Skocz do zawartości
Michaelius

Wszystko O Ssd Ocz Vertex

Rekomendowane odpowiedzi

Nie kożystam wogóle z torentów. Ściagane pliki lądują od razu na HDD do tego przeznaczonym. Nigdy nie ściagałem plików na dyski systemowe (powstawanie bałaganu, fragmentacja, niewystarczająca ilość miejsca) tylko zawsze w odpowiednie miejsce. Nic się nie zmieniło pod tym względem kiedy SSD zastapiły HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pluszak

tutaj pewnie wszyscy by byli happy jakbys wzial 2 ssd 60gb jednego katowal i za pol roku zdal relacje ;) ale ja i tak mysle ze 120gb vertex z grala to teraz najlepsza opcja.

 

@czolo7

sluchaj rafy, po co kusic los :D Hdd tez do czegos musza sie przydac ;) swoja droga, to czemu torrenty mialy by bardziej meczyc dysk niz normalny zapis?

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

swoja droga, to czemu torrenty mialy by bardziej meczyc dysk niz normalny zapis?

Pewnie temu , ze majac torrenta w tle dysk jest ciagle w stanie zapisywania danych - wiadomo jak to wplywa na ssd i ich zywotnosc - dodatkowo np. utorrent ma :

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde moze glupie pytanie ale nie chce mi sie szukac i wglebiac zbytnio w temat - ale czy nie liczy sie samo zapisywanie komorek pamieci? Czyli niezaleznie czy torrentem czy bezposrednio gotowy plik na dysk - trzeba zapisac tyle samo/podobna ilosc danych (w przypadku torrenta, bo moze przez przerywanie zapisu trzeba dodatkowe informacje przechowywac) , co przeklada sie na podobne zuzycie pamieci w sdd jak przy jednostajnym transferze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do rafy i toms83

Uzywacie ssd jak hdd....sciaga ktorys z was torrnety na ssd?

Nie, do tego mam Msi Wind, który sobie chodzi 24/7 i zaciąga torciki. Zresztą ja mam tylko jedną 32GB. Co prawda w tej chwili mam XP który zajmuje 6 GB ( gierki mam po instalowane na hdd, jeszcze z dawnych czasów :lol2: ).

 

Nie kożystam wogóle z torentów. Ściagane pliki lądują od razu na HDD do tego przeznaczonym. Nigdy nie ściagałem plików na dyski systemowe (powstawanie bałaganu, fragmentacja, niewystarczająca ilość miejsca) tylko zawsze w odpowiednie miejsce. Nic się nie zmieniło pod tym względem kiedy SSD zastapiły HDD.

Dokładnie tak, zgadzam się. Na hdd nie było sensu ruszać partycji systemowej, bo powstawała fragmentacja danych, czyli kiepski czasy odpowiedzi jeszcze się zwiększały.

 

Z racji wielu niewiadomych, poważnie zastanawiam się czy nie kupić jakiegoś taniego 32GB i go ostro "przetestować". Tak na sucho, co byście polecili ( wiadomo, na testy, czyli zakatowanie aż do zgonu więc jak najtańsze )?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapis to zapis.

ehehe czyli co :D tak jak napisalem czy w druga strone ?

 

@toms

najtanszego i najgorszego bym bral - sprawdzi sie najgorsza mozliwa opjcje, i jak wyniki beda obiecujace, od razu zaczniemy wszyscy spac spokojnie :D Do lapka taka 32 jak znalazl tego od torrentow :D tylko czesto bedziesz musial zgrywac ;)

 

jak chcesz ze sklepu to najtanszy http://ddr2.home.pl/product_info.php?products_id=446 (ceneo+nokaut search)

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@toms

najtanszego i najgorszego bym bral - sprawdzi sie najgorsza mozliwa opjcje, i jak wyniki beda obiecujace, od razu zaczniemy wszyscy spac spokojnie :D Do lakpa taka 32 jak znalazl tego od torrentow :D tylko czesto bedziesz musial zgrywac ;)

 

jak chcesz ze sklepu to najtanszy http://ddr2.home.pl/product_info.php?products_id=446 (ceneo+nokaut search)

Kurcze, niezła cena jak za nówkę. :razz:

