Skocz do zawartości
teraw

4gigowe Moduły Ramu +gb P35

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam płytę GA-P35-DS3L i założone na niej ramy 4x1GB.

Niestety podczas grania czasami pojawia się komunikat o braku pamięci, potwierdzony wykresem zżycia pamięci, więc stwierdzam, że te 4GB to za mało.

Pytanie jest następujące:

Czy jeśli płyta ma 4 sloty ramu i obsługuje max 8GB, to mogę założyć 2x4GB, czy muszę 4x2GB, żeby mieć łącznie 8GB?

No i pytanie bonusowe:

Czy asymetric dual chanel jest dużo gorszy od normalnego? bo mógłbym zostawić 3x1GB i dołożyć 1x4GB, co by dało 7GB, czyli wystarczająco dużo, a oszczędziłbym 220zł.

Edytowane przez teraw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plik wymiany wyłączony, bo spowalnia grę i to mocno (średnie fps w ciężkich momentach spada z 35 do 22, więc swapa wywaliłem). Gra to Dow2, rozdziałka 1920/1080, wszystko na ultra. Jak jest odpalona sama gra, to jest ok, ale niech w tle będzie chociażby opera, to już out of memory.

Edytowane przez teraw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producent płyty w specyfikacji nic nie pisze o obsłudze modułów 4GB, poza tym kość(Kingston 4GB 800 non-ECC) taka jest dość droga (624zł netto w ABC Data) więc chyba lepiej zapełnić banki modułami 2GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

goodram 4GB 800MHz CL5 kosztuje 221zł w komputroniku, więc to już nie majątek.

Zapełniając modułami 2gigowymi zapłacę 400zł, a będę miał 8GB zamiast 7, a to różnicy już nie robi. Chyba, że założę 2x2 i zostawie 2x1, to da razem 6 i już starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P35 nie obsluguje modulow 4GB, pozatym nie wydaje mi sie aby swap potrafil zwolnic gre az o 13fps biorac pod uwage ze juz masz 4gb ramu.

 

AFAIR pod xp nei zalecane jest wylaczanie swapa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalecane, nie zalecane ja od prawie roku mam wyłączonego SWAP'a w WinXP, u ojca na komputerze też wyłączyłem SWAP'a (ma 2GB RAM'u) i problemów przez to nie mam żadnych, wszystko chodzi tak jak chodziło, nic się nie wiesza, nie wywala etc. Co prawda jakieś różnicy w ogólnej szybkości działania kompa nie zauważyłem, ale jednak :) Chociaż jak się zastanowić to wydaje mi się, że kontrolka z HDD się trochę rzadziej zapala, a poza tym to wszystko po staremu.

Edytowane przez Matthaios84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalecane, nie zalecane ja od prawie roku mam wyłączonego SWAP'a w WinXP, u ojca na komputerze też wyłączyłem SWAP'a (ma 2GB RAM'u) i problemów przez to nie mam żadnych, wszystko chodzi tak jak chodziło, nic się nie wiesza, nie wywala etc. Co prawda jakieś różnicy w ogólnej szybkości działania kompa nie zauważyłem, ale jednak :) Chociaż jak się zastanowić to wydaje mi się, że kontrolka z HDD się trochę rzadziej zapala, a poza tym to wszystko po staremu.

Jak zabraknie ramu to co innego powiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zgadzam się, nie twierdzę, że zawsze to będzie tak działało. Za rok być może zainstaluję jakąś grę, która przekroczy dostępną pamięć i wywali error. Niemniej jednak na dzień dzisiejszy mi to działa i tak to też zostawiam ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największym mitem optymalizacyjnym jest to, że przy dużej ilości ramu należy wyłączyć plik wymiany! Pliku wymiany nie powinno się wyłączać! Kiedy jest włączony to na pewno nie powoduje FPS dropów bo to nie jest możliwe. Plik wymiany musi być włączony bez różnicy czy ma się 2GB RAM czy 32GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to czym wytłumaczysz spadki fps, które obserwuję? są, bo mierzyłem zarówno frapsem podczas rozgrywki, jak i wbudowanym w grę testem. cały czas chodzi tak samo, ale c jakiś czas zaczyna mieić hdd i wtedy przycinka na chwilę.

@ ridczak: sprawdzanie swapa w grze wyłączamy komendą -disablepagefilecheck. system vista business 64

@ kuebk: dzięki za info, teraz wiem na czym stoję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieli bo widocznie ta gra jest jakaś dziwna, skoro wyłączając plik stronnicowania ograniczasz przestrzeń dla tej gierki to i wywala Ci komunikat o braku pamięci. Gdy zaś plik stronnicowania jest włączony to OS wrzuca pliki na HDD i wtedy spada FPS, ale to nie wina pliku stronnicowania, a gry i jej dziwnego zapotrzebowania na pamięć operacyjną.

