Skocz do zawartości
KitKat

Pomoc W Dalszym Podkręcaniu Core 2 Quad Q9550

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, to w następnej kolejności NB w górę, później FSB, w razie czegoś VCore, a później spróbuję trochę obniżyć napięcie na kościach RAMu. To NB to tak gdzieś 1,25 V wrzucę, ok? Czy może 1,3 V od razu? VTT ruszać, czy jest w porządku teraz?

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Nb na P45 nie przesadzaj bo ten chipset zbyt dużego często nie lubi. Tak do 1,25v raczej dawaj max. Z VTT też niema co szaleć, jedno, dwa oczka w górę ewentualnie ale to najbardziej przydaje się już przy wysokich FSB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem NB Voltage na 1,245 V, ale BIOS pokazuje realnie 1,21 V. Na tą chwilę wystarczy, czy jeszcze podbić? ;)

 

To co? Teraz z FSB w górę tak? Wcześniej komputer nie startował przy 3,7 GHz na procku, więc może teraz od razu z 3,6 spróbować 3,7(Przy 3,67 startuje, ale wyrzuciło mi w jeden dzień 2 BSODy).

 

// EDIT: Mam teraz dzielnik 1:1 i napięcie na NB jak wyżej w tym poście podane. Nie wiem dlaczego, ale 30 minut temu wyłączyłem komputer, a teraz włączyłem i w trakcie ładowania się Windowsa, zanim wyświetliło się okno logowania, komputer się zresetował. Nie było żadnego BSODa, po prostu resecik i teraz wszystko chodzi. Czy to mogło być ot tak, czy może coś jest nie w porządku?

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

// EDIT: Mam teraz dzielnik 1:1 i napięcie na NB jak wyżej w tym poście podane. Nie wiem dlaczego, ale 30 minut temu wyłączyłem komputer, a teraz włączyłem i w trakcie ładowania się Windowsa, zanim wyświetliło się okno logowania, komputer się zresetował. Nie było żadnego BSODa, po prostu resecik i teraz wszystko chodzi. Czy to mogło być ot tak, czy może coś jest nie w porządku?

Na jakich ustawieniach procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na takim jak wcześniej; 3,6 GHz. Napisałem, że zmieniłem wczoraj tylko dzielnik, dziś podbiłem NB do 1,245 V(Realnie wyświetla 1,21 V w BIOSie). To się stało za drugim włączeniem po zmianie woltażu North Bridge. Sam nie wiem, czy ten jeden reset, to był normalny zbieg okoliczności, czy jak... :rolleyes:

 

Przypomnę napięcia jakie mam od początku, kiedy działam na 3,6 GHz:

CPU Core: 1,31 V,

CPU VTT: 1,28 V.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest lekko ponad 3,68 GHz. Zrobię 2-3 testy Prime95 i spróbuję 3,7 GHz dobić.

Czy to normalne, że po zmianie ustawień w BIOSie i włączeniu ponownym komputera, wentylator potrafi sobie zawyć sporo głośniej niż normalnie przez 2 sekundy? Zawsze przy włączaniu wył całkiem mocno przez 2-3 sekundy, ale teraz sobie pozwolił na trochę więcej. ;) To chyba wentylator od karty graficznej tak się wyróżnia przy starcie.

 

// EDIT: Testowałem za pomocą Prime95 przez 6 minut, zdążył dojść do piątego testu. Rozgrzał się maksymalnie na jednym rdzeniu do 69*C. To jak? Teraz 3,7 GHz spróbować bez zmiany napięć? Czy może o 1 wartość VCore dać w górę?

 

// EDIT 2: Dałem taktowanie 3,7 GHz. Komputer cyklicznie uruchamiał się i wyłączał co ok 8 sekund, także reset CMOS był. Co teraz? Jestem aktualnie na 3,6 GHz(Powróciłem), dzielniku 1:1 i napięciu 1,21 V na NB.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zwiększam jeszcze, wolę najpierw zarzucić fotki z BIOSu. ;)

 

Są na http://www.kitkat94.fotosik.pl

Są tylko 4 fotki, na dodatek z dzisiaj wszystkie, z różnych okien BIOSu(Voltage, DRAM, Genie, PC Health), także nie idzie się nie połapać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że wsio jest dobrze ustawione ale..spróbuj jeszcze tak:

1)zmniejsz mnożnik na x8

2)Daj FSB 462mhz (chociaż może nie wstać bo może mieć procek FSB walla)

 

I wtedy spróbuj czy wystartuje bo czasem OC na mniejszym mnożniku a wyższym FSB daje wymierne efekty. Ale tak jak mówie Quady lubią mieć szybko FSB Walla i wtedy nic na to nie poradzisz i trzeba będzie próbować na mnożniku 8,5x.

