Skocz do zawartości
Xfort

Przejscie Na Inny System

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od dawna nosze sie z zamiarem wyczyszczenia wszystkich danych na moim kochanym komputerze ;) Wpadlem na pomysl zmiany systemu, bo tyle sie mowi na temat przewagi unixopochodnych (w sumie to nie wiem czy to pochodne, ale tak slyszalem) nad MS... Kiedys daaawno temu posiadalem na dysku mandrake ale to lata swietlne... Teraz na studiach w ramach przymusu dotykamy malym palcem u stopy unixa. No i zastanawiam sie, czy ktos kto cale zycie uzywal windowsa, jest w stanie jakos plynnie przejsc na sytem unix? Bo generalnie nie jestem fanem programowania, ale tez nie siedze calymi dniami na gadu-gadu czy naszej-klasie... Ale gram, mam kilka gier(2-3) ktore sa ze mna zawsze i raczej nie slyszalem o wersjach "linuxowych"... Jest sens probowac, czy lepiej wyczyscic dyski i postarac sie ogarnac windows?

 

PS

jestem raczej zwolennikiem zasady dzialania (narzedzie ktore wykorzystuje, ma byc przede wszystkim funkcjonalne, spelniac swoje zadanie a nie atakowac mnie przeroznymi zbednymi bajerami typu: wizualizacje w muzyce)

Edytowane przez Xfort

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Przecierz możesz postawić linuxa jako drugi system albo nawet zainstalować go "na windowsie" (wubi) - zobaczysz co i jak. Takich postów ludzie napisali miliony na całym świecie - często kończyło się to głupią dyskusją pt. "co jest lepsze". Sprawa jest prosta: oba systemy mają okienka oraz ikony - na tym podobieństwa się kończą - trzeba poświęcić minimum kilkanaście godzin żeby opanować podstawy obsługi zupełnie innego systemu operacyjnego. Czy będzie to "płynne przejście" to już zależy od Twoich zdolności, wiedzy i szybkości uczenia się.

 

Czy jest sens? - odpowiedzi na to pytanie sam powinieneś sobie udzielić (najlepiej po tym jak spróbujesz).

 

edit:

sorry za offtopa, ale wali po oczach :/

ok. Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Od dawna nosze sie z zamiarem wyczyszczenia wszystkich danych na moim kochanym komputerze ;) Wpadlem na pomysl zmiany systemu, bo tyle sie mowi na temat przewagi unixopochodnych (w sumie to nie wiem czy to pochodne, ale tak slyszalem) nad MS... Kiedys daaawno temu posiadalem na dysku mandrake ale to lata swietlne... Teraz na studiach w ramach przymusu dotykamy malym palcem u stopy unixa. No i zastanawiam sie, czy ktos kto cale zycie uzywal windowsa, jest w stanie jakos plynnie przejsc na sytem unix? Bo generalnie nie jestem fanem programowania, ale tez nie siedze calymi dniami na gadu-gadu czy naszej-klasie... Ale gram, mam kilka gier(2-3) ktore sa ze mna zawsze i raczej nie slyszalem o wersjach "linuxowych"... Jest sens probowac, czy lepiej wyczyscic dyski i postarac sie ogarnac windows?

 

PS

jestem raczej zwolennikiem zasady dzialania (narzedzie ktore wykorzystuje, ma byc przede wszystkim funkcjonalne, spelniac swoje zadanie a nie atakowac mnie przeroznymi zbednymi bajerami typu: wizualizacje w muzyce)

Przecież możesz zainstalować Windowsa i obok Linuksa. Piszesz czego nie robisz, napisz może co robisz to łatwiej będzie pomóc... ;) i w jakie gry grasz, może akurat są porty linuksowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

... pewnie z powodu tych kilkunastu godzin ;)

 

Uważam że nie jest dobrym podejściem wciskanie linuxa na siłę (poprzez wychwalanie stabilności np) - oprócz platformy Intela i niektórych VIA linux wymaga przynajmniej podstawowej znajomości konsoli i zasad konfiguracji, żeby rozwiązać problemy z instalacją (najczęściej chyba grafika, często dźwięk, grub, wine, kodeki itp).

Poza tym jak ktoś nie zna windowsa (czyli 99% posiadaczy tego systemu :lol: ) oraz nie umie korzystać z google, to nauka linuxa będzie drogą przez mękę - skutek: zaśmiecanie sieci głupimi pytaniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie, mialem troche spraw do zalatwienia wiec mnie nie bylo... no coz ;p chyba dam sobie spokoj ;p co do nauki to wlasnie dotykamy tej konsoli... moze kiedys sprobuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem szczerze jako wieloletni użytkownik Linuksa, że jakbym miał teraz się uczyć tego systemu tzn w wieku dwudziestu-paru lat to z braku chęci (czyt. wygody) zostałbym przy Windows. Co nie znaczy że nie polecam wypróbować Linuksa nawet jeśli masz nieciekawe wspomnienia sprzed lat. Bo system ten przeszedł daleką drogę i bardzo się rozwiną, że mogą go używać ludzie którzy nie są tylko hobbystami. Z systemami uniksowymi jest tak trochę że ich używając nie należy tylko zmienić swoje przyzwyczajenia ale również przeprogramować sobie nieco tok myślenia. Mój kolega kiedyś trafnie porównał system ten z Windows, mówiąc że w Windows wszystko jest poukrywane i musi się bawić np nLite'em żeby dopasować go do swoich potrzeb, a w Linuksie wręcz odwrotnie wszystko jest na wierzchu gotowe do edycji, zmian. I te ujęcie ma sens właśnie bo ukazuje istotne różnice tych systemów. Nie jestem ewangelistą Linuksowym i nie będe nikogo zapewniał o wyższości jednego systemu nad innym, sądzę że warto wypróbować nawet jeśli nie będziesz używał tego systemu na dłuższy czas to wyrobisz sobie o nim zdanie. A dual-boot czyli dwa systemy na dysku to nie problem, bo Linux ma własnego Bootloadera który bardzo dobrze współgra z istniejącymi systemami na dysku.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dzieki, jak mialem tego mandrake to bylo gdzies 6-8 lat temu... Bylo to okropnie skomplikowane, bo nie moglem czasem odpalic nawet ikonki chyba jakiegos odpowiednika "mojkomputer" ;) bo nie dzialalo 2krotne klikniecie... No to jeszcze zobacze:)

 

Dzieki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...