Skocz do zawartości
PITer

Samsung Spinpoint F2 Ecogreen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Kupiłem dysk w HD103SI w ostatnią sobotę. Co mogę napisać... dysk jest naprawdę cichy w idle w czasie pracy nie jest juz jakis super cichy ale nie chrobocze tak jak seagate 7200.10 250Gb. Temperatury kilka stopni niższe nic 250tek seageta, czyli oscylują w granicach 22-26 stopni bez nawiewu. Dysk podzielony na kilka partycji, jest na nim zainstalowany Win Vista ultimate 64bit, dysk zawalony danymi w około 40%, AHCI włączone.

 

 

 

Wrzucam kilka testów dla podglądu.

post-11297-1244494803_thumb.jpg

post-11297-1244494816_thumb.jpg

post-11297-1244494827_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

O ile normalnie te dyski są chłodne, to po włożeniu do SQD już się dużo bardziej grzeją. Dziś na polu gorąco to się rozgrzał nawet do 38, obecnie 36.

 

320-tka obecnie tylko jeden stopień więcej, w dzień miały tyle samo. Ogólnie zapewne wynika to z tego że SQD leżą bezpośrednio na sobie, nie przykręcałem ich do obudowy żeby jeszcze bardziej wyeliminować ewentualne wibracje, tak więc nie ma między nimi odstępu i nie oddają ciepła do obudowy. Pokombinuję coś z chłodzeniem (może jakiś leciutki nawiew na SQD), bo zapewne przyjdą jeszcze bardziej gorące dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38? Ja bym miał w nosie temperatury do 45st. W laptopie jakoś dysk ma 50-60st (tak, to nie pomyłka - Compaq N600c) i przy 5000 godzin przebiegu nic się nie dzieje :)

 

PS. W przyszłym tygodniu go kupuję i rozpoczynam projekt supersilent ;p

Jak wygląda hałas bez SQD? Choć i tak włożę go do skrzynki, na 90%

Edytowane przez saleen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

W testach random access strasznie ryje, nawet w SQD. Jak kopiowałem 200 GiB plików video na ten dysk to raczej nic nie słyszałem. Jak podłączyłem dysk na zewnątrz bez kompa to leciutkie buczenie było słychać przykładając ucho, nie wiem jak by to wyglądało w obudowie bez innych źródeł hałasu.

 

Ogólnie w zupełnym idle i przy lekkich pracach dysk jest niesłyszalny/cichuteńki. Jednak defragmentacji bym na noc nie zostawił.

 

Też obecnie zająłem się wyciszaniem kompa, został mi tylko wentylator na grafie do wymiany i będzie super. Czekam aż mi Komputron ściągnie Scythe S-Fleksa. Lepszego wentylatora nie spotkałem, strasznie drogi ale zdecydowanie warty.

 

Co do temperatur to zaczyna się lipa. Dziś na grafie w idle miałem 5 stopni więcej niż w zeszłym tygodniu. Nie żeby to robiło jakąkolwiek różnicę, ale pod obciążeniem też będzie więcej. Na szczęscie nie mam na razie grzałek w kompie więc nie muszę rezygnować z ciszy.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie bardzo rozumiem te wasze problemy z temperaturą. Jak wiadomo w serwerach Google używa normalnych 'cywilnych' dysków, gdzie mają zdecydowanie cieplej niż w domowych budach i jakoś nic im się nie dzieje, więc proponuję chill :)

 

P.S. Oczywiście samo informowanie o temp. to nic złego, ale jakieś gorsze przez to nastroje to chyba przesada :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie niska temperatura bardziej szkodzi niż pomaga, gdyż jak wiadomo wyższa temperatura dobrze wpływa na właściwości zapisu. (W końcu w powstających prototypach przyszłych dysków myśli się o podgrzewaniu miejsca zapisu przez głowicę laserem dzięki czemu uzyskano większą gęstość.)

Oczywiście z wysokością temperatury nie można też przeginać w drugą stronę. Zazwyczaj nie powinna przekraczać 60st.

