Skocz do zawartości
wojs

Co sÄ…dzicie o moim krotkim "guide"?

Rekomendowane odpowiedzi

Skuteczne chłodzenie

 

Skuteczne chłodzenie naszego komputera pomoże nam przedłużyć żywotność jego podzespołów. Polepszając je, powinniśmy uniknąć niespodziewanych zawieszeń oraz zyskać możliwość lepszego wykorzystania procesora czy karty graficznej, (tzw. overclocking, czyli podkręcanie powyżej nominalnych częstotliwości pracy tych układów). Dzięki niższej temperaturze części, nie musimy obawiać się również spalenia czegokolwiek!

Aby uzyskać dobre chłodzenie wnętrza peceta, a co za tym idzie wydzielających dużo ciepła jego komponentów należy:

 

1. Sprawdzić, czy wlot chłodnego powietrza jest drożny. Główny wlot powietrza znajduje się w prawej-dolnej części schematu. Jeśli wydaje nam się, że ma on za małą powierzchnię, możemy usunąć z niego kratkę. Powietrze powinno cyrkulować od prawego-dolnego rogu (patrz schemat) do lewego-górnego (patrz schemat), gdzie znajduje się zasilacz.

 

 

 

2. Powinno się zobaczyć, czy powietrze nie przepływa na skróty tzn., czy nie ma małego obiegu pomiędzy wlotem przez otwór dodatkowego wiatraka (wskazują go niebieskie strzałki) a zasilaczem. W rozważanym przypadku wypadku komponenty komputera, takie, jak CD-ROM, twardy dysk a nawet karta graficzna nie będą miały wystarczającej cyrkulacji. Można uniknąć takiej sytuacji, zalepiając otwór na dodatkowy wiatrak.

 

 

 

 

3. Aby polepszyć cyrkulację pomiędzy wlotem powietrza a zasilaczem należy zwiększyć drożność środkowej części obudowy. Można to zrobić, składając taśmy (od napędów) wzdłuż, tak, aby maksymalnie zmniejszyć ich szerokość. Następnie należy je podpiąć tak, by nie przeszkadzały w przepływie powietrza. Gotowe wąskie przewody można także kupić w sklepie. Są jednak dość drogie.

 

 

 

 

 

4. Aby poprawić ogólne chłodzenie obudowy możemy zainstalować z tyłu dodatkowy wiatrak cyrkulacyjny, uprzednio usuwając kratkę i instalując na jej miejsce metalowy grill.

 

 

 

5. Aby usprawnić chłodzenie samego zasilacza należy usunąć z niego tylną kratkę i wkręcić na jej miejsce metalowy grill. Następnie możemy wyposażyć zasilacz w dodatkowy radiator, który przykręcimy do już istniejących, polepszy to nam oddawanie ciepła. Możemy również zwiększyć ilość otworów wentylacyjnych w zasilaczu, nawiercając je (obok już istniejących) wiertarką.

 

 

 

 

 

6. Aby lepiej chłodzić kilka napędów CD-ROM (lub DVD-ROM lub CD-RW) należy zostawić pomiędzy nimi jedno wolne miejsce (tak jak jest na schemacie).

 

 

 

7. By wydajniej chłodzić twardy dysk, możemy zainstalować w jego okolicy wiatrak, który wymusi lepszy obieg powietrza. Możemy zastosować jako alternatywę chłodzenie blokiem wodnym.

 

8. Aby lepiej schłodzić kartę graficzną, należy zostawić pomiędzy nią a innymi urządzeniami podłączanymi do portów PCI, co najmniej jedno wolne miejsce (tak jak jest na schemacie) w ten sposób wiatrak układu graficznego ma wolną przestrzeń, z której zasysa chłodne powietrze. Możemy zastosować jako alternatywę chłodzenie blokiem wodnym.

 

 

 

9. Aby lepiej chłodzić procesor możemy:

* Wymienić radiator na miedziany (lub częściowo miedziany)

* Zastąpić radiator większym

* Zmienić pastę termoprzewodzącą ze zwykłej silikonowej na taką z dodatkiem srebra.

* Zamienić wiatrak na taki o większym skoku śmigła i/lub większych obrotach.

* Wyszlifować lepiej powierzchnię radiatora, która styka się z procesorem.

