Skocz do zawartości
niC

Wietrzenie Budy ; )

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Przyszedł czas na schłodzenie mojego PC ;). Oto mój pomysł:

 

Na procka chciałbym zamontować Auras Wave LPT-709. W tym przedziale chyba nic lepszego nie znajdę.

Pasta: Zalman ZM-STG1. W testach wypada bardzo dobrze, a przy okazji łatwo się ją nakłada(nigdy nie nakładałem pasty)

 

Teraz pomysł na "przeciąg budy"

 

Dołączona grafika

 

Szary kwadracik chłodzenie procka.

Czarny duży prostokąt zasilacz

Czarny mały prostokąt karta graficzna.

 

Teraz mam pytanie gdzie i jakie(firma i wymiary) wentylatory zamontować ? Aktualnie zamontowany mam tylko wyciągający 120mm z tyłu.

 

Najwięcej ciepła wydziela mój 8800. Pod kartą jest nagromadzone jest ciepłe powietrze które nie bardzo ma gdzie uciec.

 

Pozdrawiam : ) i liczę na waszą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ameryki tą koncepcją nie odkryłeś :P

 

Aurasa już nie kupisz, bo nie ma gdzie, chyba, że z drugiej ręki. Na allegro jest 1 na 'kup teraz' za 110zł, więc się nie opłaca.

Do budy wejdzie Ci karakorum za 80zł, a jak chcesz coś mniejszego to http://allegro.pl/item548707593_mega_promo...m2_lga_775.html + zephyr od tego samego sprzedającego (przysznurkujesz i będzie ok)

U tego samego sprzedawcy zakup sobie jeszcze jeden wentylator 12cm na obudowę i będziesz miał spokój.

 

 

 

ps. Nie napisałeś ile możesz wydać.

ps2. zalmana nie stosowałbym z karakorum, bo czasem potrafi porobić wżery, zamiennik mx-2, albo as5

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie odkryłem :) ale wolę się upewnić czy tak może być.

 

Jutro dowiem się czy dostanę Aurasa ; ).

 

Wentylator wyciągający ? I gdzie go dać ? Na dole obudowy tak żeby wciągał mi gorące powietrze z pod karty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w internecie można czasem trafić na zdjęcia gdzie, po dłuższym czasie, zalman zadziałał 'prawie' jak clp wżerający się w aluminiowe podstawki (nie zawsze!) - nie chce siać paniki. O kilku takich przypadkach można poczytać nawet w wątku o stg1 na forum. http://forum.purepc.pl/Chlodzenie-Konwencj...g1-t200596.html

Nie zmienia to faktu, że jest to bardzo popularna pasta, a przypadki były sporadyczne

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duży radiator na procku z 12cm wentylatorem (jak np. Karakorum) ustawiony "normalnie" czyli wieje do tyłu i zasilacz na górze obudowy z wentylem od spodu to często nie najlepsze połączenie. Wentylek w zasilaczu może głupieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz zasilacz z 12cm wentylatorem na spodzie jego obudowy i zamontujesz Karakorum na procku z wentylatorem dmuchającym w kierunku tyłu obudowy to wentylator w zasilaczu prawdopodobnie zacznie się wkręcać na b. duże obroty. Możliwe też że zamontowanie Karakorum tak żeby dmuchał do góry poprawi sytuację.

 

A co do grafiki to zamontuj na niej jakiś inny radiator, któreś z Thermalrightów, Arctic Cooling, albo Aerocool VM-103 ten jest dobry jeżeli na boku obudowy możesz zamontować wentylek 120-140mm który będzie dmuchał na radiator.

 

Aerocool

 

Ale przy chłodzeniu grafiki musisz się upewnić czy jakieś elementy karty nie będą kolidowały z radiatorem.

