Skocz do zawartości
caleb59

Athlon Xp 3200+ - Problem Z Osiagnieciem Fsb 200mhz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam problem z osiagnieciem FSB 200MHz na moim Bartonie 3200+...

 

Po kolei:

 

Plyta glowna:

 

Abit NF-7 2.0 (BIOS najnowszy), nforce2 (sterowniki najlepsze - 5.10)

 

Procesor:

 

Nazwa: Athlon XP 3200+

Oryginalna czestotliwosc: 2333 MHz

Cache: 512 KB

Oryginalne FSB: 166 MHz

Oryginalny mnoznik: 14x

Oryginalne napiecie: 1,65 V

Oznaczenia procesora: AXDA3200DKV4D

 

Jest to model specjalny wykorzystywany tylko w komputerach firmy HP i ZADKO spotykany ogolnie...

 

Chlodzenie procesora:

 

Cooler Master JET 7

 

Pamiec RAM:

 

1GB DDR (400MHz) RAM A-DATA (dla 400MHz: 3-3-3-8, dla 333MHz: 2.5-3-3-7)

1GB DDR (400MHz) RAM Kingmax (dla 400MHz: 3-4-4-8, dla 333MHz: 2.5-4-4-7)

1GB DDR (400MHz) RAM Kingston (dla 400MHz: 3-3-3-8, dla 333MHz: 2.5-3-3-7)

 

Obecnie ustawione na Dual Channel 333MHz synchroniczny z FSB 166MHz procesora (ustawnienie auto - FSB: DRAM 1:1) a timingi tez domyslne: 2.5-3-3-7...

Nie sadze by bylo to najwydajniejsze rozwiazanie bo pamieci nie pracuja na full obrotach 400MHz wlasnie przez FSB 166MHz procesora - w trybie asynchronicznym programy i gry sypia bledami (ustawnienie auto - FSB:DRAM 5:6)!

 

Zasilacz:

 

Fortron ATX 400PNF (400W)

 

Czytalem co nieco o blokadzie na stale mnoznika dla procesorow wyprodukowanych po 39 tygodniu 2003 roku ale czy to jest powiazane z moim procesorem - nie wiem...

 

Otoz nie dam rady wycisnac z niego FSB 200MHz a czytalem ze dla Bartonow nawet 2500+ to standard i dosc latwa sprawa - w moim wypadku chyba raczej nie...

Co mam zrobic i jak postapic by wyciagnac z niego FSB 200MHz tak by pamieci dzialaly wydajniej na 400MHz Dual Channel?

Po ustawieniu FSB 200MHz (niezaleznie czy zmniejsze/zwieksze mnoznik/napiecie czy nie) komputer nie wstaje i nie ma nawet ekranu POST...

Podejrzewam ze moge miec zablokowany mnoznik ale nie wiem jak to sprawdzic...

Prosze o rade lub ewentualnie jakis pomysl jak osiagnac FSB 200MHz na tym modelu procesora...

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwość Twojego cpu to już można powiedzieć szczyt możliwości bartona (soprawda niektórzy na dobrych sztukach robili więcej).

Jeśli masz zablokowany mnożnik to nie podjedziesz więsej z fsb.

Jak to sprawdzić? - przy fsb 166MHz pobaw się zmianą mnożnika np na x11, restart komputera i sprawdź co pokazuje cpu-z.

Barton 2500+ szedł na fsb 200MHz ale on miał mnożnik x11 więc dawało mu to częstotliwość 2200MHz, Ty na starcie masz już 2333 MHz - znaczy nie poszalejesz.

Jeśłi zależy Ci na wydajnośći to sprzedaj wszystko osobno przez allegro. Barton 3200+, kości ddr 1GB jak i Twoja mobo stoją bardzo wysoko, niewspółmiernie do wydajności. Będziesz mógł za uzyskane środki podkładać znacznie wydajniejszy i zarazem mniej energochłonny komputer.

edit: widzę, że masz jeszcze: "GeForce 7600GT 256MB GDDR3 AGPx8" też można uzyskać srodki pozwalające na zakup lepszej grafy.

Masz ostatnią chwilę aby to dobrze sprzedać i bez nakładów nabyć fajny sprzęt.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem dzis instrukcje jak wykonac L12 Moda z uwzglednieniem FSB 166>200 wiec powinno to u mnie dzialac chyba?

http://www.geocities.com/trats102002/nf7sFsbsense.html

 

BTW czy musze przestawiac AGP 66MHz na 67MHz - tak mi doradzono na innym forum?

Dodatkowo istotnym elementem jest zwiększenie częstotliwości taktowania AGP o 1MHz, czyli z 66 na 67MHz. Powodem tego jest fakt częstego nie załączania się blokady PCI/AGP co skutkuje wzrostem ich częstotliwości proporcjonalnie do podkręcanej szyny HTT. Wówczas za wiele nie pokręcimy sobie. Przestawienie częstotliwości taktowania AGP na 67MHz nie wpłynie ujemnie na stabilność układu, a jednocześnie zablokuje AGP na stałej częstotliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że na mnożniku x14 nie zwiększysz magistrali na 200MHz. Ten procesor dobrze jak zrobi 2400MHz. Ty chcesz zrobić 200x14=2800MHz. To się nie da zwyczajnie.

Nie zmniejszysz mnożnika = nie podniesieś magistrali do 200MHz.

Moja rada: ustaw pamięci na 166MHz (czyli tak samo jak fsb) i ustaw ostre timingi. Jeśli uda Ci się (i tak się nie uda jeżeli nie zmniejszysz mnożnika) ustawić pamięci i fsb na 200MHz to różnicę odczujesz tylko w syntetycznych testach.

Ten komputer demonem szybkości już nie będzie, możesz jednak wykorzystać to, że części z których się składa są warte fortunę w porównaniu to wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...