Przez mój komputer przewinęło już się sporo dysków, ale nigdy nie zaprzątałem sobie głowy ich temperaturą. Ja nie wiem dlaczego panuje taka dziwna mania. Przecież dyski są testowane w temperaturze pokojowej bez dodatkowych wentylatorów i skoro osiągają wtedy 50 stopni, to są do tego przystosowane.

U mnie zawsze jest coś w granicach 40-50 (a w upały nawet do 50 kilku) i 0 problemów. Siedzą sobie w skrzynkach 2 lata bez ruszania i jakoś żyją. O żadnym nawiewie dodatkowym nie ma mowy (nie wiem po co mam dowalać wentylatorów do obudowy) Bawić się w jakieś podwieszania na gumkach, żeby wibracji na obudowę nie przenosiły - nie dziękuję, nie skorzystam.

 

Pozdrawiam i wyluzujcie z tym chłodzeniem dysków.

(Któż to wie, może dlatego niektórym siada po kilka modeli pod rząd - bo każą im na mini Antarktydzie pracować ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

To info serio czy ironia?

 

A dyski 10k i szybsze nie mają sensu. Kosztuja krocie a hałasują jeszcze bardziej. Przyszłość szybkich dysków to SSD.

 

A jak mówicie że wysokie temperatury nie przeszkadzają, a wręcz przeciwnie, to pewnie dam sobie spokój i zostawię jak jest. Do 50 raczej nigdy nie dojdzie, chyba że na polu będzie 40.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja sprawiłem sobie trzy sztuki tego piękna - zachęcony opiniami o ich ciszy, postanowiłem zaryzykować.. Na razie jest baaardzo fajnie.. WD3200AAKS w SQD był dużo głośniejszy niz HD502HI.. Na początku jakoś dziwnie chrobocze głowica (na wszystkich trzech) ale po takich 3 (4?) "zachrobotaniach" kompletna cisza! Kompa mam dobrze wyciszonego więc nic mi nie przeszkadza w odsłuchu twardego.

Kupione sztuki pochodzą z Chin (głupio zrobiłem, bo miałem okazję pobawić się Koreańczykiem, ale wymieniłem go na 3ciego chińca ;) )

Dyski są chłodne i 2 z nich prawie wpadają w drgania (w skali 0-5 daje im 1) ale trzeci to taka solidna 2 w tej skali.. Ale i tak daleko mu do starego HD160JJ, hehe

Wstępnie jestem po testach macierzy 3xRAID 0 na Win 7 x64.. Będę miał czas, to dokończę tego rajda i sprawdzę jeszcze 2xRAID 0 oraz dysk w pojedynkę.

Licze tylko, by ich kultura pracy została na niezmienionym poziomie.. Bo już na barce 7000.12 500GB się przejechałem.

A tak na marginesie - dysk może "stać" - by w budzie był umiejscowiony pionowo a nie poziomo? Nie skraca to żywotności głowicy..? Dyski są nieruchomo - chyba to się tylko liczy..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lyklem F2 500GB, zobaczymy jak sie sprawuje... Potrzebna mi na magazyn, na os mam F1 320GB (ta pierwsza najszybsza).

 

Nastepny dysk to juz bedzie raczej SSD, ale to dopiero pod koniec roku :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 231 MB w HD Tach, nie wiem skąd u Was takie słabe wyniki...

P5Q/12GB/Q9550

Taaa a ja jestem księdzem proboszczem. 231 MB to może i masz w burst speed, parametrze kompletnie nic nie znaczącym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mój wykres jest całkiem... INNY:

 

kicur.ovh.org/502hi.jpg

 

...choć w sumie to tylko mało znaczący max speed - tylko skąd na wykresie tego samego programu inny wynik?

Nota bene - ma ktoś gdzieś pod ręką wynik 322hj, 1-talerzowca Samsunga?

Edytowane przez kicur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 231 MB w HD Tach, nie wiem skąd u Was takie słabe wyniki...

