Skocz do zawartości
Gość dragonlore

Nowy Pentium Dual-core E6300! Wolfdale

Rekomendowane odpowiedzi

przyjął, zrozumiał, zamilkł

 

dzięki

 

edit:

screeny uzupełnię później

 

Waśnie doszła do mnie paczka... zupełnie jakby wysyłane w niej były leki dla trzeciego siata. Wielkie cholerstwo. Zmieściłaby się spokojnie drukarka HP 39xx :E ale mniejsza o to...

 

Przesmarowałem procka Termallightem dołączonym do ultimy, założyłem Ultimę z dwoma 92mm (przód/tyl) i jazda...

Z bomby dałem mu 4200MHz (10x420), 1,45V bios i.... nie wstał. Przywitał mnie BS po załadowaniu sys.

jak na razie 4,1GHz 1,45V bios (1,432 CPU-Z) wstał bez problemu, z 10,5x391(4,1GHz) również. Ale coś mi się wydaje, że zabawa mnożnikiem niewiele daje. Ale nie omieszkam zobaczyć x6-x9

 

Aktualnie się Orthosi na 3,5GHz 1,3000V bios (1,280V CPU-Z) i jest ok. 1h pękło, nie zapowiada się na jakieś problemy (oba rdzenie równo idą). Temp przerażające 52C z czego niekiedy obije się o 50C lub też 53C (pasta musi się chyba przyjąć).

 

Zabawy z NB (domyślnie 1,25V chyba, ustawiłem na 1,4V) nic nie dają. RAM róznie, 96xMHz przy 2.0V 1.96V, itd również nic...

Ustawiłem je ~800MHz 1,8V.

 

Za jakieś 2h będę schodził z napięciem przy 3,5GHz.

Co mnie zniechęciło na starcie... VID w wysokości 1,275V :( Boże, za co? :mad: Najwyraźniej trzeba było chodzić do kościoła a nie na bierzmowaniu kończąc ;)

 

 

Biorąc pod uwagę fakt, iż moje poprzednie E5xxx nie chciały iść więcej (stabilnie) jak 3,8GHz to dopłata do VT i 6-tki na początku nie wydaje mi się wielce opłacalna.

 

 

Jeśli macie jakieś sugestie to śmiało, czekam z otwartymi rękoma :> gdzieś pewnie jeszcze muszę podniejść jakieś V w biosie, aby dobić do 4,2GHz i więcej?

Możesz sprawdzić max FSB ?

 

Na Xtreme System widziałem max fsb 468 i taktowania ~4,5 ghz na powietrzu przy 1.57 v .

 

Pozdrawiam .

 

[Edit]

 

TUTAJ nawet 5ghz :)

Edytowane przez Suanis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

staram się nie przekraczać 1,45V bios, ale powiem tak. Dając nawet 1,6VBIOS i 420x10 nie wstał.

Już nie mam możliwości sprawdzenia... czeka zapakowany na kupca. Sprzedaję to... coś.

 

IMO Jak komuś potrzebna wirtualizacja to niech dopłaca, a jak nie to niech bierze E5200 za 100zł mniej a ma taką samą wydajnosć. Te 200-300MHz więcej nie są warte dopłaty, nie są gwarantowane. Wsio

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że kolega Petru ma za słaby zasilacz (400 W) do tak extremalnego podkręcania i może stąd to niepowodzenie ... (?) Ponad to nic kolega nie wspomina o pamięciach RAM ... czy to 800 czy 1066 MHz i jak je ustawił (napięcie i częstotliwość) ... Nie jestem specem w overclockingu ale wiem, że pamięć ma duże znaczenie w podkręcaniu procesora ... Chodzi o to, że niewłaściwe ustawienia pamięci mogą powodować to że system nie wstaje a tymczasem w procesorze są jeszcze duże możliwości oveclockingu ...

Uważam, że ten procesor jest mimo wszystko bardzo dobrym wyborem ze względu na VT i jednak znacznie wyższą wydajność niż E5200 (bez podkręcania) . Nawet gdy zdecydujemy się na oveclocking to E6300 ma już na starcie przewagę o te 300 MHz a to powoduje, że procentowo podkręcamy go mniej niż E5200 chcąc uzyskać np. 3,8 GHz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić max FSB ?

 

Na Xtreme System widziałem max fsb 468 i taktowania ~4,5 ghz na powietrzu przy 1.57 v .

