Skocz do zawartości
Michaelius

Wszystko O Ssd Ocz Vertex

Rekomendowane odpowiedzi

Myśle , że możemy się spodziewać sporej liczby userów Vertexa w najbliższej przyszłości więc przyda się osobny topic.

 

Główny bohater jest dyskiem SSD wyposażonym w kontroler indilix z 64MB cache dostępnym w pojemnościach 30/60/120/250 GB (prawdziwych).

Niektóre teksty mogą wspominac o 32 MB cache w wersjach 30/60GB, ale dotyczy to jedynie jednostek przedprodukcyjnych.

 

Na początek moje tłumaczenie poradnika jak upgradować firmware z forum OCZ:

 

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/sh...ead.php?t=52848

 

Zaleca się przeprowadzenie flashowania w systemie Windows Xp 32 bit (możliwe jest również zrobienie tego pod Vista 32/64 w trybie zgodności z Win XP 32 SP3 pracując z uprawnieniami administratora z wyłączonym UAC)

 

Dysk należy podłaczyć do kanału SATA bezpośrednio na płycie (kanał nie może być cześcią macierzy RAID).

W BIOSie ustaw tryb kanału na IDE.

Dyski należy flashować po 1 na raz.

 

Upewnij się, że system jest stabilny, doradza się wykonywania flasha na ustawieniach standardowych (niepodkręconych) jak przy flashowaniu biosu płyty głownej.

 

Po odłączeniu zasilania od komputera umieść zworkę we wskazanym miejscu.

Po włączeniu komputera dysk zostanie rozpoznany jako Yataptong rom i zainstalowany w systemie operacyjnym. Po instalacji zrestartuj system.

Po zrestartowaniu systemu i upewnieniu się, że wszystko jest ok możesz przystąpić do flashowania.

 

Wybierz plik odpowiedni dla wielkości swojego dysku , jeśli wybierzesz niewłaściwy dostaniesz w odpowiedzi error a dysk nie zostanie sflashowany.

 

Kilka istotnych uwag:

1. Flashowanie niszczy wszystkie dane na dysku

2. W związku z punktem 1 system spod którego flasciach!emy nie może być zainstalowany na flashowanym Vertexie

3. By sflashowac dysk przy odlaczonym zasilaniu umiesc zworke we wskazanym miejscu

 

Zworka tutaj:

 

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/at...mp;d=1236905182

 

4. Po sflashowaniu dostaniesz monit o wyjęcie zworki NIE RÓB TEGO, naciśniej ok , a następnie Cancel inaczej dysk zacznie się flashować po raz drugi. Wyłącz system, odłącz zasilanie od komputera i wyjmij zworkę.

 

Po ponownym zabootowaniu dysk powinien się zgłosić jako Vertex 1199 w biosie lub systemie (numer to numer firmwaru)

 

Ustawianie trybu zgodności w Viście:

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/at...mp;d=1236899830

 

Odpalanie jako administrator:

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/at...mp;d=1236899840

 

Odpalenie programu:

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/at...mp;d=1236900516

 

NIE WYŁĄCZAJ SYSTEMU KIEDY JEST NA NIM DOSOWE OKNO (wtedy trwa flashowanie) bo dysk będzie martwy

 

Po zakończeniu zobaczysz takie okno:

 

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/at...mp;d=1236900680

 

Po wyłączeniu systemu i odłączenia zasilania zdejmij zworkę. Masz teraz Vertexa z nowym szybszym firmwarem :)

 

Link do firmwaru 1199:

http://www.ocztechnologyforum.com/staff/to...elease_1199.zip

 

Link do firmwaru orginalnego:

http://www.ocztechnologyforum.com/staff/to...ex%20FW0112.zip

Pamiętajcie , że Flasciach!ecie na własne ryzyko, ja nie biorę odpowiedzialności za ewentualne błędu i zniszczony sprzęt. Jak ktoś widzi jakieś błędy w tłumaczeniu dajcie znać to poprawie.

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha u niektorych po updacie moga wystepowac problemy:

 

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/sh...3290&page=7

 

A w dodatku usuneli dzis plik z firmwarem 1122 z forum ocz, za to wkrotce ma sie pojawic 1275 naprawiajace bledy, wiec lepiej chyba jednak poczekac z flashowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak flasciach!ecie 1275 to pamietajcie , ze ten firmware rezerwuje czesc miejsca na dysku na dodatkowe komorki dla mechanizmu wear leveling , wiec dysk bedzie mniejszy po nim co moze powodowac bledy przy klonowaniu OS-a i jego przywracaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukazała się wersja 1.10 firmware'u do Vertexów

Link do dyskusji na forum OCZ

Pobieranie

 

Changelog

Version 1.10 (April 7, 2009)

• Feature Add : TRIM support is added

• Apple Mac Pro sleep/wake up support added

• Updater improved

• Bad block management function improved

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam czekam az dyski beda dostepne w wiekszej ilosci sklepow, teraz praktycznie nie ma konkurencji... Na ebayu jakis czas temu byly vertexy 120 gb za 1300 zl (po przeliczeniu na nasze i dodaniu kosztow wysylki), takze jeszcze troche powinny spasc...

