Skocz do zawartości
Pinki

Fortron FSP300W - jaki model i od kogo?

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając wasze wypowiedzi o tym zasilaczu postanowiłem też sobie takiego kupić. Zauważyłem że haszyd ma na allegro do sprzedania zasilacze FSP300-60BT. Jednak przez to całe zamieszanie z tym PFC nie wiem co zrobić. Co jest w końcu lepsze aktywne czy pasywne? Coś takiego jak pasywne PFC chyba istnieje bo przeglądając różne strony trafiłem na http://www.aopen.com/products/power/atx-300gt.htm Tam w sekcji "Key Features" pisze coś takiego "Passive PFC circuit at 230 VAC". Dla mnie najważniejszym kryterium wyboru jest aby zasilacz był bardzo cichy. Jaki więc model Fortrona mam brać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bierz co jest bo dostawa może być za dwa dni a może być za miesiąc albo pół roku.

a taki detal nie waży nad rzeczywistą sprawnością zasilacza. do tej pory nie miałeś PFC i ci to nie przeszkadzało więc i teraz nie jest niezbędne. liczy się moc zasilacza i to, że uciągnie twój konfig bez problemu.

wszystkie fortony są dość ciche, szczególnie te z 12 cm wiatrakiem. więc bierz ten FSP 300-60 BT i będzie śmigało aż miło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając wasze wypowiedzi o tym zasilaczu postanowiłem też sobie takiego kupić. Zauważyłem że haszyd ma na allegro do sprzedania zasilacze FSP300-60BT. Jednak przez to całe zamieszanie z tym PFC nie wiem co zrobić. Co jest w końcu lepsze aktywne czy pasywne? Coś takiego jak pasywne PFC chyba istnieje bo przeglądając różne strony trafiłem na http://www.aopen.com/products/power/atx-300gt.htm Tam w sekcji "Key Features" pisze coś takiego "Passive PFC circuit at 230 VAC". Dla mnie najważniejszym kryterium wyboru jest aby zasilacz był bardzo cichy. Jaki więc model Fortrona mam brać?

Byłem na tej stronce.

Pisze tam faktyczne "Passive PFC circuit at 230 VAC".

 

Mimo wszystko , Ja powiem Tak.

Pasiwe PFC nie ma !!!!!! nie było i nie będzie.!!!!

Te Active PFC to jest w sumie dość nowe rozwiązanie, różni producenci po wprowadzeniu tego prostego rozwiazania nazwali je Active PFC - zadziałał marketing - wiadomo jak Active - to musi być coś SUPER NOWEGO I NAJLEPSZEGO - a tym czasem dodano tylko jeden element - zwykły dławik, ale nazwę wprowadono z rozmachem - Active. Wcześniej, zanim pojawił się termin "Active PFC" nie istniał termin "Pasive PFC". - po prostu nie było żadnego PFC.

Jakie są zalety aktywnego PFC ???

 

Poniżej odpowiedź od dystrybutora Chiftec'a.

 

Power Factor Correction - układ aktywnej korekcji współczynnika mocy (cosinus fi).

Jest on włączony po stronie pierwotnej zasilacza pomiędzy mostek prostowniczy, a konsensatory filtrujące. Zwiększa sprawność zasilacza poprzez zmniejszenie strat spowodowanych mocą bierną oraz poprawę kształtu prądu pobieranego z sieci ~230V.

Ponadto napięcie na kondensatorze filtrującym napięcie zasilające charakteryzuje się znacznie mniejszymi tętnieniami niż w przypadku braku układu PFC, co zapewne też ma odbicie na stabilności napięć wyjściowych zasilacza.

 

Tyle oficjalna wypowiedź.

 

To wszystko teoria, ale wynika z niej, że mogą być też zasilacze z brakiem PFC !!!

