Skocz do zawartości
diggerx

Jak To Mozliwe? Zasilacz 250w A Komp Pobiera Nawet 350w!

Rekomendowane odpowiedzi

Juz wyjasniam o co chodzi.

 

Moj konfig do niedawna to:

 

Proc Pentium D 820 2.8 GHz

Mobo MSI Cuba MS-7301 (jakis shit)

Ram DDR2 2x512Mb

Dysk Barracuda 250Gb

Grafa Radeon x1600

Zasilacz FSP Group Inc. Fsp250-60HEN 250W (czyli nic markowego)

 

Niedawno jednak wymienilem x1600 na hd4850 (w instrukcji napisano ze wymaga co najmniej zasilacza 350W) i ram z 2x512Mb na 2x1Gb oraz dolozylem drugi dysk (barracuda 200Gb).

Myslalem ze bede musial kupic nowy zasilacz ale okazuje sie ze wszystko idealnie hula przy obciazeniu CPU na max w grach tez komputer stabilny.

Podlaczylem kompa przez miernik i pobieral maksynalnie ok. 350W w crisisie i assassins creed w innych tytulach troche mniej!

 

Ktos wie jak to mozliwe?! Pomylili naklejki na zasilaczu czy co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko zmień zasilacz , przy tym zasilaczu i takim obciążeniu masz szczęście że jeszcze wszystko ci działa ,zasilacz pobiera tyle prądu ile potrzebuje jednostka jednak nie tyle ile mógłby wytrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komfortu psychicznego raczej ta zasiłka nie zapewni przy takim konfigu. Jednak to bardzo dobrze o niej świadczy, że ciągnie ten komputer. Zasilacz jest wstanie dać całe 250W na lini 12V, do tego jest to zasilacz dobrego producenta :P. Jeśli komp pokazywał Ci na mierniku 350W, to przy sprawności zasilacza 80% oznacza, że zasilacz dawał 280W. Jest to przeciążenie o 12% więc nie wiele. Zasilaczy do komputera nie dobiera się jednak na przeciążenie a na obciążenie 40-75%. Tak wskazuje praktyka/obserwacje konfiguracji użytkowników i zasilaczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komfortu psychicznego raczej ta zasiłka nie zapewni przy takim konfigu. Jednak to bardzo dobrze o niej świadczy, że ciągnie ten komputer. Zasilacz jest wstanie dać całe 250W na lini 12V, do tego jest to zasilacz dobrego producenta :P. Jeśli komp pokazywał Ci na mierniku 350W, to przy sprawności zasilacza 80% oznacza, że zasilacz dawał 280W. Jest to przeciążenie o 12% więc nie wiele. Zasilaczy do komputera nie dobiera się jednak na przeciążenie a na obciążenie 40-75%. Tak wskazuje praktyka/obserwacje konfiguracji użytkowników i zasilaczy.

Nie za bardzo sie na tym znam ale wydaje mi sie jezeli zasilacz ma sprawnosc 80% to z 250W podanych przez producenta powinien realnie dawac 200W bez przeciazenia, a daje do 350W wiec jesli obliczymy przynajmniej od tych 250W to wychodzi ze jest przeciazony nawet o 40%.Chyba dobrze kombinuje.

 

Wydawalo mi sie ze to jakas slaba firma ta FSP bo nigdy o niej nie slyszalem, tak czy inaczej bede musial go wymienic na cos co najmniej dwa razy mocniejszego bo jak ceny Core i7 beda bardziej ludzkie to sie skusze chyba hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo sie na tym znam ale wydaje mi sie jezeli zasilacz ma sprawnosc 80% to z 250W podanych przez producenta powinien realnie dawac 200W bez przeciazenia, a daje do 350W wiec jesli obliczymy przynajmniej od tych 250W to wychodzi ze jest przeciazony nawet o 40%.Chyba dobrze kombinuje.