 

btw wyszedl juz ten vertex 2? bo to tez moze wplynac na ceny ;)

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam czekam az dyski beda dostepne w wiekszej ilosci sklepow, teraz praktycznie nie ma konkurencji... Na ebayu jakis czas temu byly vertexy 120 gb za 1300 zl (po przeliczeniu na nasze i dodaniu kosztow wysylki), takze jeszcze troche powinny spasc...

 

btw wyszedl juz ten vertex 2? bo to tez moze wplynac na ceny ;)

Kurde ze tez nie kupowalem nigdy w ebayu :( 1300 za 120gb to dzis bym dal, nawet bym nie czekal na kase na kompa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety u mnie ebay odpada :( Allegro tylko w ostatecznosci (firma i musze miec papiery na kazda czesc :/)

Ale mam za to inne pytanie. Jak z zywotnoscia Vertexow? To sa MLC z tego co ostatnio czytalem pamieci NAND zuzywaja sie, niby dyski maja zapasowe komorki i z nich korzystaja w razie wyczerpania ktorejs, ale defakto przy uzywaniu dysku jako systemowy i aplikacyjny, ilosc operacji zapisu i usuwania bedzie ogromna. Dysk ma zywotnosci 1.5mln godzin czyli co 171 lat :D ale jak to sie ma defakto do stanu uzywalnosci dysku po 2 latach np? Jakies pomysly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk ma zywotnosci 1.5mln godzin czyli co 171 lat :D ale jak to sie ma defakto do stanu uzywalnosci dysku po 2 latach np? Jakies pomysly?

Te ich tz. MTBF można między bajki wsadzić. To jest liczone w zupełnie inny sposób i nijak ma się do faktycznej żywotności dysku. A co do rzeczywistej żywotności SSD, to jakiś czas temu zadałem takie samo pytanie. Niestety nikt nie ma SSD na tyle długo, żeby móc stwierdzić faktyczną wytrzymałość. :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja sie nie oszukuje, ze ten dysk to max na 1-2 lata :) Ta kwestia jest oczywista, ale mam nadzieje ze choc kurde...z 2 lata pochodzi i nie spadnie mu pojemnosc do 30 gb :D

 

edit:

hehe usmialem sie troche :) No do czego to doszlo , ze Mac nie wyrabia :D

link

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cena w pl znow podskoczyla do 790 zl za 30gb...ja zamowilem w uk najtaniej znalazlem za 120 funtow przesylka gratis kumpel mi to przywiezie w przyszlym tygodniu wyjdzie cos kolo 580 zl wiec jestem zadowolony:) zaczynam zbierac na druga 30 do wakacji mam czas jak znow wroci...imo nie rozumiem naszych polskich raliow cenowych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszedł mój SSD. Zainstalowałem Vistę x64 i za nic nie mogę bootować z SSD gdy stary dysk jest odpięty. Gdy podpinam stary dysk mam możliwość wyboru dwóch systemów (na SSD i na starym HDD). Pomóżcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszedł mój SSD. Zainstalowałem Vistę x64 i za nic nie mogę bootować z SSD gdy stary dysk jest odpięty. Gdy podpinam stary dysk mam możliwość wyboru dwóch systemów (na SSD i na starym HDD). Pomóżcie

Spróbuj odpalić z płytki Vistowej i dać Startup Repair.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj odpalić z płytki Vistowej i dać Startup Repair.

Spróbowałem, nie pomogło. Jeszcze jak na złość nie widzę jednej partycji na drugim dysku :mur: Znacie jakiś dobry program do zarządzania partycjami pod Vistę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszedł mój SSD. Zainstalowałem Vistę x64 i za nic nie mogę bootować z SSD gdy stary dysk jest odpięty. Gdy podpinam stary dysk mam możliwość wyboru dwóch systemów (na SSD i na starym HDD). Pomóżcie

spróbuj w Biosie pokazać który ma być pierwszy i powinno być okej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Jesli botloader dla dwoch oesow jest zapisany na jednym z dyskow tak wypiecie go spowoduje , ze systemu nie zobaczy. To samo przerabialem kilka dni temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Zawsze trzeba instalować system przy odpiętych pozostałych dyskach.

Lub o ile dobrze pamiętam, partycje na wszystkich innych dyskach powinny być rozszerzone a nie podstawowe...

 

EDIT

Niedługo wychodzi Vertex EX na SLC. 260MB/s odczyt 210MB/s zapis

To dopiero będzie maszyna ;)

 

żródło: http://www.cdrinfo.pl/news/13956

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta ale cena pewnie z 2 klocki za 60gb :)

 

ehh sie dowiedzialem dzis ze kase na kompa dostane w czerwcu dopiero...z jednej strony masakra bo juz sie niemoge doczekac maszynki..z drugiej ceny na pewno spadna :D Licze na vertexa 60gb ze zjedzie do 800

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Zawsze trzeba instalować system przy odpiętych pozostałych dyskach.

Lub o ile dobrze pamiętam, partycje na wszystkich innych dyskach powinny być rozszerzone a nie podstawowe...

Eeetam nie ma potrzeby odpinac. Tylko trzeba ustawic w biosie boot priority na dysk na ktorym ma byc bootloader.

 

Hmm ciekawe jak cena w porownaniu do Intela 25-E tam 1600-1800 za 32 GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...