Skocz do zawartości
PITer

Samsung Spinpoint F2 Ecogreen

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ten dysk jest wyjatkowo cichy... :blink: Tylko polecac, niedlugo biore nastepna 500.

 

Lyklem za 199zl

dużo cichszy od F1 ? .Mam tą 500 F2 i jednak trochę skrobie,no ale ja mam praktycznie bezglosnego kompa.Mam takze WD AAKS i Samsung pracuje minimalnie ciszej ale bardziej skrobie talerzami :angry: Bez skrzynek sie nie obejdzie. Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F1 ma dużo większe wibracje, F2 takowych praktycznie nie ma.

Osobiście nie spotkałem żadnego o porównywalnej pojemności (lub nawet mniejszej) dysku 3,5" tak cichego jak Samsung.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Jak komuś przeszkadzają głowice to można włączyć AAM i ustawić na minimum. Wydajność nie wiele spada, a mieli znacznie mniej, przynajmniej na F1 to testowałem. Obecnie nie używam bo oba dyski są w SQD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Potrzebuje dysku twardego zewnetrznego (wewn + kieszen). Zastanawiam sie miedzy Samsungiem F1 i F2 1TB. Mam 2 pytania:

 

1. Poki co bedzie podlaczony przez Firewire - czy w tym wypadku czas dostepu ma jakies znaczenie, czy kazda roznica miedzy tymi dwoma dyskami bedzie niwelowana przez niewydolnosc tego portu? Pozniej bedzie lecial przez eSata, ale poki co musi byc na FW.

 

2. Dysk ma sluzyc jako drugi, do komputera pracujacego w studio nagraniowym, do nagrywania muzyki. Pierwszy jest systemowy + program do nagrywania, a drugi sluzy do przechowywania plikow audio oraz ich odtwarzania + nagrywania nowych (i tutaj wlasnie ma byc wydajny). Tak zaleca producenc programu oraz kazdy madrzejszy jego uzytkownik :) Czy nagrywajac zalozmy 24 sciezki plikow WAV 96kHz/24Bit naraz - samsung f2 wystarczy? Producent programy poleca dyski 7200, ale tak bylo od zawsze, tak jak od zawsze dyski 5400 byly wolniejsze. Podobno ten F2 juz jest bardzo wydajny, porownywalny do 7200.. czy myslicie, ze wystarczy? Producent programu takze zaleca podlaczanie dodatkowych dyskow przez FireWire, wiec mozliwe ze w ogole niepotrzebnie sie martwie i obydwa dyski z zapasem sobie poradza, ale wole zapytac :) Pytam, bo wolalbym miec F2, gdyz cisza w tych warunkach jest rowniez wazna.

 

Dla ulatwienia podam ile takie pliki zajmuja:

 

24-Bit Audio Files:

7.5 MB per minute per track @ 44.1 kHz sample rate

8 MB per minute per track @ 48 kHz sample rate

16 MB per minute per track @ 96 kHz sample rate

 

Czasami bede musial nagrywac w 96kHz, wiec 16MB/m na jeden slad, a musi byc takich nawet do 20-30 w pewnych sytuacjach. Mam nadzieje, ze kolegom informatykom to powie wystarczajaco duzo, zeby moc stwierdzic czy samsung f2 1TB sie wyrobi :)

 

Na chlopski rozum z tych 16mb/m wychodzi 0,26mb/s i teraz x30 = 7,8 mb/s. Kazdy z wyzej wymienionych dyskow ma odczyt duzo wiekszy, ale czy tak to sie rzeczywiscie liczy i o czym jeszcze nalezy pamietac, np co do tego wszystkiego ma czas dostepu i inne parametry - juz nie wiem :)

Edytowane przez danas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

danas - dysk spokojnie wyrabia przy odczycie Blu-Ray'a z obrazu ISO gdzie obraz przekracza momentami 35Mbit/sec + dźwięk DTS-HD 7.1 96/24bit Master Audio Max bitrate 24.5 Mbit/se :)

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam obecnie F1 2x320gb w raidzie i myślę o wymianie na F2 500GB (ewentualnie 1TB, ale ten ma 3 talerze...). Dyski leża na piance w obudowie mimo to są słyszalne (buczenie) i przy dłuższej pracy jest to męczące. Kosztem wydajności chciałbym mieć w końcu ciszę, a na SSD niestety mnie nie stać.

 

Osoby które przeszły z F1 na F2 proszę o wypowiedzenie się.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Ja nie narzekam wcale. 320-tka buczy, 1 TB nie. Oba dyski siedzą w SQD, w dzień kompa nie słyszę wcale. W nocy jak się wsłucham to słyszę lekkie buczenie 320-tki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem F2 EG 500GB HD502HI, wsadziłem do komputera i szok!, w porównaniu do poprzedniego F1 320GB dysk jest bezgłośny bezwibracyjny, w rękach nie da się wyczuć że pracuje.

 

Różnica w wibracjach potężna! (F1 320GB vs F2 500GB)

 

Jedynie odczyt standardowe cykanie głowicy.

 

Różnica w szybkości niezauważalna a bałem się ze będzie wolniej.

 

Jestem zadowolony z zakupu, to jest dysk którego szukałem od 2 lat...

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem F2 EG 500GB HD502HI, wsadziłem do komputera i szok!, w porównaniu do poprzedniego F1 320GB dysk jest bezgłośny bezwibracyjny, w rękach nie da się wyczuć że pracuje.