 

Pozdrawiam .

 

[Edit]

 

3305434[/snapback]

Aha czyli lipton nie wart zainteresowania , szkoda . :(

Bo to ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że kolega Petru ma za słaby zasilacz (400 W) do tak extremalnego podkręcania i może stąd to niepowodzenie ... (?) Ponad to nic kolega nie wspomina o pamięciach RAM ... czy to 800 czy 1066 MHz i jak je ustawił (napięcie i częstotliwość) ... Nie jestem specem w overclockingu ale wiem, że pamięć ma duże znaczenie w podkręcaniu procesora ... Chodzi o to, że niewłaściwe ustawienia pamięci mogą powodować to że system nie wstaje a tymczasem w procesorze są jeszcze duże możliwości oveclockingu ...

Uważam, że ten procesor jest mimo wszystko bardzo dobrym wyborem ze względu na VT i jednak znacznie wyższą wydajność niż E5200 (bez podkręcania) . Nawet gdy zdecydujemy się na oveclocking to E6300 ma już na starcie przewagę o te 300 MHz a to powoduje, że procentowo podkręcamy go mniej niż E5200 chcąc uzyskać np. 3,8 GHz .

 

kolega Petru na tym zalilaczu wyciskał 7me poty z X3220 i Q6600 G0. Ograniczeniem były temp oraz w przypadku Xeona - jego marność. ;)

nie wspomne o X3020, 2160, E5200, E5300. Wszystkie moje poczynania opisane sa na Labie

ten "słaby" Enermax ma 20A na 12V 1/2 oraz 360W co w zupełnosci wystarczy (jedynie 18W mniej od wersji 500W, która zapewne dla wielu jest znacznie wydajniejsza)

 

nie wiem czy wolno linkować inne portale, ale sam zobacz jaki to jest zasilacz :>

http://nvision.pl/art-157-51/45_zasilaczy_...ymalna_moc.html

 

 

pamięci... XMS2 2szt z początków produkji 1 szt nowsza. Timingi 5-5-5-18 przy 4GHz ustawione na 801MHz przy 1,8V (jak mam możliwosć to ustawiam RAM jak najbliżej default wartości, aby wykluczyć jakiekolwiek ograniczenia z nimi związane, chociaz ponad 1GHz lecą ;) ). Może i dobrze robie, może i źle... ale bawiłem się już timingami i jakoś nic nie pomagało. Sprawdzałem na 1GB, 2 GB i 3GB z różnymi dzielnikami (73x - 10xx MHz tu nie pamiętam dokładnych wartości) na napięciu 1,8V - 2,2V. Tu się przyznaje, nie jestem specem w OC pamięci. Stąd XMSki u mnie w pececie.

Może jak jeszcze macie jakieś pomysły to prosze bardzo, przez kilka dni procka mieć będe, także nie omieszkam sprawdzić.

Napięcia na NB, także ten cały asusowski odpowiednik VTT również były ruszane - bez rezultatów. 4,1GHz wstaje, 4GHz stabilnie, bez względu na napięcia (1,6V Bios tez było dawane dla 400x10,5, 420x10 itd do x8)

 

Chłodzone Ultima 90i + Akasa Amber 92mm przód + AC AF92mm tył na radiatorze, 12cm kręci sie na tyle elitki 331. Pasta dołączona do Ultimy. Nad tym wszystkim 12cm Enermaxa. Idzie sobie to wyobrazić ;)

Bariera to 74C i 1,45V bios - 45nm

 

Aktualnie kupiłem już E5200 (dział sprzedam), ten Wolf E6300 pod młotkiem, także choć troche mi się zwróci. Szczerze powiem, że liczyłem na wiecej jak 4GHz ale się przeliczyłem. Wole E5200 i kilka dych w kieszeni... chociaż tyle mi się zwróci.

Krzysiak na labie sprawdził ze 4 szt E6300. Żadna nie poszła więcej jak 4GHz przy <1,45V. Chłopaki maja E5200 4GHz ~1,3V więc :>

jak na razie cieszę się 4 jajkami zapożyczonymi od brata w celu... bliżej mi niewiadomym... a co, lubię :E

 

aha, do gier wirtualizacja mi nie jest potrzebna, do pracy mam lapka (żadna tam grafika ani inne takie).

