Skocz do zawartości
ryba

[artykuł] Amd W Natarciu - Phenom X3 720be Oraz X4 810

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

Minął praktycznie miesiąc od ukazania się nowej platformy AMD – Dragon, a wraz z nią procesorów Phenom II. W dniu dzisiejszym na światło dzienne przychodzi kolejna partia procesorów. X4 810 oraz X3 720 Black Edition to bohaterowie dzisiejszego testu. Pewnie teraz większość z Was zapyta, co w nich nowego? Jest kilka drobnych zmian, ale na tyle ważnych, że ich atrakcyjność dość mocno rośnie. Na obszerniejszą prezentację oraz pierwsze wyniki zapraszamy do dalszej części artykułu.

Czytaj całość Edytowane przez ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Error.

 

Musiałem 5 razy odświeżyć stronę Oo

 

Wszystkie procki AMD w tabelce mają po 6 MB Cache L3, pomimo że

X4 810 to pełnoprawny czterordzeniowiec, jednakże jego pamięć podręczna L3 została obcięta o 1/3 całości, czyli do 4MB.

Szkoda, że X4 nie ma odblokowanego mnożnika. BE juz swoje kosztuje.

Edytowane przez zzizzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tekście są chyba małe błędy - w tabelce porównawczej, na samym początku, dla AMD Phenom II X4 810 jest 6MB pamięci cache a w tekście powyżej już tylko 4MB.. Na samym końcu przy wyróżnianiu zalet, wad oraz zalet :wink: , wypisujesz, że testowałeś AMD Phenom II X4 810 Black Edition - takowy był B-) - to tak na szybko, bo w robocie jestem ;)

Jak dla mnie dobry art, chodź przydałoby się więcej gierek, szczególnie tych wykorzystujących więcej rdzeni.. Może takie GTA IV..? W sumie jakbym sam pisał recenzje, sytuacje walutową raczej nie określiłbym jako "chorą" tylko z deka bardziej dosadnie to nazwał - bo krew po prostu mnie zalewa :angry:

pozdro :)

Edytowane przez D.rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sugerowane ceny to Twoj pomysl na podstawie cen np. X4 940, czy masz je skads? bo nawet po kursie 1 USD = 3.5 PLN, nie wychodzi mi, ze 175 $ za X4 810 to 760 PLN (daje gdzies 4.34 za 1 USD), mimo ze wiem jak bardzo u nas ceny sprzetu sa zlodziejskie/lichwiarskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sugerowane ceny to Twoj pomysl na podstawie cen np. X4 940, czy masz je skads? bo nawet po kursie 1 USD = 3.5 PLN, nie wychodzi mi, ze 175 $ za X4 810 to 760 PLN (daje gdzies 4.34 za 1 USD), mimo ze wiem jak bardzo u nas ceny sprzetu sa zlodziejskie/lichwiarskie

Zapomniałeś o cle na elektronikę sprowadzaną z zagranicy? Bo zdaje się, że kolejny który sugeruje, że sklepy mają marże na poziomie 20%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sugerowane ceny to Twoj pomysl na podstawie cen np. X4 940, czy masz je skads? bo nawet po kursie 1 USD = 3.5 PLN, nie wychodzi mi, ze 175 $ za X4 810 to 760 PLN (daje gdzies 4.34 za 1 USD), mimo ze wiem jak bardzo u nas ceny sprzetu sa zlodziejskie/lichwiarskie

cena w dolarach + clo + marza dystrybutora + marza sprzedawcy + koszty transportu pomiedzy wszystkimi + podatek... jest tego troche, takze nie mozna liczyc ceny w dolkach (za 1000 szt.!!) x kurs. Moze metoda ktora wyliczylem cene koncowa nie jest doskonala, ale rzutuje jakis obraz sytuacji. Pozatym, jak nie akceptujesz tej metody -> patrz na cene w dolarach.

 

Wszystkie zgloszone bledy poprawione. Za niedogodnosci przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDP 720 w idle u was jest jedno z wyższych z testowanych proców tymczasem na pclabie 720 ma najniższe z wszystkich. Sprawdźcie z czego to wynika, może popełniliście błąd lub jest to specyfika zastosowanego układu proc płyta?