Edytowane przez Qrchak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duży radiator na procku z 12cm wentylatorem (jak np. Karakorum) ustawiony "normalnie" czyli wieje do tyłu i zasilacz na górze obudowy z wentylem od spodu to często nie najlepsze połączenie. Wentylek w zasilaczu może głupieć.
Przyznam, że pierwsze słyszę. Istotnie może odrobinę obroty wzrastają, ale żeby doszczętnie wentylator w zasilaczu "zgłupiał" to wątpię.

Jeżeli masz zasilacz z 12cm wentylatorem na spodzie jego obudowy i zamontujesz Karakorum na procku z wentylatorem dmuchającym w kierunku tyłu obudowy to wentylator w zasilaczu prawdopodobnie zacznie się wkręcać na b. duże obroty. Możliwe też że zamontowanie Karakorum tak żeby dmuchał do góry poprawi sytuację.
Kompletnie bez sensu. Żeby wentylator w zasilaczu nie wkręcał się na wyższe obroty to kieruje się na niego strumień ogrzanego powietrza?! Pardon Panowie, ale nie róbcie człowiekowi wody z mózgu!

 

Ustawienie schładzacza procesora tak by wiał w kierunku tyłu obudowy jest klasycznym i sprawdzonym pomysłem. Najlepiej jest samemu sprawdzić co sprawdza się lepiej - czy taki układ czy może właśnie z chłodzeniem procesora zwróconym do zasilacza. Problem w tym, że wentylator w tej ostatniej pozycji pracować będzie w poziomie, a nie każdy znosi takie ustawienie zbyt dobrze na dłuższą metę.

 

Ja bym zasugerował:

Jeśli Auras Wave nie będzie dostępny w rozsądne cenie lub najbliższym czasie w ogóle to bardzo ciekawą opcją jest 3216118[/snapback]

A co do grafiki to zamontuj na niej jakiś inny radiator, któreś z Thermalrightów, Arctic Cooling, albo Aerocool VM-103 ten jest dobry jeżeli na boku obudowy możesz zamontować wentylek 120-140mm który będzie dmuchał na radiator.

 

Aerocool

 

Ale przy chłodzeniu grafiki musisz się upewnić czy jakieś elementy karty nie będą kolidowały z radiatorem.

Nie wprowadzaj kolegi w błąd!

On nie może zmienić chłodzenia, bo do jego GF8800GTS 320MB nie ma żadnego zamiennika, bo zarówno Arctic Cooling Xtreme jak i Thermalright HR-03 Plus nie ma już dawno na rynku. Nic więcej, a w szczególności ten Aerocool VM103 na niego nie pasuje.

W jego obudowie, pomimo otworu na wysokości kart graficznych, nie ma możliwości zamontowania wentylatora 120/140mm. Co najwyżej 80/92mm.

 

Qrchak potwierdzaj swoje rady zanim ich udzielisz :)

Ktoś jeszcze gotów rzeczywiście coś kupić wg Twojej rady i mogłoby się okazać, że się rozczaruje.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labowsky, odnośnie karakorum + zasilacz na górze obudowy z wentylem na spodzie opisałem swoje doświadczenia.

Miałem Tracera Inspire a na procku CM Vortex, wszystko było ok do czasu zmiany chłodzenia na Karakorum (normalne położenie, dmucha do tyłu). Przy 3 różnych zasilaczach działo się to samo wentylki w zasilaczach wkręcały się a max, po zmianie obudowy wszystko wróciło do normy.

 

Odnośnie grafiki napisałem żeby najpierw sprawdzić czy są kompatybilne. A skoro komp ma być cichy to chłodzenie trzeba zmodyfikować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jego obudowie, pomimo otworu na wysokości kart graficznych, nie ma możliwości zamontowania wentylatora 120/140mm. Co najwyżej 80/92mm.

 

Qrchak potwierdzaj swoje rady zanim ich udzielisz :)

Ktoś jeszcze gotów rzeczywiście coś kupić wg Twojej rady i mogłoby się okazać, że się rozczaruje.