Trzeba się poważnie zastanowić. A takie pytanko bardziej teoretyczne ( chyba że ktoś wie ). Jak jakaś komórka padnie, bo już ją zajechaliśmy zapisami, to ona znika ( tzn. jest wykluczona z całej puli komórek ) i powierzchnia dysku się zmniejsza, czy jak to się dzieje? Teoretycznie komórka nie jest już dostępna ( bo zdechła ) więc pojemność dysku się zmniejsza? Dobrze kombinuje czy wszystko pomieszałem? :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, gdzies czytałem w jednym z opisów technologii SSD że te algorytmy odpowidzialne za rozkład danych decydują o innej lokalizacji w razie zgonu komórki. Czyli dostępna powierzchnia zmniejsza się. Nie wiemy tylko od jakiego momentu (od jakich modeli) te algorytmy sa stosowane - może we wszystkich a może od jakiegoś czasu. Producenci nie wspominają za wiele co tak do końca w ich dyskach siedzi.

 

@ilear - liczy sie sam zapis. Ale programy ściągające w malych porcjach zapisują jeszcze dodatkowe informacje (coś tam cache'ują - patrz screen od Firekage) więc całkowita ilośc zapisów w wypadku torent itp prawdopodobnie jest większa. Sam plik już w całości pobrany oczywiście zajmie tyle samo miejsca. Ale do momentu jego pobrania masz kawałki. Dodaj do tego koniecznośc rozpakowania + plik tymczasowy winrar i okazuje się że 1GB plik wykożystał np 2.5GB przestrzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa

No tak wlasnie podejrzewalem,ale nie sadze zeby to bylo 1gb -> 2.5gb nawet jak to przyblizenie ;) raczej 1->1.5? Pozatym tak czy siak, do torrentow to powinny byc dalej HDD bo sdd tu nic nie pomoze przy nich, a wiadomo, malo torrenty nie waza i ktos sciagajacy je na ssd czesto musialby kopiowac i usuwac.

 

Nie zapominajcie ze niektore modele (wlasnie ktore? Wszystkie chyba nie) maja dodatkowe komokri pamieci do zastapienia w przypadku padniecia/wykonczenia innych, wiec pojemnosc dysku w takich modelach zacznie spadac duzo pozniej.

 

@pluszak

ale kombinujesz :P po cholere ci 32 X25-E ? JEsli celujesz w zywotnosc, to zwroce ci uwage na maly szczegol - 32gb :) Za 2 lata co z tego ze to bedzie dalej zywotne...jak bedzie starociem ? (zakladam ze wtedy 60/120gb dyski beda w cenie dzisiejszych tanich 32) - wiec suma sumarum bedziesz mial zywotnego starocia. Pozatym cena tych 32 to prawie tyle co za Vertexa 120gb! gdzie tu oplacalnosc jakakolwiek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba wezme Intel 2.5" SSD X25-E SLC 32 GB + OCZ 2.5" SSD Solid 60 GB (Serial ATA) i to mi starczy do kompa. Przy tym intelu nie będę musiał ustawiać offsetu i robić trimy?

No i jednak wyszło że prawie nic nie czytałes o SSD ;)

Najlepiej zacznij od przeczytania naszego wątku http://forum.purepc.pl/Dyski-twarde-cdromy...0k-t270332.html nie jest duży a dowiesz się wszystkiego.

 

"Trimów" sie nie "robi" bo to ma być technologia zawarta w firmware dysku + obsługujący go system czyli w najbliższej przyszłości tylko Windows 7.

Offset zupełnie nie zalezy od dysku. Ofset ustawia system operacyjny podczas zakładania i formatowania partycji. Instalując Vista lub 7 ofset jest prawidłowo ustawiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Trimów" sie nie "robi" bo to ma być technologia zawarta w firmware dysku + obsługujący go system czyli w najbliższej przyszłości tylko Windows 7.

Mała poprawka: jeżeli system nie obsługuje komendy TRIM (a dysk i owszem), można radzić sobie stosownym programikiem który zrobi to zamiast systemu. Jedyna wada: system robi to sam, programik trzeba od czasu do czasu odpalić.

np. dla Vertexa: http://www.ocztechnologyforum.com/forum/sh...;highlight=trim pliczek p.t. wiper_0525.zip

Edytowane przez katoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oraz inne pochodne Vertexa...Patriot Torqx

 

64gb

http://www.allegro.pl/item676130580_patrio...64mb_cache.html

i 128gb

http://www.allegro.pl/item676138147_patrio..._cache_waw.html

 

Cena juz nie taka "przyjemna"...