Edit,

przydało by się więcej testów w grach.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDP 720 w idle u was jest jedno z wyższych z testowanych proców tymczasem na pclabie 720 ma najniższe z wszystkich. Sprawdźcie z czego to wynika, może popełniliście błąd lub jest to specyfika zastosowanego układu proc płyta?

Edit,

przydało by się więcej testów w grach.

Pobor energii: specjalnie w srodku nocy (tak nie spalem jeszcze od wczoraj) przekladalem trzy procesory: 720, 810, 940(920) i co? Wszystko recznie w biosie ustawione od napiec po taktowania. Tak jak na wykresie zaprezentowane jest, najmniejszy pobor w Idlu przypadl 940(920), natomiast 720 i 810, ktore defakto sa kastratami, pobieraly wiecej. W stresie wiadomo, dlaczego sytuacja sie odwraca.

 

Wniosek: aktywny kontroler DDR3/tydzien produkcji/dany egzemplarz* powoduje wiekszy pobor pradu w spoczynku.

 

*niepotrzebne skreslic

 

Na pytanie o ilosc testow: nigdy nie bede w stanie wszystkich zadowolic i zawsze komus bedzie czegos brakowac. Tutaj rowniez sie liczy sensownosc dokladania kolejnych testow, ktore praktycznie beda pokazywac to samo, lub potwierdzac regule poprzez wyjatek. Prosze rowniez nie patrzec na ilosc, ale na sensownosc. Liczy sie rowniez pewien stosunek wlozonej pracy do uzyskanego efektu. Wg nas, to co prezentujemy jest niezbednym optimum, aby wyciagnac jakiekolwiek sensowne wnioski. Tyle na ten temat odemnie, nie chce z nikim tutaj wojny o pietruszke toczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek: aktywny kontroler DDR3/tydzien produkcji/dany egzemplarz* powoduje wiekszy pobor pradu w spoczynku.

*niepotrzebne skreslić

Myślę, że tydzień produkcji i aktywny kontroler można skreślić skoro zarówno na egieldzie jak i na pclabie jednak wynik był inny, tam jednak 720BE pobierał mniej w idle, na pclabie najmniej. Jeżeli już z tego co piszesz to egzemplarz. A czy możliwe jest, że ta płyta spowodowała złe przechodzenie w idle?

Bardzo mnie to interesuje bo chciałem kupić tego proca i jeżeli było by tak jak pisze pclab to super, u mnie większość czasu komp działa w idlu, ale jeżeli miało by być tak jak u Ciebie w teście to ja się wypisuje i czekam an coś innego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tydzień produkcji i aktywny kontroler można skreślić skoro zarówno na egieldzie jak i na pclabie jednak wynik był inny, tam jednak 720BE pobierał mniej w idle, na pclabie najmniej. Jeżeli już z tego co piszesz to egzemplarz. A czy możliwe jest, że ta płyta spowodowała złe przechodzenie w idle?

Bardzo mnie to interesuje bo chciałem kupić tego proca i jeżeli było by tak jak pisze pclab to super, u mnie większość czasu komp działa w idlu, ale jeżeli miało by być tak jak u Ciebie w teście to ja się wypisuje i czekam an coś innego ;)

10-20W roznicy? No bez przesady, bo to akurat nie roznica. Kazdy ma swoje motedy testowania i nie odpowiadam za to, co pojawia sie na innych portalach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee... nie wiem czy ktokolwiek zauważył ale w testach gier zostały wykorzystane tylko 3 słownie TYRZY tytuły. Przecież poziom merytoryczny takiego testu jest żaden.

Jakby bylo 100 gier byloby lepiej? Nie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 to gruba przesada. Wydaje mi się że 10 tytułów powinno wystarczyć. Ale 3 to zdecydowanie za mało. Jak na podstawie testu w trzech grach można wysuwać wnioski co do wydajności procesora? Równie dobrze można byłoby powróżyć z fusów albo ze szklanej kuli wyszłoby na to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 to gruba przesada. Wydaje mi się że 10 tytułów powinno wystarczyć. Ale 3 to zdecydowanie za mało. Jak na podstawie testu w trzech grach można wysuwać wnioski co do wydajności procesora? Równie dobrze można byłoby powróżyć z fusów albo ze szklanej kuli wyszłoby na to samo.

