Skocz do zawartości
PITer

Samsung Spinpoint F2 Ecogreen

Rekomendowane odpowiedzi

W poniedziałek powinienem mieć już 12 1TB w domu. Oby nie było tak jak piszesz chemiczny_ali bo się wku........ Kupiłem tylko dlatego ten dysk bo obecny F1 750GB gubi mi pliki i samoistnie się restartuje. O problemach z serią 11 doskonale wiem, ale żeby 12 tak badowała to ludzkie pojęcie przechodzi. bobson37 może jakąś trefną serię dostałeś, która latała po magazynie? Albo technologia, którą Seagate zaserwował do 500GB talerzy daje ciała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski brane z hurtowni komputrona, 11 sypią się często, a 12 już pokazują swoje. Nie mówię, że to złe dyski ale to z czym miałem do czynienia nie napawa optymizmem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem testy w CrystalDiskMark F2 i Seagate 7200.12

 

Samsung HD500HI

Sequential Read : 108.983 MB/s

Sequential Write : 108.148 MB/s

Random Read 512KB : 46.065 MB/s

Random Write 512KB : 62.536 MB/s

Random Read 4KB : 0.617 MB/s

Random Write 4KB : 1.749 MB/s

 

Test Size : 100 MB

Date : 2009/03/10 14:05:30

 

 

 

 

Seagate 3500418AS

Sequential Read : 135.082 MB/s

Sequential Write : 133.555 MB/s

Random Read 512KB : 58.008 MB/s

Random Write 512KB : 84.209 MB/s

Random Read 4KB : 0.808 MB/s

Random Write 4KB : 1.982 MB/s

 

Test Size : 100 MB

Date : 2009/03/10 14:19:34

 

Co do głośności Samsung w idle praktycznie zero wibracji, talerz(e?) cichutkie.Niestety nie można tego powiedzieć o Seagacie szum talerza słychać podobnie do AAKS 250gb. Głośność głowic podczas random acces time w HDtach'u podobna z lekka przewagą Samsunga (cichsze) ;).

 

Na HDtachu Seagate 111mb/s 14.2ms, Samsung 89mb/s i ok 16ms co ciekawe testowalem druga sztuke i jest równo 5mb/s wolniejsza ale ok 1ms ma krótszy czas dostępu ; )

Edytowane przez got3n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do głośności Samsung w idle praktycznie zero wibracji talerz(e?) cichutkie. Głośność głowic podczas random acces time w HDtach'u podobna z lekka przewagą Samsunga (cichsze) ;).

 

Na HDtachu Seagate 111mb/s 14.2ms, Samsung 89mb/s i ok 16ms co ciekawe testowalem druga sztuke i jest równo 5mb/s wolniejsza ale ok 1ms ma krótszy czas dostępu ; )

Obydwa dyski mają po 1 talerzu.

 

Mój Samsung ma 89 MB/s i 15 ms

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze fajna oferta. Jak wyjdą w większych pojemnościach to sobie chyba zakupię na backup.

Niestety obecnie mam 640 f1 - odpukać działa idealnie, ale coraz więcej na niej wartościowych rzeczy :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego niestety?

 

@got3n - może dyski mają różny firmware?

 

 

hmm juz mi sie nieche podłaczać ich i sprawdzać ale wydaje mi sie ze takie same mają ;) w każdym razie biorę jeden dla siebie w miejsce aaks 250gb ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dzisiaj ten dysk. Dziwi mnie fakt, że dysk jest standardowej grubości, mimo że ma tylko jeden talerz.

 

Moje wyniki z HDTach:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Testy zrobione na czysytm dysku.

Możecie mi powiedzieć jakim programem mam go sformatować? :) Bo dysk nie jest widziany przez system.

 

I jeszcze jedno - od czego zależy burst speed i czy to istotny parametr? Widziałem, że BuMeL ma powyżej 200 MB/s.

Edytowane przez czokapik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadnym programem. Każdy system to ma. Tylko pewnie nie jest zainicjowany. Wejdź w narzędzia administracyjne i zarządzanie komputerem w panelu sterowania. Potem znajdziesz zarządzanie dyskami.

Po zainicjowaniu dysk będzie widoczny w exploratorze i gotowy do formatowania. Przy czym zaznacz szybkie formatowanie. Dokładne to kompletna strata czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo zainicjowanie nie pomogło, trzeba było jeszcze utworzyć partycję :) Ale thx.

Dysk kupiłem bo już mi brakowało miejsca w starym. Na moim poprzednim Samsungu miałem średni odczyt na poziomie ~50 MB/s, tutaj jest prawie 90 MB/s ale jakoś specjalnie nie odczułem tego. Ale mniejsza z tym, ważne że jest cichy i chłodny :)

 

Czy można wierzyć takim programom jak HDD Life? Zainstalowałem z ciekawości i pokazuje mi health status i performance na 92%, podczas gdy w starym 3-letnim Samsungu miałem 100%.

Edytowane przez czokapik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, raczej system coś chciał w tym momencie od dysku i zepsuł pomiar.

Hmm, ale za każdy razem kiedy robie test to wykres wygląda tak samo...

