Skocz do zawartości
kloda

Recenzja Asus X56ta

Rekomendowane odpowiedzi

Recenzja Asus X56TA

 

 

Wprowadzenie

 

a) Powodem była potrzeba posiadania kolejnego kompa (stacjonarkę już mam ale drugi miał być dla żony do pracy) i padło na lapka, gdyż zajmuje mniej miejsca no i jest mobilny. Początkowo miał być to komp tylko dla niej ale stwierdziłem, że przecież też będzie służyć mnie podczas weekendowych wyjazdów na studia zaoczne, a wtedy oprócz nauki chciałbym czasem w coś zagrać. Dlatego musiał spełniać takie warunki jak:

- klawiatura numeryczna (żona pracuje głównie w Excel’u)

- grafika, na której będzie można odpalić to i owo z przymrużeniem oka na detale (tytuły z 2008 roku i starsze)

- cena ~2500zl (na dzień 18.02.2009r dałem 2549zł: 2499zł.+50zł za dodatkowy 1GB ramu, wersja bez systemu operacyjnego)

 

b) X-KOM to sklep, w którym dokonałem zakupu (oddział w Częstochowie) – miła atmosfera, towar wcześniej zaprezentował mi sprzedawca, odpowiadał na moje pytania, ogólnie „+” za obsługę.

 

c) Opakowanie jak opakowanie, nie ma szału. Kartonowe pudełko walizka (jak przy monitorach LCD)

 

 

d) Specyfikacja techniczna:

- Procesor: AMD Turion X2 Ultra ZM-82 2.2 GHz

- Chipset: AMD M780G

- Pamięć: u mnie są pamięci Hynix DDR2-800 2GB + 1GB

- Karta grafiki: ATI Mobility Radeon HD 3650 – z 512MB własnej pamięci (niezintegrowana) oraz HD 3200 (zintegrowana) z 256MB pamięci współdzielonej

- Matryca: LG Display 15,4” WXGA (1280x800)

- Dysk twardy: 250GB, 5400obr/min

- Karta dźwiękowa: ATI SB600 HD Audio

- Złącza: 1 Express Card 34mm, 4 USB, 1 Firewire, 1 VGA, 1 HDMI, Agere Systems HDA Modem, 1 Kensington Lock, 1 eSata, Audio Connections: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, Card Reader: 4 w 1 (SD/MMC/MS/MS Pro)

- Łączność: Atheros AR928x

- Napęd optyczny: TSSTcorp CDDVDW TS-L633A

- Gabaryty: wysokość x szerokość x głębokość (mm): 40 x 365 x 269

- Waga: 2.956 kg zasilacz: 0.476 kg

- Akumulator: litowo-jonowy, 4800 mAh, 11,1 V

- Kamerka internetowa: 1.3 MegaPixela

 

e) Dodatkowych akcesoriów w postaci torby czy myszki nie było.

 

f) Gwarancja producenta (podbita w sklepie) na okres 24 miesięcy „door to door”

 

 

Wykonanie

 

a) Na pierwszy rzut oka może (nie musi) się spodobać „fortepianowa” skorupa matrycy (która łatwo się „palcuje”), więcej chyba nic raczej nie zachwyca ale też nie powinno odstraszać. Całość wykonana z plastiku ale dość solidnie i przyzwoitej jakości, bez skrzypienia i uginania się obudowy czy też samej klawiatury, za to bateria ma lekkie luzy i przy dotykaniu jej palcem jest stukanie. Laptop na biurku leży stabilnie nie kołysze się, a gumowe stopki (jest ich 5) trzymają pewnie. Matryca podnosi się ciężko ale za to jest stateczna, a same zawiasy też robią wrażenie solidnych tak jak całość wykonania. Zobaczymy jak to będzie wyglądało po czasie.