 

Wydawalo mi sie ze to jakas slaba firma ta FSP bo nigdy o niej nie slyszalem, tak czy inaczej bede musial go wymienic na cos co najmniej dwa razy mocniejszego bo jak ceny Core i7 beda bardziej ludzkie to sie skusze chyba hehe.

Radzę się douczyć bo to jedna z czołowych firm...

Swoja drogą nawet dobry zasilacz tak katowany padnie dość szybko i oby nie popalił przy okazji tych drogich klocków....

 

Swoja drogą wsadzać radka 4850 do pentiuma dual i 2x512gb ramu to przegięcie na maxa....

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoja drogą wsadzać radka 4850 do pentiuma dual i 2x512gb ramu to przegięcie na maxa....

przeciez napisalem ze mam juz 2x1gb przy win xp wystarcza, procek rzeczywiscie slaby ale co zrobie ze teraz zakup nowego przy obecnych cenach bylby dopiero przegieciam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo sie na tym znam ale wydaje mi sie jezeli zasilacz ma sprawnosc 80% to z 250W podanych przez producenta powinien realnie dawac 200W bez przeciazenia, a daje do 350W wiec jesli obliczymy przynajmniej od tych 250W to wychodzi ze jest przeciazony nawet o 40%.Chyba dobrze kombinuje.

Żle kombinujesz. jeśli zasilacz ma 250W to tyle jest w stanie dać z siebie. Z gniazdka musi pobrać więcej ze wzgledu na straty w sobie (zasilaczu). Stosunek mocy oddanej do pobranej to sprawność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żle kombinujesz. jeśli zasilacz ma 250W to tyle jest w stanie dać z siebie. Z gniazdka musi pobrać więcej ze wzgledu na straty w sobie (zasilaczu). Stosunek mocy oddanej do pobranej to sprawność.

Teraz juz wiem o co w tym chodzi, dzieki za wyjasnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze taki Fsp250-60HEN 250W ma sprawnosc raczej w okolicach 70%. Powiedz jakim miernikiem robiles pomiary oraz w jaki sposob. 350W na taki konfig, nawet z gniazda to troche za duzo.

 

Core 2 Quad QX9650 @ 3900MHz - ~1,40V

DFI Lan Party DK P45-T2RS

2x MSI Radeon HD 4870 (CrossFireX)

4x 1024MB DDR2 @ 2,1V

4 dyski SATA

Dwa wentylatory 120x120x25mm

Dwa wentylator 180x180x30mm

Napęd optyczny

w stresie (Prime95+3DMark 2006) z sieci pobiera 496W

Jesli wszystko dziala, bez resetow, zwisow itp. cieszylbym sie z zasilacza i nie panikowal. Przeciazony zasilacz moze pracowac przez kilkanascie sekund lub pare minut ale nie godzie czy wiecej..

 

Jakbys mimo wszystko chcial go wymienic odkupie go od Ciebie i podlacze do niego swoj komputer, w ramach testow ;)

 

 

Osobiscie jestem sympatykiem zasilaczy o niskiem mocy.

 

Przyklad:

Athlon 2500+

2x512MB RAM

80GB HDD

CD-RW

GF2MX 64MB

 

zasila od dwoch lat Delta 150W (5A na +12V):

Dołączona grafika

 

c2d e8400@4GHz 1.3v

MSI P45 Neo2-FR

GeForce 280 GTX

4x 4gb ddr2 @ 900MHz 2.2v

4x Seagate 80gb 2.5" (raid 0)

1x Samsung 3.5" 1TB

xfi + dvd-rw + fdd + bambetle na usb

 

Ciagnal prawie 2,5 roczny 400W GPS-400-AA-101A. Ostatnio troche namieszalem z dodatkowymi wtyczkami (pcie-6pin, sata) i 'bidak' resetowal sie przy dluzszej rozgrywce w Crysisa.. Jednak nadal dziala, po prostu spada mu napiecie na lini +12v. Obecnie w zastepstwie uzywam Topower SilenteZ 450W (po Fan Swapie), prądowo blizniacza konstrukcja (350W na +12V)

 

Swoja drogą wsadzać radka 4850 do pentiuma dual i 2x512gb ramu to przegięcie na maxa....

ja wsadzilem ojcu, HD3850 do Athlona64 na 754 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiar robilem normalnym miernikiem uniwersalnym takim jak ten

 

Dołączona grafika

 

ktory podlaczylem do specjalnie na ten cel przerobionej listwy.