Edytowane przez czolo7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili najlepiej wypada G.Skill Falcon za 64GB 187€ , tańszy od Patriota, Agility i oczywiście Vertexa.

A 128GB wersja jest nawet tańsza od mało konkurencyjnego już Apexa!

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie temu , ze majac torrenta w tle dysk jest ciagle w stanie zapisywania danych - wiadomo jak to wplywa na ssd i ich zywotnosc - dodatkowo np. utorrent ma :

Aż mnie zaciekawiłeś :blink:

Czyli jak najbardziej zminimalizować użycie dysku przez uT?

Edytowane przez vENiZE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż mnie zaciekawiłeś :blink:

Czyli jak najbardziej zminimalizować użycie dysku przez uT?

Ustawic mu zapisywanie plikow na hdd i czekac az ssd tak potanieja, ze przestaniemy sie przejmowac ich zywotnoscia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawic mu zapisywanie plikow na hdd i czekac az ssd tak potanieja, ze przestaniemy sie przejmowac ich zywotnoscia :)

Jak koniecznie ma isc na SSD to trzeba zmienic program na inny utorrent jest tak zrobiony by minimalizowac zuzycie ramu wiec sila rzeczy zapisuje czesciej niz inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem was... jak sprzedaja go***y towar to tym bardziej to wykorzystac i uzywac normalnie do woli ;] jak sie spiepszy to odsylasz i dostajesz nowe ;] nie ma to jak kupic dysk i robic wszystko zeby tylko nie padl :mur:

 

btw cena podanego wyzej agility w ciagu jednego dnia skoczyla o 400 zl :o

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem was... jak sprzedaja go***y towar to tym bardziej to wykorzystac i uzywac normalnie do woli ;] jak sie spiepszy to odsylasz i dostajesz nowe ;] nie ma to jak kupic dysk i robic wszystko zeby tylko nie padl...

Bo wszystko się opiera na strachu - nikt nie wie jak to będzie i stąd te ostrożne działania niektórych osób.

Jednak jak już kiedyś mówiłem - nikt nie wypuściłby na rynek technologii co by padała po roku/dwóch. Te dyski muszą długo wytrzymać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo wszystko się opiera na strachu - nikt nie wie jak to będzie i stąd te ostrożne działania niektórych osób.

Jednak jak już kiedyś mówiłem - nikt nie wypuściłby na rynek technologii co by padała po roku/dwóch. Te dyski muszą długo wytrzymać!

 

Trzeba to zweryfikować! :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pendrivów, w tym jednego sześcioletniego, katowane ile się da - często zapisywane do pełna i żyją (filmy, muzyka, wirtualne maszyny, WinPE etc.) - to dlaczego SSD nie miałby wytrzymać co najmniej 3-4 lata? Oczywiście to nie ta skala ilości zapisów/odczytów ale pendrivy na pewno nie są wyposażane w takie rozwiązania wydłużania żywotności jak dyski SSD - a to też flash.

 

Microsoft sam przyznał, że coraz większa popularność SSD wymusza tworzenie systemów i aplikacji, które będą w przewadze pracowały w trybie read-only, a tylko w mniejszej części będą posiadały modyfikowalne/zapisywalne na dysku pliki. Pierwszym małym krokiem jest Windows 7 ale dopiero kolejna generacja będzie w pełni SSD-friendly :)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bootmgr is missing - znow mi sie pojawilo, zastanawiam sie czy to wina vertexa , czy 7 (obstawiam 7). Podczas oc i restartow, resetowalem kompa podczas ladowania system repair, i bylo git. Na koniec niestety po jednym z restartow znow zaczelo sie pojawiac bootmgr is missing. Instalacja 5 raz win 7 trwa ;)

 

p.s.

wylaczyc cachowanie vertexa? Musze jeszcze raz przebrnac przez teksty na oczforum bo mi sie zapomnialo - moze ktos na szybko odpisze ;)

 

hmm w trybie IDE mi nie wykrywa Vertexa, to normalne? WD widzi...moge tylko na RAID jechac, tak ma byc?

 

edit:

kurde niechce mi wogole teraz vertexa wykryc :/

 

edit2:

kuzwa chyba mi vertex padl, fwupdate go nie wykrywa z usb, na ide/raid tez , probowalem 3 kable i [gluteus maximus]. Ktos ma jakis pomysl? Czy odsylac na gwarancje :((((?

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...