Skocz do zawartości
Zachariasz

Przepływomierz I Termometr

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda następująco:

 

W moim kibelq różnica temperatur na CPU wynosi nie bagatela 30 st o_O (od niecałych 30 IDLE do prawie 60 STRESS; licząc na rdzeniach - bardzo podobnie) co jak na 6 wentyli i Lainga jest dużo za dużo. Chcąc zdiagnozować problem potrzebuję jakiegoś termometru i (w razie niskich temperatur) przepływomierza

 

1) Jak możecie polecić termometr wbudowany w króćca? Chodzi mi o coś a la TO

2) Czy wynik ww. cacka po podłączeniu bezpośrednio do mobasa będzie w formie jawnej (tj liczby będącej faktyczną temp.) czy zakodowanej (jakieś dziwne cyferki)? Czy w razie czego da się to odkodować?

3) Jak możecie poleci przepływomierz (w miarę dokładny) dostępny w Polsce? Jeśli to możliwe wolałbym nie kombinować z wodomierzem

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda następująco:

 

W moim kibelq różnica temperatur na CPU wynosi nie bagatela 30 st o_O (od niecałych 30 IDLE do prawie 60 STRESS; licząc na rdzeniach - bardzo podobnie) co jak na 6 wentyli i Lainga jest dużo za dużo. Chcąc zdiagnozować problem potrzebuję jakiegoś termometru i (w razie niskich temperatur) przepływomierza

 

1) Jak możecie polecić termometr wbudowany w króćca? Chodzi mi o coś a la TO

2) Czy wynik ww. cacka po podłączeniu bezpośrednio do mobasa będzie w formie jawnej (tj liczby będącej faktyczną temp.) czy zakodowanej (jakieś dziwne cyferki)? Czy w razie czego da się to odkodować?

3) Jak możecie poleci przepływomierz (w miarę dokładny) dostępny w Polsce? Jeśli to możliwe wolałbym nie kombinować z wodomierzem

 

Pozdrawiam

 

jak prowadzilismy jeszcze sklep, duzo klientow kupowalo te czujniki temp, i chwalili za wygode, nikt nie narzekal na wyniki, ale do mobo nei podlaczysz, predzej do panelu kontrolnego z wyswietlaniem temp

 

jak chcesz zostaly mi 2szt takiego termo, kupowalem do swojego ukladu ale nie zamontowalem ich w koncu - dogadac sie mozemy jak chcesz na pw

 

co do czujnika, nie wiele zostalo do wyboru, jesli realnie ma pokazywac ile l/h to sa do wyboru:

- http://angela.pl/p5010,przeplywomierz-gmr-...ronika-1-2.html

- http://www.cooling.pl/aquacomputer-aquaero...ukt,446601.html

 

GMRa uzywam i chwale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo jak ci chce się bawić w samodzielną budowę przepływomierza to zainteresuj się takim rozwiązaniem.

opatentowane, wiec konkretny przyklad jest zlym przykladem ;)

 

edit:

 

dodatkowo wersja pokazana przez Sobote nie daje konkretnej wartosci l/h tylko informuje czy jest przeplyw czy go nie ma

Edytowane przez samhain

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sobota

Fajny pomysł, ale tak jak mówił Samhain potrzebuję czegoś co mi pokaże konkretną wartość

 

@Samhain

Nie podoba mi się to co mówisz :( Taki panel to kolejny spory wydatek. Istnieje coś godnego uwagi i bardziej "budżetowego" niż Fan-O-Matic czy Aquaero 4.0 ? Jeśli nie to jednak będę musiał się zadowolić kombinacją THERMALTAKE T-Type + wodomierz

 

@Arni

Odpada, wyjdzie z ~150zł :|

Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten TT jest calkiem rozsadny w Twoim wypadku... o ile mozna zmienic zlaczki

 

co do tanich paneli:

http://www.cooling.pl/aerocool-easy-watch-...ukt,376727.html

lub

http://www.cooling.pl/lian-li-tr3b-35-czar...rodukt,977.html

 

i do tego czujniki + przeplywomierz... niestety tutaj jest tak, ze albo cos dziala dobrze i swoje kosztuje... albo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie w takim przypadku podłącza się przepływomierz: jako czujkę czy jako wentylator?

 

Ze względu na dużą ilość impulsów które muszą być rejestrowane nie każdy panel sterujący jest kompatybilny z urządzeniem ( umożliwia odczyt ponad 700000 impulsów) .

Będzie dobrze?

 

Nie podoba mi się w tych panelach brak regulacji napięć: coś czuję, że nasze zdania co do potrzebnej prędkości będą się nieco różnić :\ Ale jak sam napisałeś: dobre to niekoniecznie tanie ;) Dołożyłbym do Kaze MAstera, ale ten z kolei ma tylko po 2 wejścia...

Z kolei obawiam się, że zwykły wodomierz ograniczy ciut przepływ...

 

BTW. Gdzie się montuje taką czujkę temp.? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, a teraz jak pomyśleć to nie mam pomysł gdzie - pomiędzy blok a CPU nie bo odbije się na wydajności, a przy rdzeniu też nie ma jak bo jest IHS...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie w takim przypadku podłącza się przepływomierz: jako czujkę czy jako wentylator?

