Skocz do zawartości
Michaelius

Wszystko O Ssd Ocz Vertex

Rekomendowane odpowiedzi

Zbyt duzo by bylo roboty, z kombinowaniem innego lapka B-) takze sobie odpuszcze taki eksperyment. No to chyba Vertex wyladuje w laptopie :)

 

Z innej beczki....orientuje sie ktos moze kiedy beda dostepne OCZ Agility?

 

No dobra juz sobie sam odpowiedzialem :) Agility 30GB za 128 euro, a Vertex 30GB 140 euro....ciekaw jestem gdzie te 460zl :lol2:

Edytowane przez czolo7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam postaraj się dla nas wszystkich :) Bo ja właśnie interesuje się SSD i myslę nad zakupem lapka z 2-ma dyskami a jeden z nich zastapić kupionym SSD :P

Wystarczy przeciez tylko klapke zdjac i wymienic dyski i postawić system. :D W7 bardzo szybko sie instaluje wiec nie będzie problemu :P

 

...i przysporzysz się społeczeństwu :)

Edytowane przez Precello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni już śmigam na Vertex 32 GB. Jest bardzo miło. :razz: Czasz ładowania systemu o kilka sekund szybszy, aplikacje uruchamiają się błyskawicznie, zaraz po kliknięciu. Cała praca jest bardziej sprawna, wszystko płynne.

SSD zabija hdd w momencie jak mamy uruchomiony jakiś mocno obciążający dysk program ( skaner, kopiowanie itp. ). Prawie w ogóle nie ma żadnych opóźnień w uruchamianiu aplikacji, mimo że dysk pracuje nad innym zadaniem. W hdd było spore opóźnienie.

 

Z optymalizacji zrobiłem tylko zmianę offsetu, dopisałem w rejestrze wielkość cache L2 procka, plik stronicowania wyłączony, buforowanie zapisu włączone. Reszty nie ruszałem, zobaczymy jak sobie poradzi i ile pożyje przy normalnym użytkowaniu. Na razie mam nabite około 140 H. Troszkę brakuje do 13 000H z WD. :lol2:

 

----------

 

Nie robiłem jakiś wielkich optymalizacji, bo chcę sprawdzić jak długo dysk pożyje przy zwyczajnej pracy, takiej jak na hdd ( bez przenoszenia wszystkich temp itp. ). Chciałem ściągnąć Acard Ans-9010B, ale doszedłem do wniosku że na razie przetestuję SSD. Jak się pozytywnie sprawdzi, to nie ma sensu pchać się w dużo droższe rozwiązania na RAM. Taki Acard szybszy nie będzie, przez masę opóźnień kontrolerów SATA i innych "spowalniaczy". :wink:

 

----------

 

Kurde, stale o czymś zapominam. :razz:

Żadnych czkawek czy przycięć nie miałem, a sprzęt obrabiał kilka ciężkich zadań jednocześnie. Jedynie minimalnie wolniej ładują się aplikacje. Na hdd czekało się po kilka sekund na reakcję. :rolleyes:

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie jak myslicie, ile moze wytrzymac vertex jako dysk systemowy w kompie ktory chodzi 24/h, gry i rozne porgramy od czasu do czasu glownie internet i torrenty na hdd. Wiem ze narazie trudno szacowac ile takie ssd wytrzymaja bo sa przeciez krociutko na rynku. Ale moze ktos z was czytal gdzies jakies konkretne informacje na ten temat i chetnie sie podzieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie jak myslicie, ile moze wytrzymac vertex jako dysk systemowy w kompie ktory chodzi 24/h, gry i rozne porgramy od czasu do czasu glownie internet i torrenty na hdd. Wiem ze narazie trudno szacowac ile takie ssd wytrzymaja bo sa przeciez krociutko na rynku. Ale moze ktos z was czytal gdzies jakies konkretne informacje na ten temat i chetnie sie podzieli.

te dyski w teorii maja MTBF o 50% wieksze od normalnych hdd... zeby sprawdzic praktyke bedzie trzeba poczekac kilka latek ;] ale wrozka moze wiedziec wiecej od nas ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Gdzies czytalem , chyba Labovsky informowal o tym , ze MTBF to martwy parametr , ktory mowi dokladnie o niczym w kontekscie bezawaryjnej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie jak myslicie, ile moze wytrzymac vertex jako dysk systemowy w kompie ktory chodzi 24/h, gry i rozne porgramy od czasu do czasu glownie internet i torrenty na hdd. Wiem ze narazie trudno szacowac ile takie ssd wytrzymaja bo sa przeciez krociutko na rynku. Ale moze ktos z was czytal gdzies jakies konkretne informacje na ten temat i chetnie sie podzieli.

