Skocz do zawartości
KitKat

Pomoc W Dalszym Podkręcaniu Core 2 Quad Q9550

Rekomendowane odpowiedzi

Teoretycznie ram powinien spokojnie wytrzymać te 2,3v. Ale wiadomo jak to jest w praktyce. Zjedź na dzielnik 1:1 i daj im np 2v. Żeby wykluczyć przegrzanie ;] Możliwe że stery od Xonara coś mieszają bo chyba coś było takiego że zawieszały system czy coś. Odinstaluj je na chwile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję najpierw pozostawić dzielnik taki jaki jest, a odwoltować je oczko. :)

W następnej kolejności dzielnik, jeśli tamto nie pomoże.

 

Ustawiłem DRAM Voltage na 2.26 V około, dokładnie chyba na 2.266 V, ale mniejsza o to. Realnie pokazuje BIOS 1.27 V.

Teraz muszę potestować, czy nie ma BSODów, resetów, innych błędów, a następnie zobaczymy, czy nie wyrzuca na pulpit. Faktem jest, że mogło tym RAMom być za gorąco i już w sumie spotkałem się z bulwersacją, że tak znęcam się nad kośćmi. :P

Mam pytanie. Czy jest jakaś różnica w osadzeniu RAMu w 1 i 3 slot, albo w 2 i 4? Wsadziłem w 2 i 4, żeby było dalej od procka. ;)

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiatory na RAMie są... Letnio-ciepłe. ^^

NB nie może mieć za gorąco, bo testowałem od wartości 1.24 V, do 1.37 V. W każdym przypadku wyrzucało na pulpit.

Radiator na CPU jest mocno ciepły i dobrze pokrywa się to z temp. pokazywanymi przez program. ;)

Obudowa zasilacza jest chłodna, nad grillkiem z wentylatorem od zasiłki można poczuć lekko ciepłe powietrze. Wentylator w zasilaczu jest u góry. Odwróciłem zasiłkę do góry nogami, bo jest umiejscowiona na dole obudowy i w przeciwnym wypadku wentylator, a właściwie jego grill przylegałby do podstawy obudowy i nijak by ten wentylator działał.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiatory na RAMie są... Letnio-ciepłe. ^^

NB nie może mieć za gorąco, bo testowałem od wartości 1.24 V, do 1.37 V. W każdym przypadku wyrzucało na pulpit.

Radiator na CPU jest mocno ciepły i dobrze pokrywa się to z temp. pokazywanymi przez program. ;)

Obudowa zasilacza jest chłodna, nad grillkiem z wentylatorem od zasiłki można poczuć lekko ciepłe powietrze. Wentylator w zasilaczu jest u góry. Odwróciłem zasiłkę do góry nogami, bo jest umiejscowiona na dole obudowy i w przeciwnym wypadku wentylator, a właściwie jego grill przylegałby do podstawy obudowy i nijak by ten wentylator działał.

No cóż temperaturki dość wysokie, ale można spróbować dać napięcie troszkę większe na CPU i zobaczyć jak będzie OC wyglądało. Nie dawaj więcej jak 1,4V bo temperatury i tak są dość wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawałem już kilka dni temu wyższe napięcia na rdzenie procesora.

To samo, a nie ma co grzać tak sprzętu, to powróciłem.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak...skoro wyższe napięcie na CPU nic nie daje, skoro pamięci nie ograniczają, skoro NB jest mocno dowoltowane, skoro VTT było podnoszone a GTL-e nie poprawiają sytuacji no to...chyba procek tak sie poprostu kręci i nie zmienisz tego, ewentualnie może inne mobo byłoby tu odpowiedzią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok... Zasugerowałem się wypowiedziami innych z forum na temat płyty, czytałem też recenzje. Ten model jest podobno jednym z najlepszych mobo do tego procesora, a jednocześnie nie jest po bardzo wysokiej cenie. Ja ją kupiłem chyba za 569 zł, więc taka przeciętna cena.

Dochodzę do wniosku, że teraz albo sterowniki tak nawalają, procesor, tak jak mówiłeś, "kręci jak się kręci", albo... Sam nie wiem.

