Skocz do zawartości
Sens

Nieważny Paszport, A Powrót Do Polski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

1. Mam koleżankę w USA, która po kilku latach pobytu chce wrócić do Polski. Niestety jej paszport jest już nieważny, a dopuszczalny jednorazowy okres pobytu na turystycznej wizie jest już przekroczony o prawie 4 lata. Co moja znajoma musi zrobić, żeby wrócić do kraju?? Czy Grożą jej jakieś konsekwencje, powrót w kajdanach, konfiskata pieniędzy, czy coś w tym stylu? Czy trzeba wyrobić jakiś paszport tymczasowy?? Jak w takiej sytuacji można kupić bilet na samolot??

 

2. Koleżanka ta wyjeżdżała ze starym dowodem osobistym. Po powrocie chciałaby wyrobić sobie nowy dowód. Czy będzie musiała płacić jakąś karę??

 

Zgóry dzięki za pomoc! B-)

Edytowane przez Sens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po bodajze 3 latach :unsure: można się starać o obywatelstwo, więc może wrócić na amerykańskim paszporcie jeśli się postara ;)

 

--EDIT--

Możliwe, że 5 (jak pisze Fracha)..

Edytowane przez stivo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie,choć dla niej było by lepiej zostać bo mogą się do niej dopieprzyć.Pewnie dostanie zakaz wjazdu na jakis czas.

P.S realny czas po jakim ma się szanse na obywatelstwo to 8lat.Wiem bo kuzyn mojego taty właśnie nie dawno dostał paszport,po prawie 9 latach.Wczesniej nawet nie ma sensu iść i pytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzy znajome mi osoby wrocily w ciagu ostatniego miesiaca. W paszporty nic nie wbito. nie bylo zatrzymań, przesłuchań ani zadnego babrania. Znam tez osobiscie przypadek, gdzie osoba która "zostałą dłużej" otrzymała ponownie wizę po 7 miesiącach od powrotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwoni do ambasady i dostaje paszport tymczasowy. Jak jestes nielegalnie to chociaz byś i 30 lat siedział w Stanach to na obywatelstwo nie masz szans. Ludzie tu płacą góre pieniędzy żeby załatwić sobie legalny pobyt :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maniosz

 

Jest sens w tym co piszesz , w innym razie kazdy kto posiedzialby w US pare lat w ukryciu

( w piwnicy , czy innym sgcowku ) moglby sie ubiegac o obywatelstwo ,

to chyba cos nie teges .

W UK po 5 latach ,trza zdac lipny egzamin , byc rezydentem

posiadac przynajmniej jednego znajomego native english i takie tam duperele ,

w moim wypadku jako ze od ponad 3 lat bule ich ten Council Tax ( niejako poswiadcza rezydenture w UK )

juz za 1,5 roku bede sie staral o paszporta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. W takim razie pozostaje zadzwonić do ambasady. Znajoma ma już dosyć USA ;) tj. samotnosci, pędu na kase itp (sam tam tego doświadczyłem :neutral: )..

A jak to jest z dowodem osobistym?? Czy są jakieś kary za spóźnienie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osoba, ktora ma wbity np. pol roczny pobyt w USA, przekroczy go o jeden dzien i tym samym wchodzi w konflikt z prawem amerykanskim i nie ma szans na obywatelstwo ... chyba, ze wejdzie w zwiazek malzenski z osoba posiadajaca obywatelstwo i z tego co sie orientuje po 5 latach od slubu i Ona sie moze starac o przyznanie STALEGO POBYTU. Tak jak sie jest 10 lat na czarno to nie ma co isc bo zaraz Cie wyrzuca ze stanow, po wczesniejszym posiedzeniu w areszcie. Byla taka glosna sprawa, kiedys nawet w GW o tym czytalem, ze po ilus tam latach jakas rodzina poszla i powiedziala ze sa nie legalnie i chca obywatelstwo ... ojca wpakowali od razu do paki, a reszta - zona i dzieci poniewieraly sie chwile i buch do Polski z powrotem. Mam tam rodzine legalnie ale jedna kuzynka jest nie legalnie i nawet by po mnie na lotnisko nie wyjechala bo by sie bala, ze ja moga zgarnac przypadkowa, tak samo do granic panstwa sie nie zbliza.

 

Rowniez slyszalem historie, ze ktos tam byl w USA nie legalnie, a potem dostal i tak wize i pojechal, wiec jest to jakos mozliwe.

Znam tez historie sasiadki, ktora chciala jechac, konsul jej mowi, ze tam jest jej matka, a Ona na to, ze Ona z nia nie utrzymuje kontaktow. Wize dostala, poleciala ... ale ameryke poznala tylko z lotniska Chicago gdzie odeslali ja z powrotem do Polski ...

 

Ogolnie konsulaty to rzecz okropna ... proszenie sie itp. Choc i tak jest lepiej jak kiedys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...