 

czekam na propozycję pomocy w OC (pamięci głównie) tego Wolfa, póki jeszcze jest

 

Edit:

Sector19

żeby nie było, nie mam Wam nic za złe...

 

edit2:

stylistyka oraz interpunkcja głównie. Mogło mi wciąć ogonki przy a,e

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieee ... no widzę , że kol. Petru23 to stary wyżeracz w overclockingu ...

Jednak wcześniej pisał, że tylko do 3,5 GHz wykręcił tego procka a teraz już przyznał się, że miał stabilne 4 GHz ... Jak dla mnie to podkręcenie procka z 2,8 do 4 GHz to jest i tak wielkie nadużycie ... Praca na stałe z tak wysoko podkręconym procesorem jest chyba bardzo ryzykowna ... grozi pewnie stosunkowo szybkim jego zejściem ... Bał bym się aż tak ryzykować . Uważam, że jak go podkręcę do 3,6 - 3,8 GHz to w zupełności mi wystarczy .

Obecnie dysponuję taką platformą ( i właściwie, jak dotąd, wystarczała mi do wszystkiego, jednak procesor obiecałem sprezentować komuś z rodziny więc teraz chcę kupić E6300 ) :

 

Płyta główna: ASUS P5K-E WiFi AP (chipset Intel P35)

Procesor: Pentium D950 3,4 GHz (ze steppingiem D0, Thermal DP 95W - podobno najlepszy do podkręcania)

Cooler: Scythe SCNJ-1000 Ninja z wentylatorem 120 mm, 1600 rpm

Pamięć RAM : DDR2 8500, 2x1 GB w Dual Chanel, A-DATA Vitesta Extreme 1066+ CL5

Karta graficzna: Radeon 4670 HIS 512MB 2xDVI (PCI-E) IceQ Turbo

Zasilacz: Chieftec (CFT-850-14C) 850W

Dyski twarde: WD Caviar Black 640 GB oraz Seagate 320 GB Barracuda - Serial ATA II

Napęd optyczny: Pioneer DVD+/-RW DVR-215 (Serial ATA) .

 

Jak już wspomniałem, procesor D950 za kilka dni wymieniam na Dual-Core E6300 i jestem przekonany, że taka platforma wystarczy mi do czasu aż stanieją płyty socket 1366 i procesory Nehalem Core i7 ... chyba że wcześniej interesująca (tania i dobra) okaże się platforma pod Core i5 .

Już bez podkręcania E6300 spodziewam się wzrostu wydajności komputera a jeśli zdecyduję się na overclocking to tylko lekki, do 3,6 max 3,8 GHz .

Myślę, że Petru nie powinien tak szybko rezygnować z tego E6300 ale to już jego sprawa ...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Bonet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

nie, żaden ze mnie

stary wyżeracz w overclockingu ...

po prostu lubię się pobawić.

A co mu zaszkodzi? Jeśli mieszczę się w dozwolonych temp i napięciu to nie ma prawa mu się nic stać.

 

i nie pisałem, ze tylko do 3,5GHz go wykręciłem, tylko że na razie tyle mi się udało (wtedy). Dopiero co go zamontowałem i sprawdzałem co i jak. Wydaje mi się ze wyraźnie to opisałem.

Po 2h testowania na 3,5GHz przyszedł czas na 4GHz.

Dołączona grafika

 

i to tyle szaleństw z E6300. Ile bym nie dał V nie chciał wstać/BS po załadowaniu OS.

Moze jakbym miał Titan Amanda to poszłoby więcej, ale to takie ciche marzenie ;)

 

A czemu mam się go nie pozbywać? E5200 da mi to samo za mniejsze pieniądze. Wirtualizacja nie jest mi potrzebna a i tak za kilka miesięcy zmienię procka.

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieee ... no widzę , że kol. Petru23 to stary wyżeracz w overclockingu ...

Jednak wcześniej pisał, że tylko do 3,5 GHz wykręcił tego procka a teraz już przyznał się, że miał stabilne 4 GHz ... Jak dla mnie to podkręcenie procka z 2,8 do 4 GHz to jest i tak wielkie nadużycie ... Praca na stałe z tak wysoko podkręconym procesorem jest chyba bardzo ryzykowna ... grozi pewnie stosunkowo szybkim jego zejściem ... Bał bym się aż tak ryzykować . Uważam, że jak go podkręcę do 3,6 - 3,8 GHz to w zupełności mi wystarczy .