 

 

Kultura pracy i chłodzenie

 

a) Hałas powodowany przez chłodzenie podczas spoczynku jest słyszalny (lekko słyszalny i mam na myśli zupełną ciszę, bo podczas gdy w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy jest ruch osób, grający TV, radio etc. to nic takiego nie słychać i lapek jest bezgłośny – w moim odczuciu), co nie znaczy, że głośny, wentylator kreci się 100obr\min i jeśli temperatura procka dojdzie do 57-60C to wskakuje na 3100obr\min wówczas pojawia się lekki szum ale nadal nie jest on uciążliwy i trwa, aż temp. nie spadnie do 48-51C (nie wiem od czego to zależy, że czasem 48C, a raz 51C, podobnie jak 57-60C, ale w takich widełkach to zaobserwowałem). Natomiast podczas obciążenia np. SuperPi (próbka 8 milionów) temperatura procesora doszła do 70C, a wentylator kręci się 3500-3600obr\min powodując hałas, który można wychwycić z odległości 5-7 kroków (późny wieczór i cisza w mieszkaniu) i kręci się non stop podczas 100% obciążenia (procesora). Gdy zapuściłem test 3dMark temp. procka doszła do 73C, a wentylator pracował z prędkością 4100obr\min, podczas grania w CoD4 temp. proca osiągnęła 84C, (GPU podobnie z tą różnicą, że szybciej się wychładza) i to już może naprawdę przeszkadzać bo wentyl śmigał 4500obr\min (ale należy również pamiętać, że jak w coś gramy to będą nam towarzyszyć dźwięki z gry i wówczas nie przywiązuje się takiej uwagi do szumu wentylatora, jednak ten szum może przeszkadzać innym np. w nocy). Wentylator kręci się, aż do ustania obciążenia.

Jest też pewna wada (przynajmniej u mnie), jeśli „uśpię” kompa i następnie go wzbudzę to wentyl wskakuje na max obroty i tak cały czas, jedyny sposób mi znany to wyłączy i włączyć go jeszcze raz, a szkoda bo takie „uśpienie” może się przydać podczas pracy na baterii. Normalnie gdy jest jakiś gwar, grający TV i ogólnie jakieś zamieszanie to nie zwraca się na to większej uwagi ale podczas ciszy jest to jak dla mnie irytujące. Podczas przeglądania sieci (IE) wentylator załącza się częściej (użycie procesora).

Co do nagrzewania się poszczególnych obszarów to można wspomnieć o jednym takim miejscu, na które użytkownik zwróci uwagę, a mianowicie ta część obudowy, na której opiera się prawy nadgarstek. Jest cieplejsza (ale nie gorąca) od pozostałych obszarów czy to w spoczynku czy też obciążeniu. A jeśli ktoś trzyma laptopa na kolanach to zwróci również uwagę na ciepło spodniej części, szczególnie w strefie pod wentylatorem (czyli w tym przypadku na prawym kolanie).

Podsumowując: system chłodzenia nie należy do cichych, szczególnie pod obciążeniem i temp. procka również nie powalają.

post-158484-1238013630_thumb.jpg

post-158484-1238013602_thumb.jpg

 

 

Ekran i kamera

 

a) Komfort pracy przy oświetleniu sztucznym jest zadowalający podobnie jak podczas pracy bez światła. Co do pracy przy świetle dziennym również wypada nieźle, problemy są jednak podczas dużego nasłonecznienia, wówczas bardzo daje o sobie znać błyszcząca matryca, która odbija i refleksy mogą być tak duże, że praca (szczególnie pod światło) jest uciążliwa i mało komfortowa lub nawet, dla niektórych niemożliwa (zamiast monitora mamy lustro).

 

b) Matryca oferuje nam rozdzielczość 1280x800. Jak dla mnie jest to wystarczające, litery w programie Word są czytelnie, a przy tym nie za duże, podobnie jak tabelki i cyferki w Excel’u, przeglądanie stron WWW również ok. Należy pamiętać, że gdyby matryca miała wyższe rozdzielczości łatwiej można by czytać z dwóch okien otwartych obok siebie (bo też więcej mieści się na wyświetlaczu), jednak przy pełnym ekranie jest ok.

 

c) Podświetlenie matrycy jest równomierne, a co do jasności to regulacja jest raczej skromna. Może być jasna lub lekko przyciemniona, nie da się zupełnie rozjaśnić lub ściemnić. Kolory są soczyste i cieszą oko, sprawiają wrażenie naturalnych, a nie wypłowiałych. Kąt widzenia jest raczej taki sobie, zarówno w pionie jak też w poziomie, zapewne winowajcą jest błyszczący rodzaj matrycy.

