Skocz do zawartości
ppawlo

Poczta w linuxie - jak na novellu - czy da się to zrobić???

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze, jaką pocztę polecacie na linuxie, (postfix, sendmail, qmail)

 

Po drugie. Czy na któreś uda się zrobić tak kontakty, aby po wejściu w np. outlook 98 One automatycznie sam się pokazały. I jeżeli zmienię to na serverze to w programie outlook np 98 w kontaktach też automatycznie się to zmieni??

 

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)

Nie ma prostej odpowiedzi. IMHO sendmaila sobie odpusc - jest bardzo skompikowany w konfiguracji i ma imponujaca historie powaznych dziur

Do rozwazenia sa 3 mozliwosci dla przecietnego uzytkownika:

- qmail (chyba ze ma sie awersje do Bernsteina ;)

in plus:

bardzo maly

bardzo bezpieczny w wersji niepatchowanej (gwarancje Bernsteina ;)

nadaje sie do wiekszosci zastosowan

Maildir

istnieja dobre systemy dla duzych instalacji wspolpracujace z qmailem jak vpopmail

in minus:

Bernstein way ;) (licencja i kod :P - no chyba ze ktos ma doktorat z matematyki ;) )

male mozliwosci off-the-box na wszystko patche powodujace utrate gwarancji (a nie ma np SMTP-AUTH, TLS, przekierowywania queue na zew pipe)

zla obsluga wirtualek

dosyc zagmatwana konfiguracja a la bernstein ;) (daemontools & ucspi-tcp mocno wymagana ;)

 

- exim

- postfix

 

Osobiscie uzywam qmaila ale w tej chwili bardziej z przyzwyczajenia niz przekonania i testuje exima i ma on szanse stac sie moim ulubiencem gdyz:

- bardzo prosty w konfiguracji [tzn konfig po angielsku w jednym pliku z eleganckimi komentarzami ]

- spore mozliwosci (koniec z patchami)

- licencja

- doskonale filtrowanie juz na poziomie MTA i banalnosc podpinania filtrow antyspamowych i antywirusowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z Postfixa - dopiero zacząłem zabawę z tym serwerkiem (tzn. przeglądnełem konfig i działa już 0,5 roku :D). I jak na razie działa.... Niestety nie miałem czasu poprzeglądać wszystkiego i nie mam żadnych autoryzacji porobionych i tp.

I sam zadam pytanka exim dużo się różni od postfixa? I drugie jakiś fajny opis postfixa ktoś gdzieś ma (trzeba by w końcu porządnie go skonfigurować)? a najlepiej coś ładniejszego od manuala ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzielenia kontaktow ;) ? A to co ;)

LDAP to w wiekszosci przypadkow wyciaganie armaty do zabicia muchy. Do autoryzacji w przypadku wirtualek najwygodniejszym rozwiazaniem jest IMHO pobieranie calosci z SQLa np vpopmail

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...