Skocz do zawartości
jahras

Wd Caviar Aaks 320gb Problem Z Transefem + Restarty

Rekomendowane odpowiedzi

Cała sprawa zaczęła mnie już przerastać, więc proszę o pomoc, ale po kolei:

 

Problem zaczął się jakiś tydzień temu, dysk zaczął wydawać dziwne dźwięki (pyknięcie + taki świst), na moje ucho zaczął się po prostu restartować, a ten świst to dźwięk rozpędzanych talerzy. Miało to miejsce podczas pracy na XP'ku, temu "restartowi" towarzyszyło zatrzymanie muzyki grającej w tle itp. wszystkiego co było czytane z dysku, trwało to 2-3 sek. po czym wszystko wracało do normy. Później problem stał się poważniejszy, już przy bootscreenie dysk się krztusił, często musiałem resetować komputer po kilka razy, zanim winda zdołała się załadować. Zauważyłem też, że transfer znacznie się pogorszył. Dysk C na którym siedzi system ciągle posiadał błędy (pewnie przez te restarty).

 

Po tym wszystkim zrobiłem format dysku C i zainstalowałem XP'ka. 2 dni cieszyłem się brakiem problemu, ale później zaczęło się to samo. Defragmentacja + pełne skanowanie chkdskiem nic nie pomogło. Zmieniałem kabel od zasilania, też nic. Kabla sata na razie nie mam możliwości wymienić.

Restarty dysku już raczej nie występują, ale martwi niski transfer.

 

Zrobiłem test HD Tune i zdębiałem. Liczę na pomoc i wytłumaczenie co sie dzieje.

 

Screeny:

post-150356-1237729778_thumb.jpg

post-150356-1237729858_thumb.jpg

Edytowane przez jahras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlączył się tryb PIO dysku.

Usuń kontrolery dysków z Menedżera Urządzeń i uruchom ponownie kompa.

 

Gdy to zrobisz, przejedź Full Scan dysku HD Tunem. Ale już widzę że masz 1 bada w SMART-cie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstyd, że nie wpadłem na to, żeby sprawdzić czy dysk pracuje w trybie DMA...

 

Bad faktycznie jest.

 

 

Wrzucę jeszcze wykres jako ciekawostke:

post-150356-1237738736_thumb.jpg

 

Thx za pomoc.

Edytowane przez jahras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernik w łape i pomierz napiecia na liniach ! ( zadne pseudo programy ! )

Dysk Który sa staje i sie rozpedza daje informacje albo o złym kontakcie elektrycznym ( np. przejsciowka jest szajsowata ) lub zasilacz zaniza juz napiecia...

 

A bady wykazane w smarcie potrafia postac wlasnie od skoków napiecia... sam dysk jest ok i jeszcze długo posłuzy

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Niestety jestem zielony i nie wiem jakie powinny być napięcia dla dysku.

 

Co do zasilacza, mam Tagan'a EasyCon (TG480-U15) działającego w trybie split i nie chce mi się wierzyć, aby po półtora roku użytkowania tak bardzo stracił na jakości. Prędzej doczepiłbym się jakości przewodów SATA, ale to z zasilaniem ma chyba mało wspólnego.

 

W każdym razie pomierzyć napięcia rzeczywiście warto.

 

 

Byłoby miło gdybyś dorzucił więcej szczegółów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...