Skocz do zawartości
dayus

Przyspieszenie Slot 1 Hp Vectra Vl8i

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Komputerek w środowisku Windows XP(SP3) jest trochę zamulony, myślałem,ze to wina sterowników do chipsetu,czy grafiki,ale chyba nie. Grafika zainstalowana,a chipsetu znaleźć nie umiałem, sterowniki pozostały od Windowsa.

 

Procesor to P3 na 500MHz, na szynie 100.

Chipset: Intel 82443BX/ZX

 

Pamięć to 256 i 128MB Ramu, dokupiłem 512MB, ale płyta jej nie wykrywa, muszę z kimś się zamienić.

 

Obawiam się,ze procesor nie wyrabia w WIN-XP, bo to w końcu tylko 500MHz, totez moje zapytanie brzmi, czy moge wpakwoac do tej płyty procesor np. 800MHz na szynie 133?

A może dałoby się tą 500MHz, jakoś podkręcić?

 

Albo zmodyfikować Windowsa,żeby miał mniejsze zapotrzebowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez stawialbym na procek – katmai.

Do chipsetu nic nie trzeba instalowac a jakbys znalazl i probowal(ja probowalem do i815) to wyskoczy cos +- ze system operacyjny posiada juz te sterowniki.

Hmm nie widzialem tej plyty hp ale przypuszczam ze bios ma jakis skrojony dziwny, nie ma tez zworek od fsb, co jest rownoznaczne z tym ze fsb 133 nie bedzie sie dalo wogole ustawic, no i proc z fsb 133 poleci ci i tak na 100. Podobnie jak z moim compaq ciezko wogole znalesc jakies info ale wyczytalem tu, uzylem translatora bo ze szprechaniem to u mnie b ciezko i o ile dobrze zrozumialem to po aktualizacji biosu do 1.10 coppermine zadzialalo. Btw u mnie jest bios z sierpnia 1999 ktory nawet z coppermine wyswietla "This system does not support the current processor" a obecnie(z tego kompa pisze) dziala tu tualatin.

Jak nie chcesz sie bawic w mody to zostaje ci kupic przejsciowke na slot1-fcpga + PIII z fsb 100 albo PIII coppermine slot1 z fsb 100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz tam dysk? Może to on zamula? Sam system powinien chodzić bez problemu. Instalowałem kiedyś xp sp2 na podobnym (nawet słabszym) sprzęcie i dosyć dobrze to chodziło. Co innego internet i strony napakowane różnym badziewiem - tu nawet P3 800 wymięka!

Sprawdź dokładnie HDD np. programem Victoria 4.1 (free).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest cienki,ale żeby to była jego wina,to chyba nie...

Dysk to tylko 10GB,a wiec musi być stary i wolny.

 

Ale np,na niektórych stronkach jak jest pole do wpisywania,to tak zaczyna zamulać,ze literki wskakują po chwili,na klawiaturze skończę pisać,a literki dopiero się na ekranie pojawiają,czasem kilkanaście sekund trzeba czekać na dok0onczenie zdania.

 

Przejściówkę mam,nawet z Celeronem na pokładzie jakimś 500MHz,ale nie w tym sens, chciałbym uruchomić to co mam.

Zworki do ustawienia szyny są na płycie głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj byś się zdziwił jak bardzo dogorywający dysk może zamulić komputer.

Ale w Twoim przypadku to będzie raczej wina procesora. Otwórz tą stronę i sprawdź w jakim stopniu przeglądarka obciąża procesor?