Ja używam ssd prawie jak zwykłego dysku, żadnych szczególnych optymalizacji nie robiłem. Więcej masz w moim poście powyżej. Na razie działa 150 H :lol2:

Jak chcesz na nim sporo operować ( zapis/odczyt/kasowanie i tak z powrotem ) to na pewno szybciej zejdzie, ale ile to Ci nikt w tej chwili nie powie. Po pierwsze, to wszystko jest za krótko na rynku, a po drugie, nie sądzę, żeby ktoś kto wydał kupę kasy na takiego ssd, chciał go na siłę zakatować i sprawdzić ile potrzymał. Wszyscy robią duże optymalizacje systemu, żeby jak najmniej męczyć ssd zbędnymi zapisami.

 

Gdzies czytalem , chyba Labovsky informowal o tym , ze MTBF to martwy parametr , ktory mowi dokladnie o niczym w kontekscie bezawaryjnej pracy.

No dokładnie tak. Ten parametr nie ma nic wspólnego z rzeczywistą żywotnością dysku. MTBF przecież jest liczony zupełnie inaczej i nie jest to wartość po której dysk zdechnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MTBF rzeczywiście mówi tylko o awaryjności ale spokojnie możemy przyjąć że będą mniej awaryjne od hdd - w końcu nie ma ruchomych mechanizmów.

 

Inna sprawa to żywotność komórek pamięci.

MLC 10 000 cykli zapisu

SLC 100 000 cykli zapisu

 

Przykładowo przez 64GB dysk musiałoby się przewinąć 6400TB danych! Szacowany czas żywotności całego dysku 10-15 lat.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MTBF rzeczywiście mówi tylko o awaryjności ale spokojnie możemy przyjąć że będą mniej awaryjne od hdd - w końcu nie ma ruchomych mechanizmów.

 

Inna sprawa to żywotność komórek pamięci.

MLC 10 000 cykli zapisu

SLC 100 000 cykli zapisu

 

Przykładowo przez 64GB dysk musiałoby się przewinąć 6400TB danych! Szacowany czas żywotności całego dysku 10-15 lat.

OK. To się może mniej więcej zgadzać, jak mamy pusty dysk. Ale wyobraźmy sobie taką sytuację. Mamy 32 GB, dysk zapełniony 26 GB danymi, które prawie się nie zmieniają ( system + jakieś progsy, ewentualnie gry ) i mamy 6 GB wolnego, na których "pracujemy", zapisujemy/czytamy/kasujemy czyli non stop wykorzystujemy żywotność komórek z tego zakresu 6 GB. W takiej sytuacji, wykończymy te 6GB komórek o wiele szybciej. Kluczem jest mieć jak najwięcej wolnego miejsca, wtedy zapis dzięki algorytmom dysku będzie bardziej rozłożony na całe wolne miejsce i dzięki temu komóry tak szybko nie padną.

To wszystko to są moje przemyślenia, mogą być błędne. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapelniony dysk to faktycznie moze okazac sie bolaczka, w postaci szybciej wykonczonych komorek pamieci. ale jezeli sprawdzi sie chociaz to co pisze rafa nawet w polowie to nie ma czego sie bac o MLC 5 lat to i tak sporo. biorac pod uwage to ze pewno przez ten okres ssd przyspiesza 3 krotnie jak nie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapelniony dysk to faktycznie moze okazac sie bolaczka, w postaci szybciej wykonczonych komorek pamieci. ale jezeli sprawdzi sie chociaz to co pisze rafa nawet w polowie to nie ma czego sie bac o MLC 5 lat to i tak sporo. biorac pod uwage to ze pewno przez ten okres ssd przyspiesza 3 krotnie jak nie lepiej.

 

Dokładnie. Moje talerzówki mają około 13 000h, a 2 dyski które robiły za systemowe w 2 oddzielnych kompach mają sporo powyżej 20 000h. Jeżeli próg około 12 - 15 tys godzin da radę uzyskać na takim małym dysku jak mam teraz ( 32 GB ), to dla większych pojemności będzie jeszcze lepiej. A ceny przecież ciągle spadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytajcie artykuł który podałem w temacie SSD vs 10k wypowiadają się tam ludzie z branży która produkuje SSD.

 

Okazuje się że wiele zależy od jakości pamięci i te 10000 to jest dla najlepszych. A co ciekawe techniki przyspieszania dysków mogą wpływac na ich żywotność.

Ciekawe jak to będzie. Czas zapewne pokaże czy najszybsze modele nie zaczną najszybciej padać. Z drugiej strony producenci tacy jak OCZ mają najlepsze algorytmy rozkładające zużycie komórek.

 

Tak czy siak na pewno kupie następne SSD :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja chcę kupić dwa dyski OCZ Summit Series SATA II 2.5" SSD 60 GB (na Windows XP zoptymalizowany do SSD + ważne programy office,...) i drugi na straty OCZ Solid Series SATA II 2.5" SSD 60 GB (tu umieszczę plik pamięci wirtualnej, tu będę ewentualnie coś ściągał, tu też przenoszę Documents and Settings).

 

 

Mi 120 GB w kompie wystarczy natomiast mam jeszcze dyski na USB w sumie 700 GB. Na Te dwa dyski chcę przeznaczyć max 2400 zł.

 

Co o tym myślicie ?