Obecnie dysponuję taką platformą ( i właściwie, jak dotąd, wystarczała mi do wszystkiego, jednak procesor obiecałem sprezentować komuś z rodziny więc teraz chcę kupić E6300 ) :

 

Płyta główna: ASUS P5K-E WiFi AP (chipset Intel P35)

Procesor: Pentium D950 3,4 GHz (ze steppingiem D0, Thermal DP 95W - podobno najlepszy do podkręcania)

Cooler: Scythe SCNJ-1000 Ninja z wentylatorem 120 mm, 1600 rpm

Pamięć RAM : DDR2 8500, 2x1 GB w Dual Chanel, A-DATA Vitesta Extreme 1066+ CL5

Karta graficzna: Radeon 4670 HIS 512MB 2xDVI (PCI-E) IceQ Turbo

Zasilacz: Chieftec (CFT-850-14C) 850W

Dyski twarde: WD Caviar Black 640 GB oraz Seagate 320 GB Barracuda - Serial ATA II

Napęd optyczny: Pioneer DVD+/-RW DVR-215 (Serial ATA) .

 

Jak już wspomniałem, procesor D950 za kilka dni wymieniam na Dual-Core E6300 i jestem przekonany, że taka platforma wystarczy mi do czasu aż stanieją płyty socket 1366 i procesory Nehalem Core i7 ... chyba że wcześniej interesująca (tania i dobra) okaże się platforma pod Core i5 .

Już bez podkręcania E6300 spodziewam się wzrostu wydajności komputera a jeśli zdecyduję się na overclocking to tylko lekki, do 3,6 max 3,8 GHz .

Myślę, że Petru nie powinien tak szybko rezygnować z tego E6300 ale to już jego sprawa ...

 

Pozdrawiam

Jak będziesz mógł to sprawdź max FSB .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

nie, żaden ze mnie po prostu lubię się pobawić.

A co mu zaszkodzi? Jeśli mieszczę się w dozwolonych temp i napięciu to nie ma prawa mu się nic stać.

 

i nie pisałem, ze tylko do 3,5GHz go wykręciłem, tylko że na razie tyle mi się udało (wtedy). Dopiero co go zamontowałem i sprawdzałem co i jak. Wydaje mi się ze wyraźnie to opisałem.

Po 2h testowania na 3,5GHz przyszedł czas na 4GHz.

Na jakim chłodzeniu testowałeś tego e6300? Czy budę mialeś otwartą, czy zamkniętą wentylowaną?

Edytowane przez rcicho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu kupiłem nowość od Intela czyli Pentium Core Duo e6300 aby zastąpić nim używanego od 8 miesięcy e5200 (trochę za wysokie temperatury 70C przy 3,64Ghz na teście Orthos). Wsadziłem go oczywiście do płytki z sygnaturki czyli Gigabyte P31 DS3L (bios F9) i bez problemu odpalił. Temperatury w idle równe na obu rdzeniach i zawsze wynoszą 45C (na e5200 mialem 43C na jednym i 49C na drugim). Podkręcanie i stabilnie 3,8Ghz. Przy 3,9Ghz Orthos wywala błędy po kilku minutach. Napiecie dla procka 1,425v ale spory v droop komplikuje nieco sztukę. Temperatury przy 3,8Ghz to ok 68C równe dla obu rdzeni. Generalnie mnie to zadawala bo i tak na codzień będzie jechał na 3,6Ghz (nic więcej mi nie trzeba).

Nastepnie przechodzę do testów poszukiwania walla dla tego procka. E5200 kończył się na ok 367Mhz tak więc z racji że e6300 ma maksymalny mnożnik rowny 10,5 fsb musi być wyraźnie wyższe (licze na minimum 400Mhz). Ustawiam najniższy mnożnik rowny 6 a magistralę fsb na 405Mhz i bez problemu idzie i tak podnoszę co 5Mhz zawsze testując SuperPI 1M. Dochodzę do 455Mhz co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem jak na tą płytę i budżetowy procek.

Oto mały dowodzik na to:

 

Dołączona grafika

Edytowane przez rcicho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up, bo jakos cicho w tym temacie ; wszyscy kupuja E5200, czy jak ? Ofc jesli chodzi o tanie cpu.