Pozniej sprawdzilem w kilku grach najwiekszy pobor mocy byl w grze Crisis i Assassins Creed po kilku minutach grania ok. 350w w innych grach bylo od 280w do 330w a przy pulpicie XP 170w.

 

Jesli ta zasilka ma sprawnosc tylko 70% to znaczyloby ze nie jest wcale przeciazony hehe.

Edytowane przez diggerx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem wielokrotnie, że idący do nieba zasilacz zabiera ze sobą resztę sprzętu, jednak zjaranie kilku zasilaczy poczynając na Tracer, przez coś równie dziwnego na Chieftec kończąc (obecnie mam Corsaira 450w - przy obecnym konfigu to on na wakacjach niemalze jest) utwierdzilo mnie w przekonaniu, ze nie zawsze tak jest. Więc..

 

... dla świętego spokoju możesz kupić dobre, markowe 300 - 350 W, jednak jak tego nie zrobisz w tej chwili, to świat się nie zawali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KJeśli komp pokazywał Ci na mierniku 350W, to przy sprawności zasilacza 80% oznacza, że zasilacz dawał 280W.

Taki zasilacz będzie miał sprawność raczej 70% .

 

Osobiscie jestem sympatykiem zasilaczy o niskiem mocy.

Ja tam wolę cichą, bezawaryjną pracę zasilacza który poza zapewnieniem max stabilności zapewni max długie życie zasilanych komponentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komp pokazywał Ci na mierniku 350W, to przy sprawności zasilacza 80% oznacza, że zasilacz dawał 280W. Jest to przeciążenie o 12% więc nie wiele. Zasilaczy do komputera nie dobiera się jednak na przeciążenie a na obciążenie 40-75%. Tak wskazuje praktyka/obserwacje konfiguracji użytkowników i zasilaczy.

Wydaje mi sie, ze taki Fsp250-60HEN 250W ma sprawnosc raczej w okolicach 70%.

Taki zasilacz będzie miał sprawność raczej 70% .

80% sprawności przyjąłem aby aobrazować maxymalne przeciążenie. Przy założeniu sprawności 70% zasilacz ten pracowałby na obciążeniu znamionowym.

Brak jest informacji na temat sprawności tego zasilacza. Można tylko z fusów wróżyć jaką sprawność ma ten model.

Warto jednak zdawać osbie sprawę z tego, żę normę "80 plus" spełniają nie tylko zasilacze o mocy od 0,5kW w górę. FSP Technology Inc. uzyskał zertyfikat "80 plus" dla 124 modeli zasilaczy. W tym dla kilku modeli o mocy 250W.

Link

Z faktu braku tego modelu na liście z linka nie można wnioskować jeszcze, że ma sprawność 70%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak jest informacji na temat sprawności tego zasilacza. Można tylko z fusów wróżyć jaką sprawność ma ten model.

Warto jednak zdawać osbie sprawę z tego, żę normę "80 plus" spełniają nie tylko zasilacze o mocy od 0,5kW w górę. FSP Technology Inc. uzyskał zertyfikat "80 plus" dla 124 modeli zasilaczy. W tym dla kilku modeli o mocy 250W.

Link

Z faktu braku tego modelu na liście z linka nie można wnioskować jeszcze, że ma sprawność 70%.