Edytowane przez pluszak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym mial teraz na nowo kupowac, to nie wiem czy bym sie bardziej Summitem 120GB nie zainteresowal :)

Ale skoro pluszak chce jeden dysk na "strate" to rozwiazanie jakim jest jeden dysk 120GB nie jest dobre.

Takze 60Gb Summit + 60gb jakiegos innego ssd to dobre rozwiazanie....chociaz jesli chcesz ten drugi ssd na strate przeznaczyc to moze warto sie rozgladnac na Allegro, bo tam pojawiaja sie oferty z dyskami SSD Samsunga 128GB....parametry moze nie highendowe 90/70MBs ale jako dysk do sciagania to nie jest zle, a cena ok 700zł.

Albo skoro 20GB Ci wystarczy na system to taki Summit / Vertex 30gb + Samsung 128GB na reszte?

Edytowane przez czolo7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Summit nie robią w wersji 30 GB ale od 60 GB w gorę a Vertex 30 GB i 60 GB mają niski średni zapis 70-80MB/s natomiast SSD Summit to już 120 MB/S no i zawsze nowsza technologia.

 

Cholerka gdyby nie to zużywanie się komórek to kupił bym Summit 128 GB i po sprawie. Po prostu do mego ultra cichego kompa pasuje SSD jak ulał.

 

Z tą stratą to nie do końca tak że chce zakatować dysk tylko porostu go obciążyć jak normalny dysk talerzowy.

 

 

PS

Na stronach OCZ piszą 3 lata gwarancji a u nas w polszy tylko dwa :-(

Edytowane przez pluszak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kutwa co jest ! Nie było mnie 2 tygodnie (trochę żonka giercowała pod moją nieobecność), a tu w ATTO zapis z 150 poleciał na 130 i odczyt z 230 na 210.

System to jeszcze XP. Jak odzyskać poprzednią wydajność ?

Co prawda w normalnym użytkowaniu nie odczuwam spowolnienia , ale te wyniki w ATTO nie napawają mnie optymizmem.

Edytowane przez Nexor6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie... mialbyc vertex 2 a juz zapowiedzieli vertex'a turbo ?? czy moze to to samo bedzie ??

Jeśli masz na myśli Vertex 2 = Vertex EX (SLC). To lepiej brać EX'a nawet przy wyższej cenie niż Turbo na MLC :)

 

Co do spadku osiągów to ja dałem sobie spokój. Vista Enterprise działa jak burza, przeszukiwanie kilku folderów osobistych w Outlooku 2007 po prawie 2GB każdy trwa moment do paru sekund. Czas dostępu pozostaje niezmienny, codziennie nie kopiuję partycji ani ogromnej ilości małych plików więc mi to wisi co pokazuje ATTO. Póki co dyski SSD są i tak szybsze niż HDD i nie zmuszają użytkownika do czekania :)

 

"Winni" są tutaj programiści piszący aplikacje zoptymalizowane pod HDD lubiące zapisywać sporo danych podczas pracy. Nie pamiętam jakiej gry to dotyczyło, może był to Crysis w każdym razie gra ładował poziomy wolniej na Vertex'ie niż zwykłym HDD - więc i nad zoptymalizowanym odczytem na SSD też powinni popracować.

 

Spadającymi osiągami przejmowałbym się tylko w przypadku pracującej produkcyjnej bazy danych - ale to zupełnie inna bajka.

 

Dobrym krokiem na przód jest Windows 7 wbudowane w niego wsparcie dla operacji TRIM, wykonuje mniej zapisów i pozwala na osiągnięcie lepszych osiągów SSD niż XP i Vista - więc można powiedzieć, że to obecnie chyba najlepszy system dla Vertex'a.

 

Microsoft w następcy Siódemki planuje poczynić jeszcze większe zmiany pod kątem SSD tworząc system, który będzie w głównej mierze read-only wymagający minimalnej ilości zapisów.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kutwa co jest ! Nie było mnie 2 tygodnie (trochę żonka giercowała pod moją nieobecność), a tu w ATTO zapis z 150 poleciał na 130 i odczyt z 230 na 210.

System to jeszcze XP. Jak odzyskać poprzednią wydajność ?

Co prawda w normalnym użytkowaniu nie odczuwam spowolnienia , ale te wyniki w ATTO nie napawają mnie optymizmem.

Łejezu. Pewnie miałeś pozapychane komórki i przy ponownym zapisie musiał najpierw oczyścić komóry. Dlatego spadły wyniki. Chcesz mieć wydajność jak na początku? Zrób formata i nie używaj dysku.

 

Atos, dysk czysty:

Dołączona grafika

 

 

Atos, dysk pełny:

Dołączona grafika

 

Ludzie nie straszcie bo się odechciewa kupować te SSD !!! :damage_wall:

No padają jak muchy. :lol2:

Jeszcze nikomu nie padł ( co nie znaczy że nie padną ). Kilka osób na forum ( w tym także ja ) mają ssd bez optymalizacji i używają dysku jak normalnego hdd. Sprawdzimy ile to "dziadostwo" pociągnie. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...