Skocz do zawartości
dawid0c

Od Czego Zacząć Naukę Informatyki?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Już od paru lat interesuję się informatyką i to właśnie z nią wiążę przyszłość. Nie ukrywam, że moja wiedza jest na stosunkowo wysokim poziomie z stosunku do wieku (15 lat). Przynajmniej tak mówi mój nauczyciel i znajomi ;) Brałem ostatnio udział w kilku konkursach gdzie odniosłem nieduże sukcesy (m.i.n. na etapie miejskim 1. miejsce w Intersieci). Dobry jestem w programowaniu - od około 3 lat uczę się PHP i mam sporo praktyki, teraz sięgam po książkę "zaawansowane programowanie" z takimi zagadnieniami jak OOP, obsługa wyjątków, zaawansowane zapytania MySQL czy mechanizmy buforowania. Szykuję się też do książki "Thinking in C++" - wiadomo od czego :) Dla większości informatyków to nic takiego, ale takie zagadnienia omawiane są chyba w szkole średniej lub dopiero na studiach (ogólną wiedzę też mam na dosyć wysokim poziomie, ale jest to wiedza raczej z doświadczenia ponieważ nie czytałem książek)

Jednak samo programowanie to nic takiego bo przecież nauczenie się linijek kodu nie jest problemem. Brakuje mi podstaw... I tu jest moje pytanie. Nie ukrywam że zależy mi szczególnie ma wypowiedziach zawodowych informatyków.

Od czego powinienem zacząć? Jakie zagadnienia poruszyć? I jakie książki pomogą mi zdobyć tę wiedzę?

Mój ojciec (też informatyk) polecił mi zacząć od teorii systemów operacyjnych. Czy to będzie dobry wybór czy może są jeszcze bardziej podstawowe zagadnienia, które powinienem zgłębić przed tym? I jaką książkę przeczytać by dobrze go opanować? Przynajmniej w takim stopniu, który umożliwi mi dalszą edukację. No właśnie.. Co dalej? Oprócz programowania interesują mnie także sieci.

Która dziedzina - programowanie czy sieci - będzie lepsza, bardziej opłacalna, wartościowsza? Czy może po prostu na razie lepiej rozwijać się w obu dziedzinach i później zdecydować?

Jeśli sieci, to od czego zacząć? Wiedza o sieciach jest bardzo rozległa i czy jest sens ją teraz zgłębiać (czytać książki)?

Te zagadnienia pojawiają się dopiero na studiach, ale jestem pewny, że informatyka jest tym czym będę się zajmował i chciałbym jak najszybciej zająć się nauką by w przyszłości osiągnąć jak najlepsze wyniki i korzyści.

Po prostu mam ambicje - nie chce zostać szarym Kowalskim pracującym w małej firmie instalującej okablowanie lub dostarczającej internet na jednym osiedlu. Bo w końcu nie po to się człowiek uczy by zarabiać marne 1500zł

Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Pozdrawiam, Dawid C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznij od matematyki, taka prawda. Na studiach np kaza ci sprawdzac czy liczba jest binarnie podzielna przez 3 np. Albowykorzystujac algorytm kogos tam, napisac program do wyliczania czegos tam.

Edytowane przez Ruonim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może sprzęt? Poczytać, choćby tu, na forum, co się z czym "je", co jest lepsze od czegoś i dlaczego. Jeśli chodzi o programowanie to polecam Symfonię C++ J. Grębosza - na prawdę to jest książka dla ludzi a nie C++ engineer'ów z X latami praktyki. Myślę, że może idź w tym kierunku, który sam Cię pociąga, to co jest dla Ciebie ciekawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matematyka tak. Algorytmami też się bawiłem jakiś czas temu (podstawy).

Natomiast chodzi mi raczej o konkretną informatykę. Wiem, że matematyka jest podstawą, ale nie wyobrażam sobie, żeby uczyć się matematyki z książek (o ile w ogóle są) ponieważ mnie to tak nie fascynuje jak informatyka. Zakładam, że jeśli pojawi się jakieś pojęcie którego aspektu matematycznego nie będę mógł zrozumieć to będę szukał ;)

 

 

W sprzęcie się orientuje. Może nie jakoś specjalnie (nie wiem z jakich materiałów zbudowany jest procesor bo mnie to nie interesowało), ale wiem czemu procesor z zegarem 3GHz jest lepszy od takiego z zegarem 2GHz i znam parametry płyt głównych czy pamięci RAM.