 

Różnica w wibracjach potężna! (F1 320GB vs F2 500GB)

 

Jedynie odczyt standardowe cykanie głowicy.

 

Różnica w szybkości niezauważalna...

No i mamy kolejny dowód na to, że różnica paru ms między tymi dyskami nie ma żadnego znaczenia dla zwykłego użytkownika. 5400 obr. to nie wada lecz zaleta tego dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzą bo to przecież niemożliwe, żeby dysk 5400 był wydajniejszy od 7200, poza tym sam też porównywałem w jednym w wcześniejszych postów ten dysk właśnie do F1 320Gb ;) tak samo Racuch ze mną się kłócił, że to niemożliwe, że dysk ma 19st za wentylatorem bo jego seagate nie schodzi poniżej 30 bla bla bla :]

 

Mam 4 samsungi F2 w budzie, z czego 2 w RAID i gdyby nie były siebie warte to bym też powymieniał ;)

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to ja też mało wierzyłem, bo przecież 5400 a 7200 to duża różnica. Ale powyżej jeden user wytłumaczył, może niezbyt uprzejmie, ale zdaje się, że ma rację: na F2 jest większa gęstość zapisu danych, a to praktycznie w całości kompensuje mniejszą prędkość talerza.

Tak czy siak, rzeczywiście F2 500 jest wolniejszy od F1 320 o jakieś... 2-3% :lol2: Czyli tyle co nic. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to ja też mało wierzyłem, bo przecież 5400 a 7200 to duża różnica. Ale powyżej jeden user wytłumaczył, może niezbyt uprzejmie, ale zdaje się, że ma rację: na F2 jest większa gęstość zapisu danych, a to praktycznie w całości kompensuje mniejszą prędkość talerza.

Tak czy siak, rzeczywiście F2 500 jest wolniejszy od F1 320 o jakieś... 2-3% :lol2: Czyli tyle co nic. :rolleyes:

Samsung F2 500GB ma imho najlepszy stosunek wydajność-głośność-cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wymianie F1 320GB na F2 500GB którego okazyjnie kupiłem za 155zł na allegro i muszę przyznać, że kultura pracy dysku f2 jest o 2 poziomy wyższa od F1, nie ma męczącego świstu głowicy oraz praktycznie brak drgań na obudowie! :)

 

Dysk mam zamontowany do góry nogami na spodzie obudowy na piance, mam nadzieję, że to nie skróci znacząco życia hdd.

Edytowane przez Maks!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wymianie F1 320GB na F2 500GB którego okazyjnie kupiłem za 155zł na allegro i muszę przyznać, że kultura pracy dysku f1 jest o 2 poziomy wyższa od F2, nie ma męczącego świstu głowicy oraz praktycznie brak drgań na obudowie! :)

Dysk mam zamontowany do góry nogami na spodzie obudowy na piance, mam nadzieję, że to nie skróci znacząco życia hdd.

Coś się pomerdało, bo chyba miało być "kultura pracy dysku F2 jest o 2 poziomy wyższa od F1" .. Przerobiłem kilka twardych i osobiście jestem baardzo zadowolony z 3ech jakie ja mam - cicho, chłodno, bezwibracyjnie..

Co do ich położenia w budzie - u mnie stoją pionowo i tu liczy się, by w czasie użytkowania były stabilnie ułożone i tyle.. I nic im (raczej) nie będzie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk mam zamontowany do góry nogami na spodzie obudowy na piance, mam nadzieję, że to nie skróci znacząco życia hdd.

Z tego, co mi wiadomo, ważne żeby dysk leżał poziomo. Nie ważne czy elektroniką do góry czy do dołu. Ja też mam dysk położony na gąbce, tylko że elektroniką do dołu i jest dobrze. Poprzedni samsung leżał tak przez 3 lata i nic mu nie było, działał bez zarzutu, a teraz cieszy się nim nowy użytkownik ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi od miesiąca rośnie parametr 0B (calibration retry count) w smarcie:

Dołączona grafika

Tzn miesiąc temu wartość była 1, dziś sprawdziłem i jest jak na screenie.

Nie wiem czy się przejmować, czy jeszcze nie. Wtyczka od zasilania raczej dobrze siedzi.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie podpiąłem dysk. Kupiłem za 306.61 zł.

Najpierw podpiąłem go do osobnego zasilacza (nie z kompa) i włączyłem - dysk cichutki, musiałem ucho przyłożyć żeby usłyszeć lekkie buczenie. W kompie dysk powędruje do SQD więc powinien być niesłyszalny.

Testy - AHCI wyłączone, Advanced Performance wyłączone.

HD Tune read:

Dołączona grafika

Dysk czyściutki bez żadnych partycji. Wieczorem 1/4 zapełnię dużymi plikami video.

 

Jak ktoś chce jeszcze jakiś test to nie ma problemu, o ile soft dostępny i za długi nie będzie.

Porównanie F2 wyżej do F1 niżej (9% zajęte). Coś ten F2 słaby jest.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

A co, powinien być szybszy? To nie jest F2, tylko F2EG.

 

Grobel - w mojej 320-tce ten parametr ma wartość 9, raczej nie widzę żadnych negatywnych objawów z tego wynikających. Co on wogóle oznacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...