 

Nie podoba mi się w tych panelach brak regulacji napięć: coś czuję, że nasze zdania co do potrzebnej prędkości będą się nieco różnić :\ Ale jak sam napisałeś: dobre to niekoniecznie tanie ;) Dołożyłbym do Kaze MAstera, ale ten z kolei ma tylko po 2 wejścia...

Z kolei obawiam się, że zwykły wodomierz ograniczy ciut przepływ...

 

przeplywomierz do panelu jako wentylator, lub w specjalnych wersjach pod specjalne lacze do niego, GMRa mamy podlaczonego do setu Tbalancera: 3282546[/snapback]

BTW. Gdzie się montuje taką czujkę temp.? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, a teraz jak pomyśleć to nie mam pomysł gdzie - pomiędzy blok a CPU nie bo odbije się na wydajności, a przy rdzeniu też nie ma jak bo jest IHS...

 

czujke w panelu podlaczasz tam gdzie oryginalne termo w panelu, ponizej fotki Kaze Mastera 4 kanalowego

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł, ale tak jak mówił Samhain potrzebuję czegoś co mi pokaże konkretną wartość

Jak chcesz konkretna wartosc to kup dedykowany panel i czujnik i przeplywomierz do niego... Jak bedziesz kombinowal z czujkami dedykowanymi do rozwiazania danego producenta z panelem jeszcze innego to temperatury mozesz rownie dobrze czytac z ksiezyca na przyklad, glownie ze nawet przy produkcji samych czujnikow rozrzut jest duzy i w dobrych panelach najczesciej sa kalibrowane wczesniej i stad oznaczenie ktory czujnik w ktory kanal.

T-Balancery te lepsiejsze nie dosc ze maja sporo fajnych dedykowanych dodatkow to te lepsiejsze maja jeszcze mozliwosc kalibracji.

Jak dla mnie jesli potrzebujesz tego tylko do sprawdzenia co jest nie tak to temperaturke wustarczy zmierzyc zwyklym termometrem (ja mam jakis taki dziwny rteciowy, labolatoryjny) a przeplyw powiedzmy "wizualnie" po zamieszaniu w rezie.

Jak dla mnie takie zabawki nie maja za bardzo sensu, chyba ze do czegos na prawde sluza, na przyklad ustrojstwa do paneli dedykowanych do regulowania pompki, wtedy pomiar przeplywu i temperatury jeszcze by uszedl jesli panel ma automatycznie sterowac pompka.

 

Co do sporej roznicy temperatur zacznij od dokladnego przeanalizowania ukladu, opisz dokladniej, wrzuc fotki na forum, moze obejdzie sie bez wydatkow wiekszych, zwlaszcza jesli glownym celem w jakim chcesz cos zakupic jest sprawdzenie i znalezienie przyczyny roznicy temperatur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Samhain

Chodziło mi o coś dokładnie odwrotnego :) tj gdzie się przykłada ten drugi koniec

 

@Jedras77

Część z tego co proponujesz już zrobiłem, a część chyba będę musiał - planowałem pokazać światu moje chłodzenie dopiero wtedy, gdy wszystko będzie cacy, ale za cenę tych bajerów zwodowałbym resztę płyty.

 

Ze zwykłym termometrem już kombinowałem i z tego co pamiętam to temp wody równała się ~+5 st temp otoczenia - aczkolwiek wynik mógł być nie dokładny, gdyż mam trójnik i węże 8/10, więc musiałem tam wepchnąć samą część szklaną z rtęcią (a i tak wlazło na styk)

 

Dzisiaj wyczyściłem chłodnicę i pokombinowałem z wentylami - temp trochę spadły, ale niestety niezależnie od ich ilości różnica 25-30 st pozostała

Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo masz słabe/brudne bloki albo źle zamontowane

Tez bym na to stawial.

Sciagnij jeszcze raz, obejrzyj czy czapa od proca nie za bardzo sie odcisnela, bo moze krzywa.

Wyczysc dokladnie blok i cepka, rozkrec blok i zobacz czy syfu nie ma w srodku. Poloz dobrze nowa paste i odpowiednio go dokrec.

Temperature cieczy masz mniej wiecej taka sama w calym ukladzie, blad wyniku pomiaru powiedzial bym ze moze byc mniejszy niz przy czujniku dedykowanym do powiedzmy T-Balancera wpietym w inny panel, wiec stawial bym ze to nie wina temp. cieczy ani przeplywu w ukladzie.

Na pewno dobrze odpowietrzyles ?

Pompka nie wydaje dziwnych odglosow ? Nie widac mikro babelkow w ukladzie ?

 

Moze opisz dokladniej caly uklad, bloki, weze i takie tam, jakas fotke tez mozesz dac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za zainteresowanie i pomoc, jeszcze dzisiaj postaram się założyć nowy temat z dokładnym opisem, zdjęciami etc. To już wykracza poza zagadnienie "Co kupić", a przecież Ordnung muss sein ;)

Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...