Zwróć uwagę na to że ta sprawność z listy jest podawana raczej dla 50% obciążenia np.:

 

http://www.fsp-group.com/report/FSP600-90TSN_600_Report.pdf

 

... przy max obciążeniu sprawność spada ... oczywiście że najwyżej możemy "wróżyć z fusów" ale jestem pewien że bliżej mu przy ~100% obciążenia do 70% sprawności niż 80% :wink:

 

ps. 70% sprawności to i tak byłby dobry wynik

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

What is the 80 PLUS specification?

 

The 80 PLUS performance specification requires multi-output power supplies in computers and servers to be 80% or greater energy efficient at 20%, 50% and 100% of rated load with a true power factor of 0.9 or greater. This makes an 80 PLUS certified power supply substantially more efficient than typical power supplies and creates a unique market differentiation opportunity for power supply and computer manufacturers.

Jeśli ma dowolny certyfikat 80+ to sprawność nigdy nie spada poniżej 80%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na sybko odp :

 

to co pisze na naklejce zadko jest prawda , w twoim przypadku in +

 

dlaczego ? a no dlatego ze producent produkuje serie zasilaczy powiedzmy 400W < jest to max co mozna bezpiecznie wyciagnac z danej serii > sprzedaz idzie jak tam sobie szla , pozniej producent sprzedaja ten sam model zasilacza pod naklejka 300 , 350 250 W ;-)

 

Pomacaj zasilacz pod obciazeniem jak jest fest cieply to zasilka do wymiany , jak jest letni/zimy to wsio OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi kolego co zmierzyłeś tym miernikiem prąd płynący przez zasilacz. Bo jeśli tak to pragne odesłać do ksiązki z fizyki Moc czynna przy prądzie zmiennym to P=U*I*cos fi i tu właśnie chodzi o to że pewnie kolega zapomniał o 3 składowej tego wzoru i wasze obliczenia można wsadzić wiecie gdzie panowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko juz dziala ponad tydzien, sam zasilacz pod obciazeniem jest raczej chlodny wiec chyba nie bede go wymienial zaryzykuje

 

 

A powiedz mi kolego co zmierzyłeś tym miernikiem prąd płynący przez zasilacz. Bo jeśli tak to pragne odesłać do ksiązki z fizyki Moc czynna przy prądzie zmiennym to P=U*I*cos fi i tu właśnie chodzi o to że pewnie kolega zapomniał o 3 składowej tego wzoru i wasze obliczenia można wsadzić wiecie gdzie panowie

hmm... zobacz tutaj punkt 2.3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie powinieneś skorzystać z pkt 2.5 bo tak naprawde zmierzyłeś moc pozorną S. To co wskazałeś jest prawdą tylko gdy odbiornik jest czysto rezystancyjny (już pomijam kwestie odkształcenia przebiegów od sinusoidy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do autora tematu:

- dokształcić się jeżeli chodzi o zasilacze, marki producentów itd. FSP robi takie marki jak Modecom MC, Amacrox, OCZ, Zalman, Mushkin, Tacens, BeQuiet, Nexus - barfziej markowo brzmi , nie ? [;

http://forum.purepc.pl/Zasilacze-obudowy-f...cz-t252321.html

 

- zamiast odprawiać jakieś woodoo zmierzyć po prostu napięcia w tym zasilaczu

 

- jeżeli tabliczka w tym sprzęcie mówi prawdę to on ma 22A - 264W na samej 12-tce, czyli wcale nie tak znowu mało

 

Ja bym obniżył domyślne napięcie prockowi (bez oc na pewno ma rezerwę w dół), potem pomierzył zasilacz i jak wszystko gra zostawił go na tej konfiguracji [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reasumując -

1.to dobra zasiłka

2. pomierz napięcia

3. pobór wskazuje że działa blisko max, podejrzewam że blisko max ma sprawność najwyżej 70% prawdopodobnie bliżej 60..

4 kup sobie deltę 350, zasilacza powinno się używać w granicach powiedzmy 60-85% max,, działanie na maxie nie wpływa dobrze na żywotność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...