Skocz do zawartości
bleem2222

Instalacja Dysku Sata (caviar 1 Tb)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem laikiem w sprawach sprzętowych i dlatego chciałem zapytać innych o radę. Zakupiłem dysk Caviar 1TB SATA II. Chciałem zapytać jak mam rozpocząć pracę z nim. Mam w miarę nowy komputer, posiadam kable zasilające SATA i kabel danych. Nie wiem jednak czy po podłączeniu dysku do płyty mam go formatować, czy dzielenie na partycję robi się przed instalacją XP czy po, a jeśli po to kiedy dokładnie i jakim programem jest to najlepiej zrobić? I jakie partycje ustawić (i ile) aby taki dysk chodził najlepiej i najbardziej efektywnie. Nie wiem też czy potrzebne są jakieś ustawienia w BIOS'ie. Byłbym bardzo wdzięczny za każdą radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącz dysko do kompa (rozumiem że jest już tam jakiś dysk z windą)a potem możesz partycje zrobić programem np. partition magic.

Jeśli nie masz dysku i na tym ma byc system to analogicznie, podłączasz dysk ustawiasz wielkość podstawowej partycji pod XP np 25 GB, instalujesz system.

Po zainstalowaniu partition magic pomoże podzielić dysk na odpowiednie partycje według uznania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, mam w tej chwili 80GB dysk z XP w komputerze. Ten nowy chcę podłączyć jako ciach!y i tam zainstalować wszystko od nowa. Czyli podłączam dysk, w instalatorze XP ustawiam partycję, instaluję na niej XP a później spod windows'a już formatuję drugą partycję tak?

 

A jeszcze takie pytanie, ile ma być tych partycji żeby wszystko chodziło ok. I jaką wielkość tej systemowej mam ustawić? Mam strzelać z jakąś wymyśloną tak po prostu liczbą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do liczby partycji to wedle uznania;P Jak mialem XP to systemowa dawalem okolo 15-20gb (mozna mniej ale lubie trzymac duzo rzeczy na pulpicie), druga partycja na gry, instalki programow i inne wieksze pliki a na trzeciej z pozostalego miejsca trzymam filmy i wieksze pliki

aktualnie mam 45gb, 136gb i 117gb (odpowiednio C, D i E) i jak dla mnie ok ;) majac 1tb miejsca zrobil bym pierwsza partycje z 30gb i zrobil tez 2-3 inne dzielac mniejwiecej rowno pozostale miejsce

 

A co do instalacji - podlacz tylko nowy dysk (na czas instalacji systemu odlacz stary) - bedzie najlatwiej. Zrobisz jedna partycje a pozniej w 'Zarzadzaniu dyskami' zrobisz inne

Edytowane przez domban214

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak zrobię. Czytełem jednak gdzieś że muszę ściągać jakieś sterowniki do płyty głównej, czy to konieczne? Mam płyte gigabyte'a, ma może rok. Chcę żeby dysk chodził z pełną prędkością ale czy muszę instalować jakieś sterowniki aby to chodziło dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne chodzi ci o sterowniki SATA .

 

Jak płyta ma opcję emulacji ATA to nie koniecznie , system poradzi sobie bez nich .

 

Co innego jak płyta nie ma takiej opcji a tym masz XP SP2 lub niższy SP , bez sterowników instalator nie będzie widział dysku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytełem jednak gdzieś że muszę ściągać jakieś sterowniki do płyty głównej, czy to konieczne?

