Skocz do zawartości
joorvishoon

Intel Atom Jako Serwer Plików.

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, zastanawiałem się nad czymś takim jak serwerek plików do domu. Całkiem ciekawie pod tym względem wyglądają płyty mini-ITX z procesorami Atom. Jednak dużo się mówi o wydajności atoma a raczej o jej braku.

 

Czy taki procesorek (np. jednordzeniowy 1,6GHz) poradził by sobie z zarządzaniem takim serwerem plików? Np przy 5-6 kompach jednocześnie ciągnących muzę do odtwarzaczy? Czy jest on na to za słaby?

Obciążenie systemem operacyjnym można sobie darować, bo docelowo miało by to smigać na ubuntu server, a on prawie nie obciąża proca. Więc zostaje tylko samo obciążenie spowodowane koniecznością wysyłania danych w sieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie nie, odtwarzacz nie będzie działa na serwerze, będzie działał na hoście, który będzie (w każdym razie powinien, jeśli Atom nadąży) pobierał w czasie rzeczywistym pliki do odtwarzania - dokładniej: odtwarzacz na hoście będzie korzystał z serwera jako ze źródła danych

 

Właśnie dlatego zastanawiam się nad wydajnością Atoma, ponieważ może być tak że 3 osoby będą sobie ciągnąć z serwera muzykę (FLAC na przykład) a ktoś inny będzie sobie np film puszczał i czy Atom da radę obsłużyć wszystkich w czasie rzeczywistym. Z tym że dekompresja muzyki i plików nie dotyczy atoma bo to już będą robiły podłączony hosty, on ma tylko wysłać zwykłe dane do nich tak żeby host nie doświadczał przerw w transferze.

Edytowane przez joorvishoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już bez przesady. Aby w pełni wykorzystać 100Mbit to trzeba ok 600-700MHz.

Ja aktualnie mam Celerona 1.0 Tualatin i na gigabitowym lanie moge wyciągnąć ok 40MB/s odczytu i 27MB/s zapisu, bo już proc nie domaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli werdykt mędrców jest taki że ATOM 1.6 GHz do rozdzielania plików po kompach w sieci 100Mbit powinien styknąć, tak? Bo niewiele droższe są rozwiązania z Atomem 330 (dwa rdzenie), tylko nie wiem czy warto dokładać, skoro atom 230 by sobie poradził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli werdykt mędrców jest taki że ATOM 1.6 GHz do rozdzielania plików po kompach w sieci 100Mbit powinien styknąć, tak? Bo niewiele droższe są rozwiązania z Atomem 330 (dwa rdzenie), tylko nie wiem czy warto dokładać, skoro atom 230 by sobie poradził.

Raczej poradzi, ale cóż - zawsze będzie procesor na przyszłość i zapas mocy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to Atom przy ustawieniu zegar w zegar daje połowę wydajności co Celeron na rdzeniu (chyba) Dothan. Czyli formalnie 1.6 GHz Atoma to 800 MHz Celerona.

 

Jeszcze jedno małe pytanie... Próbował ktoś może podkręcać Atom'a? :D

 

A no i jeszcze coś - atom jest z zestawm instrukcji 64 bitowych? Bo ciężko znaleźć to info u Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już bez przesady. Aby w pełni wykorzystać 100Mbit to trzeba ok 600-700MHz.

Ja aktualnie mam Celerona 1.0 Tualatin i na gigabitowym lanie moge wyciągnąć ok 40MB/s odczytu i 27MB/s zapisu, bo już proc nie domaga.

pewnie twoje hdd wiecej nie daja rade.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie sieciowka za bardzo obciaza proca , zmien ja na cos na czipsecie 3com'a / intela

 

 

a co atoma to IMO lepiej brac 330 ... dlaczego ? bardziej przyszlosciowy , mozna dla kazdego watku proca poprzypisywac odpowiednie eth i bedzie szybko i wydajnie

 

atom jest 32 bit-owy

 

zreszta nie wlozysz tam wiecej jak 2 giga ramu , wiec nie ma sensu interesowac sie 64 bitami

 

 

albo zastanow sie nad via nano... jest bardziej oszczedna i wydajniejsza ...

Edytowane przez Pietia(lania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...