Skocz do zawartości
KitKat

Pomoc W Dalszym Podkręcaniu Core 2 Quad Q9550

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak mówiłem. Przy testach na 1,35 V już za bardzo się grzeje i potrafi stanąć przed POST Screenem. To może z 1,33-1,34V dam i zobaczę jak chodzi. Myślicie, że tu może chodzić o niedowoltowanie? Powiem też to, że przy 3,6 GHz wstaje, a przy 3,7 GHz równo na tym samym napięciu już nie. Może po prostu niestabilny jest? Prime95 przez 4 godziny nie wysypał się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończyło? Ten sprzęt jest nowy. ^^ Co się mogło tak szybko skończyć? Mogę stawiać też na RAM, który trzeba było dowoltować, bo nominalnego taktowania nie wyrabiał, ale teraz wynosi ono jeszcze 66 MHz mniej, a pozostawiłem tamten woltaż podwyższony. Screeny z BIOSu: www.kitkat94.fotosik.pl . Zdjęcia z samego dołu. Ostatnie 3 lub 4.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zzizzy... Nie wyciągnę 4 GHz na tym procu. Tak jak mówiłem. Na moim AC nie wyciągnę więcej i tak przy 3,8 GHz już szwankuje przez napięcie na rdzeniach.

GTL nie zmieniałem. W ogóle nie miałem styczności z tym parametrem nigdy. Obniżanie tego nie może niczego spalić, a przynajmniej o taką wartość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zzizzy... Nie wyciągnę 4 GHz na tym procu. Tak jak mówiłem. Na moim AC nie wyciągnę więcej i tak przy 3,8 GHz już szwankuje przez napięcie na rdzeniach.

GTL nie zmieniałem. W ogóle nie miałem styczności z tym parametrem nigdy. Obniżanie tego nie może niczego spalić, a przynajmniej o taką wartość?

Mój wynik osiągnąłem właśnie dzięki obniżeniu GTLi, też mam 60% ustawione. Jak widać, wszystko działa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to rozumieć jako 100% gwarancji bezpieczeństwa? :D

Jak tak, to próbuję.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, weszły GTLe na poziomie 0.61x bez problemu. To teraz testy w grach...

Tak przy okazji zapytam. Jeśli obniżyłem je o te 0.06x, to czy może to skutkować niestabilnością, albo wyższymi temperaturami?

 

// EDIT: Po kilku minutach testowania w Prime95, wyrzuciło FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4. Co dalej robimy? Powracać na 0.67x, czy coś jeszcze pozmieniać? Wszystkie inne napięcia są jak w albumie na Fotosiku(Ostatnie fotki).

 

// EDIT2: Wrzuciłem 0.63x na wszystkie parametry GTL. Wytrzymało godzinę Prime95, więcej nie chciało mi się testować. Podczas próby wyjścia do menu, po 40 minutach gry w GTA 4, gra wyszła do pulpitu. =/ Nie mam pojęcia co dalej robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, ale niestety inne gry też wyrzucają. Dam cytat z wiadomości do Gi3rka, który mi stale pomaga w sprawie. :)

" Tylko jedna rzecz mnie dręczy. Ten sprzęt 5 godzin Primem grzałem przy opcji Large FFTs. Nie było żadnych problemów, a tu każda lepsza gra potrafi wyrzucić, tylko zależy jaka. Dotąd testowałem:

- Wiedźmina, lubił wyjść co 2-3 godziny gry,

- Mirror's Edge, z 3-5 razy wyszło w ciągu całej mojej gry,

- F.E.A.R 2, wychodziło mniej więcej co 1-1,5 godziny gry przy próbie interakcji z obiektem jakimś(Na przykład wzywanie windy),

- GTA 4, które wychodzi na pulpit co 30-40 minut.

Niestety, w przypadku GTA 4 już wiedziałem, że coś jest nie tak, bo to już czwarta gra. "

Jestem pewien, że coś jest nie tak. Chyba, że faktycznie to jest zbieg okoliczności i na 0.63x w porządku chodzi, a GTA 4 po prostu lubi sobie sypnąć mimo stabilności.