W temacie o SMART jest napisane, że badsektory powodują ostre wcięcia na wykresie. Ale wg SMART-a badsektorów nie ma. Jest kilka wykresów w tym temacie i każdy wygląda inaczej, mimo że dysk ten sam :)

Przy włączaniu i wyłączaniu kompa słychać wyraźne uderzenie głowicy o talerz (domyślam sie że to głowica, bo co innego?) i jestem ciekaw czy inni też coś takiego zaobserwowali. Nigdy w żadnym dysku czegoś takiego nie miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, podlacze sie do tematu odnosnie tego sam F2. Obecnie posiadam starego WD 250GB i zaczyna brakowac miejsca. Szukam nowego szybkiego trwalego dysku najprawdopodobniej bedzie on systemowy. Czy ten F2EG 500 bedzie sie nadawac (dodam ze system to vista)? Zastanawialem sie powaznie nad F1 -320GB lub WD"GP" 320 . Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Przy włączaniu i wyłączaniu kompa słychać wyraźne uderzenie głowicy o talerz (domyślam sie że to głowica, bo co innego?) i jestem ciekaw czy inni też coś takiego zaobserwowali. Nigdy w żadnym dysku czegoś takiego nie miałem.

Wszystkie samsungi od F1 włącznie mają ten dźwięk. Zupełnie to jest normalne.

 

 

Witam, podlacze sie do tematu odnosnie tego sam F2. Obecnie posiadam starego WD 250GB i zaczyna brakowac miejsca. Szukam nowego szybkiego trwalego dysku najprawdopodobniej bedzie on systemowy. Czy ten F2EG 500 bedzie sie nadawac (dodam ze system to vista)? Zastanawialem sie powaznie nad F1 -320GB lub WD"GP" 320 . Dzieki

To szybkiego czy ECO? Bo jedno z drugim w parze nie idzie! Samsung Ecogree i WD GP to sa dyski z przeznaczeniem na magazyn danych.

 

Na systemowy to F1 320GB albo WD 3200AAKS. A jeszcze lepiej WD 6400AAKS.

Ale nie róbmy już OT...

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wykresy RAID 0 na dwóch F2, macierz systemowa, 3 partycje i mieląca Vista x64 SP1 z włączonym DreamScene i ruchomą tapetą. Na macierzy, na drugiej partycji jest też cały Program Files. Testy robione są przy normalnej pracy systemu (tlen, internet) ;)

 

HDTune:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

HDTach :

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

W niedalekiej przyszłości mam zamiar pozostałe dwa połączyć również w RAID 0 dla storage to będzie okazja porobić testy czystej, świerzutkiej macierzy

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dławią się, chodzą cichutko i wydajnie. Nawet z pojedynczego dysku pod system byłem zadowolony. Fizycznie między jednym dyskiem a dwoma czuć różnicę podczas normalnej pracy (szybkość uruchamiania aplikacji/ładowania gier) ale np między F2EG a SG 7200.11/12 już praktycznie nie. Właśnie dzisiaj pozbyłem się ostatniej barki z blaszaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są cichsze od wd i barki :lol2:

 

dyski są bardzo ciche a co do szybkości małe pliki słabo atto 0,5 w barce 10 a samsung tylko 4 od 64 zaczy na sie robić lepiej

 

 

Dołączona grafika

 

jeden ma 108 a drugi 102 hd tune

 

Dołączona grafika

Edytowane przez silverato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie, co bardzo cieszy, w Antku 300 mam zapakowane 4 sztuki jedna nad drugą .... nawet jak się rękę przystawi do koszyka to ani nie drgnie ..... zero wibracji. Parę dni temu włożyłem dwie barki 7200.12 w któregoś cooler mastera to cały blat się trząsł hehe . Może któryś dysk walnięty ale klient jeszcze nie przyszedł ;)

 

Dołączona grafika

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ja teraz zobaczyłem ten temat?

 

Jako że lubię ciszę i mam teraz 2x 320gb f1 w sqd to stwierdzam ze dalej costam słychać (ahh a mówili mi ze 3,5" jakie by nie bylo i tak będzie słyszalne) zastanawiam się nad sprzedażą f1 320 i kupno tych dwóch maluszków i złączenie je w raid0. Czy ktoś na moim miejscu postąpił by tak samo? proszę o rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F1 320Gb AŻ takie głośne nie były, co prawda nowe ECO są chyba obecnie najcichsze na rynku w tym przedziale zarówno cenowym jak i pojemnościowym ale przesiadać się z raida na raida nie wiem czy jest sens. Jeśli Twoje klocki są już leciwe to i owszem ale sróbuj najpierw postawić system na jednym F2 i porównaj do swoich 2x320.

 

3,5" fakt, jakie by nie było, zawsze to słychać, jeśli jesteś maniakiem ciszy to na te "maluszki" też będziesz się złościł ;) Co prawda jak przystawisz ucho do obudowy ale zawsze.

Dla pocieszenia dodam, że większość dysków 2,5" chromoli jeszcze głośniej ale zwykle hałas wentylatora notebooka to zagłusza :D

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAID0 u mnie dużo zmienił. Seven przedtem startował w 22 sekundy a teraz w 15.

 

Najwyżej poczekam aż stanieją OCZ Vertexy i powiedzmy 30GB SSD na system i jakieś 500GB etc na dane, programy...

Edytowane przez bartek46op

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Dla pocieszenia dodam, że większość dysków 2,5" chromoli jeszcze głośniej ale zwykle hałas wentylatora notebooka to zagłusza :D

Ale o wiele łatwiej je wyciszyć. Problem wibracji prawie nie istnieje. Np w takim scorpio głowica jest bardzo cicha.

 

Bardzo dobre rozwiązanie moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni również jestem posiadaczem tego hdd. Pierwsze wrażenia pozytywne, dysk wyraźnie cichszy od poprzednika.

W załączniku porównanie właśnie z moim dyskiem seagate:

Dołączona grafika

I hd tune:

Dołączona grafika

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...