Skocz do zawartości
cantreos

Oc Q6600+ Jakiś Dobry Program Do Odczytywania Napięć.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

tak jak w temacie zabrałem się do podkręcania mojego q6600 tylko niestety nie mam dobrego programu do odczytywania napięcia na procku ;/

cpuz zbytnio dobrze nie działa a to dlatego gdyż w biosie mam napięcie na procka 1,300v a w cpuz takie coś:

Dołączona grafika

 

 

jaki program polecacie?

I jak myślicie duże ma możliwości ten procek? Z tego co czytałem 3,6Ghz powinno być.

 

Edycja:

Przepraszam za tak mały rozmiar screena ale fotosik nie chce już z a darmo udostępniać linku do pełnej rozdzielczości zdjęć ;/. W cpuz jest 1,376v.

Problem ze screenem już rozwiązany :)

Edytowane przez cantreos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na procku jest nieśmiertelny thermalright 120eXtreme a reszta to Abit ix38 quad gt, cruciale 2x1Gb d9gmh, grafika Radeon 4870 i do tego zasilacz bequiet 550w. A i jak może ktoś mi powiedzieć co zmienić w ustawieniach forum żeby wszystkie posty mi się wyświetlały a nie tylko odnośniki do nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz taką rozbieżność napięć względem ustawionego napięcia w biosie. Np ustawisz 1,3v w biosie a w ,,realu,, jest tak naprawde ~1,35v. Quad to 4 rdzenie więc sekcja zasilania na płycie głównej lubi się różnie zachowywać ( w zależności od tego jak mocna jest ta sekcja), a że 4 rdzenie wymagają od niej większej pracy to z reguły napięcia są bardziej rozchwiane.

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta ma cyfrową sekcje zasilania więc wahania powinny być nie duże z reguły tego że cyfrowe są stabilniejsze niż analogowe. Może w biosie masz powłączane jakieś opcje typu V droop control czy coś? A jak ustawisz w biosie powiedzmy 1,4v to po wejściu do windowsa ile masz w idle a ile w stressie?

 

 

CPU VTT to napięcie regulacji szyny procesora. Czasem pomaga w osiąganiu wyższych mhz i FSB. Ale do typowego OC jest to opcja raczej nie przydatna i niema co z nią szarżować ;] Ewentualnie jak czasem coś Ci nie idzie ze stabilnością to tam ze dwa oczka w górę podbić ;] ramy sprawdzisz np programem MemTest.

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 1,4v nic mu sie nie stanie ;] Ile pkt trudno powiedzieć bo to zależne od ,,sprawności,, windowsa, stopnia jego zasyfienia, ustawień np ramu, timingów, procesora, wersji sterowników itd. ale wejdź na strone futuremarka.com i tam masz ORB-y, będziesz mógł zobaczyć ile ludzie osiągają na podobnych PC-ach co Ty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok jak na razie moje walki z q6600 skończyły się na niestabilnym 3170mhz na procku i 1050mhz na ramach (stabilne to 3100 i 1024). Timingi ramów to 4-4-4. Napięcia podwyższone do 1.375V na procku i 2,3v na ramach. (+jakieś 0.1 na mostkach). Temperatury nie przekraczają 60 stopni i ramky w dotyku są chłodne (nie za ciepłe). Co teraz polecacie zrobić? Poluźnić timingi? Czy może zwiększyć napięcia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury nie są czasem za niskie jak na napięcie 1,375V? Chyba że na TRUE masz jakieś wysokoobrotowe Delty ;-)

 

Daj procka na domyślne ustawienia i wtedy zobacz co pokazuje CPU-Z oraz sprawdź/przelicz czy odczyty są przesunięte o stałą wartość (czyli te 0,08V) czy może po prostu zawyżone o jakiś procent (w tym wypadku o około 6%).

Jeszcze jedna rzecz mi przychodzi do głowy - jako że spadek napięcia w stresie dla Q6600 (chyba wszystkich Quadów 65nm) wg specyfikacji Intela wynosi właśnie 0,08V, to może w magiczny sposób odczyty zamiast zostać zmniejszone - są zawyżane?

 

OC pamięci i procka sobie na chwilę obecną odpuść.

Najpierw sprawdź max FSB jakie jest w stanie wyciągnąć płyta (oczywiście nie musisz celować od razu w 500MHz ;-) ).

Ewentualnie sprawdź kilka takich, które będą Ci potrzebne przy OC procka (na przykład 356, 367, 389, 400, 425, 437MHz). Musisz być pewien czy płyta będzie stabilna podczas prób OC.

 

Dopiero później sprawdź, na co pozwala Ci procek. Pamięciami zajmij się na samym końcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatury nie są za niskie bo na 120extreme jest 120 i do tego wszystko w antecu 900. Więc z temperaturami to problemu nie będzie. A fsb posprawdzam ale ostatnio jak się bawiłem to coś ok 450 to był max. A napięcia to w ogóle cpuz jakieś dziwne pokazuje. Cały czas ta sama wartość (czasem się zmienia) niezależnie od tego czy w biosie ustawię 1,3125 czy 1,4 to pokazuje mi 1,38v. Nie mam już pomysłów co z tym fantem zrobić ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj ustawić małą wartość w CPU Core Voltage VID i dobić reszte CPU Core voltage Offset albo coś w tym rodzaju i zobacz czy napięcie się zmieni bo może to że napięcie nieznacznie się zmienia jest problemem lub jakaś dziura w FSB procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...