Napisz, czy na zworkach jest opcja fsb133? Dobre płyty na BX mają dzielnik 1/4 dla PCI oraz obsługują P3 coppermine na szynie 133. Niestety nie liczyłbym na to w przypadku płyty od HP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mieliscie racje,na tej stronce to procesor ma 80-90% wykorzystania,a wiec musze zastosowac jakas tanią wymiankę :)

Wsadzilem tego celerona na przejsciowce,ale niestety nie chcial ruszyc.... w ogole czarny ekran na monitorze. jak powinienem ustawic zworki na plycie,zeby bylo w miare uniwersalnie? Bo na przejsciowce tez mam do ustawienai zworki na 100MHz i AUTO. Czy jak wloze tam jakeigos Coppermine na 133,czy ruszy na 100Mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob fotke przejsciowki albo spisz z niej oznaczenia, ale jak masz 100 i auto to ona jest raczej pod celki mendocino, a zeby odpalic na niej coppermina wystarczy zrobic prosty modzik. Dodatkowo do wymuszenia 133 dodatkowo izolujesz bsel1(PIII z fsb 133 ma sens jesli masz zworki pozwalajace ustawic 133 na plycie, jak nie to proc i tak pojdzie na 100 - jak na moim compaq 041CH czyli np PIII 733 - 5.5x133 na moim mobo=5.5x100).

Btw czy temu celeronowi 500(bedzie slabszy od PIII : szyna 66 i brak SSE) ustawiles fsb 66 ? bo na 100 to on na bank nie ruszy.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze słabszy to ja wiem,chcialem tylko sprawdzić,czy moja wybredna płyta poradzi sobie z ta przejściówka i tym celkiem.

 

Zdjęcie przejściówki, faktycznie tak jak mówiliście,jest to ta slabsza wersja,czyli na PGA370.

 

Dołączona grafika

 

 

Pamięć 512MB SDRAM,mam już 2 kość i tez jej nie rusza,a na innym kompie śmiga, udało m sie wsadzić 256 inną i mam razem 384MB,ale dalej muli,wiec procesor za słaby:/

 

http://www.allegro.pl/item622778523_pentiu..._gwarancja.html

http://www.allegro.pl/item625472712_intel_...00_256_133.html

 

Te są blisko mnie do odebrania,jak myślicie ruszy to na tej przejściówce. Elektronika sie bawie,wiec polutowanie tego nie bedzie dla mnie problemem, tylko czy odpala na tej płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwarancji nie dam bo szczerze mowiac to z dokladnie taka przejsciowka nie mialem do czynienia(z tego co wygrzebalem w necie to jest to ppga wiec trzeba przerobic), ale o ile plyta nie jest przeszkoda(np pc chips na 440LX u znajomego+celek koper fsb 66=lipa) to z odpaleniem coppermine na jakiejkolwiek z przejściówek jakie mi przez rece przeszly nie mialem nigdy problemu co innego z tualatinem, tu roznie bywa no i robota jest nie porownywalnie bardziej skomplikowana. Podsumowujac to sproboj moze najpierw jeszcze z celkiem 500 tj ustaw na zworkach na plycie fsb 66, a na przejsciowce auto, co do coppermina to zrob coppermine moda dodatkowo zaizoluj bsel1, sproboj najpierw na fsb 100, odpali to zapodaj zworkami na plycie 133. Inna opcja, drozsza jest taki proc

Dołączona grafika

PIII 700(7x100) slot1 z tego foto bez problemu chodzi na 933(7x133), a nawet na 140.

 

Co do pamieci to jak kupujesz zwroc uwage czy pamiec jest "BXowa" czyli czy jest 2 strona po 8 kostek z kazdej strony.

Chociaz tu Compaq 041CH lamie "prawa BXa", bo jakim cudem dzialaja na nim w 100% te kosci ?? :

Na Asusie P2B czy Abicie BH6(mam obie w nienajlepszym stanie) z ta pierwsza czyli 128MB - 4 kostki na jednej stronie komp tylko piszczy, a z tej drugiej jednostronnej - 8 kostek 256MB widzi polowe- 128MB

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z pamieciami to ciezko jest... jedne dzialaja,jedne nie. Czyli na BXie nie ma mocy,zeby odpalic 512MB?

Zebym mial jakiegos Coppermine,to bym sprobowal go odpalic. Moja plyta chyba nie obsluguje 133, poniewaz na plycie jest napisane dla zworek tylko 66 i 100MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm no jak nieobsluguje 133 to zostaja takie opcje :

1) pentki III na fsb 100 (drogie, szczegolnie modele na slot1)

2) celki coppermine - te na fsb100 sa szybsze od PIII katmai

3) zabawa w ppga-fcpga2 mod i celek tualatin(kliknij w link w moim sigu, najszybsza opcja na fsb100), ale podkreslam ze to masa roboty i nie zawsze sie udaje.

