Skocz do zawartości
toman

Wymiana Wentylatora, Fanswap W Zasilaczu

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem ostatnio Chieftec CFT-560A-12S. Chodzi trochę głośno wiec zastanawiam się nad fanswapem. Mam nowy wiatrak acutake 12 który miałem zamontować w obudowie, ale teraz zastanawiam się czy nie włożyć go do zasilacza. Pytanie dotyczy oczywiście jego wydajności. Czy będzie wystarczający? Jeżeli nie to co proponujecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy na jakim napięciu go ustawisz. Miałem Acutake'a w zasilaczu na 8.5v i działał bez problemu. Więc jeśli będzie to wyżej niż 8.5v to z pewnością da radę. Pamiętaj by mieć wentylator na obudowie.

 

wiatrak ≠ wentylator

 

 

edyta:

 

wiatrak a wentylator

Edytowane przez stolara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy na obudowie ? Przykręcony na zewnątrz obudowy zasilacza ? Czy tak jak oryginalny wentylator wewnątrz obudowy ?

 

Który wybrac do zasilacza Chieftec GPS-450AA-101A :

Noiseblocker BlackSilent XL2 120mm

AAB Cooling - Super Silent Fan 12 - 13,9 dB

ACUTAKE FAN 120 PRO CISZA PODKŁ SILIKON 14,9dBa

ACUTAKE FAN 120 PRO PWM B.CICHY SILIKON 9,5dB

Scythe Gentle Typhoon 120mm 1450 obr

 

 

Wentylator zostanie podłączony do regulatora obrotów i będzie wiał na 80-100%

Edytowane przez BananZwykly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stolara. A nie wiem, nie zauważyłem nawet jak tworzyłem temat tego amerykanizmu ;)

Co to znaczy na obudowie ? Przykręcony na zewnątrz obudowy zasilacza ? Czy tak jak oryginalny wentylator wewnątrz obudowy ?

 

Który wybrac do zasilacza Chieftec GPS-450AA-101A :

Noiseblocker BlackSilent XL2 120mm

AAB Cooling - Super Silent Fan 12 - 13,9 dB

ACUTAKE FAN 120 PRO CISZA PODKŁ SILIKON 14,9dBa

ACUTAKE FAN 120 PRO PWM B.CICHY SILIKON 9,5dB

Scythe Gentle Typhoon 120mm 1450 obr

 

 

Wentylator zostanie podłączony do regulatora obrotów i będzie wiał na 80-100%

Koledze chodziło o dodatkowy wentylator w obudowie komputera.

 

Noiseblocker BlackSilent XL2 120mm, będzie głośny.

AAB Cooling - Super Silent Fan 12 - 13,9 dB

ACUTAKE FAN 120 PRO CISZA PODKŁ SILIKON 14,9dBa

to te same wentylatory

ACUTAKE FAN 120 PRO PWM B.CICHY SILIKON 9,5dB, jest szybszy od w/w glośność podawana w opisie jest pobierana przy najniższych możliwych obrotach.

Scythe Gentle Typhoon 120mm 1450 obr, szybki. Będzie głośny. Jeśli decydować się na tne model, to zdecydowanie wolnejszy 800 RPM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

toman dlaczego w nazwie tematu piszesz duże litery w środku zdania ? :rolleyes:

Automatycznie tak się robi... To jest prędzej germanizm z Niemiec.

 

Do zasilacza teoretycznie s-flex 1200 ale mi zaczął buczeć w poziomie to mam Xthermala już z rok czasu i cisza że makiem zasiał. Zużycie wentylatora z łożyskiem ślizgowym w zasilaczu zależy też od jak jest zamontowany zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy na obudowie ? Przykręcony na zewnątrz obudowy zasilacza ? Czy tak jak oryginalny wentylator wewnątrz obudowy ?

 

Który wybrac do zasilacza Chieftec GPS-450AA-101A :

Noiseblocker BlackSilent XL2 120mm

AAB Cooling - Super Silent Fan 12 - 13,9 dB

ACUTAKE FAN 120 PRO CISZA PODKŁ SILIKON 14,9dBa

ACUTAKE FAN 120 PRO PWM B.CICHY SILIKON 9,5dB

Scythe Gentle Typhoon 120mm 1450 obr

 

 

Wentylator zostanie podłączony do regulatora obrotów i będzie wiał na 80-100%

Osobiście w ModeComie 500W miałem AAB Cooling podłączony do tego samego kabelka co był podpięty standardowy wentylator. Było dużo ciszej, ale mi nie wystarczyło.

Rozebrałem zasilacz i zmieniłem w nim radiatorki na większe wentylator dałem na zewnątrz obudowy zasilacza na 5V i jest cisza idealna. Niestety zasilacz ledwo udało mi się po tej modyfikacji wcisnąć w obudowę PC i wentylator jest na styk z zapinką od Freezera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałbym zamienić wentylator w swoim PROCOMPIE :lol:.

 

jest niesamowicie głośny, a jako że znalazłem w szufladzie nieużywanego AC 120MM LE(pracuje na 1000rpm) pomyślałem że spróbuję go tam wcisnąć. Czy temu ciach!ianemu zasilaczowi może to zaszkodzić? Nie chcę żeby mi pociągnał cały konfig razem ze sobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OMG, ten wentylator jest więcej wart od Procompa.

