Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawi mnie jedna sprawa w związku z SSD.

Co chwile pojawia się kwestia problemów z zapisem małych plików szczególnie w dużych ilościach na raz. Jedni twierdzą że nie widzą, inni że to te dyski puki co dyskwalifikuje. Pojawił się ktoś kto twierdzi że takie przypadki często ( a raczej wcale ) nie występują. A jednak dajmy na to instalacja czegokolwiek tam przecież ładowana jest masa małych plików, nie wierzę że instalując grę z nudów nie śledziliście listy kopiowanych plików. Wiadomo pewne idą długo ale są monety ( bardzo często pod sam koniec) gdzie małe pliczki lecą tak szybko ze na wolnych matrycach LCD ich nazwy się rozmazują. Przechodzę do właściwego pytania które chcę zadać: co wtedy !? Ile taka instalacja ma zabierać czasu ? Czy może nie potrzebnie w ogóle się nad tym zastanawiam ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jestem akurat w ekstra komfortowej sytuacji bo na mojej liście zakupów nie widnieje dysk ssd, ciekawi mnie to po prostu. Bo oczywistym jest że gdybym taki kupił to dla wzrostu wydajności, nie tej na wykresach tylko jej odzwierciedleniu w szybkości działania, a jeśli aplikacje miały by mi się instalować wyraźnie dłużej niż na zwykłym hdd... sam rozumiesz. A pytam z czystej ciekawości, ot taka żądza wiedzy.

Wie ktoś coś konkretnego na ten temat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo to zalezy od jednostki alokacji - podejrzewam ze jest jak na flaszach usb - 4096kb i tu jest caly pies pogrzebany

w sumie jakby system zapisywal nie wykorzystujac calego miejsca sektoru to byloby szybko ale pewnie laczy kilka takich pliczkow w paczke i laduje sektor do pelna......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD kusi mnie i to mocno, hdd piszczy co nie daje mi spokoju :( Do tego czas przemawia za SSD. Kompa używam głównie pracy na systemie (net,obróbka zdjęć, filmy itd)

 

Obecnie mam Raid 0 2x320 F1. Planuję kupić 32-64GB na system, dodatkowo zostawić sobie 320GB na backup, który bym od czasu do czasu podpinał :)

Prosiłbym o wypowiedzi osób które się przerzuciły z hdd na ssd (mlc lub slc). Jak działa system, otwierania przeglądarki, programów itd dysk byłby podpięty pod ichr9.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być SSD pod OS'esa to zdcydowanie SLC, może ten:

 

A-Data Solid State Disk (SSD) 64GB SATA 2,5'' (SLC)

 

Można już wyrwać za 870 zł :)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie, odnośnie jednej rzeczy:

czy skoro to jest pamięć flash to czy ona czasem nie ma ograniczonej liczby operacji? Że ta pamięć się po prostu zużywa.

Wiem, że coś takiego dawniej było z kartami pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie zagladalem do topicu :) a widze ze sie rozrosl. Ja narazie odpuscilem (przy cenie zielonych ~4 zl ;) Poczekam do lata inny braciak ze stanow bedzie lecial do polandu na wakacje. Wtedy moze upowszechni sie ten drugi (szybszy) kontroler.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka wątpliwości mogę rozwiać (używam 64GB OCZ Core V1):

1. Małe pliki - rzeczywiście w ATTO wyniki są tragiczne dla małych plików, natomiast w praktyce jakoś tego nie widać - instalka WinXP (czyli jak najbardziej zapis wielu małych plików) trwa o jakieś 10-20% krócej niż na Seagate 3500320AS (500GB/32MB cache).

2. Wielkość klastra - praktycznie nie wpływa na transfer.

3. Żywotność - producent podaje 1.500.000 godzin i tyle można tu powiedzieć, zobaczymy za parę lat :).

4. Prędkość teoretyczna - jak można zobaczyć w różnych testach jest super (moje porównanie do starszej Barracudy 7200.10):

post-7625-1235139037_thumb.jpg

 

5. W praktyce - uruchamianie Windowsa po kilku tygodniach od instalacji trwa właściwie tyle samo co z szybkiego HDD (Win potrafi skutecznie zamulić każdy dysk). Aplikacje otwierają się zdecydowanie szybciej, uruchomienie czegokolwiek z Office'a wygląda jak przywrócenie z paska zadań, Photoshop startuje w jakieś 3-4 sekundy, Delphi2005 również (wcześniej było to dobre 10 s). Uruchamianie Firefoxa, Thunderbirda też jest szybsze ale już nie tak wyraźnie.