Co mógłbym jeszcze zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak GTL-e nie dadzą za wiele, (choć widać że dają bo jest lepiej ale nie do końca stabilnie) to pozostaje Ci chyba jedynie karmic go wyższym napięciem. Osiągów procesora nie przeskoczysz i jeden kręci się tak drugi tak, więc jak nie ustabilizujesz tych ustawień za nic w świecie to będziesz zmuszony zjechać z mhz-ami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwyższyłem napięcie CPU o jedną wartość. Pograłem sobie prawie godzinę w GTA 4 i niestety gra się wyłączyła. Nie jestem pewien co do GTA, musiałbym w innej grze potestować. Co ważne. Jak dotąd żadna gra multiplayer się nie wyłączała. F.E.A.R 2 jeszcze ani razu nie wyrzuciło, w Mirror's Edge online też nie, w GTA jeszcze nie testowałem. Liczę, że może ktoś jeszcze będzie potrafił coś doradzić, bo mi już osobiście brakuje pomysłów, a jedyne co teraz przychodzi do głowy to problem z RAMem, sterownikami, lub samą Vistą.

 

Wróciłem teraz z BIOSu i obniżyłem z powrotem VCore do 1,325 V, bo nie odczułem poprawy, a temperatury wzrosły.

W pierwsze dni użytkowania tego komputera miałem problemy z RAMem. Ich nominalne napięcie wynosi 2,1-2,2 V. Ja ustawiłem na 2,194 V i nadal były BSODy, więc wtedy już nie mając sił, oddałem komputer do diagnozy. Dowoltowano mi VTT, bo wynosiło 1,1 V i RAM, więc nie wiadomo do końca, co było sprawcą BSODów. Na RAM dali od razu 2,29 V. BIOS realnie pokazywał 2,3 V, jednak teraz pokazuje 2,28 V. Może ten RAM jeszcze spróbować o jedną wartość dowoltować, albo właśnie "odwoltować", bo być może ma dosyć przy tych napięciach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, poradziłeś mi bym spróbował, jednak GTA wysypuje nawet na 1:1. Inne gry też.

Co jeszcze mógłbym zrobić? To nie jest przypadkiem wina sterowników jakichś? Mam ATI Catalyst 9.2 do grafy, najnowsze do Asus Xonar DX, do chipsetu sam nie wiem szczerze mówiąc, ale w esc.pl prosiłem, żeby najnowsze zainstalowali(Nie żadne bety, tylko już alfy :) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, u mnie po roku testowania okazalo, sie ze blokowal RAM, poza tym teraz robie testy by dobic na moim gdzies na poziom 3.7-.3.8GHz i widze np, ze tylko Strap = 400MHz u mnie dziala. Tak jak Fredek napisal, nie sugeruj sie pamieciami, wyluzuj timingi daj 5-5-5-15 strap 400 i jedziesz w gore. Napiecie proca jesli masz 1.31V (i teraz pytanie gdzie, czy jest to wartosc w biosie czy "realna") ? to i tak malo. Monitoruj temperatury. Przy moim procku 3.6GHz poszedl na 1.325 w biosie co realnie daje 1.312V i widze, ze mam jeszcze spory zapas... Tak to z tymi procami bywa, raz lepiej a raz gorzej, probuj. W/g mnie przkraczanie 2.3V na RAMach to juz duzo. Ja tak zniszczylem (tak mi sie wydaje) ram.

 

W/g mnie NB Core za male - duzo za male

VCore tez za male o ile to 1.31V to ustawienie w biosie ASUS'a

 

Good Luck w kazym razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Timingi nominalne zostawiłem, czyli 5-5-5-15.

W BIOSie ustawiłem 1.325 V na procka, realnie pokazuje 1.31-1.32 V. Próbowałem o jedno oczko zwiększyć, realnie pokazywało stale 1.32 V ale nadal GTA się wysypuje, ale wiadomo, że to może być po prostu element uzyskania stabilności. Niestety nie mam teraz innej gry do przetestowania, a 3DMarka, czy Prime'a mi nie chce wysypać. :D Temperatury wtedy są w maksimum tego co ja dopuszczam, bo przy nieotworzonym oknie(Wczoraj była zamieć, nie chciałem pokoju w Antarktydę zamienić) to temp. już potrafiły 82*C na jednym rdzeniu osiągać. Na innych 78-79*C. Jest użyta taka średnia pasta termoprzewodząca, dlatego też za mniej więcej pół roku spróbuję przesmarować na nowo procka, w między czasie kilka razy odkurzę sprzęt, to będzie ok. Spróbuję też z rodzicami o klimatyzacji w moim pokoju pogadać i IMO to się uda, bo kanały wentylacyjne już mam, także wtedy nie musiałbym się już martwić.

Do ilu proponujecie NB zwiększyć?