 

BTW. Pozdrowienia z okolicy! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja tej gry nie pisałem :) Wiadomo, jakbym opciął opcje, to by brała mniej ramu. Na dzień dzisiejszy po prostu wyłączam programy jak włączam grę i mam zajęte maksymalnie 3800-3900 MB i wszystkko chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AFAIR pod xp nei zalecane jest wylaczanie swapa.

Miałem przez kilka lat wyłączonego SWAP w XP ... teraz w Vista i ... tylko tak jest na prawdę szybko.

 

Największym mitem optymalizacyjnym jest to, że przy dużej ilości ramu należy wyłączyć plik wymiany! Pliku wymiany nie powinno się wyłączać! Kiedy jest włączony to na pewno nie powoduje FPS dropów bo to nie jest możliwe. Plik wymiany musi być włączony bez różnicy czy ma się 2GB RAM czy 32GB.

Taaa jasne jasne ... a świstak siedzi i zawija w sreberka.

 

kupsobie mały dysk ssd na plik wymiany i twoja dziwna gra będzie latała dobrze

Dysk SSD ma "trochę" niższy transfer niż dwukanałowy DDR2/DDR3 :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa jasne jasne ... a świstak siedzi i zawija w sreberka.

A no jasne i to bardzo. Co Ci da wyłączenie pliku wymiany? Cuda się zrobią? Nawet w durnym technikum informatycznych o tym gadają przy tematach związanych z optymalizacją... To jest mit, wyłączenie pliku wymiany może spowodować więcej złego niż dobrego. Niektóre aplikacje potrzebują pliku wymiany bez różnicy czy posiadasz 32GB czy 512MB. Mit i ludzie go powielają bo gdzieś tam usłyszeli...

 

Miałem przez kilka lat wyłączonego SWAP w XP ... teraz w Vista i ... tylko tak jest na prawdę szybko.

Cuda na kiju panie... Szybko bo nie ma pliku wymiany? Lol, a co ma do tego plik wymiany skoro jeśli masz wystarczającą ilość ramu to nic tam się nie znajduje pomijając jakieś systemowe duperele, które do ramu i tak się nie załadują.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no jasne i to bardzo. Co Ci da wyłączenie pliku wymiany? Cuda się zrobią? Nawet w durnym technikum informatycznych o tym gadają przy tematach związanych z optymalizacją... To jest mit, wyłączenie pliku wymiany może spowodować więcej złego niż dobrego. Niektóre aplikacje potrzebują pliku wymiany bez różnicy czy posiadasz 32GB czy 512MB. Mit i ludzie go powielają bo gdzieś tam usłyszeli...

Równie dobrze możesz napisać że ustawianie stałego rozmiaru pliku strony może powodować więcej złego niż dobrego. A co do mitów - ja mówię co przetestowałem i sprawdziłem a nie powtarzam bajek że plik strony być musi i inne KŁAMSTWA wyssane z palca (i to nawet przy 32 GB RAM - LOL).

 

Cuda na kiju panie... Szybko bo nie ma pliku wymiany? Lol, a co ma do tego plik wymiany skoro jeśli masz wystarczającą ilość ramu to nic tam się nie znajduje pomijając jakieś systemowe duperele, które do ramu i tak się nie załadują.

Winda ładuje do pliku strony istotne dane nawet jak ma gigabajty wolnego ramu (później przy odczycie/aktywacji tych danych następuje zamulenie systemu - sprawdzone nawet na 2 GB RAM). Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierdzielenie o Helenie (żeby nie powiedzieć dosadniej). Kłamstwa? O naprawdę, jest sens w tym, abym kłamał? Nikt mi za to nie płaci. Chłopie, przepis dla ciebie, pieprznij 3x głową w mur i pomyśl sobie o czymś czego nie raczyłeś zaznaczyć w moim cytacie. Napisałem dosadnie "niektóre" i tak jest w rzeczywistości. NIEKTÓRE aplikacje bez swapa się w ogóle nie chcą uruchomić, nie są to może aplikacje jakie są na codzień uruchamiane, ale taka jest prawda. Bez swapa się po prostu nie uruchomią bo tam wrzucają to co trzeba. Twierdzisz, że kłamie? Udowodnij!

