Skocz do zawartości
ble52

Htpc Dla Xbmc Z Vdpau, Nas I „torrent Box” W Jednym…

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz pierwszy wszystkich członków tego zacnego forum!

 

Na wstępie chciałbym się zaznaczyć, iż mój ostatni kontakt z tym co powszechnie uznawane jest za klasyczny PC miał miejsce ładne kilka lat temu (stopka wszystko wyjaśni ;-)), więc proszę o wyrozumiałość. A teraz przejdźmy do meritum…

 

Planuję zbudować sobie tani, cichy i względnie energooszczędny komputer, który miałby służyć jako (1) HTPC obsługiwany za pomocą XBMC, (2) NAS dla mojej niewielkiej sieci i (3) uniwersalna „ściągarka” torrentów, rapidshareów etc. Wszystko to działające na Ubuntu. Problem polega na tym, że jestem ograniczony finansowo do maks. 1000zł (bez dysków twardych) oraz tym, że komputer ten będzie musiał stać w mojej sypialni (jakieś 5,5m od moich uszu gdy śpię ;-)). Dlatego też chciałbym, żeby zastosować w nim możliwie jak najwięcej pasywnego chłodzenia, najlepiej wszystko poza zasilaczem. Wiem, że w takim wypadku nie mogę zastosować jakiegoś mocnego procesora, który sam obsłuży filmy HD. Dlatego właśnie jako system operacyjny posłuży mi Ubuntu, bo linuxowa wersja XBMC wspiera technologię VDPAU czyli sprzętowego wspierania dekodowania materiału HD za pomocą GPU. Poza tym z racji pełnienia funkcji serwera plików i „ściągarki” będzie on działał przez znaczną część dnia i nocy, a że nie chcę płacić ogromnych rachunków za prąd i leży mi na sercu przyszłość naszej planety, dobrze by było, gdyby to wszystko jeszcze pobierało mało prądu, zwłaszcza wtedy, gdy nie oglądam filmów, a tylko coś się ściąga z Internetu. To tyle tytułem wprowadzenia, przejdźmy do detali…

 

Jak już we wstępie zaznaczyłem od ponad 5 lat jestem poza rynkiem PC, więc liczę w tym momencie na pomoc w doborze odpowiednich części.

 

1. PROCESOR

 

Nie potrzebuję niczego mocnego, gdyż najbardziej skomplikowaną czynnością, jaką bez wątpienia jest oglądanie plików wideo (.mkv 720p/1080p x264), będzie zajmowała się karta graficzna. Chciałbym, żeby był tani, dało się go pasywnie chłodzić i żeby potrzebował mało energii. Z tego co zdołałem się rozeznać to chyba całkiem nieźle wpisuje się w te moje wymagania AMD Sempron LE-1250+. Można go dostać za ok. 130zł, podobno ma jedne z niższych zużyć energii i nie wydziela zbyt dużo ciepła. Co o nim sądzicie? Nada się? A może jest coś jeszcze mniej energochłonnego? Poza tym nada się on do pasywnego chłodzenia?

 

2. PŁYTA GŁÓWNA

 

Jej wybór zależy przede wszystkim od procesora, więc tutaj na chwilę obecną nie mam jakiś upatrzonych modeli. Wiem tylko co potrzebuję na 100% - Gigabitowy Ethernet. To jest absolutna konieczność, a poza tym to najlepiej gdyby jeszcze był:

- energooszczędny chipset (dlatego właśnie punkt wyżej wybrałem AMD, bo z tego co czytałem Intelowe chipsety mają duże zużycie energii nawet przy niskim obciążeniu systemu),

- stabilne działanie przy pasywnym chłodzeniu prawie całego komputera,

- przy zintegrowanym audio mile będzie widziany układ ALC888 zamiast ALC662.

Cena poniżej 200zł. Czy format płyty ma jakieś większe znaczenie? Czy są jakieś zalecenia/przeciwwskazania przy wyborze pomiędzy Micro ATX a pełnym ATX? W przyklejonym temacie na tym forum polecają m. in. Gigabyte GA-MA74GM-S2H - troszkę powyżej 200zł, ale ma chyba wszystko na czym mi zależy.

 

3. PAMIĘĆ RAM

 

2 x 1GB DDR 2 800MHz powinno spokojnie wystarczyć. Jak dobrze poszukam to poniżej 100zł się zmieszczę.

 

4. KARTA GRAFICZNA

 

To jest chyba jedyna rzecz, której jestem prawie pewny (nie licząc RAMu). Ganiward GF9400GT 1GB SilentFX (pasywnie chłodzona, link). Musi być nVidia z powodu VDPAU. Poza tym ma wyjście HDMI (dobrze się domyślam , że jak podłączę kablem S/PDIF płytę główną i graficzną to dźwięk też pójdzie przez HDMI?), brak wiatraka i cenę poniżej 200zł. Ktoś ma jakieś uwagi co do tego?