Programowanie interesowało mnie od początku i dlatego szybko zacząłem się uczyć PHP. Teraz jednak bardzo zaczęły mnie interesować sieci (w końcu to jedne z największych odkryć) i nie wiem czy ten kierunek nie odpowiadał by mi bardziej.

Edytowane przez dawid0c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matematyka tak. Algorytmami też się bawiłem jakiś czas temu (podstawy).

Natomiast chodzi mi raczej o konkretną informatykę. Wiem, że matematyka jest podstawą, ale nie wyobrażam sobie, żeby uczyć się matematyki z książek (o ile w ogóle są) ponieważ mnie to tak nie fascynuje jak informatyka.

To niestety lepiej niech Cię zafascynuje. Mam kolegów na informatyce na UAM w Poznaniu. Są obecnie na 3 roku i do tej pory mieli 11 przedmiotów związanych z matematyką, taka bolesna prawda niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup/pożycz tą książkę. Książka duża, obszerna, czasami zbyt szczegółowa, ale posiada wszelką potrzebną Ci wiedzę. Nie musisz czytać całej od deski do deski i zagłębiać się w szczegóły. Przewertowanie jej "po łepkach" daje już konkretną wiedzę. Jeśli coś będzie przystawiać, przejdź do innego rozdziału, a potem wróć do niego później. Gdy przeczytasz całą, to zrozumiesz mojego wykładowcę, który zaczął swój pierwszy wykład słowami "Mamy teraz procesory 2-rdzeniowe, częstotliwości liczone w GHz, ram w GB... to wszystko to jest szajs". ;]

 

Poza tym korzystaj ze słowników informatycznych w Sieci - mogą się zdarzyć im błędy, ale dobry fachowiec nigdy nie opiera się na jednym źródle. Co w jednym będzie źle, w 2 następnych będzie dobrze.

 

Z obserwacji rynku pracy zauważyłem 3 kierunki, w których warto się kształcić:

- grafik komputerowy (3 podgrupy: CAD, 3D lub Photoshop, Paint Shop Pro lub Corel itp)

- programista (C++, C#, JAVA)

- webmaster (PHP, MySQL, ASP)

Spróbuj wszystkich 3 dróg i wybierz tą, na której czujesz się najlepiej i najpewniej, a potem konsekwentnie zdobywaj coraz większą wiedzę.

 

Jeśli zaś chodzi o matematykę, to dowiesz się, iż z jednego przedmiotu jakim jest matematyka, można zrobić kilka innych przedmiotów, które zagłębiają się w poszczególne dziedziny matematyki: algerba liniowa, analiza matematyczna, logika i teoria mnogości, matematyka dyskretna.

Jeśli wybierzesz się na jakieś studia bardziej techniczne, to przy okazji rozdzielenia informatyki na kilka przedmiotów, to dojdzie elektronika, teoria obwodów, sygnały i systemy oraz fizyka, którą poznasz od nowa dzięki zupełnie innym sposobom liczenia większości rzeczy (całki, pochodne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci polecam zacząć od pozycji:

 

W. Krysicki, L. Włodarski - Analiza matematyczna w zadaniach część 1 i część 2.

Algebra jakaś też nie zaszkodzi. Zacznij już teraz matmę szlifować bo później będzie ciężko ;)

 

Bo na studiach o kierunku informatyka to najpierw matematyka a później komp...

Edytowane przez speede19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od czego chcesz... Znam programistów, którzy nie mają dużego pojęcia o sprzęcie. Znam gościa co zna się tylko na sprzęcie, a z softem ma problemy. Kwestia indywidualna, informatyka to taka dziedzina, w której kształcisz się w kierunku w jakim jesteś dobry. Administratorowi sieci czy webmsterowi nie jest potrzebna wiedza o tym jak działa PC i co można zrobić aby zwiększyć jego wydajność (czytaj OC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj przestańcie już kolegom zawracać tyłek tą matematyką. Na duet Krysicki & Włodarski będą mieli czas na studiach. Teraz są młodzi - niech cieszą się życiem i uczą tego, co ich fascynuje i przyda im się w realnym życiu, a nie tego co muszą zaliczyć, bo nieudolny system edukacji zapycha dziury programowe w 4-5 letnich studiach często zbędnymi przedmiotami.