 

W praktyce, całkowite usunięcie aktywnego PFC ( i w domyśle przejście na pasywne PFC - którego nie ma ) - nie powoduję żadnych ujemnych skutków w działaniu kompa.

Stabilność napięć wyjściowych jest taka sama, zdolności zasilacza do @ są takie same itp. - stwierdzone praktycznie. Nie twierdzę, że te Ative PFC to tylko element reklamy. Nie !!!.

Są po prostu zasiłki róznych producentów, którzy stosują system "Active PFC" jak i nie stosują !!! - przy czy jak nie stosują - to nie piszą żę mają Pasive PFC.

To tyle.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczowa odpowiedź, temat wyczerpany jak baterie wibratora u zakonnicy. :)

i tak już kupiłem 250 GTA i wiem, że będę zadowolony, w końcu przesiadamsię z codegena. nie jest zły ten mój codegen, chodzi i ma nienajgorsze napięcia ale Forton jest pewniiejszy. no i podpis ładniejszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając wasze wypowiedzi o tym zasilaczu postanowiłem też sobie takiego kupić. Zauważyłem że haszyd ma na allegro do sprzedania zasilacze FSP300-60BT. Jednak przez to całe zamieszanie z tym PFC nie wiem co zrobić. Co jest w końcu lepsze aktywne czy pasywne? Coś takiego jak pasywne PFC chyba istnieje bo przeglądając różne strony trafiłem na http://www.aopen.com/products/power/atx-300gt.htm Tam w sekcji "Key Features" pisze coś takiego "Passive PFC circuit at 230 VAC". Dla mnie najważniejszym kryterium wyboru jest aby zasilacz był bardzo cichy. Jaki więc model Fortrona mam brać?

Byłem na tej stronce.

Pisze tam faktyczne "Passive PFC circuit at 230 VAC".

 

Mimo wszystko , Ja powiem Tak.

Pasiwe PFC nie ma !!!!!! nie było i nie będzie.!!!!

Te Active PFC to jest w sumie dość nowe rozwiązanie, różni producenci po wprowadzeniu tego prostego rozwiazania nazwali je Active PFC - zadziałał marketing - wiadomo jak Active - to musi być coś SUPER NOWEGO I NAJLEPSZEGO - a tym czasem dodano tylko jeden element - zwykły dławik, ale nazwę wprowadono z rozmachem - Active. Wcześniej, zanim pojawił się termin "Active PFC" nie istniał termin "Pasive PFC". - po prostu nie było żadnego PFC.

Jakie są zalety aktywnego PFC ???

 

Poniżej odpowiedź od dystrybutora Chiftec'a.

 

Power Factor Correction - układ aktywnej korekcji współczynnika mocy (cosinus fi).

Jest on włączony po stronie pierwotnej zasilacza pomiędzy mostek prostowniczy, a konsensatory filtrujące. Zwiększa sprawność zasilacza poprzez zmniejszenie strat spowodowanych mocą bierną oraz poprawę kształtu prądu pobieranego z sieci ~230V.

Ponadto napięcie na kondensatorze filtrującym napięcie zasilające charakteryzuje się znacznie mniejszymi tętnieniami niż w przypadku braku układu PFC, co zapewne też ma odbicie na stabilności napięć wyjściowych zasilacza.

 

Tyle oficjalna wypowiedź.

 

To wszystko teoria, ale wynika z niej, że mogą być też zasilacze z brakiem PFC !!!

 

W praktyce, całkowite usunięcie aktywnego PFC ( i w domyśle przejście na pasywne PFC - którego nie ma ) - nie powoduję żadnych ujemnych skutków w działaniu kompa.

Stabilność napięć wyjściowych jest taka sama, zdolności zasilacza do @ są takie same itp. - stwierdzone praktycznie. Nie twierdzę, że te Ative PFC to tylko element reklamy. Nie !!!.

Są po prostu zasiłki róznych producentów, którzy stosują system "Active PFC" jak i nie stosują !!! - przy czy jak nie stosują - to nie piszą żę mają Pasive PFC.