Chciałbym teraz bardzo zjechać do 3.5 GHz, ale nie mogę. ^^

Dziwne. Kiedy po prostu obniżę sobie FSB o 12 MHz, co skutkuje obniżeniem taktowania o 104 MHz równiutko chyba, to komputer po prostu nie bootuje! Kręcą się wentylatory, kilka sekund, wyłącza się na sekundę, włącza i to samo. Tak jest normalnie na tej płycie kiedy OC zakończy się niepowodzeniem.

Wiadomo... Reset CMOS za pomocą bateryjki, wczytuję ustawienia z banku w BIOSie i jest znów 3.6 GHz i muszę kombinować co by tu zrobić, żeby wystartował na niższym taktowaniu.

Macie może pomysły, co powinienem obniżyć, żeby wystartował po obniżeniu taktowania procesora o lekko ponad 100 MHz? Bo ja rozumiem, że jeśli podrzucę w górę FSB, to na pewno jest VCore do podniesienia, bo tak aby resztę mam pod kontrolą, lekko nadto, co trzeba, a z VCore po omacku.

Czy teraz w odwrotną stronę właśnie napięcie rdzeni procka obniżyć?

Może to NB, VTT?

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to jeszcze wniesie coś ważnego do temu.

Na ogół po wyłączeniu gry, czyli wyrzuceniu do pulpitu, pozostaje taki zgrzytający dźwięk z gry. To jest sekwencja z ułamka sekundy, na ogół warczącego silnika, no i nie da się tego wyłączyć. Muszę uruchomić ponownie komputer. Cały czas słychać takie a la: "Drrrrrrr....". Może na to chociaż ktoś z na lekarstwo? :>

No i często przy wczytywaniu wyrzuca mnie, ale wiadomo, wtedy bez zgrzytania.

 

Może faktycznie to sterowniki? Catalyst mam w wersji 9.1, mogą to być one?

Mam też sterowniki do karty dźwiękowej Asus Xonar DX i są to najnowsze drivery w wersji alpha, a słyszałem, że ze sterami Xonara są różne klocki. Może wrzucić najnowszą betę, albo numerek starszą alphę?

I jakbyście mogli, to looknijcie jeszcze post wyżej, czyli "Z archiwum X c. d.: obniżamy FSB, nie zmieniamy napięć, a komputer przestaje bootować".

 

// Uruchomiłem podgląd zdarzeń. Znalazłem te błędy. Przykładowa treść: "Aplikacja powodująca błąd GTAIV.exe, wersja 1.0.3.0, sygnatura czasowa 0x499dc616, moduł powodujący błąd atiumdag.dll, wersja 7.14.10.636, sygnatura czasowa 0x496d6d9d, kod wyjątku 0xc0000005, przesunięcie błędu 0x0004ad03, identyfikator procesu 0xca4, godzina rozpoczęcia aplikacji 0x01c9af0094e4981d".

Zawsze błąd powoduje plik atiumdag.dll. Tak samo jest w F.E.A.R 2, Mirror's Edge i Wiedźminie.

Dowiedziałem się, że jest to plik od ATI.

 

Problem chyba ROZWIĄZANY! :D Zainstalowałem sterowniki 8.12(Wersję doradziło mi ATI, do którego zadzwoniłem). Grałem 2,5-3 godziny bez wyrzucenia, co było wcześniej niemożliwe.

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc. Tematu jeszcze nie zamykam, bo nadal próbować będę podkręcić procesor, a jest już przy takiej wartości, że trzeba manipulować większą ilością ustawień.