 

Podsumowując - jest szybciej ale koszt raczej nie jest tego warty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

mysle nad raid0 z Intel® X25-E Extreme (w sumie 64gb pod sama viste)

czy będzie to dużo szybsze od Intel X25-M które też bym dał do raid0

i czy trzeba mieć jakiś specjalny kontroler czy ten co jest na płycie starczy....obecnie mam asusa x48, ale w niedalekiej przyszłości będzie coś na X58.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając sobie samemu na pytanie kilka postów wyżej, znalazłem dość istotny mankament dysków SSD jako dysków pod system operacyjny. Ograniczona liczba zapisów, jest to ogólna przypadłość wszystkich pamięci typu flash. Więcej na ten temat:

ARTYKUŁ O SSD

 

 

Jak mówi Joel Hagberg, wiceprezes Fujitsu, w ogólności, pojedyncza komórka pamięci typu SLC wytrzymuje średnio ok. 100 tys. operacji zapisu, a w wypadku układów MLC jest to tylko od 1 tys. do 10 tys. zapisów. Dlatego można podać przynajmniej jedno jasne kryterium trwałości dysku SSD - rodzaj zastosowanych układów Flash.

A system operacyjny, przynajmniej windows, ciągle mieli dysk, dochodzą do tego inne programy i ta liczba zapisów, która jest stosunkową dużą liczba, staje się trochę mała.

Edytowane przez Kebob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem jak Ty, ale ja tak często nie zmieniam podzespołów w kompie, a już na pewno nie dysk twardy.

Nie istnieje podzespół pc bez wad, ale się znacznie mniej psują, poza tym nawet jak Ci padnie cokolwiek (poza dyskiem), to musisz mieć ogromnego pecha, żeby coś się stało z danymi na kompie.

Co jak co, ale uważam, że to co mam na dysku twardy za najcenniejsze z całego kompa i wtedy nawet gwarancja mi tego nie przywróci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja ci powiem ze tyle co mi dyskow twardych padło to głowa mała,ostatnio dwie barki 7200.12 szlak trafił przyczyna nie znana musiałem sie wykłucać w sklepie o zwrot kasy,coś im raid 0 nie słuzył a wazne dane to na płyty pare kopi i jest bezpiecznie :)

 

ps.tak to jest z tymi hdd jeden bedzie działać 7 lat a inny 2 dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja ci powiem ze tyle co mi dyskow twardych padło to głowa mała,ostatnio dwie barki 7200.12 szlak trafił przyczyna nie znana musiałem sie wykłucać w sklepie o zwrot kasy,coś im raid 0 nie słuzył a wazne dane to na płyty pare kopi i jest bezpiecznie :)

 

ps.tak to jest z tymi hdd jeden bedzie działać 7 lat a inny 2 dni

 

Ja panowie bez przechwalek czysto logicznie wymieniam podzespoly co okolo 3-6 miesiecy , i jest ok :D kupuje z glowa i teraz wacham sie nad zmiana na AMD wielki powrot :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem z moimi nowymi Patriotami v2. Osiagam predkosci jak na jednym dysku mimo ze teoretycznie jest RAID 0.

Uzywam p5q-e i podlaczone sa pod Drive Xpert na Super Speed.Jak widac ponizej. Coprawda jeden z dyskow ma lekko czerwony kolor lecz zadnych nawet minimalnych problemow oraz dostepna przestrzen to 60gb.

 

post-13487-1236089292_thumb.jpg

 

 

testy:

post-13487-1236089362_thumb.jpg

 

 

 

post-13487-1236089368_thumb.jpg

 

Moze ktos ma jakies pomysly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja panowie bez przechwalek czysto logicznie wymieniam podzespoly co okolo 3-6 miesiecy , i jest ok :D kupuje z glowa i teraz wacham sie nad zmiana na AMD wielki powrot :D

 

Hmm no niby mozna czesto zmieniac , ale dyski to raczej zostaja na dluzej :) Ja mam ciagle w kompie 160GB ide w pelnie sprawne :D

 

Robiles moze jakies testy ze stoperem w rece? :)

 

Ile ladowal ci sie Windows przed A-datami i po ?

Albo jakis soft ?

 

No i czy masz ta wersje zwykla czy XPG ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem z moimi nowymi Patriotami v2. Osiagam predkosci jak na jednym dysku mimo ze teoretycznie jest RAID 0.

Uzywam p5q-e i podlaczone sa pod Drive Xpert na Super Speed.Jak widac ponizej. Coprawda jeden z dyskow ma lekko czerwony kolor lecz zadnych nawet minimalnych problemow oraz dostepna przestrzen to 60gb.

...

Moze ktos ma jakies pomysly?

Nic dziwnego ten DriveXpert to straszne g ó w n o !!!

