Skocz do zawartości
Piterix

Wirus W Biosie ? Czy Uszkodzone Kontrolery Pamieci ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 2 takie same (stare, ale filmy chodzą) laptopy. Któregoś pięknego dnia laptop zaczął się wyłączać, nie można było nic zrobić - wywalał niebieskie ekrany. Po kilku godzinach doszedłem, że wina leży w pamięci - jak wyjmę jedną kość pamięci - to wszystko jest OK. Obojętnie którą kość (miejesce na 2 x 128MB) i obojętnie w którym slocie. Minęły jakieś 2 miesiące i drugi laptop złapał identyczny problem. Z 1 pamiecią chodzi, z dwoma już nie - a w takim laptopie 128Mb - to mega dużo.

 

Podejrzewam, że winą jest zawirusowanie BIOSu - bo obie kości pamięci są sprawne i wszystkie sloty w obu laptoapch są sprawne - tylko nagle BIOS zaczął źle adresować pamięci - i się sypie...

 

Co zrobić ?? Jak usunąć wirusa z BIOSu ?? Wrzucenie nowego BIOSu na stary nic nie pomogło... A może wirus siedzi w boot sektorze dysku... - gdzieś być musi... - tylko jak go usunąć ?

 

A może to coś innego - wie ktoś dlaczego sprawne pamięci po kilku latach nie chcą więcej działać na sprawnym laptopie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wymyslasz..

 

Sprawdz kosci (po jednej) memtestem -> www.memtest.org

Zresetuj CMOS i ustaw wszystko jeszcze raz.

Problem wystepuje zarowno z zasilaniem z sieci jak i na bateriach?

 

Wirus w biosie odpada, a co do mbr to nie ma to wplywu na pamiec ale jak juz koniecznie chcesz to uzyj mbr.exe ze strony gmer'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje -ale pamięci (wszystkie 4) sprawdziłem po 24 godziny każdą w każdym banku - i jak są osobno jest OK w obu laptopach we wszystkich bankach. Jak w którymkolwiek laptopie dołożę pamięć - tak że są 2 - wtedy wywala błędy w 8 teście. Przez wiele lat te laptopy pracowały z 2 tymi pamięciami każdy i wszystko działało, niczego nie zmieniałem. Najpierw jeden a potem drugi przestał tolerować 2 kości pamięci. Banki nie mogą być uszkodzone, pamięci też...

W jednym laptopie dałem nowy bios, ustawiłem wszystko od nowa i mem test przeszedł pozytywnie 24h - ale potem i tak wysypał się w windzie - ponowny test memtestem sypał już błędami w 8.

 

Jeśli nie jakiś wirus - to co to by mogło być ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje -ale pamięci (wszystkie 4) sprawdziłem po 24 godziny każdą w każdym banku - i jak są osobno jest OK w obu laptopach we wszystkich bankach. Jak w którymkolwiek laptopie dołożę pamięć - tak że są 2 - wtedy wywala błędy w 8 teście. Przez wiele lat te laptopy pracowały z 2 tymi pamięciami każdy i wszystko działało, niczego nie zmieniałem. Najpierw jeden a potem drugi przestał tolerować 2 kości pamięci. Banki nie mogą być uszkodzone, pamięci też...

W jednym laptopie dałem nowy bios, ustawiłem wszystko od nowa i mem test przeszedł pozytywnie 24h - ale potem i tak wysypał się w windzie - ponowny test memtestem sypał już błędami w 8.

 

Jeśli nie jakiś wirus - to co to by mogło być ??

Kondensatorki w obwodzie zasilania np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się dłużej laptopami, pozamieniałem kości krzyżowo i wogóle kombinowałem jak koń pod górę. Dałem znowu nowy BIOS - ale i tak pamięć jak są 2 sloty pełne wali błędami - wogóle mem test się zatrzymuje na 6 tym teście i tyle. W obu to samo - no i to mogę być kondensatorki - tak nagle w 2 niezależnych od siebie kompach wywaliło ??

Elektornikiem nie jestm, jednego laptopa rozkręciłem - i nic podejrzanego nie widzę...

 

Co zrobić żeby komp prawidłowo adresował całą pamięć (2 kości razem) a nie tylko 1 kość - tak jak było wcześniej ??

 

Laptopy to:

Toshiba Satellite 4270 - celeron 500Mhz, 64Mb wbudowanej pamięci + 2x128 Mb, 10Gb hdd,

Toshiba Satellite 4270 - pentium 3 700Mhz, 64Mb wbudowanej pamięci + 2x128 Mb + 40Gb hdd

(oba były takie same ale ten drugi zmodernizowałem... i teraz nie mogę używać, a na nim filmy, net i starsze gry fajnie działały...) Bez 128 Mb RAM - kompy ciężko jest użytkować...

Edytowane przez Piterix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...