Sprobuj zainstalowac bez sterownikow - jak nie bedzie w instalatorze widac dysku to wtedy trzeba kombinowac. Chyba ze chodzi Ci o inne sterowniki (dzwiek, inne urzadzenia na plycie) to wtedy nie sa konieczne ale mocno zalecane ;)

Jaka to plyta? (model)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta Gigabyte S-Series, planuję zainstalować XP z SP3 (to znaczy najpierw XP a później do niego SP3). Słyszałem też taką sugestię, że lepiej mieć mniejszy dysk na system bo będzie lepiej chodził niż taki 1TB czy to prawda? Lepiej by było gdyby m system miał na 80GB (stary kabel, nie SATA) niż na tym nowym Caviarze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zainstalowal system na nowym bo na 99,9% bedzie szybszy ;)

A co do rozmiaru partycji systemowej to jakies znaczenie pewnie ma bo jak zrobisz sobie duza i zasyfisz tysiacami plikow to jednak system moze pozniej dluzej szykac swoich plikow...

Czyli podsumowujac: system na niewielkiej partycji (tylko system i podstawowe programy) na nowym dysku. Stary 80gb mozesz sprzedac lub uzywac do backupu wazniejszych danych

 

/to ze S-series to malo mowi bo duzo jest takich ;)

Edytowane przez domban214

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zainstalowal system na nowym bo na 99,9% bedzie szybszy ;)

A co do rozmiaru partycji systemowej to jakies znaczenie pewnie ma bo jak zrobisz sobie duza i zasyfisz tysiacami plikow to jednak system moze pozniej dluzej szykac swoich plikow...

Czyli podsumowujac: system na niewielkiej partycji (tylko system i podstawowe programy) na nowym dysku. Stary 80gb mozesz sprzedac lub uzywac do backupu wazniejszych danych

 

/to ze S-series to malo mowi bo duzo jest takich ;)

Hehe, faktycznie, numer płyty zasłaniały mi inne pudełka w szafie ;) To jest S-Series GA-M61SME-S2. To taka prosta płyta, ale kupiona całkiem niedawno. To 250 GB sobie wymyśliłem dlatego że w programach w których robię są duże pliki tymczasowe (potrzebuje gigabajtów żeby wogóle się uruchomić), w tej chwili to moja udręka dlatego wolałem mieć naddatek. A czy ta osiemdziesiątka nadawałaby się jako dysk zewnętrzny? Do takiej skrzynki usb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ta osiemdziesiątka nadawałaby się jako dysk zewnętrzny? Do takiej skrzynki usb?

Nadaje sie ale obudowy do dyskow 3,5" maja chyba zasilacz co srednio mi sie podoba (bo w usb jest tylko 5v i to slabe)

 

edit: bawilem sie swego czasu taka sama plyta i chyba nie trzeba bylo sterownikow podczas instalacji ;) ale jak cos to masz TUTAJ

Edytowane przez domban214

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hi to moj pierwszy post na tym forum wracajac do tematu tez kupilem ten sam dysk i przed chwila kurier mi go dostarczyl zaraz zaczne walke z nim poprzenosze tylko najwazniejsze pliki z starego 80gb samsunga

 

btw: ile za niego zaplaciles i gdzie go kupywales ja za swojego dalem 460+kurier UPS :mur: na agito.pl razem 488zl

 

edit kurcze nie wykrywa mi twardego podlaczylem kabele sata z zasilacza i ata do plyty glownej i nic lipa o co chodzi?

Edytowane przez bardo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to troche przeplacilem :huh: :huh: wracajac do tematu sprawdzalem w biosie i rezczywiscie tam normalnie go wykrywa w poratach sata pokazuje mi,ze mam dvd i ten dysk tylko dlaczego w windowsie jest pusto ? mam tylko widoczne dwie partycje starego samsunga pomocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem dysk. Najpier Nowy Caviar 1TB kablem Sata do płyty, drugi kabel Sata mam z nagrywarki. Do tego jeszcze kolejna nagrywarka ale na IDE i na tej samej taśmie co ta starsza nagrywarka mam też stary dysk 80GB. I podpiąłem to wszystko. W BIOSIE niby wykrywa wszystko, jest dysk 80GB, później stara nagrywarka, później nowy dysk 1TB i nowa nagrywarka (w takiej kolejności od góry). Windows się uruchamia ze starego dysku 80 GB który jest podpięty razem ze starą nagrywarką na IDE ale nie o to mi za bardzo chodziło. Myślałem że ten nowy dysk podpięty przez SATA będzie "głównym" dyskiem który zostanie wykryty automatycznie i system nie wystartuje z 80GB (ale ten drugi dysk będzie taki "drugi" po prostu, dodatkowo) ale że poprosi o płytkę Windowsa. W XP widać nowy dysk ale nie np. w Moim komputerze tylko w Partition Magic i Menedżerze Urządzeń. Czy zrobiłem coś nie tak? Mam odpiąć wogóle stary dysk?