 

Co do pamieci to na Bxie przy fsb 100 da sie nawet odpalic 1GB pamieci o ile na plycie sa 4 banki, a jak sa 3 to 768MB(tyle mam 3x256 :wink: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o jedną kość 512MB,takiej chyba się nie da odpalić. Zauważyłem ze są drogie... no ale może tez być na 133,tylko,ze puszczony na szynie 100.

 

PS: A co z napieciem? Bo w biosie nie moge obniżać napięcia, a wiec taki Tualatin nie poleci mi chyba nawet po modzie

Edytowane przez dayus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o jedną kość 512MB,takiej chyba się nie da odpalić. Zauważyłem ze są drogie... no ale może tez być na 133,tylko,ze puszczony na szynie 100.

 

PS: A co z napieciem? Bo w biosie nie moge obniżać napięcia, a wiec taki Tualatin nie poleci mi chyba nawet po modzie

No z 512 w jednej kosci nie ma bata.

Co do tualatina to myslisz ze ja mam jakas regulacje napieca :razz: ? Pewnie ze nie mam(w biosie compaq to da sie ustawic kolejnosc botowania i pozmieniac przerwania i w zasadzie nic wiecej, zworek tezn nie mam tzn z takich to sa dipy do mnoznika i max to 5x :lol2: ), ale mierzylem miernikiem i jest te 1.385V czy 1.6 na drugiej przejsciowce. Ten mod wymusza takie napiecie. Jednak dobre dzialanie tego moda zalezy od rodzaju przejsciowki(moge polecic 370 cpu rev1.0 i wazne zeby wersja pcb byla 0006, takiej uzywam jest to w 100% stabilne) no i pewnie tez od mobo.

Jak wygram to to sie pobawie lutownica :lol:

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak cos to mi jedną opchniesz :) a ja se poszukam jakiegos procka taniego;)

Nie ma problemu jak wygram -> przyjda -> sie zobaczy :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tam masz poustawiane.. ale czy mógłbyś powiedzieć z jakich programów korzystasz? Jeśli do przeglądania internetu masz firefoxa, to polecam NoScript + AdBlock - potrafi sporo dać starszym komputerom.

 

Tego XPka to odchudziłeś jak należy, nie?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- odkrojony windows xp, około 100mb instalka

- wylaczone zbedne uslugi, bajery, wodotryski

- przegladarka jak kolega wyzej wspomnial

- sterowniki do chipsetu, karty graficznej (!) i calej reszty

- jesli to mozliwe fsb 133 lub ram na 133 mhz

- minimum 256mb ramu

 

Spelniajac te warunki mialem naprawde niezle dzialajacego kompa p2 3x133 pod kontrola win xp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer udalo mi sie zamienić,na... Vectre,ale z płyta główną z Socketem 370 ;)

I na pokładzie z P3 733Mhz,ale zamówiłem już 933Mhz i leci do mnie pocztą.

Na 733 już lepiej smiga Firefox.

 

Powiedzcie mi czym i jakie bajery powyłączać?

Teraz mam 512MB SDRAM :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki program poelcacie,bo tych programów to jest dosc troche - Xp AntiSpy, WinNitrous itp,itd....

 

A może by tak przejśc na 2000 z SP$ albo 2003? Ale boli mnie to,ze juz wczoraj se wszystko poinstalowalem od nowa na nowej plycie.

 

Google Chrome tez wytestowane i lipa,gorzej chyba jak FF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 2000 wiele nie zyskasz, ladowanie/zamykanie osa jest dluzsze niz na xp, no moze 2k jest troche mniej ramochlonny, ale jak masz > lub = 256 ramu to to nie jest problem. Dalej to w 2000 trzeba uwazac jak sie ma duzy dysk, kiedys zapomnialem zapodac patch dla 48bit lba no i mialem za swoje czyli kszaki w co ktoryms folderze na dysku 250GB, folder zajmowal 1.5 TB i tym podobne historie, skonczylo sie total formatem :lol2:

Instalke XP okroisz nlitem, bawilem sie tak kiedys jak mialem PIII 500 katmai.