* Możemy zmienić układ chłodzenia na wodny.

* Poupinać przewody, które wisząc nad wiatrakiem hamują dopływ powietrza do układu chłodzącego.

* W wypadku procesorów Athlon XP dokupić specjalną miedzianą podstawkę pod radiator.

* W wypadku procesorów Pentium4 lub Celeron (Tualatin, Wiliamette, Northwood) możemy pozbyć się metalowej pokrywki chroniącej jądro procesora (używamy do tego żyletki, nacinamy dookoła tę pokrywkę i usuwamy ją).

 

Skuteczne wyciszanie

 

Niestety dobre chłodzenie jest wrogiem ciszy. Inaczej mówiąc: Dobrze chłodzony komputer to najczęściej głośny komputer. Możemy jednak idąc na małe ustępstwa w zbijaniu temperatury mocno obniżyć hałas, jaki wydobywa się z naszego peceta. Co zatem należy w tym kierunku uczynić? Oto moja lista propozycji:

 

1. Okleić obudowę od środka matami dźwiękochłonnymi lub korkiem (0,5 - 0,7cm). Należy to zrobić dokładnie i na możliwie jak największej powierzchni ścian obudowy.

 

 

 

2. Ustawić dyski w tryb cichej pracy (obniża to hałas, ale i niestety wydłuża czas dostępu). Można również skrócić czas pracy ich talerzy do np. 30 min, po tym czasie dysk usypia i jest bezszelestny. Możemy dyski wyciszać (i chłodzić) również tzw. płaszczem wodnym (polega to na wstawieniu zabezpieczonego hermetycznie dysku do naczynia z płynem, dzięki czemu pozbywamy się wibracji i wysokiej temperatury, zabieranej przez czynnik chłodzący, jakim jest woda).

3. Można ustawić napędy CD-ROM w tryb np. 8x lub 16x (zamiast standardowych np. 52x!). W większości wypadków prędkość taka wystarcza w zupełności.

4. Co pewien czas konserwować wentylatory (smarowanie, czyszczenie) i obniżyć ich prędkość obrotową:

* Wiatrak od procesora powinien mieć jak najniższe obroty (najlepiej 1500 - 3000rpm), ale, żeby był nadal wystarczająco skuteczny powinien mieć dużą średnicę (najlepiej 8cm). Może to być cichy zestaw chłodzący Zalana lub Titana. Najlepiej, jeśli wiatrak ma kontrolę obrotów uzależnioną od temperatury otoczenia. Dzięki temu, gdy warunki na to pozwalają, obniża on samoczynnie obroty.

 

 

 

1. Zamiast wiatraka na karcie graficznej możemy użyć większego radiatora i chłodzić procesor graficzny pasywnie. Aby zdjąć poprzedni radiator chłodzimy kartę w zamrażalniku (uprzednio izolując ją od wilgoci workiem foliowym) i usuwamy stary radiator. Nowy przyklejamy specjalnym klejem termoprzewodzącym (takim, jakiego używa się do naprawy układu odmrażającego tylną szybę samochodową).

2. Wiatrak zasilacza podłączamy do układu regulującego obroty w zależności od temperatury, (jeśli ma stałe obroty). Aby obniżyć hałas zasilacza należy usunąć z niego tylną kratkę i wkręcić na jej miejsce metalowy grill, który nie będzie hamował drogi powietrza i pozwoli na cichszą i wydajniejszą pracę wentylatora przy niższych obrotach. Następnie możemy wyposażyć zasilacz w dodatkowy radiator, który przykręcimy do już istniejących, polepszy to nam oddawanie ciepła. Możemy również zwiększyć ilość otworów wentylacyjnych w zasilaczu, nawiercając je (obok już istniejących) wiertarką

 

 

 

 

3. Aby obniżyć obroty wentylatora na procesorze musimy obniżyć ogólną temperaturę w obudowie. Jak to zrobić? Należy zamontować z tyłu obudowy (w przeznaczonym do tego celu miejscu) dodatkowy wentylator cyrkulacyjny. Powinien on wyciągać powietrze z obudowy na zewnątrz. Najlepiej wyposażyć go w układ kontroli obrotów zależnie od temperatury otoczenia. Jeśli takim czymś nie dysponujemy, możemy albo podłączyć go pod 5V, albo pod 7V (12-5), albo użyć 5V diody Zenera, albo wlutować szeregowo odpowiedni opornik.

