieli by go wsadzać. nf200 chyba nie zwiększa ilości obsługiwanych ścieżek?

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak będzie potrzeba to pewnie dadzą. nie wiem. ale wątpię aby się biedzili nad tym, od pełnego CF czy SLI jest s1366. więc czy jest możliwość czy nie ma raczej i tak nie dadzą. może gdzieś asus wciśnie do jednego z setek modeli dla entuzjastów.

 

a tak w ogóle to nawet nie wiem po co mieli by go wsadzać. nf200 chyba nie zwiększa ilości obsługiwanych ścieżek?

w modelu MSI P9P55-DC

mamy pełne SLI

pewnie zaraz wyjdą jakieś asusy z 2xnf200 typu supercomputer pod P55

Edytowane przez DDR2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak będzie potrzeba to pewnie dadzą. nie wiem. ale wątpię aby się biedzili nad tym, od pełnego CF czy SLI jest s1366. więc czy jest możliwość czy nie ma raczej i tak nie dadzą. może gdzieś asus wciśnie do jednego z setek modeli dla entuzjastów.

 

a tak w ogóle to nawet nie wiem po co mieli by go wsadzać. nf200 chyba nie zwiększa ilości obsługiwanych ścieżek?

Jak nie, jak u mnie zwiększa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Ale co to niby ma dawać skoro i tak mostek północny ma okresloną ilość linii więc przepustowość się nie zwiększa?

 

Lynnfield będzie obsługiwał 16 linii (+8 przez P55, ale trzeci slot elektrycznie może być najwyżej x4), więc nawet jakby dać dwa NF200 to i tak przepustowość zostaje ta sama. Nie rozumiem stosowania tego układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co to niby ma dawać skoro i tak mostek północny ma okresloną ilość linii więc przepustowość się nie zwiększa?

 

Lynnfield będzie obsługiwał 16 linii (+8 przez P55, ale trzeci slot elektrycznie może być najwyżej x4), więc nawet jakby dać dwa NF200 to i tak przepustowość zostaje ta sama. Nie rozumiem stosowania tego układu.

http://www.chip.pl/news/sprzet/plyty-glown...ladem-nf200-sli

a jednak można

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...