Teraz sie tak juz nie szczypie, a do neta uzywam opery, co do firefoxa to zainstaluj jakiegos starszego np 1.07 on zauwazalne lepiej dzialal mi od ff 2.0 na pIII 500. Co do flasha to dawaj 10, dziesiatka jest lepiej zoptymalizowana od 9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na probe zaisntalowalem XP by Symilion,czyli juz jakas modyfikowana wersja,ale chodzi tak sobie na 733. Ale windows chodzi ok,gorzej z kilkoma zakladkami w przegladarce:/

 

ALe w drodze jest do mnie juz 933MHz procek - P3 ;)

 

PS: uruchomilem tez tego celka 466 podkreconego na 550MHz na WIN2k z 192MB RAMu i odnosze wrazenie,ze win2k chodzi szybciej...;)

Edytowane przez dayus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowany 933MHz i nie dostało to dużego kopa, okienka się tak jakoś dziwnie otwierają, Thunderbird troszeczkę muli...:/ Jakim programem sprawdzić wydajność systemu?

 

Uzywam teraz Win2000+SP4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem na próbe Xp+SP3 by Symilion,ale nie dało mi to żadnego zysku.

 

Teraz jak już pisałem mam 2000+SP4.

 

A firefoxa mam dostrojonego wg. tego:

 

http://b39.cal.pl/firefox.html#RedukcjaZuzyciaPamieci

 

Skorzystalem z tego:

 

user_pref("network.http.pipelining", true);user_pref("network.http.proxy.pipelining", true);user_pref("network.http.pipelining.maxrequests", 8);user_pref("network.http.pipelining.firstrequest", true);user_pref("content.notify.backoffcount", 5);user_pref("plugin.expose_full_path", true);user_pref("ui.submenuDelay", 0);user_pref("nglayout.initialpaint.delay", 0);user_pref("nglayout.initialpaint.delay", 0);

I rozszerzenia Fasterfox na ustawieniu turbo.

Dodatki w FF to: Ling Toolbar, Stylish i Fasterfox, nic więcej.

 

Wykonałem taki szybki test w Aida32:

Zapis do pamieci to 220, a odczyt 880

A może szkopuł tkwi w kontrolerze ATA płyty głównej,bo obsługuje tylko ATA66 :/

 

A jakiego flasha uzywac do wyswietlanai stron? 10,czy 9? Bo pisaliscie,ze 10,ale 10 sie domyslnei sciaga,wiec moze to był blad rzeczowy?

Edytowane przez dayus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ata to ja mam ata33 8), w niczym to nie przeszkadza no moze jedynie jak przyjdzie przekopiowac kilkadziesiat czy kilkaset GB to tak, troche to trwa(ostatnio zachcialo mi sie inaczej ulozyc partycje na dyski 640GB i cos o tym wiem)

Co do Flasha to 10, im nowszy tym lepiej dziala, a sprawdzalem 10, 9, 8. Na win98 nie zainstalujesz 10.

Zrob zapis do pamieci w everescie przy pamieciach na 133 powinienes miec ~800-900. W aidzie (pamieci 100 2,2,2,5)tez mam 240 a w everescie 780MB/sek.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupilem za 10zł płytę na chipsecie Apollo Pro 133, która obsluguje 512MB kosci, sprawdze komputer na tej plycie,ktora mam teraz, tylko podajcie mi najwazniejsze benchmarki i pozniej zapne plyte na chipsecie VIA i posprawdzam i wroce do tej konfiguracji,ktora bedzie najlepsza.

 

pzdr

dayus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z benchmarkami Cie nie poratuje, ale jeśli chcesz przyspieszyć firefoxa, to polecę to samo co poprzednio : AdBlock plus, oraz NoScript. Są to rozszerzenia do przeglądarki, które blokują tonę śmieci i zdecydowanie poprawiają komfort pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...