 

A kupa prawda, włącz sobie takiego Photoshopa czy inny program do tworzenia/obrabiania grafiki (podstawa to duży materiał do obrobienia) i zobaczysz jak przy małej ilości ramu będzie szybciutko o swapa wołało. Zresztą bez swapa czy ze swapem to różnicy w szybkości działania OS nigdy nie widziałem.

 

Mówisz o archaicznych mitach i jeszcze je powielasz. Wiesz co? W takim moim technikum na SO mieliśmy obszerny dział o optymalizacji OS i była taka fajna tabelka o mitach optymalizacyjnych. Zgadnij co było na samej górze tej tabelki! Twoja magiczna swapowa sztuczka! Oczywiście ty wiesz dużo więcej niż książki i materiały, bo przecież u ciebie to dało wielgachnego kopa. Brawo, cudotwórco!

 

Odnośnie wielkości swapa, to ustawia się go na stałe wedle wzoru.

 

Nie będe kontynuował już tego tematu, bo doprowadzi do kłótni, a takiego obrotu sytuacji nie chcę. Wiesz lepiej to sobie wiedz i myśl, że twoje błędne przekonanie jest poprawne.

 

@Down:

Stekiem bzdur jest to, co ty mówisz. Co do Photoshopa i GIMP'a, przerabiałeś coś więcej niż jakieś marne zdjęcia bo te duże obrazy i pamięciożerne filtry można różnie interpretować? Myślę, że nie.

 

Odnośnie aplikacji, które wymagają swapa. Mam dla ciebie niezłą zabawę, jest coś takiego jak google. Aby ci tej zabawy nie zepsuć, sam sobie poszukaj! Z pamięci to moge tylko powiedzieć o braku stabilości, niektórych pamięciożernych gier gdy ma się mało RAM, a nie ma pliku wymiany.

 

Dla frajdy znalazłem jakieś pierwsze lepsze artykuły:

http://www.agavk.p9.pl/strony/xp_ram_01.php

 

http://www.tweaks.pl/czytaj,9._plik_wymiany,293.html Stary artykuł i należy go przeczytać dokładnie. Czytając na wyrywki możesz dojść do błędnego wniosku, że plik wymiany jest niepotrzebny, ale jest tam opisane, że jednak potrzebny jest.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wielkości swapa, to ustawia się go na stałe wedle wzoru.

I to jest największy bezsens (jeśli mamy 1 GB RAM i potrzebujemy 3 GB pamięci całkowitej to ustawienie swap np. na 1,5 GB nie pozwoli na wykonanie operacji ... z kolei jak mamy 4 GB RAM to nie widzę sensu by dawać choć 1 MB dodatkowej pamięci). Reszty nie komentuję bo to stek bzdur (np. Photoshop/GIMP jakoś nie woła mi o swapa nawet przy dużych obrazach i pamięciożernych filtrach - 4 GB RAM ).

 

ps. jakie to aplikacje muszą mieć swap ?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest największy bezsens (jeśli mamy 1 GB RAM i potrzebujemy 3 GB pamięci całkowitej to ustawienie swap np. na 1,5 GB nie pozwoli na wykonanie operacji ... z kolei jak mamy 4 GB RAM to nie widzę sensu by dawać choć 1 MB dodatkowej pamięci). Reszty nie komentuję bo to stek bzdur (np. Photoshop/GIMP jakoś nie woła mi o swapa nawet przy dużych obrazach i pamięciożernych filtrach - 4 GB RAM ).

 

ps. jakie to aplikacje muszą mieć swap ?

A co w przypadku jak Photoshop potrzebuje wiecej niz 4GB, nie mowiac juz o tym ze system i inne programy ktore masz w tle tez swoje biora.

Edytowane przez kuebk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku jak Photoshop potrzebuje wiecej niz 4GB, nie mowiac juz o tym ze system i inne programy ktore masz w tle tez swoje biora.

Jeśli taka sytuacja przy 4 GB RAM się zdarzy (do tej pory nie miałem takiego zajścia) to masz 2 rozwiązania:

 

a - włączyć plik strony (przypuśćmy że potrzeba 5,2 GB pamięci ... więc ustawienie rozmiaru na 2 GB zupełnie załatwi sprawę ... ale praca w taki sposób będzie wolna bo ponad 1 GB będzie rzeźbione intensywnie na HDD)

b - dokupić pamięci do tych 6 lub więcej GB (będzie to przy zajętym 5,2 GB pracować o niebo szybciej bo wszystko będzie przetwarzane w pamięci RAM)

 

ps. plik strony to jedynie rozszerzenie pamięci RAM na znacznie wolniejszej pamięci czyli dysku twardym - nic ponadto

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...