To tyle.

 

 

 

 

Troszq się już pogubiłem :roll:

 

To znaczy jaka jest tak naprawde różnica pomiędzy brakiem PFC a pasywnym PFC :?: Niema :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, roznica jest na papierze, w codziennym uzytkowaniu podobno nie ma zadnej roznicy i zasilka bez jak i z PFC dziala tak samo :)

 

Napiszę raz jeszcze w temacie PFC

 

Jeżeli zasilacz jest w wykonany w wersji z PFC to jest to "Active PFC."

Ten model posiada dławik jako element filtru LC.

Ale jest to opcja, nie wszystkie zasilacze są wykonane w wersji z PFC.

Jeżeli zasilacz nie ma PFC, to moim zdaniem nie powinno się stosować terminologii "Pasive PFC", bo ta nazwa sugeruje, że zasilacz ma jakieś podzespoły realizujace to Pasive PFC.

A więc zasilacz - nazwany moim zdaniem błednie - "Pasive PFC" to po prostu zwykły zasilacz, jakie robiono wcześniej - przed wprowadzeniem tego ulepszenia nazwanego "Active PFC".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, roznica jest na papierze, w codziennym uzytkowaniu podobno nie ma zadnej roznicy i zasilka bez jak i z PFC dziala tak samo :)

 

Napiszę raz jeszcze w temacie PFC

 

Jeżeli zasilacz jest w wykonany w wersji z PFC to jest to "Active PFC."

Ten model posiada dławik jako element filtru LC.

Ale jest to opcja, nie wszystkie zasilacze są wykonane w wersji z PFC.

Jeżeli zasilacz nie ma PFC, to moim zdaniem nie powinno się stosować terminologii "Pasive PFC", bo ta nazwa sugeruje, że zasilacz ma jakieś podzespoły realizujace to Pasive PFC.

A więc zasilacz - nazwany moim zdaniem błednie - "Pasive PFC" to po prostu zwykły zasilacz, jakie robiono wcześniej - przed wprowadzeniem tego ulepszenia nazwanego "Active PFC".

Aha, no to juz więcej wyjaśnia :) W takim razie pomiędzy Active PFC a Passive jest duża różnica, a pomiędzy Passive a brakiem niema żadej, dobrze rozumiem ;) No dobra, znaczy że jednak opłaca się czekać aż haszyd będzie miał te zasiłki z active... Czy moze qpić z bez PFC (passive) i samemu sobie wlutować ten dławik? Mógłbyś dokładniej opisać taką modyfikacje??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, roznica jest na papierze, w codziennym uzytkowaniu podobno nie ma zadnej roznicy i zasilka bez jak i z PFC dziala tak samo :)

 

Napiszę raz jeszcze w temacie PFC

 

Jeżeli zasilacz jest w wykonany w wersji z PFC to jest to "Active PFC."

Ten model posiada dławik jako element filtru LC.

Ale jest to opcja, nie wszystkie zasilacze są wykonane w wersji z PFC.

Jeżeli zasilacz nie ma PFC, to moim zdaniem nie powinno się stosować terminologii "Pasive PFC", bo ta nazwa sugeruje, że zasilacz ma jakieś podzespoły realizujace to Pasive PFC.

A więc zasilacz - nazwany moim zdaniem błednie - "Pasive PFC" to po prostu zwykły zasilacz, jakie robiono wcześniej - przed wprowadzeniem tego ulepszenia nazwanego "Active PFC".

Aha, no to juz więcej wyjaśnia :) W takim razie pomiędzy Active PFC a Passive jest duża różnica, a pomiędzy Passive a brakiem niema żadej, dobrze rozumiem ;) No dobra, znaczy że jednak opłaca się czekać aż haszyd będzie miał te zasiłki z active... Czy moze qpić z bez PFC (passive) i samemu sobie wlutować ten dławik? Mógłbyś dokładniej opisać taką modyfikacje??