 

Zrób to normalnie po ludzku ;) przez ICH10 i podłącz pod 1 i 2 port, włącz Raid i skonfiguruj poprzez wejście w bios kontrolera.

 

 

@Michaelius - powiedziałbym błędne postępowanie :) szybkie dyski dają znacznie więcej niż szybszy procesor (pomijam skrajne przypadki i konieczność zmiany karty graficznej) nowa płyta czy ram!

Ja zmieniam dyski jak najczęściej (kilka razy do roku) a reszte powiedzmy co rok półtora i własnie najwięcej odczuwam kożyści przy zmianie dysków!

Obserwacja potwierdzona przez znajomych.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa - nie no jako głowny mam F1 640 na uczciwych 320 gb talerzach, tamtem antyk to tylko storage badz pierwsza ofiara jak mnie najdzie na linuksowe eksperymenty :) No bo w sumie to co mialbym zrobic ze starymi dyskami wyrzucic szkoda, sprzedac nie warto bo to groszowa cena, a jeszcze cholera wie do kogo to trafi i co beda w stanie wygrzebac z pozostalosci danych na nim (niby mozna go dobrze przeczyscic , ale to znowu masa czasu stracona dla minimalnego zysku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W odniesieniu do Patriotów V2, któe de facto są szybsze od OCZ SOLID.

 

SOLID 155/90, PATRIOT_V2 175/100 (chyba odpowiednik OCZ CORE V2 - model szybszy od mojego SOLIDA)

 

oto wynik z mojego 60GB OCZ SOLID:

 

Dołączona grafika

 

Zapis dla OCZ dla 32k -> 8MB = 60 ~ 100MB dla PATRIOTA ten sam zakres to ~40~45 MBps

Edytowane przez malkovich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego dyski opłaca sie wymieniać kiedy są jeszcze nie mal tyle samo warto co na początku. A dyski dość łatwo sprzedać bo to coś co się zwykle przydaje większości :)

 

EOT

 

Z tego co zauważyłem nowy mostek Intela ICH10 radzi sobie znacznie lepiej z szybkimi dyskami niż poprzednie (lub np od AMD). Wydaje sie że posiadacze starszych plyt nie skozystają w pełni z możliwości dyskow.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>Rafa

wczesniej mialem raptory 36 na Drive Xpert i dzialay poprawnie wiec zalozylem ze i ssd bedzie dzialalo normalnie.

Wiem ze moge podlaczyc pod ich10 ale wole wiedziec co nie tak choc chyba nie ominie mnie testowanie dyskow na nim jak i pewnie pojedynczo :(

wiec jakies inne pomysly? moze ssd nie wspolpracuje z Drive Xpert badz tez odwrotnie...

 

co do zmiany kompponentow co jakis okers czasu to jak najbardziejs ie zgadzam i sam praktykuje ze wzgledow cenowych wydajnosciowych i przyszlosciowych. A dyski robia bardzo duza roznice(wieksza niz inne komponenty) w czasie ladowania systemu i pracy, oczywiscei nie zaliczajac samej grafiki w grach(maslo malsane troche ale wiadomo o co chodzi :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>Rafa

wczesniej mialem raptory 36 na Drive Xpert i dzialay poprawnie wiec zalozylem ze i ssd bedzie dzialalo normalnie.

A jakie wtedy miałeś transfery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>Rafa

wczesniej mialem raptory 36 na Drive Xpert i dzialay poprawnie wiec zalozylem ze i ssd bedzie dzialalo normalnie.

Wiem ze moge podlaczyc pod ich10 ale wole wiedziec co nie tak choc chyba nie ominie mnie testowanie dyskow na nim jak i pewnie pojedynczo :(

wiec jakies inne pomysly? moze ssd nie wspolpracuje z Drive Xpert badz tez odwrotnie...

...

Widziałem troche testów na tym XD i mówie Ci to badziewie jest. Mówiąc po ludzku mocno odstaje wydajnością wbrew temu co jest napisane na tej pięknej naklejce Asusa! Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>katoda testowane dzisiaj dla ciebie na Drive Xpert(Super speed)

 

post-13487-1236166424_thumb.jpg

 

Po testach (niestety nie moglem przetestowac atto na innej partycji niz c)wyglada na to ze na Drive Xpert SSD w Super Speed mode nie dziala poprwanie(dalej szukam wytlumaczenia).

 

na zwyklym MATRIX RAID 0 dziala normalnie chco wizualnie roznica nei jest znaczaca

 

post-13487-1236167281_thumb.jpg

 

 

co dziwne ssd wydaje sie tracic duzo przy RAID 0 z dwoma dyskami

burst read jest nizszy na dwoch niz na jednym a sam odczyt jest tylko ok 70% lepszy.

 

post-13487-1236167252_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...