 

d) Zastosowany typ monitora to 15,4’’ LCD (WXGA), producent LG, współczynnik proporcji obrazu 16:10, największa rozdzielczość 1280x800, gamma 2.20, wyświetlane obrazy o rozmiarze 33cm x 21cm (wspomniane 15,4’’)

 

Oczywiście ocena matrycy to sprawa bardzo subiektywna (ja tylko wyrażam swoją opinię) i najlepiej jeśli mamy taką możliwość to należy udać się do sklepu, który ma w swojej ofercie opisywany model i porównać z innymi lub poprosić sprzedawcę o zaprezentowanie (sprawa podobnie się tyczy touchpada, klawiatury, głośników) bo nie ma to jak samemu sprawdzić, zobaczyć, usłyszeć.

 

Postaram się dołączyć kilka zdjęć zrobionych kamerką z różnym oświetleniem.

 

 

Procesor i pamięć

 

a) Testy wykonywane na sterownikach jakie znajdowały się na płycie dołączonej do laptopa - test SuperPi w wersji 1.1e, próbka 8 milionów wykonała się w 9min29sek. PCMark05 v1.2.0. dał wynik 4294pkt.

post-158484-1238013602_thumb.jpg

post-158484-1238013592_thumb.jpg

 

 

b) Wydajność na wielu aplikacjach nie sprawdziłem, ale jeśli coś - to uzupełnię.

 

 

Karta grafiki

 

a) Grafikę (Radon HD 3650 512MB ddr2) testowałem 3dMark05 v1.3.0. uzyskany wynik to 6766pkt. (a myślałem, że może przekrocz 7k) i 3dMark06 v1.1.0. rezultat to 3515pkt.

post-158484-1238013541_thumb.jpg

post-158484-1238013550_thumb.jpg

 

 

b) Co do gier jeszcze nic nie instalowałem, ale postaram się to aktualizować na bieżąco, gdyż jednym z powodów kupna tego modelu była chęć „pykania” w gierki.

 

Dla ciekawych dołączam wynik z indeksu wydajności Windowsa Vista 32bit

post-158484-1238013641_thumb.jpg

 

 

Dysk i napęd optyczny

 

a) Napęd optyczny jest głośny (liczyłem na bardziej cichą pracę), zgodność napędu optycznego przedstawiona na obrazku:

post-158484-1238013580_thumb.jpg

 

b) Dysk twardy w zasadzie jest cichy lecz słychać skrobanie (ale myślę, że bez przesady). W celu sprawdzenia wydajności dysku użyłem programu HD Tach v3.0.4.0. próbka 32MB oraz HD Tune v2.5.5. wyniki na screen’ach

post-158484-1238013568_thumb.jpg

 

 

Karta muzyczna, głośniki i mikrofon

 

a) Jakość dźwięku jest na wysokim poziomie (IMO zadowalająca) i nie traci się jej podczas podgłaśniania, a co do głośności to myślę, że na głośniczki tej wielkości jest lepsza niż niektórych „pierdziawek” za 25-30zł (pomijając jakość – ta na korzyść Asusa)

 

b) Z jakości dźwięku na wyjściu słuchawkowym również jestem b. zadowolony.

 

 

Klawiatura i touchpad

 

a) Klawiatura nie ugina się pod naciskiem, co do ergonomii nie mam zarzutów i jeśli ktoś korzystał wcześniej wyłącznie ze standardowej klawiatury komputera stacjonarnego (QWERTY) nie powinien mieć żadnych problemów z pisaniem i odnajdywaniem klawiszy. Dodatkowe klawisze funkcyjne są widoczne oraz czytelne (odznaczają się niebieskim nadrukiem)

 

b) Touchpad jest precyzyjny ale co do samej przyjemności jego dotykania chyba trzeba się przyzwyczaić, palec przesuwa się po nim ciężko, należy sobie wyrobić technikę (jeśli mogę się tak wyrazić) aby sprawnie z niego korzystać (w swoim życiu spotkałem lepsze - gładziki). Klawisze touchpada jak dla mnie klikają głośno (w przeciwieństwie do tych klawiszy z klawiatury, które są ciche i delikatnie się na nich pisze), chociaż są osoby, którym to nie przeszkadza.