Jeśli będą jakieś problemy jeszcze z grami to napiszę. :D

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że też wcześniej nie popatrzyłem że ty masz HD4870 X2 ;) A jak wiadomo z nim lubią być różne jazdy ze sterownikami, była mowa na forum nawet że nie wszystkie wersje działają poprawnie. Ale skoro jeden problem rozwiązany to ciesze się ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz się zastanawiam czy ryzykować z 9.3, czy już pozostać przy 8.12. :D

 

Obniżyć napięcie na NB do 1.3 V dajmy na to, skoro nawet przy 1.25 V było chyba stabilnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wyłączać C1E i EIST do OC tego procka? Nie wiem sam, czy to by nie skracało jego życia, jeśli karmię go napięciem rzędu 1.30 V, a przymierzam się wyżej. Może to mnie blokuje z OC? Mam wysokie napięcie już na rdzeniach przy 3.6 GHz, a 3.7 GHz już nie wstaje bez podniesienia. Może to przez te 2 opcje? Czy temp. w idle wzrosną wyraźnie jeśli wyłączę te opcje?

Jakie jeszcze warto parametry pozmieniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh... Obawiam się. :D

Chciałbym tylko zapytać, czy C1E, EIST i takie tam funkcje Intelowskie, gdy zostaną wyłączone, to skracają tą żywotność w dużym stopniu, czy temp. są wyższe w idle dużo?

Zastanawiam się, bo może to przez to, że za niskie napięcie standardowo jest przy 3.7 GHz nadawane przy włączeniu przez BIOS i dlatego nie wstaje? I jeszcze to, że robił kilka godzin w Prime95 bez błędu na 3.67 GHz, a przy 3.7 GHz już nie wstawał. Ok. 30 MHz od tego by zależało? Sądzę, że byłaby długa granica przy której jeszcze by był niestabilny.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh... Obawiam się. icon_biggrin3.gif

Chciałbym tylko zapytać, czy C1E, EIST i takie tam funkcje Intelowskie, gdy zostaną wyłączone, to skracają tą żywotność w dużym stopniu, czy temp. są wyższe w idle dużo?

Zastanawiam się, bo może to przez to, że za niskie napięcie standardowo jest przy 3.7 GHz nadawane przy włączeniu przez BIOS i dlatego nie wstaje? I jeszcze to, że robił kilka godzin w Prime95 bez błędu na 3.67 GHz, a przy 3.7 GHz już nie wstawał. Ok. 30 MHz od tego by zależało? Sądzę, że byłaby długa granica przy której jeszcze by był niestabilny.

A to zaraz...Ty nie wyłączałeś C1E i EIST do OC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Czy to oznacza, że przez to nie mogłem OCnąć swojego sprzętu jak należy? :)

 

// Wyłączyłem te 2 funkcje. W sumie temperaturki teraz po 37-40*C w idle są, ale ok. Nadal mnie ciekawi, dlaczego powinno się to wyłączyć. :D

 

// EDIT: Wymyśliłem sobie taką małą teorię. Komputer mógł nie wstawać przy 3.7 GHz, przy włączonych C1E i EIST, bo miał za małe napięcie w idle, a musiał znosić wtedy prawie nominalne taktowanie tego procka. Spróbuję dziś, lub jutro znów wbić 3.7 GHz i zobaczę czy wystartuje.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary te dwie pozycje to sie na samym początku wyłącza. Ja teraz mam 3.7 GHz na 1.275V i w Idlu 27 stopni ;-) To jest mega stabilne napięcie, wahania +-100 Mhz w Biosie nie robią różnicy, zawsze jest stabilnie :)

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee no to jak o tak, takie OC robić i nie wyłączyć tego? ;) Mogło Ci zaniżać napięcie i się robiły kwiatki. Oczywiście nie mówie że to na 100% przyczyna ale wyłącz to EIST i C1E i dopiero kręć.

