Skocz do zawartości
Michaelius

Wszystko O Ssd Ocz Vertex

Rekomendowane odpowiedzi

No osobiscie chcialbym vertexa, jakos widzac ruch wokol niego, czuje sie spokojniejszy o jego przyszlosc, o summicie jest cisza przynajmniej u nas.

Tutaj porownanie z ocforum, z konca czerwca wiec niewiem jak z tym firmware jest do konca.

Vertex

+Indilinux Controller

+Regular Firmware updates

-Trim is not auto/only on IDE (i think? )

-64mb cache

 

Summit

+Samsung Controller

-No new Firmware updates (as of yet...)

+Trim/performance recovery is automatic

+128mb cache

 

Ktos wie jak sprawa ma sie z tym Trimem ? Vertex jeszcze niemial obslugiwanego ostatnio, mial nowy firmware sprawe chyba zalatwic tak?

No i cache, przy czym ta roznica 64mb moze byc widoczna? Czy to ogolnie wplywa na read/write - im wiecej cache tym wieksze osiagi?

 

Jakbym mial wymiane od reki, wzialbym vertexa. Ale znow wysylanie i czekanie...juz mam dosc :P Szczegolnie ze jak ali pisze, raczej w pracy codziennej pewnie roznicy nie bedzie.

Jak myslicie, jak rozpakuje zaczne uzywac a po miesiacu odesle do grala i napisze ze mi zly dali i teraz sie zorientowalem...to mi wymienia na vertexa ? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teście który podawałem w wątku o SSD widać gdzie jest przewaga z większym cache. HD Tachu róznicy nie ma ale np kiedy robisz wiele operacji wy we wtedy dysk buforuje więcej danych w jednym czasie więc powinno być mniej przycięć i operacje ogólnie powinny przebiegać sprawniej.

 

Mysle że wiele zalezy jak kto użytkuje dyski. Np u mnie codziennością jest program pocztowy w tle, dwa komunikatory, www kilka stron, SETI@ itp, everest, radio z winampa i przeważnie z tym zestawem odpalam jakąś gre.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teście który podawałem w wątku o SSD widać gdzie jest przewaga z większym cache. HD Tachu róznicy nie ma ale np kiedy robisz wiele operacji wy we wtedy dysk buforuje więcej danych w jednym czasie więc powinno być mniej przycięć i operacje ogólnie powinny przebiegać sprawniej.

 

Mysle że wiele zalezy jak kto użytkuje dyski. Np u mnie codziennością jest program pocztowy w tle, dwa komunikatory, www kilka stron, SETI@ itp, everest, radio z winampa i przeważnie z tym zestawem odpalam jakąś gre.

no wlasnie, i przy takim czyms co bys wybral? Ja codziennie pracuje na 5 naraz przegladarkach, ventrilo, skype, n++, putty jakies ciach!ly, lacznie z 10-15 aplikacji otwartych + muza z foobara w tle :) Patrze na testy i vertex ma duzo lepsze wyniki IO, mniejsza degradacje wraz z korzystaniem ( i to spora roznica wedlug anandtech) i ... mam dylemat :( narazie go chyba rozpakuje instalne 7 i zobacze jak smiga :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post pod postem..ale trzeba odswiezyc.

Wrocil vertex z gwarancji...ktory okazal sie byc nowym - Summitem :)

 

Niema to jak pomylki serwismenow hehe, tylko teraz pytanie - zostawiac sobie summita czy rzadac vertexa? Nic o summicie nie wiem, czy lepszy? wearleveling ma tak samo jak vertex? Boje sie narazie rozpakowywac jakby co ;) Co radzicie? (cenowo summit ciut drozszy w gralu)

Ja bym zostawił, biorąc pod uwagę ten test: http://techreport.com/articles.x/17136/7

Ale chętnie bym się dowiedział jakie są Twoje odczucia co do summita.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie zaczalem sie bawic, i mam dziwne wrazenie ze jest ciut wolniejszy. Ten test co juz ktos pokazywal wczesniej, to tylko na file copy testach summit jest na przedzie, ale w innych wszystkich vertex go leje, szczegolnie random 4k - a to chhyba najwazniejsze przy pracy systemu. Szkoda ze malo na vertexie pracowalem, mam slabe porownanie :/ 7 mi sie o 2 sek chyba wolniej otwiera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw byl atto

Dołączona grafika

 

Potem crystal disk

Dołączona grafika

 

na koniec fajny as ssd nowa wersja po niemiecku niestety :P

Dołączona grafika

 

wersja firmware na ost. screenie. Po tych benchach, zrobilem 1000mb .. i juz w crystalu 512k mialem zapis pare mb/s :( zostawie na noc zeby sie wyczyscil i znow zrobie bencha 1000mb - powinno byc z tego co pisza ok 90% mocy czystego summita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info ilear

 

Teraz ktoś z vertexem, niech strzeli screeny z wynikami w tych programach (z tymi samymi parametrami) [please]

 

 

Ogólnie czas dostępu nie jest powalający, bo 0.6ms to trochę dużo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ten czas dostepu mnie troche dziwi, pewnie bylo by wiecej punktow :) Moze to przez to ze troche benchow robilem zanim poszedl as ssd?

