Skocz do zawartości
Rafal-N

Wd 500gb - Tworzenie Partycji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatnio zakupiłem dysk WD WD5000AAKB 500GB 16MB cache (dokładny opis tu: http://proline.pl/sklep.php?prodid=WD+WD5000AAKB) i chciałem się poradzić jakim programem i na ile partycji najlepiej Waszym zdaniem podzielić ten dysk? Dysk ten będzie służyć wyłącznie jako magazyn danych - nie będe na nim instalował Windowsa, ani żadnych gier czy programów).

Zastanawiam się też jakim programem podzielić ten dysk na partycje - chodzi o to, że mój pierwszy dysk (ten, na którym chcę mieć Windowsa) jest strasznie zarobaczony (upierdliwe wirusy z pendrive'a) i muszę go sformatować, ale jednocześnie nie chcę stracić wszystkich danych z tego dysku. Moim zamiarem jest stworzenie na nowo zakupionym dysku (WD 500 GB) partycji i po tej operacji, chciałbym za pomocą Kubuntu Live DVD skopiować dane ze starego dysku (ponoć w ten sposób wirusy nie przenoszą się z jednego dysku na drugi?) i dopiero wówczas sformatować stary dysk (ten z wirusami) i zainstalować na nim Windows.

Czy uważacie, że użycie fdiska jest dobrym pomysłem? Istnieje jakiś limit maksymalnej wielkości partycji na dysku 500 GB? Zależy mi bardzo na jak najmniejszej liczbie partycji (najchętniej 1).

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Rafał

Edytowane przez Rafal-N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy uważacie, że użycie fdiska jest dobrym pomysłem? Istnieje jakiś limit maksymalnej wielkości partycji na dysku 500 GB? Zależy mi bardzo na jak najmniejszej liczbie partycji (najchętniej 1).

1. Jakiego FDISKa? Mówisz o tym z Windows 98SE? Jeśli tak, to on nie zobaczy dysku. Jeśli mowa o tym z instalatora XP/itp, to też średni pomysł. Najlepiej będzie użyć zarządzania dyskiem w XP, ale skoro masz wirusy, to najpierw trzeba się ich pozbyć. Zainstaluj np. Avira (www.avira.com) i pozbądź się robactwa. Potem zabierz się za tworzenie partycji.

2. Duże partycje (w tym wypadku 1 powyżej 450GB) to piekielna niewygoda. Wrzuca się i usuwa dane, a nigdy nie ma czasu ani cierpliwości, aby włączyć defragmentację, przez co dysk robi się coraz bardziej wolny, gdyż dane są coraz bardziej porozrzucane na dysku. Lepiej zrobić np 4 równe partycje po około 120GB. Najlepiej natomiast zrobić pierwszą mniejszą (na powiedzmy 40 GB), gdyby przypadkiem naszła Cię ochota wypróbowania Windows 7 lub innego nowego systemu. No chyba że masz na to miejsce na pierwszym dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podział na partycje nie zmieni nic w temacie fragmentacji dysku - co najwyżej będziesz miał porządek na zasadzie półek w regale ale na półkach dalej bałagan

 

ja bym nie dzielił wcale chyba że właśnie chcesz te półeczki - jedna na mp3 druga powiedzmy na wideo

 

i dziel sobie w zarządzaniu dyskami w windowsie - nie ma sensu bawić się zewnętrznymi programami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o tym z instalatora XP/itp, to też średni pomysł.

Że się tak zapytam, dlaczego nie radzicie używać narzędzia do partycjonowania dysku podczas instalacji XP ? Jak właśnie nim podzieliłem dysk na partycje, problemów raczej z nim nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że się tak zapytam, dlaczego nie radzicie używać narzędzia do partycjonowania dysku podczas instalacji XP ? Jak właśnie nim podzieliłem dysk na partycje, problemów raczej z nim nie mam.

A czytasz czasami co autor ma do powiedzenia, przecież na tym dysku nie będzie systemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat, aby nie powtarzać a problem jest podobny.

Kupiłem dysk 500Gb Samsunga SATA2 i rzeczywiście podzieliłem przy instalce Xp na partycje tylko że pokazało mi że mam 130Gb, myślałem że jak podzielę na 100Gb i resztę to ta reszta to będzie pozostałe 400Gb. Nie wczytywałem sterowników przez F6!!

Po zainstalowaniu, XP (SP1 PL) okazało się, że w zarządzaniu dyskiem mam 100 i 30GB. Za nic w świecie nie chce pokazać reszty dysku.

Z założenia nie chce więcej partycji, ponieważ jest to dysk rezerwowy, na którym będzie archiwum.

Jak odnaleźć resztę dysku, czy zainstalowanie SP3 pomoże?

Poczytałem parę tematów, ale nie było podobnego przypadku (po zainstalowaniu Win XP)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...