 

 

Porty I/O i interfejsy sieciowe

 

a) Porty I/O są rozmieszczone w miarę sensownie, nie są zbyt blisko siebie i nie przeszkadzają sobie wzajemnie, tutaj można być zadowolonym, chyba, że ktoś chce się czepiać to zawsze coś znajdzie, generalnie nie ma co szukać dziury w całym, wszystko jest na swoim miejscu, a przynajmniej stoi na przyzwoitym poziomie.

 

b) Zasięg WiFi w pomieszczeniu wypada słabo. Po przejściu z pokoju, w którym jest nadajnik, przez przed pokój do kuchni (mieszkanie w blokach około 7m) i zasięg spadł do jednej kreski, u kumpla na jego lapku full zasięg. Na wolnym powietrzu oraz Bluetooth – do sprawdzenia.

 

 

Bateria i zasilanie

 

a) Bateria trzyma 2.5-3h max po pełnym naładowaniu (w zależności od tego co robimy ale mam na myśli raczej malo wymagające aplikacj)

 

b) Podczas pisania tej recenzji w programie Word, bateria wytrzymała mi 2h50min (przypuszczam, że podczas pracy w Excel’u i tym podobnych aplikacjach czas będzie podobny), nic innego wówczas nie było podłączone dodatkowo do kompa i nie działały żadne programy w tle i nie korzystałem z WiFi – tylko Word, konfiguracja użycia energii jak na złączonym obrazku.

post-158484-1238013558_thumb.jpg

 

Jeśli ktoś szuka lapka, który pracuje dłużej to z pewnością nie ten model albo może zakupić pojemniejszą baterie.

 

 

Co do zasilacza to nie uważam aby nagrzewał się nadmiernie podczas ładowania baterii. Jest ciepły i tyle (nawet ładowarki do komórek robią się ciepłe podczas ładowania więc bez przesady).

 

 

Podsumowanie

 

a) Podsumowując wszystko to co napisałem powyżej oraz dodatkowo biorąc pod uwagę własne odczucia z dotychczasowego korzystania sprzętu myślę, że ponownie wybrałbym ten model – Asus X56TA. Uważam, że za cenę ~2500zł. trudno byłoby wybrać coś lepszego co łączyłoby w sobie zarówno wygodę pracy na klawiaturze oraz względną wydajność w grach i aplikacjach 3D, a już na pewno nie znalazłem podobnej, do tej opisywanej, oferty na platformie Intela. Turion X2, od AMD, trochę się grzeje (nie czuć tak tego na obudowie za to przy „wydechu” już tak) , energia idzie w ciepło, gdyby nie to praca na baterii mogłaby być dłuższa. Matryca, no cóż, tutaj dużo zależy od naszych preferencji i ostateczne chyba plusy równoważą minusy (dobre odwzorowanie kolorów i równomierne podświetlenie kontra niewielki kąt patrzenia i refleksy – przypadłość śniących matryc) szczególnie jeśli sobie przypomnimy cenę.

 

 

Plusy i minusy

 

 

Plusy :D

 

- Cena

- Wydajność

- Estetyka i jakość wykonania

- Rozsądne rozłożenie złączy oraz ich bogactwo

- Matryca rozkłada się o kąt 180◦ (nie wszędzie się to spotyka)

- Klawiatura

- Dźwięk

 

Minusy :sad:

 

- Wysoka temperatura procesora pod obciążeniem

- Hałaśliwy wentylatora podczas obciążenia oraz napędu optycznego

- Touchpad i jego klawisze

- Można było dać lepszą (pojemniejszą) baterię od standardowej

- Odbijająca matryca

Edytowane przez kloda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X-KOMP to sklep, w którym dokonałem zakupu (oddział w Częstochowie) – miła atmosfera, towar wcześniej zaprezentował mi sprzedawca, odpowiadał na moje pytania, ogólnie „+” za obsługę.

