Skocz do zawartości
Ciri

@ - skąd się wzięło?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Mam nadzieje, ze nie uznacie tego za zbyt lamerskie pytanie :P ale chcialabym sie dowiedziec skąd wziął się znaczek @? Wiem oczywiście co on oznacza, ale chodzi mi konkretnie o pochodzenie samego znaczka.

 

Z jednego źródła wiem, ze to po prostu ligatura 'at' i używana była jeszcze przed 'erą komputerów', a z drugiego, że znak ten pojawił się po raz pierwszy w jakiś 'pradawnych' :lol: systemach operacyjnych.

 

No więc jak to jest?

 

z góry dzięki za odpowiedź, Ciri :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze nasze wielkie forum niezna tak podstawowych faktow z dziejoznawstwa znakow :P

 

@ zaczeto uzywac dlaego bo szukano niepowtazalnego znaku ktory bo oddzielal nazwe nadawcy maila od domeny z ktorej go wysylal - a ze @ niewystepuje w zadnym z imion/nazwisk itp to wybrano wlasnie ten znak 8)

przez to @ znaczy "at" czyli "na" np stefan@wp.pl czyli konto stefan "at" domena wp "dot" pl :P oto cala filozofia - i niech nikt niewazy sie uzyc tego w swojej magisterce - wszystkie prawa zastrzezone ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze nasze wielkie forum niezna tak podstawowych faktow z dziejoznawstwa znakow :P

 

@ zaczeto uzywac dlaego bo szukano niepowtazalnego znaku ktory bo oddzielal nazwe nadawcy maila od domeny z ktorej go wysylal - a ze @ niewystepuje w zadnym z imion/nazwisk itp to wybrano wlasnie ten znak 8)

przez to @ znaczy "at" czyli "na" np stefan@wp.pl czyli konto stefan "at" domena wp "dot" pl :P oto cala filozofia - i niech nikt niewazy sie uzyc tego w swojej magisterce - wszystkie prawa zastrzezone ;)

Tak, ale pytanie skąd wziął się sam znaczek :D

 

Przeczytałam, ze najstarsze jego użycie (znane nam) mialo miejsce 500 lat temu. Kupcy florenccy używali tego znaczka na oznaczenie "amfory" - ówczesnej miary objętości (jedna amfora = jedna trzydziesta baryłki).

 

W maszynach do pisania używano go od 1880 roku. Ale nie dodawano go do wszystkich modeli bo uwazano ze jest niepotzrebny. Już wtedy używano go w znaczeniu "at the price of". I tak zostalo do dzisiaj. A oficjalna nazwa to 'commercial at'. :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otoz znaczek @ [czyli at] pochodzi z Laciny Jezeli mnie pamiec nie zawodzi, to uzywali go juz mnisi kopisci bo chcieli sobie uproscic zycie, i zamiast at (wlasciwie ad - jak sie myle to mnie poprawcie) uzywali @

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aRoo"]Otoz znaczek @ [czyli at] pochodzi z Laciny Jezeli mnie pamiec nie zawodzi, to uzywali go juz mnisi kopisci bo chcieli sobie uproscic zycie, i zamiast at (wlasciwie ad - jak sie myle to mnie poprawcie) uzywali @

Właśnie po odkryciu tego florenckiego zapisu @ teoria z łacińskim pochodzeniem została obalona, zresztą zawsze uważano ją za troszkę naciąganą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...