P5Q/12GB/Q9550

z choinki sie urwałeś 231MB czego ? :lol2:

 

A mój wykres jest całkiem... INNY:

 

kicur.ovh.org/502hi.jpg

 

...choć w sumie to tylko mało znaczący max speed - tylko skąd na wykresie tego samego programu inny wynik?

Nota bene - ma ktoś gdzieś pod ręką wynik 322hj, 1-talerzowca Samsunga?

Ja tu nie widze nic innego Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce mieć jeden dysk (lub dwa -zobaczymy jak wyjdzie) ale F2EG (greenpower roxxx ;]).

 

Jaki konfig lepiej wypada wydajnosciowo (ŻADNEGO sRAID 0) ?

 

2x500GB za ok 400 zl

 

1x 1TB za ok 330zl

 

czy moze:

1x 1TB F2EG i jakiś mniejszy na system (czy ,HD321KJ 320GB 7200prm 16mb cache, ncq, ahci on, będzie dobry?)

 

Nie jestem na bierząco na tyle by wyrokować co jest lepsze ale wiem że WD najlepsze to 640GB a srajgejty są do testów zderzeniowych tylko.

 

Jakby był ktoś tak miły i podrzucił ew. artykuł na temat dzielenia takich 1TB potworów na partycje to byłbym również wdzieczny.

 

pozdrawiam!

 

EDIT: Jeżeli temat był to znaczy że nie wyczerpał moich oczekiwań co do informacji :] gdyż szperałem na forum ze 2h z użyciem szukajki.

Edytowane przez max6ter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD 640 AAKS bedzie głównie lepszy pod względem czasu dostępu ~12ms, Samsung F2EG ~15,5ms transfery tez trochę lepsze na WD ale,raczej sie tego nie odczuje, ale na minus głośniejszy i cieplejszy od Samsunga, na system brałbym raczej jednak WD-ka, na magazyn Samsunga F2EG i bedzie to najlepszy wybór na te chwile jesli nie chcesz Raida, a najlepiej to na system i gry jakis SSD 120GB i wiecej i na magazyn plików (filmy,muza) taki F2EG :)

Jesli nie zamierzasz robić Raida to nie ma sensu kupowanie 2x500GB i płacenie wiecej za 2 dyski, bo wydajnosc bedzie taka sama co na jednym 1TB, natomiast jedyną zaletą takiego rozwiazania jest wieksze bezpieczenstwo danychw razie padu dysku..

Co do dzielenia takiego dysku to jak kto lubi :) ja np. nie dziele w ogóle tylko robie jedną dużą partycje bo i tak zaraz sie szybko to zapełnia jak wrzuci sie pare obrazów ISO ze zgranych filmów Blu-Ray srednio 40GB film :] takze 1TB to wcale nie tak za duzo jakby moglo sie wydawać.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ostatecznie dysk 1TB. Dysk nie sformatowany, nie podzielony - 0 danych. 0 badów.

 

Czy z dyskiem jest ok? Wiem że to syntetyczny test ale na dysku do którego nic nie powinno sie odwoływać pojawiają się te dziwne skoki. Się nie znam na tym - co zaznaczam zawczasu.

 

Dodam że robiłem kilka testów, także HDTachem i te skoki pojawiają się zawsze ok 30%, 60% i 90%.

post-152206-1246387877_thumb.jpg

post-152206-1246387890_thumb.jpg

Edytowane przez max6ter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem kupić 3x seagate 7200.12 500GB ale widząc co się z nimi dzieje zdecydowałem się na 3 samsungi 500GB F2. Myślę, że połączenie 3 dysków w raid0 sprawi, że będzie to naprawdę szybka macierz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam kupić F2 500GB i mam kilka pytań:

1. Jak z niezawodnością tego modelu?

2. Cży będzie on działał na złączu sata1, czy ma jakąś zworke przełączającą na tryb sata1?

3. Czy będzie działał na zasilaniu przez molexa przy zastosowaniu przejściówki?

Moja płyta to ECS nForce3 250 s.939

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...