A co da 10 tytulow? Ok, nawet 20. Potem beda glosy, ze nie te gry, potem znowu ze cos zle. Prosicie o cos, ale sami nie wiecie o co. Temat wyczerpany z mojej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat 10? Ponieważ to jest rozsądne minimum aby zobaczyć jak dany procesor jest wydajny. Jak zachowuje się w poszczególnych grach w jakich wypada lepiej a w jakich gorzej, gry tworzone są na różnych silnikach. Mając test w 10 tytułach możemy już określić jak kształtuje się wydajność danego CPU względem procesorów konkurencji. Do tego powinny dojść testy w aplikacjach nie "syntetykach" bo to nic nie daje. I mamy w miarę obiektywny obraz danego CPU, możemy z tego stworzyć już jakaś konkretną recenzję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co da 10 tytulow? Ok, nawet 20. Potem beda glosy, ze nie te gry, potem znowu ze cos zle. Prosicie o cos, ale sami nie wiecie o co. Temat wyczerpany z mojej strony.

Gry to nie kartofle i nie wszystkie sa pisane jednakowo. Jedne sa czulsze na cache, inne lubia architekture intela, a niektore nie znosza core i7.

 

Dlatego istotne jest przetestowanie wiekszej ilosci najpopularniejszych tytulow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak bo jak nieznamy wydajności danego procka to już żyć niemożna... normalnie tragedia, to napewno wina kryzysu <_<

jedyna porażka to ogólny pobór prądu, że niby chpiset ATI miał być taki energooszczędny, ale cała platforma już średnio

P.S. kartofle wcinam częsciej niż gram w gry więc dla mnie art dobry :rolleyes:

 

P.S2. na frazie też x3 żre dużo prundu, więc chyba ryba nie zrobił błedu

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryba cały szacun dla twoich umiejętniości OC ale po co to w testach CPU

wprime,pc mark,super pi,everest,sandra,marki po co to,to jest żałosne nie lepiej coś z czego ludzie będą mieli użytek a nie podniecać się numerkami nie mającymi nic wspólnego z wydajnością.

Dobrze że chociaż zawitały 3 gry i 2 aplikacje bo naprawdę było by żałośnie

 

A co da 10 tytulow? Ok, nawet 20. Potem beda glosy, ze nie te gry, potem znowu ze cos zle. Prosicie o cos, ale sami nie wiecie o co. Temat wyczerpany z mojej strony.

to nie tylko o gry chodzi,napisałem wyżej,może jednak nie wyczerpany ta paleta nie oszukujmy się jest bardzo słaba i niemająca praktycznie żadnego pokazania użytkowej prawdy. Edytowane przez Maxforce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maxforce litosci... To jest art nt CPU a nie grafik. Dodaj do tego fakt ze wiekszosc takich testow powinna miec realne odzwierciedlenie - czyli nie timedema tylko normalne granie + caly wykres wahan FPS dla kazdego tytulu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wiadomo coś na temat dostępności w polskich sklepach PII X3 i nowych X4 810 :?:

 

Od kilku dni przeglądam przeróżne sklepy, Alledrogo i nie udało mi się znaleźć.

 

Nawet sprawdzałem w dystrybucji i cisza.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby totalnie zakonczyc temat testow: w testach CPU powinny znajdowac sie tylko i wylacznie testy syntetyczne. Czemu? Bo on pokazuja roznice pomiedzy procesorami i architekturami. Wasze "testy programow uzytkowych" nijak sie maja do rzeczywistosci, bo pokazuja w wiekszosci przypadkow tylko jedno: lubie Intela albo AMD. Tak samo gry. To ja sie pytam: mam testowac procesory czy oprogramowanie, bo juz sam nie wiem.

 

Czy wiadomo coś na temat dostępności w polskich sklepach PII X3 i nowych X4 810 :?:

 

Od kilku dni przeglądam przeróżne sklepy, Alledrogo i nie udało mi się znaleźć.

 

Nawet sprawdzałem w dystrybucji i cisza.

Na to wyglada ze jest jakis problem. Bo nawet ten sklep, co zawsze ma drogo, nie ma nawet w spisie ich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak chcesz ja takie testy przewijam bo zal mi czasu na ogladanie wykresow nie majacych przelozenia na rzeczywistosc.

No ale jesli uwazasz , ze przecietny user PPC spedza wiecej czasu w sandrze niz w Far Cry2 badz GTA IV to ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...