Qurde

Już pisałem , ja te dławiki wyrzucam !!!! - one potrafią buczeć ( nieprzyjemnie) :x a po "wyrzuceniu " mam zasiłkę bez PFC ( czyli nazwaną pasive PFC) .

Nie stwierdziłem żadnego pogorszenia pracy kompa:

- odnośnie @ - akurat jadę na FSP 300 z wykstrowanym z PFC i mam 12,5x202Mhz z XP1700+ i to na Zalmanie 6000Cu.

- stabilność napięć - nie uległa zmianie !!!!.

 

Na poczatku trochę się wahałem, czy ten dławik wylutować, ale te buczenie było bardzo nieznośne.

Pracuję na zasiłce Fortrona z usuniętym PFC od prawie roku i jest wszysko OK !!!. :D

Jeżeli ktoś ma Active PFC i dławik mu nie "bzyka" - nie ma sprawy - może zostać.

Ps.

Dławiki innych producentów zasilaczy ( Chiftec, Qoba - są trochę inne - one po prostu nie buczą ; Fortron trochę dał tu "ciała". :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgk5 w ilu sztukach fortronow spotkales sie z buczeniem?

Nie liczyłem oczywiście wszystkich przypadków - ale przy próbach obciażania zasilacza prądmi z "górnych stref dopuszczalnego zakresu" bardzo często buczenie dławika przybierało nateżenie przewyższjące dźwięki wydawane przez wentylator zasilacza.

No przecież nie o to chodzi!!!. 8)

Tak jak pisałem - moim zdaniem tu Fortron '"dał ciała". :x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze by wlutowac dlawik ktory by nie buczal :)

Tiaaa, też tak myślałem ale skoro ten dławik i tak nic nie daje :roll:

Najprościej go pominąć tj. przeciąć kabelki czarny i czerwony, a te kikuty co z płytki wystają zewrzeć i zaizlowac połaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem , ja te dławiki wyrzucam !!!! - one potrafią buczeć ( nieprzyjemnie)  a po "wyrzuceniu " mam zasiłkę bez PFC ( czyli nazwaną pasive PFC) . :

juz nic nie rozumiem, ja mam w std passive pfc (60bt) wiec nie powinno buczec, a buczy jesli trzymac sie tego rozumowania 8O :? :lol: Tzn passive to zwykle zasilki bez pfc, jednak cos w nich buczy (pfc :roll: ) nic juz z tego nie wiem... Nie wazne w sumie 8)

 

Najprościej go pominąć tj. przeciąć kabelki czarny i czerwony, a te kikuty co z płytki wystają zewrzeć i zaizlowac połaczenie.

Na elektorotechnice nigdy nie uwazalem :wink: Mozesz lopatologicznie wytlumaczyc (albo jakies foto gdzie pokazane co i jak) ktore te kable :!: dokladnie :!: przeciac i zewrzec :?: :?: :?: bede wdzieczny 8) Mnie to buczenie denerwuje cholerne (mam cichego kompa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Już pisałem , ja te dławiki wyrzucam !!!! - one potrafią buczeć ( nieprzyjemnie)  a po "wyrzuceniu " mam zasiłkę bez PFC ( czyli nazwaną pasive PFC) . :

juz nic nie rozumiem, ja mam w std passive pfc (60bt) wiec nie powinno buczec, a buczy jesli trzymac sie tego rozumowania 8O :? :lol: Tzn passive to zwykle zasilki bez pfc, jednak cos w nich buczy (pfc :roll: ) nic juz z tego nie wiem... Nie wazne w sumie 8)

 

Najprościej go pominąć tj. przeciąć kabelki czarny i czerwony, a te kikuty co z płytki wystają zewrzeć i zaizlowac połaczenie.