 

Pozdrawiam

Ładnie pasuje 120mm poprsotu kawałek będzie zasłonięty ale to nie przeszkadza, mam u siebie założonego na boczku Acutaka i jest bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.frazpc.pl/artykuly/648/AURAS/WA...ek/niepozornych

Nawet w tym teście aurasa zamontowali go żeby wiał od spodu do góry, więc chyba to jest prawda że tak lepiej, musieli wiedzieć co robią... jak myslicie? Tez mam ten cooler i chyba zaraz go obróce, ciekawi mnie to. Bo w pozycji klasycznej faktycznie mi zasilacz głupiał że musiałem wentylator w nim zmienić... :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie lepiej wypada gdy dmucha na tyl budy

http://forum.purepc.pl/index.php?act=attac...st&id=25542

Zasilka Corsair 450...

 

Fakt ze w jakims tescie zamocowano chlodznie w kierunku PSU moze wynikac z problemow z montazem (jakies cewki, radiatory etc) czytalem mase przed zakupem karakorum ze niektorym nie dalo rady (bez ciecia) zamocowac chlodznia tak jak ja mam. Gdy dałem w kierunku psu temp wzrosły o 2 stopnie, i psu troszke przyspieszyl jakby nie ptrzec jednak cieple powietrze z karakorum leci na psu (temp 55stopni)

Gdzies kiedys pamietam test na wszelkie mozliwe sposoby wentyle montowali i sprawdzali...tak jak ja mam jest najwydajniej z tego co pamietam (ewentualnie jeszcze przod)

Wiec nie starajcie sie na sile odkrywac ameryki. Trzeba jeszcze dostosowac predkosciobrotowe wentyli, ja mam bardzo szczelna bude. Aby w srodku nie bylo podcisnienia/nadcisnienia i tyle:)

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak moje wietrzenie budy o kant [gluteus maximus] roztrzaskać... W idle temp 33stopnie... Tyle samo miałem na boxie i to defekto bez pasty. Temp w stresie tylko o 10stopni niższa. Jedynie otoczenie karty graficznej z 55 spadło do 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HeatheN Ja żadnej Ameryki na siłe nie chce odkrywać. Tylko po prostu ciekawiło mnie jak jest najlepiej. Z ciekawości obróciłem i u mnie tez jak w morde strzelił o 2 stopnie więcej :rolleyes: Ciekawe jak w tym teście im wyszły takie rewelacyjne wyniki z coolerem dmuchającym w psu :unsure: Ok. Dzięki za upewnienie. Obracam na klasyka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem porządek:

Przed:Dołączona grafika

Po:Dołączona grafika Kabelki jeszcze bardziej są pochowane ale bateria mi padła w aparacie ;)

Dodałem boxowy wentylator:

Dołączona grafika

 

Procek:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

No nic zobaczę jak teraz będzie z temperaturami. I lecę dalej z OC : )

Edytowane przez niC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie składa ze mam tą samą obudowe, płyte głowną i cooler na procku to tak dla porównania moje wnętrze ;) Ja od zawsze staram sie o porządek w budzie :)

post-164893-1236115012_thumb.jpg

Mam dylemat,nie wiem czy opłaca sie włączyć ten wentylator na przodzie. Wydawałoby sie że oczywiście, jednak wówczas bedzie najgłośniejszym elementem kompa, a poza tym gdy go włączam to temperatura grafiki wzrasta o ~2 stopnie :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po:

mam obudowę podobnej wielkości, jeżeli to nazywasz poukładanymi kablami to zerknij do mojej galerii w podpisie.

Oprócz tego w środku WCet się zmieścił.

Zatem poukładaj kable z głową a nie przesuń je trochę wyżej ^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable rozplątałem i te z których nie korzystam są upchnięte reszta jakoś tam ułożona : ) Poza tym jestem leniwy i bałaganiarski wiec uważam ze jest porządek w budzie ; ) To zdjęcie nie jest finalną wersją tego co mam w budzi jeszcze trochę tam zmieniłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...