Edytowane przez bleem2222

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aby przestawi kolejnosc uruchamiania musisz znalezc opcje bootowania w biosie i odpowiednio je ustawic;) Lub przy wlaczaniu kompa na samym pozcatku wciskac ktorys przycisk (na tej plycie chyba F8 o ile pamietam - pisze przy wlaczaniu ktory). Tyle ze to drugie to raczej jednorazowe i trzeba przy kazdym starcie ale nadaje sie zeby sprawdzic czy bedzie ok

Edytowane przez domban214

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakbym odłączył stary dysk (po prostu wypiął z niego kabel), uruchomił jeszcze raz komputer i zainstalował wszystko na nowym dysku a po instalacji podpiął stary? To czy system będzie się uruchamiał z nowego?

 

Jakie ustawienia trzeba zmienić w BIOSIE żeby ten nowy dysk był tym "głównym"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj znajomy tez tak probowal na takiej samej plycie - zainstalowalismy system na dysku sata ale po kilku dniach podlaczyl stary (ata) zeby skopiowac z niego dane ale wtedy komp startowal ze starego dysku

 

Nie pamietam jak sie te opcje nazywaly na tej plycie ale szukaj 1st boot albo first boot czy cos w tym stylu (chyba w advanced bios settings to jest)

 

edit: ale na czas instalacji i tak bym stary odlaczyl a dopiero po instalacji podlaczyl i przestawil w biosie

Edytowane przez domban214

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, po odpięciu starego dysku (został tylko 1 TB na SATA) BIOS widział nowy dysk ale przy instalcji XP, instalator znalazł jedynie jakiś "dysk" 30 MB i nic się nie dało zrobić (mimo iż zrobiłem dwie partycje na tym 1TB spod starego systemu na Partition Magic. Teraz ani stary system nie widzi nowego dysku ani pod instalatorem nie da się go wykryć (widać tylko te 30 MB czegoś) a zrobiłem już na nim partycje wcześniej i był widoczny raz w instalatorze i starym XP. Nawet raz zainstalowałem system na nim ale chciałem to zrobić jeszcze raz z odpiętym dyskiem żeby mieć partycje C i D które były zarezerwowane dla starego dysku (dlatego go odpiąłem). Po odpięciu nic się nie da zrobić. Czy ktoś wie co się stało??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie problemu jest takie: dysk poszedł na gwarancję. Nie była to wina złego podpięcia, braku sterowników czy czegokolwiek innego. Dysk padł i nic nie dało się z nim zrobić. Kropka. Na razie to tyle. Jak tylko dojdzie nowy dam znać jak z nim poszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i przyszedł nowy dysk. Podpiąłem go, po pierwszym uruchomieniu BIOS widzi 1000 GB Caviara, zmieniam bootowanie na CD, restart i uruchamiam instalatora XP. Sprawdza, sprawdza i... Widzi dysk 31,5 MB. Restart, ponowne sprawdzenie w BIOSIE i już nie ma 1000 GB ale 31,5 MB. To samo co przedtem. Ktoś ma jakikolwiek pomysł dlaczego tak się dzieje? Czy mógł mi się trafić drugi uszkodzony dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz, że dyski są zepsute? Jesteś pewien, że to nie efekt jakiegoś błędu? Zupdatuj sobie biosa, sprawdź czy nie masz włączonej saty w trybie raid, zmień kabel sata, podłącz do drugiego portu i jeszcze napisz jaki masz zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...