Troszke poczytalem o Summicie, i wychodzi na to ze jednak go zostawie narazie - ma automatyczne samonaprawianie sie (auto reset/garbage collection zwal jak zwal) i jak dysk jest w idle , to przywraca sie powolutku do lepszej formy. W nowym firmware vertexa jest podobna funkcja zaimplementowana, a do tego w razie czego jest wiper. Zobaczymy jak to zda relacje , bo w nocy zostawilem kompa..ktory sie po 30 min wylaczyl - swiezy win zapomnialem wylaczyc usypiania :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dam porownanie B-) Vertex 120gb - Firmware 1.30

 

ATTO zrobione pare minut temu...dysk uzywany juz kilka miechow

 

Dołączona grafika

 

ATTO zrobione zaraz po TRIMie (z dwa miesiace temu)

 

Dołączona grafika

 

Crystal z teraz...

 

Dołączona grafika

 

i ten jakis AS SSD z teraz...

 

Dołączona grafika

 

Tak ogolnie to bym chyba wolal Summita :ploom: :lol2:

Edytowane przez czolo7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no fajne porownanie :) Ja tez mam porobione screeny swiezego summita, zobaczymy za miesiac jak bedzie to wygladalo. Dzis popracuje normalnie, wieczorem walne benchmarki , potem idle przez noc zeby sie "naprawil" i rano benchmark - zobaczymy efekt.

Z tego co przewertowalem wczoraj w nocy oczforum to Summit jest jeszcze mlody i niedoswiadczony :) Wciaz czeka sie na updater firmware, nowsze juz jest Tony jedzie na 1901. Nawet dla niego Summit to wielka zagadka :( Ale chyba zostane przy Summicie, jak tylko nocny test idle pokaze efektywnosc :)

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki czolo7 :)

 

Super sprawa, chyba doszczętnie rozwiałem swoje wątpliwości co do zakupu vertexa.

Jeszczę troszkę poczekam i zakupię 30GB, a później drugie 30GB i heja w RAID0.

 

A mam jeszcze jedno pytanie do posiadaczy vertexów. Pewnie macie na nich minimum dwie partycje (przynajmniej te wersje 120GB), jak kopiujecie np. film 700MB z jednej prartycji na drugą totalcomanderem (lub innym pokazującym MB/s) to jaki macie transfer ?

 

Jeszcze pytanko do czolo7. Nie kusił Cię zakup 2x vertex 60GB i w RAID0, zamiast jednego 120GB, czy poprostu chciałeś jak najtaniej dostać 120GB ? (2x60 wychodzi drożej)

Edytowane przez karols2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze ja szybko odpowiem - 120gb jest lepsze niz 60gb na dana chwile, poniewaz wolniej sie bedzie zuzywac (wieksza ilosc pamieci nand do wykorzystania przy rozlozeniu zapisu danych) i generalnie jest szybszy (jak chyba wiekszosc 120vs60 ssd).

Co do partycji - ja mam jedna. System+Aplikacje ktore chce by szybko dzialaly. Mysle ze w ten sposob jeszcze wydluze wydajnosc ssd niz dzielac go na partycje i nagrywajac na niego filmy :P Od tego jest hdd :]

Pozatym - raid z ssd to dla mega wymagajacych wydajnosci chyba raczej jest i tych ktorzy czesto kopiuja. Dzialania systemu czy aplikacji codziennego uzytku juz to raczej nie przyspieszy (przynajmniej zauwazalnie dla uzytkownika) , czas dostepu dalej bedzie taki sam.

Trzeci argument za 120vsraid 60 - za rok latwiej bedzie 120 sprzedac niz 60 :D

 

@czolo7 jak tam ang ustawiles? Ja czy zmienie english czy deutch to mam niemiecki :(

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@karlos2

Bralem jeden dysk 120gb dlatego, ze jesli padl by mi RAID to wszystkie dane poszly bo do piachu....

Jak kopiowalem film z jednej partycji na druga to trwalo to chyba z sekunde pokazalo sie tylko 265 mb/s :D

A jak kopiuje obraz plyty dvd 4,5gb to transfer jest od 69 - 104 mb/s

 

@ilear

normalnie...Sprache i English

Edytowane przez czolo7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, dotarły do mnie w końcu 2 vertexy 30gb. Narazie dam porównanie firmware 1.1 vs 1.3. Aktualnie robie obraz dysku i chce utworzyć raid0 i zobaczyć różnice w startowaniu systemu itd... Jak wszystko wypali( moge mieć problem z wrzuceniem obrazu 42gb na raid0 przez program który używam) to wrzuce filmik na youtube.

1.1

Dołączona grafika

1.3

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Pozatym - raid z ssd to dla mega wymagajacych wydajnosci chyba raczej jest i tych ktorzy czesto kopiuja. Dzialania systemu czy aplikacji codziennego uzytku juz to raczej nie przyspieszy (przynajmniej zauwazalnie dla uzytkownika) , czas dostepu dalej bedzie taki sam.