 

Kup jakiś normalny zasilacz, "Nie chcę żeby mi pociągnał cały konfig razem ze sobą" - ale 35zł na Delta 300W żal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, odświeże temat bo po to jest aby pytać ;) Bo mam wątpliwości. Mam Pentagrama SilentForce 460W i oryginalny wentylator nie zna litości. Na 12v chodzi 2200RPM!! :blink: W zasilaczu chodził na ~1700RPM pod obciążeniem kompa. I tak za głośno. Wymieniłem go na takiego co miałem pod ręką czyli jakiegoś zwykłego CoolerMastera 1200RPM i podłączyłem w płyte. W praktyce ma ok 1150RPM ale pod obciążeniem zasilacz jest wyraźnie ciepły i to mnie martwi. Nic sie nie stanie mu? Nie wiem jaka temperatura panuje wewnątrz zasiłki, miał ktoś jakieś przeboje z ciepłym zasilaczem po fanswapie? Powinienem sie czegoś obawiać? :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz jest ciepły czy wypluwa ciepłe powietrze? Wsadź wentyl pod zasilacz na obudowę. Przy tych 1150RPM nie powinno mu się nic stać, jeśli ma jakieś radiatory w środku.

Podepnij bezpośrednio pod molexa 12v.

Edytowane przez stolara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam jedną 120mm z tyłu obudowy i jedną też w przodu obudowy. Mimo to obudowa zasilacza jest ciepła. Radiatory ma w środku jak to Pentagram, zły zasilacz napewno nie jest. A ciepłe powietrze jest ciepłe i ręką nie czuje sie wylotowego powietrza o tej temperaturze, napewno coś wydala bo po starcie gdy jest zimny to czuć, że delikatnie zimne powietrze wydmuciach!e więc jak sie nagrzeje to i ciepłe wydala... Nie chciałbym żeby mi cierpiał chłopak :lol: a fajnie jak jest cicho...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja sie podlacze do tematu: Zasilacz z siga (OCZ StealthXstream 500W) + Scythe S-Flex 1200rpm. Da rade?

A jesli nie da rady, to jaki cichy wentylator mozna do tej zasilki wlozyc, bez obaw o jej usmiercenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da radę. Przy wymianie wentyla trzeba pamiętać żeby zasilacz nie pełnił roli jedynego wentylatora który wywalania ciepłe powietrze z budy. Należy zadbać także o wentylacje (wentyl pod PSU w obudowie). Wszystko zależy też czy zasilacz pracuje z dużym z zapasem i czy inne graty w budzie się grzeją okrutnie. Wystarczy kontrolować temperaturę powietrza wypływającego z zasilacza co jakiś czas.

Innymi słowy dobry motyw jest z obudowami które mają możliwość montażu zasilacza na dole w obudowie, wtedy można zjechać niżej bo wentylator w zasilaczu zajmuje się tylko nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wymiana wentylatora w topowerku p5 450w mogla go zabic? przelutowalem kabelki zgodnie z kolorami - czarny do czarnego, czerwony do czerwonego (po takim podpieciu do pin3 w kompie dzialal). Zasilka po tym zabiegu juz wiecej nie wstala, zabierajac ze soba karte graficzna :x zmienialem wentylator na akase amber 120 mm

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zrobiłeś zwarcie w jakiś sposób? Po jakim czasie wziąłeś się za rozbieranie i lutowanie od wyłączenia zasilacza?

 

Jeśli się ktoś decyduje na bezpośrednie wpięcie w zasilacz wentyla które są sterowane przez zasilacz to należy dobierać wentylator o tej samej mocy. Osobiście uważam że lepiej podłączyć wentyl pod molex, ze stałym napięciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabieralem sie do tego po ~15h od wylaczenia kompa z listwy. Na zasilaczu nie lutowalem, takze zwarcie chyba odpada. Odlaczylem stary wentylator (jakis sleeve bearing), ucialem od niego wtyczke i przylutowalem do niej akase - zgodnie z kolorami. Oba wentylatorki mialy 0.18A, nie wiem ile W... Moze to zbieg okolicznosci, ale zasilacz tej klasy mimo wszystko nie powinien zabierac ze soba sprzetu.

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da radę. Przy wymianie wentyla trzeba pamiętać żeby zasilacz nie pełnił roli jedynego wentylatora który wywalania ciepłe powietrze z budy. Należy zadbać także o wentylacje (wentyl pod PSU w obudowie). Wszystko zależy też czy zasilacz pracuje z dużym z zapasem i czy inne graty w budzie się grzeją okrutnie. Wystarczy kontrolować temperaturę powietrza wypływającego z zasilacza co jakiś czas.

Innymi słowy dobry motyw jest z obudowami które mają możliwość montażu zasilacza na dole w obudowie, wtedy można zjechać niżej bo wentylator w zasilaczu zajmuje się tylko nim.

U mnie bedzie wyciagajacy X-Thermal BTF120Pro pod PSU, na procku OCZ vendetta 2 wiejaca w strone tylu obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym wymienić wentylator na moim zasilaczu. Nie wiem jednak na jaki. Znaczy, że ma mieć 120mm to raczej logiczne. Zależy mi na czymś niedrogim i wydajnym. Zastanawiam się nad podświetlanym albo kolorowym (najlepiej niebieskim) wentylatorem. Czy ma to w ogóle sens. Chodzi mi czy te kolorowe i świecące są równie wydajne jak te zwykłe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie temu wymieniłem wentyl w swoim chieftecu 750w na zepchyra 14cm- zasilacz wyrzuca nieco cieplejsze powietrze, ale jest teraz baaaaaaaaaaaardzo cichy. Do tego stopnia ze musiałem zmniejszyć obroty gtx 260 bo w idle mnie denerwował mój referent na 40% obrotów :lol2: no i wszsytkie wentyle w budzie poleciały na 7v...

Kabel zasilania wyprowadziłem na zewnątrz przy wiązce atx 24 pin i podpiąłem bezpośrednio do płyty głownej. W zasilaczu była mała niestandardowa wtyczka i nie chciałem się z tym bawić...

 

Ogólnie 20-25 minut roboty i koszt 21 złotych - nie jest żle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...