 

Następna sprawa to wyłącz Vcore droop control. I pobaw się CPU GTL 0/2 i 1/3. Próbuj różnych kombinacji. A i oczywiście zwiększ to Vcore wkońcu ;)

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moment, bo trochę za dużo na początek. Może powiem tak. Powiem tak. Miałem konfigurację, przy której komputer startował na 3,8 GHz, ale często rano na zimnym sprzęcie zawieszał się, przed POST Screenem, kiedy pojawia się ekran powitalny DFI. Na dodatek potrafił się z 3-4 razy zawiesić, a za kolejnym resetem dopiero odpalał. Chcesz to podam jaką tam mam konfigurację i spróbujemy coś zrobić ok? Masz pomysł co by mogło powodować takie zachowanie?

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Podaję linki do zdjęć z BIOSu przy 3,8 GHz:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9fbbf7b21148194e.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/94eda80c897f452d.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1cc4aae3f0763d0d.html

 

Dodam, że próbowałem w tej konfiguracji podnieść o 1 lub 2 wartości napięcie na RAM, ale to się skończyło restartem komputera po ok. 5 minutach użytkowania komputera. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widze w sumie nic szczególnego oprócz dużego napięcia na NB i dzielnika pamięci na AUTO :wink: I w biosie 54*C to pewnie w stressie ma dosyć sporo, nie przegrzewa się czasem? Dobra to robimy tak. Musimy sprawdzić jak daleko procek ma FSB Walla. Więc dajesz mnożnik na x6 a potem FSB na 450mhz (ostatnio dawałeś 444mhz więc teraz jedźmy dalej). I zobacz jak daleko dojedzie procesor. Napięcia na NB narazie nie zmieniaj bo do większych wartości FSB, większe napięcie chipsetu się przyda ;] Spróbuj też na innym dzielniku niż 1:1 ustabilizować to 3,77ghz.

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może by tak zacząć od właśnie ustawienia dzielnika na 1:1, zamiast na Auto, bo może RAM nominalnych 1066 MHz nie wyrabia?

Właśnie zdecydowanie za dużo. Na 3,6 GHz w idle ma 29-31*C. Tu powyżej 50*C.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę... Zastanawiam się czy nie lepiej już pozostać przy 3,6 GHz, albo podnieść do 3,65 GHz, co w sumie prawie nic nie da i dać sobie spokój. I tak już mam wysokie temp. na 3,6 GHz, a na 3,8 GHz to ja sobie nie pogram raczej latem. Czy będzie skok w wydajności przy tych 200 MHz?

 

Nie chodziło mi o to. :D Może właśnie zbyt wysoko taktowany RAM, czyli nominalnie, powoduje zwiechy już w oknie powitalnym DFI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak patrzę raczej pod kątem wydajności w grach. Mówicie, że 3,6 GHz, a 3,8 GHz to zero różnicy? W sumie zaleca się go do mojej karty kręcić do tego 3,8 GHz, ale skoro nie będzie skoku w wydajności, to tak zostawię i nie będę się martwił o temperatury na tą chwilę.

 

 

Jeżeli chodzi o inne zastosowanie, jak np. tworzenie animacji, rendering, to wiadomo, że tu całość się bardziej liczy, chociaż już jest bardzo zadowalająca, dlatego tu już nic więcej nie potrzebuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre pamięci 1066 nie są w stanie zrobić normy. Sprawdź na mniejszym dzielniku pamięci, najlepiej 1:1 to przy fsb 432MHz pamięci będą miały 864MHz. Możesz też sprawdzić możliwości pamięci przy mniejszym mnożniku cpu.