X-KOM!!!! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu bardzo przepraszam że nie na temat ale strasznie mnie irytuje jedna rzecz na którą nie umiem sobie odpowiedzieć a dokładnie chodzi mi o wynik z indeksu wydajności Windowsa Vista 32bit.

Porównałem swój wynik z wynikiem opisywanego laptopa i mój jest 4,8 mimo to że w 3dMark06 mój wynik jest ponad 6000 pkt .Wydaje mi się że mój laptop jest lepszy wydajniejszy a mimo to przegrywa w wyniku z indeksu wydajności .

 

Mój Komputer to :

AMILO Xi 3650 Limited Diabolic Red Edition

Procesor - T5800 Intel Core 2 Duo 2.0 GHz

Pamięć - 4096 MB (2x2048 MB)DDR3//1066MHz

Karta graficzna - NVIDIA GeForce 9600M GT 512 MB

Dysk twardy - 2 x 320 GB

 

jak to jest możliwe ???

 

z góry dziękuje za odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Indeks wydajności jest liczony na podstawie algorytmu wykorzystującego zmienność faz księżyca, porę roku oraz ilość łat na najbliższym dalmatyńczyku. Tym to się akurat zupełnie nie ma co przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

senkju brachu rolleyes.gif

jak zwykle na strazy icon_mrgreen.gif

W końcu trzeba dbać o wizerunek swojego miejsca pracy (w moim przypadku Krakowskiego oddziału) :roll: :P

 

A co do recenzji to naprawdę fajna :) Żeby każdy tak fajnie swój zakup opisywał, to by było miło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję , że nikt się nie obrazi jak wtrącę swoje 3 grosze.

Kupiłem tego lapka nie dawno. Ogólnie odczucia podobne do autora recki. Ale:

Jak dla mnie dźwięk jest bardzo słabej jakości, na słuchawkach i na zewnętrznych głośnikach jest już ok. Touchpad, jak dla mnie bardzo dobry, idealnie mi przypasował, tylko właśnie te jego klawisze dosyć głośne.

 

Sporo wadą tego modelu jest brak wbudowanego modułu Bluetooth, a nie ukrywam, że by się przydał. Zasięg Wi-Fi rzeczywiście słaby, ale da się przeżyć. Na niejednej Toshibie czy HP widziałem słabsze juz.

 

Najlepszy jest jednak motyw z przejściówką z S-Video, która została dodana do lapka..... Dziura, w której powinno byś s-video lub wyjście antenowe jest, ale jest pusta!!! Brak w niej jakiegokolwiek wyjścia/wejścia, więc po kiego grzyba przejściówka? Tego chyba nie wie nikt, nawet pracownicy Asus`a.

 

Gry chodzą w miarę przyzwoicie, nie ma na co narzekać. Jest nawet lepiej niż myślałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj egzemlaz ma ponad 7100 punktow w 3Dmark05, spadlo o paredziesiat punktow po zainstalowaniu duzej ilosci progrmow, ale zawsze powyzej 7k. prawie 300pkt w tym programie na identycznej platformie to cos nie tak, byc moze a jakies programy zajmujace cpu w tle albo virusy na tym laptopie.

 

Na lekki minus musze nadmienic ze zdaza sie ze system uruchamia sie na radeonie 3200 i za zdne skarby nie chce sie przelaczyc na karte deykowna, pomaga tylko restart praktycznie.

 

Mam identyczny model (3GB) z tego samego sklepu, cena jak za taki sprzet bardzo niska, szkoda ze go zdjeli z oferty :unsure: pewnie byl za tani i Toshibe i HPka ludzie nie chceli wtedy brac(i przeplacac) :lol2:

 

Edit:

@NeoMagNeT faktycznie tam jest pusta dziura :lol2: dopiero teraz to zobaczylem.

 

I jeszcze jedno. Stawial ktos na tym Viste x64, na stornie aususa jest pare sterownikow w zakladce Vista64 tylko. Stery do grafy i innych z zakladki vista32(na stronie asusa) podejda do 64bitowej wersji?

Edytowane przez Xan02

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...