 

4100MHz @ 1.37V + LLC, niby to tylko 16M, ale zawsze jakis wyznacznik stabilnosci i zapas vcore jesio jest ;)

 

Dołączona grafika

uruchom LinX lub IBT bo super pi to raczej stabilnosci bym nie sprawdzał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jakieś testy? Jutro jak cep przyjdzie to się trochę pobawię. Miałem brać Celerona E3200, ale stwierdziłem, że E6300 będzie lepszym wyborem. Nawet jakbym trafił na padakę, to te def 2,8GHz mi wystarczy na przeczekanie. A tego E2160 jakoś się pozbędę ;).

 

EDIT

 

Miałem brać dzisiaj zestaw na AM3, ale sobie odpuściłem. Brat ma w swoim pokoju lepszy komputer z siga, ja mam u siebie tą oldskulową padakę z Tulatinem na czele ;). Jak stanieje i7 to sobie kupię jakąś budżetową platformę do kręcenia ;).

Edytowane przez Spylon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jakieś testy? Jutro jak cep przyjdzie to się trochę pobawię. Miałem brać Celerona E3200, ale stwierdziłem, że E6300 będzie lepszym wyborem. Nawet jakbym trafił na padakę, to te def 2,8GHz mi wystarczy na przeczekanie. A tego E2160 jakoś się pozbędę ;).

 

EDIT

 

Miałem brać dzisiaj zestaw na AM3, ale sobie odpuściłem. Brat ma w swoim pokoju lepszy komputer z siga, ja mam u siebie tą oldskulową padakę z Tulatinem na czele ;). Jak stanieje i7 to sobie kupię jakąś budżetową platformę do kręcenia ;).

Moje "padlo" lata od 3.8 do 4.2GHz na codzien w zaleznosci od potrzeb, testy hmm ; po kilku przelotach 3D markami, stwierdzam, ze jedynym ograniczeniem dla GTS'a 250 jest wlasnie brak cachu w 6300, a nie sama czestotliwosc. Tragedii nie ma, ale daje sie to odczuc czasami, aczkolwiek za swoja cene nadal uwazam, ze warto go kupic niz E5200 i cieszyc sie fsb na poziomie 330MHz :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DEVILEK na jakim napięciu uzyskujesz 3,8GHz, a na jakim 4,2GHz ? I jakbyś mógł powiedzieć gdzie był produkowany Twój procesor. Zastanawiam się czy jest tak jak z serią E5000 (podobno te z Malezji lepiej się kręcą) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymczasowo mam w posiadaniu omawiany procesor i tak na szybko to:

 

SPI 1M stabilne 4,15GHz +150mV na zaśmieconym systemie z pamięciami 960MHZ CL5 13,8s (na standardowym napięciu 3,9GHz)

 

3D mark @4GHZ HD4850Stock (dla porównania vs E2180@2,5GHz grafa oczywiście ta sama):

2003 - 45608 vs 42501

2005 - 21437 vs 14195

 

FSB Wall 490-495MHz

 

Chlodzenie BOX chwilowo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W załączniku 3D marki dla dociekliwych a poniżej screeny wraz z temperaturami osiąganymi w czasie testu:

 

4,15GHz SPI1M

Dołączona grafika

 

4GHZ SPI16M

Dołączona grafika

 

Temperatura po kilku minutach Orthosa przy 4GHz osiąga niezadowalające właściciela procesora 72C :lol2: Jutro wodowanie (mam nadzieje) i powalczymy dalej ale przy napięciu na jakie mam pozwolenie nie poszaleje (1,5V max :rolleyes:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DEVILEK na jakim napięciu uzyskujesz 3,8GHz, a na jakim 4,2GHz ? I jakbyś mógł powiedzieć gdzie był produkowany Twój procesor. Zastanawiam się czy jest tak jak z serią E5000 (podobno te z Malezji lepiej się kręcą) ?

Nie pamietam dokladnie z jakiego kraju on jest, ale chyba Malezja, napiecia od ~1.35 do ~1.4 co uznaje za odpowiednie dla niego bo cieplo mu nie ma jeszcze na takim zakresie napiec i na 100% nie padnie od tego. Tyle, ze powyzej 4.2GHz to juz jakas sciana sie pojawia i ostatnie jego slowo to 4.3GHz a powyzej ciemnosc widac tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...