Może by tak zacząć od właśnie ustawienia dzielnika na 1:1, zamiast na Auto, bo może RAM nominalnych 1066 MHz nie wyrabia?

Właśnie zdecydowanie za dużo. Na 3,6 GHz w idle ma 29-31*C. Tu powyżej 50*C.

Naprawdę nie szanujesz swojego ani innych użytkowników czasu.

Dalszy komentarz jest chyba zbędny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moment. Bo nie wiem czy zauważyłeś, ale gadaliśmy tu o 2 różnych ustawieniach. ;)

 

Przy tym 3,67 GHz, posłuchałem Twojej rady i dałem dzielnik 1:1. Dzięki temu wykluczyłem winę niewyrabiającego RAMu, bo przy 3,7 GHz komputer nie bootował już. Wiadomym wtedy było, że nie z RAMem jest nie halo.

Przy 3,8 GHz są zwiechy przed POST Screenem i zastanawiałem się, czy tu też zastosować Twoją radę.

Dziękuję wszystkim za pomoc, bo w sumie to nie doszedłbym do tego punktu jeszcze sporo czasu. Nadal pewnie stawiałbym na RAM. Sądzę, że przy 3,7 GHz komputer nie wystartował przez napięcie na CPU.

Chciałbym tylko zapytać, czy takie zwiechy może właśnie pracujący na zbyt dużej częstotliwości RAM powodować. Ja miałem do tej pory do czynienia tylko z resetami i BSODami.

 

Ja mam zamiar, jednak dobić 3,8 GHz, może z 3,85 GHz, chyba, że okaże się to niemożliwe. Skoro zaczęliśmy już, to trzeba to skończyć.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych tu forumowiczów. Sam bawie się z OC q9550 z rewizją C1 dotarłem do 4 GHZ przy ustawionym napięciu 1.45 V w CPU-Z pokazuje 1.41 mały Vdrop. Jakie maksymalnie napięcie mogę ustawić dla tego procesora ?? Chce iść dalej mowa jest o 4200 MHz ale przy napięciu 1.49 wiesza się przy biosie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych tu forumowiczów. Sam bawie się z OC q9550 z rewizją C1 dotarłem do 4 GHZ przy ustawionym napięciu 1.45 V w CPU-Z pokazuje 1.41 mały Vdrop. Jakie maksymalnie napięcie mogę ustawić dla tego procesora ?? Chce iść dalej mowa jest o 4200 MHz ale przy napięciu 1.49 wiesza się przy biosie :(

Ile masz temperatury po pół godziny Orthosa na prio 8/9 na tym 4.0 1.45v?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. :)

 

Mimo usilnych prób, nie będę już podkręcał dalej jak 3,67 GHz tego procesora. Temperatury są już zbyt wysokie na 3,8 GHz i 1,35 V, a obniżenie napięcia na rdzeniach skutkuje nie wstawaniem. Przy wstawaniu potrafi się z rana kilka razy zawiesić jeszcze przed POST Screenem, wtedy kiedy pojawia się logo powitalne DFI. =/

Dlatego też zostaję przy 3,6 GHz, chociaż chciałbym bardzo więcej wyciągnąć, jednak te temp. na to nie pozwalają. Zakupię lepszą pastę pod koniec roku, przesmaruję, wyczyszczę i wtedy może zejdzie temp. kilka stopni. Dzięki wielkie wszystkim za pomoc, zwłaszcza Fredkowi, który stale udzielał rad w wątku.

 

Jednak niestety i na 3,6 GHz nie jest tak pięknie. :( Otóż dużo gier po prostu potrafi sobie wyjść na pulpit(Wiedźmin, Mirror's Edge, F.E.A.R 2, GTA 4) i pozostawić po sobie tylko zgrzytające pozostałości po dźwięku z gry. ;p

Rozmawiałem wczoraj na ten temat. Gi3r3k radził mi, żebym spróbował obniżyć taktowanie CPU o 200 MHz i o 1 oczko napięcie na rdzeniach, tak dla testu. Dziś lub jutro(Bo dziś czasu chyba nie znajdę) spróbuję tego. Czy ktoś może zna jakiś możliwy powód tego? Może by spróbować właśnie pozostać przy 3,6 GHz, a podnieść napięcie z 1,32 V, na np. 1,33 V?

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...