O 1 wartość dowoltować VTT, przy okazji o 1 wartość zwiększonego VCore?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czytam, czytam i ciągle się zastanawiam. Nasze kompy różnią się chłodzeniem, mobo, kartami, zasiłkami i budami. Budę, kartę i zasiłkę można na wstępie odrzucić. Mugen nie daje aż tak dużej różnicy w temperaturach. Mobo hmm twoje jest przecież ok, czyli zostaje proc. Masz rewizję najlepszą do kręcenia a i tak "[gluteus maximus]". Teraz mam włączonego Prime95 - leci 3cia godzina - na 4 jajka i korzystam normalnie z kompa - na 3.655GHz i 1.275V , NB 1.54V i Ramy na 2.1V , 100% użycia procka i mam max. 62 stopnie ...

 

Możliwe , żeby trafiła Ci się padaka, ale aż w tak duże różnice nie chce mi się wierzyć... Coś musi być nie tak. Aha, mierzyć real tempem ? Dałeś TJ Maxa na 95 ? ( Nie studiowałem dokładnie całego tematu - może ktoś już to napisał :) )

 

Pozdrawiam

Edytowane przez mikis525

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak do końca jak myślisz. Nie muszę mieć wcale padaki. Budę właśnie można zaliczyć. Mój Antec Nine Hundred, a właściwie jego boczny panel prawie styka się z radiatorem na procesorze, dosłownie 0,5 cm jest, może trochę więcej, a zaleca się 4 cm. Do tego nienajlepsza pasta termoprzewodząca, a właściwie ta dodana do chłodzenia, średnia jakość. RAM spróbuję trochę spuścić z woltażu. Selekta na pewno nie mam. Myślę, że 3,8 GHz na tym chłodzeniu da się ustabilizować pod warunkiem pobawienia się z przepływem powietrza w obudowie i zmianą pasty termoprzewodzącej. Mogę też zawsze mieć szeroko zimą uchylone okno, ale wolisz nie wiedzieć jakie mam z tego tytułu aferki ze strony mamy. :D Będę musiał poczekać na klimatyzację. ;) Mam też możliwość podkręcenia wentylatorów, bo wszystkie ustawione są na średni poziom hałasu, a jeden na niski. Wyprowadziłem sobie przełącznik na zewnątrz i mogę sterować obrotami jednego wentylatora.

NB moim zdaniem masz trochę za wysoko, ale... Co to za płyta?

W BIOSie temp. procka przy jakiej wyłącza się komputer to 90*C, tak na wszelki wypadek, co by się nie przegrzewał w razie czegoś.

Mierz RealTempem.

Moje mobo daje możliwość większego podjechania z FSB na ogół, także dobrze sobie radzi z tym prockiem.

Z tego co widziałem, to bywały gorsze egzemplarze Q9550, rewizja E0 od mojego. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To było w pokoju, w którym pół dnia chodził komputer, przy zamkniętych oknach, tym bardziej, że testowałem wtedy Prime95, to temp. w pokoju nie mogła być niska. Normalnie to nie przekraczała by pewnie 76*C, co jest i tak wysoką temperaturą. Ogółem sobie sprawdzałem. Przy 3,6 GHz i ustawionym 1,325 V w BIOSie w zaduchu rozgrzewa się do 78*C na jednym jajku, na reszcie do 71-74*C, a przy otwartym oknie do 71*C najwięcej, po około 68-69*C na reszcie, także całkiem nieźle zważywszy na średniej jakości pastę i małą przestrzeń między radiatorem, a panelem bocznym obudowy. :)

 

Jutro spróbuję zeskoczyć 200 MHz z taktowania i zobaczę czy nadal gra się wyłącza. ;) Przy tym napięcie też jakieś zmniejszyć, czy tylko taktowanie?

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Legalnie post pod postem. ;) Ważne.

 

Dziś obniżyłem taktowanie o 104 MHz, nie zmieniając napięć, ale komputer mimo starań, nie wstał. Jedyne co, to kręciły się wentylatory, za 3 sekundy wyłącza się na sekundę i kolejna próba. Nie pozostało mi nic innego jak wyjęcie bateryjki. Teraz wróciłem do poprzednich ustawień. Co teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Legalnie post pod postem. ;) Ważne.

 

Dziś obniżyłem taktowanie o 104 MHz, nie zmieniając napięć, ale komputer mimo starań, nie wstał. Jedyne co, to kręciły się wentylatory, za 3 sekundy wyłącza się na sekundę i kolejna próba. Nie pozostało mi nic innego jak wyjęcie bateryjki. Teraz wróciłem do poprzednich ustawień. Co teraz?

