Jump to content
Sign in to follow this  
Michaelius

Wszystko O Ssd Ocz Vertex

Recommended Posts

Witam,

Kupiłem sobie dysk Ocz Vertex 60GB. Używam Windows 7. Czy wystarczy, że włożę go, i zainstaluje na nim Windows 7 z bootowalnej płyty ? Czy trzeba coś jeszcze robić, żeby dysk był w pełni użyteczny i szybki ??

Ewentualne optymalizacje i tak po zainstalowaniu systemu.

Panowie, warto przesiadać się z raida 0 z barakudek 10 na vertexa 60? zalezy mi tylko na wydajnosci systemu ladowaniu opery, i programow? proszę o jakaś opinie wzgledem hdd

Panowie, warto przesiadać się z raida 0 z barakudek 10 na vertexa 60? zalezy mi tylko na wydajnosci systemu ladowaniu opery, i programow? proszę o jakaś opinie wzgledem hdd

Oczywiście. SSD ma czasy dostępu kilkadziesiąt razy lepszy niż jakikolwiek Raid na HDD. Chcesz zyskać błyskawiczne ładowanie programów, to jest to odpowiednie rozwiązanie. Raid w HDD przydaje się przy przepychaniu dziesiątek GB danych, ale czas dostępu pozostaje bez zmian ( czyli dalej lipny ).

Ewentualne optymalizacje i tak po zainstalowaniu systemu.

Tzn. co tam zoptymalizować ? Wcześniej kolega dał linka do jakichś dziwnych kombinacji dla dysku Vertex, ale zbytnio tego nie rozumiem, więc chciałbym wiedzieć ile straci Vertex, jeżeli nie zrobie zupełnie nic, tylko włoże go i zainstaluje Windows 7 ?

Żadnych dziwnych kombinacji tylko kilka prostych zabiegów... w wypadku dysków z cache optymalizacje aż tak wiele nie zmieniają.

Wogóle w czym problem? Zamontuj, zainstaluj potem będziesz chciał to zoptymalizujesz.

Edited by rafa

Indexowanie czy defragmentacja też sa zbędnę...jest tego więcej...

ok rozumiem, moge prosic jeszcze jakiegos uzytkownika vertexa o wrzucenie ATTO z dysku z dzialajacym system ? Bede bardzo wdzeczny

Ostatnio zastanawialem sie nad wlorzeniem Vertexa do lapciaka i dzis to zrobilem....co prawda system z ghosta zrobilem (bo chcialem tylko zobaczyc jak to chodzi).

I czy jest ktos w stanie wytlumaczyc mi skad taka rozbieznosc w wydajnosci?

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Edited by czolo7

W takich komputerach są zwykle stare chipsety i np ICH7 lub starsze bardzo ograniczają wydajność dysków SSD co już widziałem w wielu testach przeprowadzanych na laptopach. To samo jest w nowych ale tanich modelach. Więc to może byc przyczyną. Chodź nie podałeś co to za sprzęt.

Zrób test PC Mark 05 i daj screena ze szczegółami.

PCmark pozniej, bo dysk znow siedzi w stacjonarce ;)

A config lapsa taki:

C2D SP9300 2,26GHz

Chipset - GS45

Southbridge - ICH9-M

2x2gb ramu ddr3

wczesniej w HDTach mialem tez takie wykresy, ze przez polowe dysku wydajnosc byla w okolicach 200mb a od polowy spadala na 100...

walnij swiezy system zamiast ghosta i po instalce od razu atto przejedz zajmie ci to niedlugo a duzo moze powiedziec :)

moj vertex lezy od 2 dni w pudelku :( czasami podchodze, wyciagam go z niego, patrze, usmiecham sie i.. odkladam do pudelka. I tak do przyszlego tygodnia poki ostatnie czesci nie dojda :mur:

Swoja droga, rozpakowywujac podzespoly dotarlo do mnie, ze kupujac vertexa cala kase faktycznie wydalem na dysk :D Takie male cus, proste pudeleczko, jedna karteczka - zadnych zbednych bajerow :D Simplicity jak cholera ;) Cena w gralu juz podskoczyla, zdaje sie ze kupilem w idealnym momencie -_-

Edited by ilear

Wczoraj juz robilem swieza instalke Win7 i niestety nadal jest tak samo....w ATTO jeszcze jakos to wyglada, ale juz w HDtune czy tach wydajnosc na poziomie 50%...

a cos praktycznego testowales? skoro syntetyki sie tak roznia, moze to ich wina? Bo jak nie to raczej hardware cos nie teges, skoro swiezy win tez nie daje rady. A na hardware to juz sie nie znam za bardzo ;)

Parametry nie powinny byc żadnym problemem ale może jakies procesy oszczędzania energii ograniczają wydajność. Albo jakiś soft źle steruje sprzętem.

Opcje zasilania mam dobrze poustawiane (na maksymalna wydajnosc)...

A tak to wyglada w PCMarku05 i CrystalDiskMarku

Dołączona grafikaDołączona grafika

A tak wlasnie wyglada HDTach...

Dołączona grafika

Edited by czolo7

pomimo tych nizszych wyników niz na PC, system na Lapie chyba i tak znaczaco przyspieszyl w porownaniu z standardowym hdd ? mam racje ?

@czolo7 - pozostałe testy mówią że raczej nie ma sie czym martwić więc olej HDTacha.

Fanatykom syntetyków polecam w takim razie zrobić reflash Vertex-a wtedy będziecie mieli pewność że wydajność została w pełni przywrócona...

Ale on wydajnosci nie stracil, tylko na laptopie jakos tak kulawo w tych testach....

No o szybkosci dzialania laptopa to juz nawet nie wspominam ;)

Zrobie sobie jeszcze PCMarka na stacjonarce i porownam.

no czolo7 ja caly czas o praktyke pytam ;) jak w praktyce nie widzisz roznicy... to co sie syntetykami przejmujesz :D

nowy fw nie przywraca

ps. Sanitary_erase jest lepszy od trim ?

Sanitary erase działa tak jakby robić flashowanie na zworkach. Ten sam efekt - Dysk zostaje wyczyszczony i przywrócone pierwotne osiągi .

No ale jednak jest jakas roznica w PCMarku05...

LAPTOP 

Dołączona grafika

vs STACJONARKA

Dołączona grafika

No i przy kopiowaniu archiwum WinRar 2,7GB miedzy partycjami na laptopie trwalo to troszke dluzej.

Juz nie wiem co o tym sadzic...

Edited by czolo7

no te roznice ja bym upatrywal gdzies w hardware - mimo wszystko laptop to laptop, a ty desktopa masz chyba nowiutkiego pod i7 :) Moze tu jest pies pogrzebany. Niemasz innego lapka pod reka zeby mu wsadzic tego ssd na chwile? JA poki nie uruchomie desktopa nie moge swojego lapka rozkrecic i ryzykowac , zbyt duzo cennych danych na dyskach :/

Edited by ilear