 

5. DYSK TWARDY

 

Najprawdopodobniej będzie to WD Caviar Green 1TB 32MB cache (WD10EADS) ze względu na niskie zużycie energii i cichą pracę. Poza tym będzie zawieszony na elastycznych gumkach w celu dodatkowego wytłumienia drgań. Cena ok. 400zł, ale tego nie wliczam do wspomnianej wyżej kwoty 1000zł, w jakiej chcę się zamknąć. Jakieś alternatywy? Szczerze powiedziawszy nie muszę tu mieć aż tak dużego dysku, ale jak już ma być 3,5 cala to już na całego ;-) Dysk 2,5 też jest brany pod uwagę.

 

6. ZASILACZ

 

Tu muszę przyznać, że jest kłopot, bo nie chcę przeznaczyć na tą część więcej niż 200zł. Czy można za tyle kupić naprawdę cichy zasilacz? Wpadł mi w oko BeQuiet! (już sama nazwa firmy mi się spodobała ;-)) Pure Power 300W. Maks. głośność wg specyfikacji to 22dB, jeden wentylator 120mm z automatycznie regulowaną prędkością obrotową (ktoś wie czy da się tam zrobić fanswap gdyby jednak okazał się za głośny?), norma „80 Plus”. Ktoś miał z nim jakieś doświadczenia? Bo wiem, że jego mocniejsi „bracia” z trochę wyższej półki są polecani do cichych komputerów. Ale czy to będzie na tyle ciche, żeby dało się przy tym komfortowo zasnąć? I czy 300W wystarczy w mojej konfiguracji? Bo jest też wersja 350W tego zasilacza.

 

7. CHŁODZENIE CPU

 

To zależy od tego jaki procesor ostatecznie zostanie wybrany, ale zakładając, że będzie to już wspomniany wcześniej Sempron - co polecicie do odprowadzenia ciepła? Bo ja się na tym kompletnie nie znam i nie wiem co wystarczy dla tego procesora. Przypominam, że celem jest eliminacja wiatraków…

 

8. OBUDOWA

 

Wiem, że istnieją specjalne obudowy dla komputerów pasywnie chłodzonych, ale ceny Anteca niestety skutecznie powodują przekroczenie 1000zł :-( Poza tym zastanawiam się czy przy zastosowaniu chłodnego procesora będzie wielką zbrodnią włożenie tego wszystkiego do najtańszej In Win EM020? Wygląda na całkiem przemyślanie zbudowaną, z otworami wentylacyjnymi z boku etc., a do tego kosztuje tylko 60zł i nie jest zbyt wielka, jednocześnie nie będąc malutką, „kadłubkową” obudową.

 

To chyba byłoby na tyle. Bardzo prosiłbym o jakieś uwagi i pomoc w wypełnieniu luk w doborze sprzętu oraz ewentualnym poprawieniu moich pomysłów.

 

Z góry wszystkim dziękuję! :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Procesor - dobry wybór, wg producenta układ przystosowany jest do pracy z chłodzeniem pasywnym. Sprawdzi się w niewielkich obudowach oraz platformach typu Media Center.

 

2. Płyta główna - ja bym poszukał ze zintegrowana kartą graficzna, choć większość jest na chipsecie AMD to sa też płyty ze zintegrowana kartą GF8300, która obsłuży VDPAU np. Asus M3N78 PRO GF8300 s.AM2+ cena do 300zł.

 

3. Pamięć spoko.

 

4. Karta graficzna - jw. do HTPC dobra będzie karta zintegrowana, odpada głośne chłodzenie, a karta obsłuży VDPAU lub DXVA. Nie wiem jak jest z akceleracją kart ATI na linuksie, jeżeli jej nie ma pozostają karty nVidia. Jezeli jednak chcesz zostać przy tradycyjnym rozwiązaniu, czyli mobo + oddzielna karta graficzna, to ten Gainward chłodzony pasywnie powinien spełnić twoje wymagania.

 

5. Dysk OK.

 

6. Zasilacz OK, 300W spokojnie wystarczy, procesor ma pobór 45W, karta zintegrowana, pozostaje napęd CD i dysk twardy, myślę, że wystarczyłby nawet mniejszy.

 

7. Chłodzenie CPU - tu wszystko zależny od obudowy, czy jest chłodzona, czy nie, czy ma dużo miejsca wewnątrz. Radiatory pasywne mają duże rozmiary, a obudowy HTPC są różne, trzeba sprawdzić czy taki radiator wejdzie do naszej budy. Dobre są radiatory Scythe, Thermalright , Noctua .

 

8. Co do obudowy, to ja bym wolał klasyczną HTPC, ale takie są drogie trzeba wydać przynajmniej 300 zł, a górnej granicy nie ma np. coś takiego.

Dołączona grafika

No i najlepiej kupić z pilotem i wyświetlaczem, a wtedy to 500 zł to chyba mało.

Edytowane przez grzesiek811

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...