Zostaw 3.6Ghz i tyle B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawię 3.6 GHz, ale gry wyrzucają mnie na pulpit. :(

Dziś dowoltowałem NB z 1.2450 o ile się nie mylę, do ok. 1.39 V. Realnie pokazuje 1.36 V. Zauważyłem poprawę, wyrzuca mnie rzadziej i po dłuższej czasie. Niekiedy mogę już zakończyć sobie spokojnie grę, a nie widząc komunikat Windowsowy. ;)

Możliwe, że to przez soft? Mam zainstalowane:

- sterowniki do chipsetu, właściwie to nie wiem jakie, bo esc.pl instalował, prosiłem o najnowsze, a jakie wgrali to nigdzie nie widzę,

- sterowniki do karty graficznej, ATI Catalyst 9.1, są 2 nowsze wersje,

- sterowniki do karty dźwiękowej Xonar Asus DX Audio Center, najnowsze alfy, zdążyła nowa beta wyjść,

- sterowniki do myszy(Razer Copperhead), klawiatury(Logitech G11), pada(Logitech Rumblepad II),

- do tego NOD32, którego przed grą dezaktywuję.

 

Mam też .NET Framework 3.5, ale może go warto przeinstalować? On w sumie w dużej mierze może mieć wkład w to.

 

Ew. może jeszcze w BIOSie pogrzebać? Przewoltowany RAM może przy przegrzewaniu się, a jest ustawiony na 2.29 V, tak uprzykrzać życie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie wciśniesz palca pomiędzy obudową ,a Mugenem, poprostu za słabe chłodzenie musi być, albo temperatura w pokoju ? Masz saunę ? Ile masz stopni w pokoju, około 30 ? U mnie mam 23-24 stopni i teraz w Idlu 26-28 stopni :)

 

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chłodzenie jest bardzo dobre. icon_biggrin3.gif

Faktem jest, że w pokoju jest bardzo gorąco. Ale pomińmy teraz temperatury. Nie chcę dalej podkręcać niż 3.6 GHz, bo kiepsko to teraz widzę, chcę pozbyć się wyrzucania na pulpit, a później pomyślę, czy mogę sobie jeszcze ze 100-200 Mhz podjechać.

 

Reinstalowałem .NET Framework 3.5, ale nic nie dało. :(

Macie jeszcze jakieś pomysły?

 

// Może to będzie pomocne. GTA IV wyrzuca na pulpit głównie przy szybkiej jeździe. Nie, nie jest to fabryczny limit prędkości. :lol:

 

// EDIT:

Gi3r3k doradził mi, żebym od nowa próbował OCnąć sprzęt. Zapisałem sobie w banku w BIOSie na wszelki wypadek ustawienia z moimi 3.6 GHz.

Wrzuciłem ustawienia z 3.4 GHz, napięcia:

- 1.29 V CPU,

- 1.26 V CPU VTT,

- 2.26 V RAM,

- 2.3 V NB,

- 5-5-5-15 timingi, czyli standardowe.

Komputer zbootował, ładuje się Windows, a tu pisk w moich głośnikach, którymi są Logitech Z-5500, żeby ktoś nie pomyślał, że to ze speakera na płycie głównej.

Myślałem, że coś zrąbałem. Wszystko się poprawnie ładuje, ale piszczy cały czas, bez ustanku. Uruchomiłem ponownie system i to samo. Dopiero po wczytaniu ustawień z 3.6 GHz wszystko wróciło do normy. :P

Toż to horror, thriller i komedia. Co zrobiłem źle?

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KitKat a wez odpal sobie GTA pograj z 10minut i... pomacaj wszelkie radiatory, zasilke itp. moze zwyczajnie komp Ci nie wyrabia przez temp. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM może mieć dosyć, bo ma 2.29 V. Nominalne napięcie: 2.1-2.2 V. Spróbować obniżyć? Wiem, że na 2.2 V nie wyrabiał zbytnio nominalnych 1066 MHz i wyrzucał BSODy. Dowoltowany jest o chyba 3-4 oczka. Spróbować powoli obniżać?

W sumie to chyba może się mylić przez przegrzewanie się? Dzieje się to głównie przy bardzo dużych prędkościach, wtedy można doświadczyć malutkich przycięć, a jak wiadomo, wtedy coraz częściej są doczytki, które są wręcz niezauważalne na ogół. Przy tym RAM ma robotę.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...