Skocz do zawartości
kaensainen

Plexi - Kilka Pytań Początkującego.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chcę zbudować obudowę przenośną dla dysków. Do tego celu wykorzystam stelaż z obudowy, zestaw - adapter ( zasilacz, okablowanie) i plexi. Mam kilka pytań o materiał:

  • Czy znacie jakiegoś dobrego i godnego polecenia człowieka, ktory na allegro sprzedaje plexi ? Najlepiej jak by mógł wyciąć plexi na wymiar + wyciąć w plexi otwory. Projekt oczywiście w postaci PDF z wymiarami lub jakiś tam "cadowski" format podeślę. Oczywiście przystępna cena!
  • Czy plexi można ciąć wyrzynarką ? Czy lepiej dremelkiem ?
  • Czym kleić plexi ? Jakiś klej bezbarwny ?
  • Czym wiercić otwory w plexi ? Wiertarka ? Wkrętarka na akumulator ?
  • Jakiej grubości użyć plexi do budowy ? 8mm styknie ?
Edytowane przez kaensainen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czlowieka nie znam ale proponuje poszukac na forum tematow bylo duzo. Z tego co wiem ktos sie zajmuje wycinaniem plexi. Nie polecam ciecia czy wiercenia w plexi czyms innym niz laserem. Da sie wiercic ale jest duza szansa ze ci peknie material bo nie raz tak mialem jak nie bylo innego wyjscia. Co do grubosci 8 mm to obudowe do kompa jak zrobisz to wydaje mi sie ze za duzo bedzie. jezeli to ma byc tylko estetycznie i bez wiekszych obciazen do 3-4 mm. Co do kleju napewno silikony odpadaja ( a i wiekszosc klei do plexi nie dziala) Sam chetnie dowiem sie o sprawdzonym kleju :D:D

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wycinania wyrzynarka/dremelem lub wiercenia wiertarka - tylko nie przyciskaj bo peknie i wolne obroty bo sie topi ;)

Juz to przerabialem. Chcialem wywiercic otwory to przyciskalem wiertarke to peklo wiec pozniej lekko dalej ale ze chcialem szybko to dalem wyzsze obroty i wokol otworow sie zaczynalo topic

Edytowane przez domban214

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O thx, wyślę PW. Mam jeszcze pytanie o przyciski / włączniki. Chcę zrobić też obudowę do PC. I chcę uzyć jakiś ciekawych przycisków. Jeden Power i jeden Reset. Na allegro grzebię i widzę same działające na zasadzie I/0 z PSU. Nie mogę znaleźć przycisków na zasadzie switcha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wierciłem w plexi wiertarka typu "aku" (wkretarko-wiertarka), na wolnych obrotach i nie bylo mowy o peknieciach. Wiercilem chyba 8 dziur, 3mm wiertlem blisko krawedzi plexi.

Zanim zaczniesz kleic sprawdz na jakims malym kawalku czy klej nie robi smug po wyschnieciu.

 

A co do ciecia... podobnie jak pisal Ghost. Z tym ze do ciecia uzywalem popularny nozyk do tapet z mocnym ostrzem. I kawalkiem blaszki zeby czasem sie reka nie omsknela :P

Powodzenia:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od czego jest chlodziwo? Nawet zwykla woda wystarczy, polewanie woda w trakcie wiercenia otworu da efekt w postaci ladnych i przezroczystych scianek otworu. Poza tym wiertlo powinno byc bardzo ostre, jesli bedzie nawet troche stepione to bedzie topilo plekse i zostana syfy na sciankach, ogolnie mowiac bardzo nieladnie bedzie to wygladalo. Poza tym w pleksie lepiej wiercic wiertarka stolowa niz reczna. Co do ciecia to polecam brzeszczot + zestaw pilnikow do wykonczenia krawedzi, ale jest przy tym sporo zabawy. Wyrzynarka tez jest dobra ale tak jak w przypadku wiertla, potrzebna jest bardzo ostra pilka i najlepiej z zebami naprzemianskosnymi (taka najlepiej cielo mi sie plekse). Do tego wolne obroty i chlodziwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli dalej jestes zainteresowany moglbym Ci to co tam chcesz wyciac laserem + tworzywo oczywiscie.

 

A co do klejenia plexy to owszem da sie, ale specjalne kleje ktore sa do tego w wiekszosci przypadkow dzialaja w taki sposob ze 'wyzeraja' troche plexi w zwiazku z czym klejenie jest trwalsze ale brzydsze - oczywiscie da sie pokleic tez tak zeby bylo w miare ok ale to juz roznie bywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...