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem C1E i EIST. Szczerze powiedziawszy robiłem sobie bardzo duże nadzieje. Próbowałem znów podnieść o 100 MHz taktowanie bez zmiany napięć, ale skończyło się tym co zawsze. :/

Clear CMOS i powrót. Może jeszcze są jakieś natręty w BIOSie? Procesor chodzi realnie na 1.31 V, tak pokazuje BIOS, ustawiony na 1.325 V, ale robi 3.6 GHz. O 3.7 GHz nie ma mowy.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za pomoc. Podbiję oczko napięcie na CPU i spróbuję z 3.7 GHz wbić przynajmniej, bo nawet mam na 1.35 V 3.8 GHz, ale potrafi się rano zawiesić przed POST Screenem. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem C1E i EIST. Szczerze powiedziawszy robiłem sobie bardzo duże nadzieje. Próbowałem znów podnieść o 100 MHz taktowanie bez zmiany napięć, ale skończyło się tym co zawsze. :/

Clear CMOS i powrót. Może jeszcze są jakieś natręty w BIOSie? Procesor chodzi realnie na 1.31 V, tak pokazuje BIOS, ustawiony na 1.325 V, ale robi 3.6 GHz. O 3.7 GHz nie ma mowy.

Masz to samo co ja na Q9450 wiec z nieco mniejszym mnoznikiem. Na 3.6GHz chula przy realnym napieciu wlasnie 1.31-1.32V ale na 3.7GHz na razie nie udalo mi sie znalesc metody zeby go odpalic ... Moze po prostu procek sie skonczyl i nie warto dywagowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek się skończył na tym napięciu. Jak już wspominałem. Przy 1.35 V wstaje przy 3.8 GHz, ale nie chcę go tak katować.

Zapytam przy okazji. Czy zauważę jakiś przyrost wydajności jeśli spróbuję podkręcić mojego Radeona HD 4870X2, pod warunkiem, że ma predyspozycje do tego? Pytam, ponieważ to karta dwurdzeniowa. Mocno używa sobie procesora. Zaleca się, żeby procesory były taktowane powyżej 3.8 GHz do niej, żeby wykorzystać w 100% jej potencjał. Ja mam 3.6 GHz, może lekko podrzucę jeszcze, ale wracając... Czy jeśli mam te 3.6 GHz, to nie podkręcę sobie na karcie zegarów, decybeli wentylatora i temperatur zamiast wydajności?

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kręć i testuj w grach jak to wygląda. Wtedy zobaczysz czy nie warto zawracać sobie głowy OC karty. Myślę że pare FPS mimo wszystko powinno przybyć. A to 3,8ghz to nie jest przypadkiem dla jakiegoś dwurdzeniowca i to w skrajnych przypadkach? Wiadomo że im więcej mhz na procku tym lepiej ale Quad@3,6ghz powinien w miarę zaspokoić potrzeby tej karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też mi się tak wydawało, ale przeczytałem coś w stylu: "Karta potrzebuje procesora z taktowaniem rzędu 3.8 GHz, aby w pełni rozwinąć swoje skrzydła, dlatego lepszym wyborem jest Core 2 Duo, gdyż lepiej podkręca się niż Core 2 Quad".

 

Spróbujemy, zobaczymy. :)

 

Mam jedno pytanie jeszcze. Użyłem Auto-Tune z ATI. Podkręcił rdzenie o 40 MHz i pamięci o 90 MHz. Postanowiłem najpierw przetestować jak pracuje przy rdzeniach podkręconych o 40 MHz. Zapomniałem jednak w drugim oknie dla osobnego rdzenia obniżyć taktowanie pamięci. :) Jeśli godzinkę popracował sobie z różnymi taktowaniami dla rdzenia, to nic mu nie miało prawa się stać? Po prostu na jednym rdzeniu pamięci chodziły na 900 MHz, a na drugim na 990 MHz.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat bo mam podobny problem.

Głowni bohaterowie to :

Gigabyte GA-EP43-DS3

Q9550 niestety C1 (ale to chyba nie tłumaczy aż tak niskiego oc)

OCZ800 5-4-4

Chieftec GPS-450AA-101A

 

Czy to możliwe aby FSB wall był tak nisko? mam na razie niestabilne 415 MHz przy 420 sprzęt nie wstaje niezależnie od mnożnika CPU.Można coś z tym zrobić?

Napięcie na NB 1,3v Pcic ustawione na 100MHz

 

Chciałbym dobić do 3600 - 3800MHz na codzień z włączonym eist itp a to wymaga przy mnożniku 8,5x fsb z zakresu 430-450.

 

Może ktoś coś pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...