 

Rzygać już mi się chce "informatykami", którzy mieli matmę, fizykę czy elektronikę wyrytą jak pacierz (zakuj, zdaj zapomnij i zero rozumienia tematu), przez przedmioty stricte informatyczne (programowanie, systemy komputerowe) prześliznęli się z trudem i potem szczycą się swoim tytułem, a nie mają pojęcia o istnieniu funkcji [Zarządzaj] w menu kontekstowym "Mój komputer".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram w 100%. Nie zostaje informatykiem po to, żeby znać matmę czy fizykę, ale po to żeby umieć sobie poradzić w typowo informatycznych zawodach. I taki system jest najlepszy, interesuje się określoną dziedziną informatyki to w tym kierunku się rozwijam i pracuję. Zresztą i tak najlepszy teoretyk będzie gorszy od dobrego praktyka, praktyka to właśnie najważniejsza rzecz w informatyce. To tak jak by być programistą znającym teorie, a nie napisać żadnego poważnego programu. Polecam się zagłębić w coś do czego mamy smykałkę i w tym kierunku starać się zdobyć jak największą wiedzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Studiuje informatyke 2 rok i taka prawda ze ucze sie glownie matematyki a najwiekszy problem mialem poki co z zaliczeniem fizy <_< Programowanie ? Taa, programowanie u mnie to glownie pisanie programow do liczenia roznych algorytmow matematycznych tak ze paradoksalnie programowanie to tez glownie matematyka. Wogole wiekszosc przedmiotow to matma tylko nazwy inne ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz sie porzadnie zabrac za prorgamowanie proponuje chociaz w postawowym stopniu opanowac systemy liczbowe (binarny, oktalny, heksadecymalny) i postawy sporządzania alogrytmów gdy dobrze to opanujesz bedzie Ci duzo latwiej, polecam rozjerzec sie tutaj, sporo ciekawych materialow nt c++ http://wloc.wsinf.edu.pl/~gzawadzka/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ULLISSES, dzięki za książkę. Tylko, że to jest bardziej o sprzęcie co nie? Bo mnie to bardziej oprogramowanie interesuje. Jest jakaś książka nt. teorii systemów operacyjnych? Czy nie warto się za to zabierać?

Grafika odpada bo nie mam zdolności plastycznych (ale w obsłudze programów się orientuję ;) ).

Na webmasteringu się trochę znam, ale to trochę mało. Programowanie mi podchodzi, ale jak czytałem wypowiedzi na pewnym forum to mówią, że też w polsce słabo płacą.

 

Programowanie ? Taa, programowanie u mnie to glownie pisanie programow do liczenia roznych algorytmow matematycznych

Dałbyś radę podać jakieś najprostrze przykłady algorytmów? Z czystej ciekawości chciałem zobaczyć z czym musicie się zmagać na studiach :)

 

w postawowym stopniu opanowac systemy liczbowe (binarny, oktalny, heksadecymalny) i postawy sporządzania alogrytmów

Radzę sobie z tym ;) Edytowane przez dawid0c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakaś książka nt. teorii systemów operacyjnych? Czy nie warto się za to zabierać?

 

3277794[/snapback]

Grafika odpada bo nie mam zdolności plastycznych (ale w obsłudze programów się orientuję ;) ).

 

Ale w programowaniu grafiki nie trzeba mieć takich zdolności - wystarczy trochę pomysłowości.

 

Dałbyś radę podać jakieś najprostrze przykłady algorytmów? Z czystej ciekawości chciałem zobaczyć z czym musicie się zmagać na studiach :)

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Metody_numeryczne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sie%C4%87_neuronowa

http://pl.wikipedia.org/wiki/Algorytm_genetyczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ta książka jest głównie o sprzęcie, bo wychodzę z założenia, że jak chcesz pisać dobre programy, to musisz znać zasadę (przynajmniej ogólną) działania kompa. Nie pisałeś jaką wiedzę posiadasz w tym temacie, więc wyskoczyłem z tą książką. Swoją drogą to chyba pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanatyków kompów.

 

Co do systemów operacyjnych, to też by się coś znalazło. Chyba najczęściej wymieniana jest właśnie pozycja podana przez OskaR'a.

 

Swoją drogą dobrym źródłem wiedzy i przygotowania do studiów mogą być strony uczelni lub strony studentów. Na takich stronach łatwiej znaleźć potrzebną wiedzę w suchej formie bez zbędnych dodatków i biegania wokół problemu. Tam możesz również znaleźć przykładowe algorytmy, zadania o które pytasz w ostatnim poście. Znajdź stronę jakiegoś wykładowcy z wybranej Politechniki lub jakiegoś "rocznika" z danej uczelni i kopalnia wiedzy jak się patrzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponownie dziękuję za książkę. Mam lekturę na wakacje. Skoro mówicie, że to podstawy to przeczytam anatomię i "Podstawy systemów operacyjnych", a potem się zastanowię co dalej

Edytowane przez dawid0c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...