 

 

Czystość

 

Jak wiadomo, wymuszony obieg powietrza jest sprzyjający ze względu na jego właściwości chłodzące, ale ma jeden podstawowy mankament. Oprócz powietrza, wciska się do obudowy mnóstwo kurzu!

Nie jest to problem bez znaczenia. Psujące się wentylatory, które zanim umilkną na zawsze, torturują nasze uszy głośnym piskiem, brudne, przegrzewające się radiatory a wreszcie nasze alergie. Oto cena, jaka musimy zapłacić za dobre chłodzenie. To wszystko wina zanieczyszczeń powietrza dodatkowo rozpylanych przez komputer.

Co możemy zrobić, aby ograniczyć dostawanie się tych drobin kurzu do środka obudowy peceta?

Należy uszczelnić wszystkie szpary w obudowie, oprócz wlotu powietrza. Czym najlepiej to zrobić? Silikonem albo kitem. Następnie możemy założyć filtr na wlocie powietrza. Do tego celu posłuży nam gąbka albo filtr od odkurzacza.

 

PS. To miałby być krótki, ogólny podręcznik dla laików...

PS. jest jeszcze sporo fotek, ale nie chcialem zapychac tego posta...

Aha "schemat" to obrazek ukazujący otwartą obudowę z boku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko Ok ale kazdy o tym wie :)

moze "nowi" skorzystaja z tego ale zapewne beda sypac postami typu " jak chlodzic ...", reed bedzie blokowal i tak do zaje **** :)

pomysl ok

wykonanie ok

przydatnosc :( mala, zeby nie powiedziec znikoma

ogolnie mowiac : szkoda czasu na takie rzeczy bo i tak nikt z tego nie skorzysta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..::SNAP::.. zobacz ile jest zblokowanych tematow na temat chlodzenia i na ile odpowiada w pelni ten topick.

Moim zdaniem jakis mod zamiast w faq gdzie zaglada malo osob powinien przykleic do na chlodzeniu.

moze choc czesc go przeczyta i sie przyda.

 

Moim zdaniem pomysl bardzo udany

tak trzymac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..::SNAP::.. zobacz ile jest zblokowanych tematow na temat chlodzenia i na ile odpowiada w pelni ten topick.  

Moim zdaniem jakis mod zamiast w faq gdzie zaglada malo osob powinien przykleic do na chlodzeniu.

moze choc czesc go przeczyta i sie przyda.

 

Moim zdaniem pomysl bardzo udany

tak trzymac

Popieram przykleić do chłodzenia i najlepiej z inną nazwą np. "Tajniki chłodzenia" lub coś takiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FAQ na Forum to starszna bida. Wiec bardzo dobrze, ze nareszcie ktos tam wklepie cos nowego. Niedlugo przez takich jak Ty reed straci pracje. Nie bedzie juz obrazka i SZUKAJ!!! :)

Obys mial racje 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki reed! - Zgłoszę akces!

 

fireblade3 - Na pewno coś takiego widziałeś. Ale ja nie jestem człowiekiem, który kopiowałby czyjąś pracę...

 

I WQRVIAJĄ MNIE TACY, CO NP. MAGISTERKĘ KUPUJĄ ALBO PRACĘ DYPLOMOWĄ ZAMAWIAJĄ. TO SĄ PO PROSTU DE**LE!!!

 

Nie obraziłem się. Ta wiedza na forum jest powszechnie znana. Ja ją tylko przelałem z głowy na... monitor :) (Wiele z tych rzeczy nauczyłem się właśnie z tweaka! :) :) :) )

 

Ale jakbyś znalazł gdzieś plagiat mojej pracy, z góry dziękuję za powiadomienie mnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam swojego serwera. A na razie nie mam też czasu, zeby umieszczać te fotki na jakimś darmowym. Jak już jednak mówiłem, ZMIENIŁEM NIECO TREŚĆ, aby nie było potrzeba fotek. Ale jak tylko będę miał czas, wrzucę je na jakiś darmowy serwer. Obiecuję... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...