Na elektorotechnice nigdy nie uwazalem :wink: Mozesz lopatologicznie wytlumaczyc (albo jakies foto gdzie pokazane co i jak) ktore te kable :!: dokladnie :!: przeciac i zewrzec :?: :?: :?: bede wdzieczny 8) Mnie to buczenie denerwuje cholerne (mam cichego kompa)

Małe wyjaśnienie - zasilacz FSP300-60BT ma Active PFC, a nie Pasive jak piszesz !!!

 

Jak się na elektrotechnice nie znasz , to lepiej nie rób tej prostej przeróbki - poproś znajonego kolegę elektronika , on sobie na pewno poradzi. :!: Wystarczy odkręcić obudowę zasiłki, w odkręconej pokrywie jest zamocowany dławik podłaczony do płyty dwoma kabelkami: czarnym i czerwonym. Kabelki te należy przeciąć w połowie długości i te wystające końcówki wychodzące z płytki montażowej należy połaczyć ze sobą przez lutowanie i dokładnie zaizolować. Końcówki przewodów od strony dławika można pozostawić rozwarte, ale najlepiej to zdemontować odcięty dławik. Nie będzie już więcej potrzebny.

To wszystko. :!: - chyba nie jest to bardzo trudne . :?:

Niestety - zdjęć nie mogę wykonać z braku aparatu cyfrowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koles polecil poxipol na buczenie dlawika, dziala w 100% :)

a co trzeba z tym poxipolem zrobic ?

No przykleic go zeby nie buczal :) Najlepiej taki na bazie takiego silikonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koles polecil poxipol na buczenie dlawika, dziala w 100% :)

a co trzeba z tym poxipolem zrobic ?

No przykleic go zeby nie buczal :) Najlepiej taki na bazie takiego silikonu.

Chyba chodzi o bezbarwny poxipol, choc nie wiem czy jeszcze bardziej nie bedzie przenosil drgan po przyklejeniu... :roll: Sprawedzales to u siebie? Co dokladnie przykleiles?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koles polecil poxipol na buczenie dlawika, dziala w 100% :)

a co trzeba z tym poxipolem zrobic ?

No przykleic go zeby nie buczal :) Najlepiej taki na bazie takiego silikonu.

Chyba chodzi o bezbarwny poxipol, choc nie wiem czy jeszcze bardziej nie bedzie przenosil drgan po przyklejeniu... :roll: Sprawedzales to u siebie? Co dokladnie przykleiles?

Klejenie tego dławika poxipolem chyba nic nie da, bo ten dławik kostrukcyjnie jest do ......... . Tego się nie da pokleić, on będzie buczał mniej lub więcej. Nawet te gumowe podkładki nie pomagają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z tym piszczeniem baracud ? Może się wam zdaję i to właśnie ten dławik buczy a nie dysk ?? Zamierzam kupić sobie taki zasilacz, a mam właśnie baracude i nie chce by mi piszczała :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam Barracude IV 40GB i u mnie nie piszczy (na szczescie) :)

Jak masz głośnego kompa to może nie słyszysz popiskiwania :?:

U mnie Barka 60GB popiskuje od czasu do czasu cichuteńko i to nie tylko na Fortronie.

Mi to nie przeszkadza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam Barracude IV 40GB i u mnie nie piszczy (na szczescie) :)

Jak masz głośnego kompa to może nie słyszysz popiskiwania :?:

U mnie Barka 60GB popiskuje od czasu do czasu cichuteńko i to nie tylko na Fortronie.

Mi to nie przeszkadza

cichy komp, FRII spowolniony jeszcze, poza std wiatraczkiem na grafie niemam wiecej dodatkowych wentyli... Czesciej slysze jak monitor tak specyficznie popiskuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będę miał FSP300-60BT i podłącze i będzie mi coś piszczało, jak będzie buczało to się wylutuje, ale jak będzie piszczało (bo teraz nie piszczy) to nie wiem co zrobię :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...