A nie prawda. Macierz przyspiesza odczyt jak i zapis ale nie chodzi tu o wzrost prędkości dużych plikow ale małych przdewszystkim a tu sa wciąż niedobory wydajności.

 

Patrząc chociazby na CrystalDiska powyżej. Zapis 4k plików to 10-11MB/s - gdyby wzrosł tylko o 50% to odczuwalnie wzrost byłby znaczny!

Nie chodzi o podnoszenie odczytu sekwencyjnego (poza ludziom od video edycji) a podnoszenie prędkości operacji na małych plikach.

Dlatego macierz daje każdemu kożyści. Mimo niezmienionego czasu dostępu.

 

Trzeci argument za 120vsraid 60 - za rok latwiej bedzie 120 sprzedac niz 60 :D

Z tym sie zgodze jak najbardziej. Choć tez możesz sprzedać komuś do raid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze chopaki wiecie gdzie na purepc ktoś miał raid0 i słaby odczyt bo mi tak leci do 360mb ale wiem że ktoś cos pozmieniał i było powyżej 400 tylko nie umię tego teraz znaleźć :/

Niestety nie udało mi się wrzucić jak narazie starego systemu....

 

EDIT :) A jaki strip dać, mam 32 tak jak się dawało na zwykłych dyskach...

Edytowane przez Jang

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa

pisalem w trybie przypuszczajacym, bo wlasnie mi sie wydawalo ze 10 a 15 np to roznicy nie odczujemy w dzialaniu systemu czy aplikacji. Po paru dniach na ssd tak mi szybko dziala, ze szybciej ciezko by bylo :D np. photoshop otwiera mi sie w 3 sekundy, taka maciez ile mogla by przyspieszyc ? Strzelam, 0,3-0,4 sekundy? :) Jak to zauwazyc :)

Rafa ty masz widze raida, naprawde odczuwasz roznice pracy na 1 i na 2 ssd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie i płaczcie... ze śmiechu. :sad:

Dołączona grafika

 

Pod xp, na dniach sprawdzę na Win 7. Jakiś przetrącony ten vertex mi się trafił. :angry:

 

----------

 

Zapis mi kuleje, tak jak już wcześniej narzekałem na kopiowanie na ssd. Coś długo mi się odbywały rzeczywiste zapisy dużych plików.

 

Ilear, podrzuć link do tego progsa as ssd.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa

pisalem w trybie przypuszczajacym, bo wlasnie mi sie wydawalo ze 10 a 15 np to roznicy nie odczujemy w dzialaniu systemu czy aplikacji. Po paru dniach na ssd tak mi szybko dziala, ze szybciej ciezko by bylo :D np. photoshop otwiera mi sie w 3 sekundy, taka maciez ile mogla by przyspieszyc ? Strzelam, 0,3-0,4 sekundy? :) Jak to zauwazyc :)

Rafa ty masz widze raida, naprawde odczuwasz roznice pracy na 1 i na 2 ssd?

Od ok 5 lat używam Raid 0, przerobiłem troche dysków i konfiguracji. Macierz zawsze daje kożyści. Oczywiście odczuwasz je tam gdzie są wąskie gardła a nie przy otwieraniu photoshopa :)

 

@toms83 - kaszana! ale pech, współczuje

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 2 dni temu robiłem zerowanie w hd Tune Pro. Ech, no nic, jeszcze przetestuję pod Win 7.

BTW, dzisiaj przyszła A-Data 32 GB, po testuję i dam znać jutro, bo dziś nie stykło czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa

no to by potwierdzalo moje dotychczasowe obserwacje - przy moim trybie pracy narazie brak waskich gardel :D good 4 me ;)

 

@toms

czemu na gwarancje nie oddasz? Przecie osiagi ma gorsze niz w metryczce wiec to oszukanstwo ;) Wal na gware z nim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@toms

czemu na gwarancje nie oddasz? Przecie osiagi ma gorsze niz w metryczce wiec to oszukanstwo ;) Wal na gware z nim

Nie mogę. :razz:

 

@toms83

 

AS SSD

Dzięki. Faktycznie ten test trwa dosyć sporo, wyniczek:

Dołączona grafika

 

Idzie sprawdzić ile faktycznie ssd ma nabite godzin pracy? Mi te Vertex nie zlicza godzin tak jak zwykłe HDD, tzn. zlicza, ale jak się usunie partycje to czas leci od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@toms

ups :(

Spoko, na system się nadaje wyśmienicie. Kopiować na niego nie miałem zamiaru, no ale w testach wyszło że coś jest nie tak. :wink:

A moja nowa A-Data działa całkiem nieźle.

 

A-Data 300 Series 32 GB, partycja NTFS:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Nie wiem dlaczego, ale mam słabe zapisy małych pliczków. Zwłaszcza Crystal mnie ciekawi. Chyba bez Win 7 się nie obejdzie. :wink:

Aha, kopiowanie na A-Date pliku 700 MB około 8s. :blink: Na Vertexie schodzi z 3x tyle. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...